Potrebne veci pri previjani rotora

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 10 Apr 2017, 17:10

Ahoj, chystam sa previt jeden rotor. Uz sa mi ho podarilo vycistit od stareho vinutia, mam kupeny aj novy medeny lakovany drot tej istej hrubky a samozrejme zaznacenu schemu stareho vinutia ako aj pocet zavitov. Akurat som vo faze, kde sa snazim zohnat izolacne papiere a nejaky napustaci lak.

Prosim poradte mi kde zozeniem tieto veci, lebo uz som zufaly. Preguglil som uz snad vsetko.

- Izolacny papier/foliu do drazok pod vinutie (ten kusok plastu ohnuty do pismena V na ktory sa vinie drot)
- Izolacna vlozka ktora sa vsuva do drazok na hotove vinutie
- impregnacny lak (v malom mnozstve nech to nie je zbytocne drahe)

Prosim ak viete poslite mi linku na nejaky e-shop / obchod kde tieto veci zozeniem, resp. poradte mi prosim nejake alternativy, ktore mozem pouzit namiesto originalnych spomenutych veci.

Dakujem.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa ondistef » 10 Apr 2017, 17:31

Ako náhradu izolačného papiera by šlo použiť izolačnú pásku určenú na izolovanie vinutí transformátorov a motorov.
http://www.tme.eu/sk/details/3m-5-25/iz ... 00-5970-5/
http://www.tme.eu/sk/details/3m-69-19/i ... 00-5126-4/
A čo sa impregnačných lakov týka, skús napísať sem
http://www.vuki.sk/impregnanty-zalievacie-hmoty-lepidla
http://www.copperplus.sk/impregnacny-la ... ?id3=90844
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 10 Apr 2017, 18:02

Odporúčam prečítať knihu: Navíjení a převíjení malých elektrických strojů točivých
https://uloz.to/!ayaMFaCtg/knotek-navij ... civych-pdf
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa muziker » 10 Apr 2017, 18:44

Rôzne plastové pásky neodporúčam používať na izoláciu vinutí. Treba zohnať prešpánový papier. Jednotlivé vinutia sa fixujú textilnou páskou. Lak sa používa elektroizolačný vypaľovací. Všetko zoženieš prakticky v každom okresnom mestečku v servise elektromotorov.
---a ešte malá poznámočka: Pozor na "vyváženie" rotora, to je dôležité najmä pri vyšších otáčkach motora (napr. aj pri el. vrtačkách). Inak odídu ložiská na obidvoch koncoch osky rotora veľmi skoro.
0
muziker

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 10 Apr 2017, 19:55

zdeno6505 napísal:Odporúčam prečítať knihu: Navíjení a převíjení malých elektrických strojů točivých
https://uloz.to/!ayaMFaCtg/knotek-navij ... civych-pdf
Vdaka za knihu. URcite sa do nej pozrem.

-- Spojený príspevok 10 Apr 2017, 19:57 --
muziker napísal:Rôzne plastové pásky neodporúčam používať na izoláciu vinutí. Treba zohnať prešpánový papier. Jednotlivé vinutia sa fixujú textilnou páskou. Lak sa používa elektroizolačný vypaľovací. Všetko zoženieš prakticky v každom okresnom mestečku v servise elektromotorov.
---a ešte malá poznámočka: Pozor na "vyváženie" rotora, to je dôležité najmä pri vyšších otáčkach motora (napr. aj pri el. vrtačkách). Inak odídu ložiská na obidvoch koncoch osky rotora veľmi skoro.
Vdaka. skusim sa popozerat po nejakych servisoch. Ohlade toho vyvazenia... Je to mozne spravit aj v domacich podmienach? pomocou karbošky...
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa mac26 » 10 Apr 2017, 20:07

male modelarske sa daju vyvazit pomocou osciloskopu, ale velky motor neviem, neviem.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Apr 2017, 20:11

JuryDeVil napísal:Ohlade toho vyvazenia... Je to mozne spravit aj v domacich podmienach? pomocou karbošky...
To by som nerobil. Pri tych otackach sa ti to rozleti na vsetky strany. Nie je jednoduchsie kupit novy rotor? Za drot, material, vypalenie v peci a vyvazenie das viacej ako stoji nova kotva. A to este neznamena, ze to spravis dobre a bude to fungovat.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa muziker » 10 Apr 2017, 20:35

K tomu vyváženiu - robí sa to odvrtávaním "železa" a neverím že to niekto doma urobí perfektne presne vzhľadom na potrebné vybavenie.
Ja som mal zatiaľ v živote len raz problém s rotorom elektromotora. Išlo o vŕtačku NAREX (požičal som ju, zrejme bola preťažená, na komutátore to výdatne iskrilo, po premeraní som zistil, že jedno vinutie je prerušené aj keď na pohľad to vyzeralo, že všetko je OK).
Po rôznych konzultáciách so známymi a u "fuškárskych opravárov" som ju poslal do servisu (Teplice v Čechách). Tam mi vymenili kompletný rotor aj s ložiskami. Bolo to síce drahé riešenie, ale na druhej strane úplne bezproblémové. Osobne by som sa do opravy doma určite nepúšťal.
0
muziker

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 10 Apr 2017, 21:04

Milos66 napísal:
JuryDeVil napísal:Ohlade toho vyvazenia... Je to mozne spravit aj v domacich podmienach? pomocou karbošky...
To by som nerobil. Pri tych otackach sa ti to rozleti na vsetky strany. Nie je jednoduchsie kupit novy rotor? Za drot, material, vypalenie v peci a vyvazenie das viacej ako stoji nova kotva. A to este neznamena, ze to spravis dobre a bude to fungovat.
Este ma napadlo taketo riesenie.

1. Sam si to previniem
2. Pred lakovanim skusim ho na sekundu dve spustit, ci to funguje.
3. Ak to funguje tak to zalakujem, resp. niekomu dam nech mi to zalakuje a vypali a taktiez vyvazi.

Takto by to nemuselo stat tak hodne pokial nemusi previjat rotor opravar. Ze len zalakuje a vyvazi. Nie?

Inac je to rotor z tejto karbosky: https://www.zvaracky-obchod.sk/pily/pil ... ts-356.htm
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa jenda23 » 10 Apr 2017, 21:09

Na todle osobně používám papír s kaptonovou vložkou... a nezapomínej na věci jako zaklínkování atd..
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 10 Apr 2017, 21:20

Na internete som nasiel len kaptonove pasky. TO je ono? Alebo je to daco ine? Vies prosim prilozit nejaky link na obchod alebo aspon foto ako to vyzera..A zaklinkovani to je ten pasik co sa z boku vsunie do drazky nad vinutie? A na to sa co pouziva? Vdaka.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Apr 2017, 21:33

Nezabudni, že kotvy sa napúšťajú lakom vo vákuu. Takže nejaký samodomo opravár ti to asi ťažko spraví na profesionálnej úrovni.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 10 Apr 2017, 22:44

Ok, povedzme ze by som chcel zohnat novy taky isty rotor. Ako na to ked poznam len model stroja? Ako najdem uplne ten isty rotor s takymi parametrami ? Stroj: MTS 356 - Metall-Trockenschneider
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa oravan » 10 Apr 2017, 22:53

na tom rotore je číslo tak poľa neho a keď ho zoženieš tak aj ložiská daj nové určite to ako 50€ vľetko nebude stáť do vysavačov ETA stál rotor asi 150korún teraz neviem dlho som už nemeil rotor ono to vtedy vlastne pasovalo do viac prístrojov

-- Spojený príspevok 10 Apr 2017, 22:59 --

možno ti pomôže toto nechce sa mi to lúštit www.vdhbv.nl/files/MTS356.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 680
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 11 Apr 2017, 00:18

Skús kontaktovať http://www.mercateo.sk/?chooseGeo=true

V nemecku majú rotor a stojí nejakých 75€ s DPH

Osobne si myslím, že aj keby ťa to vyšlo na 100€, tak sa to oplatí. Je to 1/4 ceny nového zariadenia

KUK
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa Milos66 » 11 Apr 2017, 07:18

Tak do hentej píly by som kotvu doma neprevíjal. Ak niečo poserieš, zničíš celý motor.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 11 Apr 2017, 09:02

Pilu som nasiel vyhodenu. Po vyskusani a premerani som zistil ze je zhorene jedno vinutie rotora. Preto nebudem plakat ak poserem celu pilu (Aspon budem mat paradny novy zverak :) ) Naopak, budem rad ze som sa zas nieco nove naucil. Takze aj preto to chcem skusit spravit sam. Len som chcel vediet co by bolo dobre ako izolacia pod vinutie, izolacna vlozka a impregnacny lak. Ale cenim si a chapem Vase nazory ze sa to inak neoplati.
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 11 Apr 2017, 09:08

Co poviete na toto? Moze to posluzit ako alternativa ?
https://eshop.eling.sk/katalog/sortimen ... -022---1kg
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa muziker » 11 Apr 2017, 09:30

JuryDeVil napísal:Pilu som nasiel vyhodenu... som zistil ze je zhorene jedno vinutie rotora... nebudem plakat ak poserem celu pilu... budem rad ze som sa zas nieco nove naucil. Takze aj preto to chcem skusit spravit sam...
Neber to v zlom, uznám to čo hovoríš, len daj pozor pri svojom "laborovaní" keďže s touto prácou ako vidno nemáš žiadne skúsenosti, vedomosti (znalosti), aj keď ti odvaha nechýba. Nezabúdaj však, že zdravie máš len jedno a ak sa výsledok tvojho snaženia pri práci rozletí (pri vysokých otáčkach vznikajú celkom slušné odstredivé sily), no ... neprajem to nikomu.
0
muziker

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Potrebne veci pri previjani rotora

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 12 Apr 2017, 11:27

OK, chapem. Tak, este raz. Sam si to previniem, nachvilu vyskusam ci sa toci a dam to zaliat a vyvazit nejakemu odbornikovi. Na tom by nemalo byt nic zle. Na to len potrebujem vhodny izolacny papier a vhodnu izolacnu vlozku. Povodne izolacny papier vyzeral ako hrubsia folia ohnuta do tvaru V v kazdej drazke. A izolacna vlzozka bola asi 1mm hruba pevna neviem co. Co od vas potrebujem je nieco co zozeniem na internete v obchode, hocikde. Cize aspon nazov, fotky, linky, hocico co mi pomoze. Vdaka.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok