Ozubené kolečko

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa amater63 » 17 Máj 2017, 12:26

Při opravě- "kontrole zesilovače " jsem narazil na problém. Přepínač vstupů nefungoval jak má...,potřeboval bych nasměrovat,poradit.Děkuji za každý návrh od Vás.
Prílohy
SAM_0216.JPG
SAM_0214.JPG
SAM_0215.JPG
SAM_0217.JPG
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa clim-ber » 17 Máj 2017, 12:37

Idelane vytlacit... Ale kedze sa jedna o snek so sikmym ozubenim, niekto by ti ho musel prekreslit do modelu. Ja by som to polamane zlepil sekundakom, domodeloval zubky a odlial z nejkej zivice v plastelinovej, silikonovej alebo sadrovej formicke. Alebo cele vypilovat z gulatinky. Moznosti je X :)
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa amater63 » 17 Máj 2017, 12:47

Dík,jedná se pouze o ozubené kolečko.Možností co jsi psal- mne taky napadlo mnoho,ale aby to bylo funkční ,ne jenom na nějaký čas. :)
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa lucky62 » 17 Máj 2017, 13:06

zisti počet zubov, odmeraj priemer, vypočítaj modul a hľadaj "plastic worm gear"...

Možno sa trafíš...
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa miroja » 17 Máj 2017, 13:19

Zlepit, dorbit pripadne vylomene zuby a posilnit koliesko z oboch stran dvomi medzikruziami napriklad z Al plechu. Vonkajsi rozmer medzikruzia taky, aby voslil zboku pod rozsirenie na zuby, vnutorny na osku a skrutkami obe medzikruzia spojit.
0

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 680
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 17 Máj 2017, 14:15

Skús kontaktovať užívateľa jova1 na EB.
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Máj 2017, 17:41

Pri takýchto rekonštrukciách, je vždy prvoradé, dostať tie zbytky čo najpresnejšie do pôvodného stavu.
potom sa už dá zvoliť spôsob, ako to zrekonštruovať.
Zväčša sú s takých plastov, ktoré sa nedajú zlepiť žiadnym normálne dostupným lepidlom,takže najistejšia je trafopajka a pobodovať to kolko sa len dá,aby to držalo pokope.
Potom alebo urobiť odtlačok do sádry alebo silikónu, alebo zmerať,nakresliť, a dať to vytlačiť na 3D tlačiarni, alebo vyfrézovať niekomu, kto za to nebude chcieť cenu nového prístroja.
Alebo sa snažiť to zreparovať tak, ako popísal miroja, teda dostať do čo najpresnejšieho pôvodného stavu a potom vystužiť pomocou kúžkov, alebo kramličiek zatavených do kolieska,tak aby to neprekážalo pri točení.
Posledná možnosť je hladať podobné ,alebo presne rovnaké koliesko v nejakom zariadení, napríklad videorekordéroch-zavádzanie kazety, a nahradiť celý prevod iným podobným.

Ja by som najprv hladal niečo podobné v zásobách , alebo odlial trebárs aj z cínu v sádrovej forme a došvolichal pilnikmi na mieru.
Určite by to bolo aj tak trvácnejšie a lacnejšie, ako zháňať nové.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
fandapro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 24 Júl 2015, 10:38
Bydlisko: Litoměřice
Vek: 73
Kontaktovať používateľa:

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa fandapro » 17 Máj 2017, 21:10

lucky62 napísal:zisti počet zubov, odmeraj priemer, vypočítaj modul a hľadaj "plastic worm gear"...

Možno sa trafíš...
Hlavně všechno změř a dej nákres, nebo foto s rozměry a počty zubů velkého kolečka abychom mohli radit !!
0
fandapro.blogspot.cz fandapro@seznam.cz

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa amater63 » 18 Máj 2017, 00:24

Díky všem za postřehy.Před chvílí jsem přišel z pracovního procesu.Informace dodám.Tak ještě jednou děkuji.
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa jova » 18 Máj 2017, 09:52

Amatérovi66 jsem už psal, tak ještě pro případné další zájemce. Pokud někdo potřebujete, dovolím si vám nabídnout nekomerční výrobu kolečka podle vašich požadavků. Nabídka se vztahuje pouze na kusovou výrobu dělícím, způsobem pomocí poloautomatické frézky.
Momentálně mám frézy na modul 0,3 0,4 0,5 0,6 0,7 0,8 0,9 1, cykloidní si můžu půjčit od kolegy hodináře. Pokud se jedná o nestandardní tvar kolečka, otvoru... , je lépe poslat originál jako předlohu. Dělící způsob sice není tak přesný jako odvalování, ale prozatím jsem nenašel stroj kde by to nějak zásadně vadilo a vyrobené kolečko nefungovalo. Co se týká materiálu, z kovu používám mosaz, z plastu pak POM C ( Derlin, Ertacetal, Tecaform ).
Pokud je kolečko dvojkolo, spojuji je u kombinace mosaz/mosaz lisováním, mosaz/plast rádlováním a následným lisováním, u plast/plast lisováním a kolíkováním, ten plast se moc dobře lepit nedá.
Ukázka ozubených koleček cca 35mm tuším do dataprojektoru.
O vlastní výrobě a další ukázky pak zde: http://www.jova1.cz/dilna/zuby/zuby.html
Prílohy
66.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Máj 2017, 11:48

Priznám sa, tak toto ma vzalo.Klobúk dolu Jozef.Krásna robota.
Ako decko som chcel byť hodinár alebo jemný mechanik. :agree:
Ťažko si aj predstaviť, ako vyrábali také presné kolieska pred 300 rokmi,bez takých pomocníkov, ako sú dnes.
Si macher ,len by ma zaujímalo, kolko stojí taká výroba jedného kolieska na mieru,pretože ,ked vidím, kolko je s tým roboty,asi málokto by to robil za pár centov či korún. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa amater63 » 18 Máj 2017, 12:42

Na kolečko se nemůžeš ani škaredě podívat.Prostě se rozpadá( 6-částí). Abych zjistil "parametry" tak jsem ho přilepil disperzním lepidlem na papír,nic jiného mne nenapadlo.Komunikoval jsem s -jova -,ale uvidím jak to vlastně dopadne sám nevým- ( lepidlo zasychá.) potom bychom se domluvily co dále. Tak ještě jednou děkuji.
Prílohy
SAM_0218.JPG
SAM_0219.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
fandapro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 24 Júl 2015, 10:38
Bydlisko: Litoměřice
Vek: 73
Kontaktovať používateľa:

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa fandapro » 18 Máj 2017, 16:21

Tak jsem spočítal zuby, je jich 40. Chtělo by to změřit ještě vnější průměr kolečka přes zuby
0
fandapro.blogspot.cz fandapro@seznam.cz

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa oravan » 18 Máj 2017, 16:32

nehľadal si SM možno tam bude číslo dielu ako aj koliečko
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa tom666 » 18 Máj 2017, 16:57

5ko napísal:... Ťažko si aj predstaviť, ako vyrábali také presné kolieska pred 300 rokmi,bez takých pomocníkov, ako sú dnes. ...
Čo 300 rokov, ale pred cca 2100 rokmi :wink:
https://hobbyportal.sk/historia/histori ... 2100-rokov
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa amater63 » 19 Máj 2017, 00:21

Ahoj, pánové .Po slepení jsem změřil: vnější průměr -17 mm,hřídelka 5,9 (6) mm. -oravan v servis manuálu nic není po tom jsem šel jako 1.,ale i tak děkuji všem za trpělivost.Podívám se taky do "zásob",vraků co mám jestli něco nepadne, ale pochybuji. :argue:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Máj 2017, 08:24

@tom666
o tom strojčeku som už čítal aj videl dokumenty, je to naozaj vymakané ,ale najviac ma zaujalo, ako to zrekonštruovali.
Fascinujúce je,že už pred tolkými tisíckami rokov mali také technologie na spracovanie kovov ,ktoré už dnes ani nevieme napodobniť.Stačí si obzrieť filigránsku prácu šperkárov a človek žasne.Takže aj vtedy si vedeli poradiť s vypracovaním detailov.
Akurát ma rozčuluje, že mnoho poznatkov a vecí ,ktoré boli vynajdené na dlhé storočia zmizli v útrobách kláštorov a rôznych iných náboženských ,,inštitúcií,,.Niekedy to možno bolo aj správne, niekedy zase účelovo zatajené,aby mohlo s toh oprofitovať len pár zasvetených.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa lucky62 » 19 Máj 2017, 08:33

Podľa počtu zubov a zmeraného priemeru to bude Modul 0.4.

Tu sú kolieska s modulom 0.4, len treba prevŕtať 6mm dieru.

Prípadne ešte hľadaj iné.

-- Spojený príspevok 19 Máj 2017, 07:37 --

Prípadne toto.
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa amater63 » 20 Máj 2017, 11:50

Tak ještě jednou děkuji za názory Vás všech.Podařilo se mi " kolečko" sundat z hřídelky.Jinak nemyslitelné jak jsem psal. Plast jako by změkl a drolí se.Po slepení-můžu sejmout veškeré rozměry.Taky osazení na hřídelce ( ne 6mm) co je zajištěno známým způsobem. Otázka jestli se to dá vyrobit.Postupovat budu jak jsem psal,favorita mám a oslovím ho.Chtěl jsem jenom poukázat na daný problém a já jsem se s ním taky nesetkal za celou svoji dobu. :confused:
Prílohy
SAM_0220.JPG
SAM_0221.JPG
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Ozubené kolečko

Príspevok od používateľa clim-ber » 20 Máj 2017, 13:04

tom666 napísal:
5ko napísal:... Ťažko si aj predstaviť, ako vyrábali také presné kolieska pred 300 rokmi,bez takých pomocníkov, ako sú dnes. ...
Čo 300 rokov, ale pred cca 2100 rokmi :wink:
https://hobbyportal.sk/historia/histori ... 2100-rokov

Ak niekto sledujete uzasny hodinarsky kanal Clickspring, tak typek prave rozbieha novu seriu - vyrobu repliky prave tejto antikytery :

https://www.youtube.com/channel/UCworsK ... 2MA/videos
0

Napísať odpoveď