Pulsny transformator / uprava ATX zdroja

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Pulsny transformator / uprava ATX zdroja

Príspevok od používateľa BgDestroy » 15 Okt 2017, 19:05

Zdravim kde zozenie vysokofrekvencny transformator pre spinacie zdroje, aby na vystupe mohlo byt 30V / 10A ???? Jedine co som nasiel je v predrazenom sos.sk ale tie trafaciky su skorej take hrackarske max 90W a vacsina pre napatie 5 a 12 V ...

EDIT: zmena predmetu vlanka
0
Naposledy upravil/-a BgDestroy v 17 Okt 2017, 08:10, upravené celkom 1 krát.
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1771
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa jezevec » 15 Okt 2017, 19:37

No, když říkáš impulsnímu transformátoru vysokofrekvenční, tak by sis asi ten zdroj měl koupit hotový.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Okt 2017, 19:51

Mám takéto ferritové jadrá.V polomostovom zapojení z nich šťavíme 300W v pohode bez výrazného oteplenia.
Akurát si budeš musieť vyrobiť kostričku a navinúť. Rozmer stredného stľpika je 19,8x26,5mm. Okienko je 13,2x45mm
Prílohy
IMG_20171015_193227_1508088766509.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa BgDestroy » 15 Okt 2017, 20:22

jezevec napísal:No, když říkáš impulsnímu transformátoru vysokofrekvenční, tak by sis asi ten zdroj měl koupit hotový.
vies na akej frekvencii pracuju impulzne zdroje a preco jadro je feritove? 20kHz az 1MHz, So zvysujucou pracovnou frekvenciou kladies na ostatne suciastky vacsie naroky a tym aj cenu ale kvalita a ucinnost zdroje je vacsia.

-- Spojený príspevok 15 Okt 2017, 19:24 --
mr.dred napísal:Mám takéto ferritové jadrá.V polomostovom zapojení z nich šťavíme 300W v pohode bez výrazného oteplenia.
Akurát si budeš musieť vyrobiť kostričku a navinúť. Rozmer stredného stľpika je 19,8x26,5mm. Okienko je 13,2x45mm
V pripade ak by som si kupil feritove jadro, mas nejaky zdroj ako ho navrhnut? Kolko zavit na volt, kolko amper na mm^2 atd atd.
0
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1771
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa jezevec » 15 Okt 2017, 20:48

I když impulsní zdroje můžou pracovat až ve stovkách kHz, přesto se impulsní transformátor nenazývá vysokofrekvenční. Pod tímto pojmem se vyskytují úplně jiné součástky.
Je záhodno držet se zavedené terminologie. Předejde se tak i případnému nedorozumění.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa misocko » 15 Okt 2017, 20:52

30V , 10A ides navrhut a pitas sa kolko zavitov? sorry, v tomto budem obrovsky pesimista lebo taketo otazky uz davno nedavam a na toto by som si z vlastnej hlavy netrufol.
ale jeden link : https://svetelektro.com/clanky/spinany- ... a-788.html
0

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa BgDestroy » 15 Okt 2017, 21:08

jezevec napísal:I když impulsní zdroje můžou pracovat až ve stovkách kHz, přesto se impulsní transformátor nenazývá vysokofrekvenční. Pod tímto pojmem se vyskytují úplně jiné součástky.
Je záhodno držet se zavedené terminologie. Předejde se tak i případnému nedorozumění.
tak ako sorry ked ma tu tahas za slovicka. V principe je to iste. Jadro musi mat nizku magneticku indukcnost. Podla nej sa urci na akej frekvencii bude zdroj pracovat, pocet zavitov na volt. Aka sa dava hustota prudu u feritovych trafakov si nepamatam uz. Je to uz nejaka ta doba. Preto by som bol najradsej keby sa dal kupit uz hotovy, kde by som mal uz uvedene ako pracovnu frekvenciu, prudy atd.

-- Spojený príspevok 15 Okt 2017, 20:10 --
misocko napísal:30V , 10A ides navrhut a pitas sa kolko zavitov? sorry, v tomto budem obrovsky pesimista lebo taketo otazky uz davno nedavam a na toto by som si z vlastnej hlavy netrufol.
ale jeden link : https://svetelektro.com/clanky/spinany- ... a-788.html
diki link si to pozriem ale 80V je pre mna zbytocne vela :P a pocet zavitov na volt sa pocitalo od magnetickej indukcie jadra ale ako presne si to uz nepamatam je to uz doba.
0
Naposledy upravil/-a BgDestroy v 15 Okt 2017, 21:12, upravené celkom 1 krát.
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Okt 2017, 21:11

Od zdrojov v ktorých sú použité mám len schému. Je tam aj rozpis závitov na 12-15V. V postate by stačilo zduplovať závity na 30V tenším drôtom ( je tam pásik asi 4,5 prierez.Je to stará koncepcia ešte s B260D a Mosfetmi.Tlmivka je na takom istom jadre. Celé je to dosť veľké a ťažké, ale až neskutočne spoľahlivé po el.stránke (predimenzované).Má to prúdové obmedzenie a je skratuvzdorný.Funguje cca od180 do 400V Až máš záujem....
Niekde na ruských stránkach som videl aj úpravu PC zdroja na 30V....nič zložité.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa oravan » 15 Okt 2017, 21:25

Jezevec má pravdu neni to to isté
0

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa BgDestroy » 15 Okt 2017, 21:43

oravan napísal:Jezevec má pravdu neni to to isté
tako ako sorry. vratime sa k veci a nebudeme sa tu slovickarit ! Proste aby magneticka indukcia transformatora bola taka aby mohol pracovat pohode aspon na 200kHz frekvencii.

-- Spojený príspevok 15 Okt 2017, 20:58 --

No nic asi to teda vyriesim cez integrovany spinavy stabilizator, ktory namiesto transformatora vyuziva LC obvod.
0
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa misocko » 15 Okt 2017, 23:13

Z akeho napetia vlastne chces vytvorit tych 30V ?
Integrovany stabilizator na 30V a 10A ?
Na tu cievku pre LC nepotrebujes jadro?
Co galvanicke oddelenie, predpokladam ze to chces zo siete.
0

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa BgDestroy » 15 Okt 2017, 23:57

misocko napísal:Z akeho napetia vlastne chces vytvorit tych 30V ?
Integrovany stabilizator na 30V a 10A ?
Na tu cievku pre LC nepotrebujes jadro?
Co galvanicke oddelenie, predpokladam ze to chces zo siete.
* co som pozeral par obvodov nebolo v scheme ze cievka s jadrom, len aby malo urcitu indukcnost
* ak by som to neriesil cez pulsnym transformator tak toroid a pulsny stabilizator
* najradsej by som to riesil s pulsnym transformatorom aby som to mohol rovno z elektrickej siete napajat a mal to galvanicky oddelene
0
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Okt 2017, 00:13

toto by ti nebolo dobré ?
PC zdroj zo skrine/od kamoša/zberného dvora/z bazáru - minimálne náklady, pár súčiastiek dokúpiť (diódy) a máš čo potrebuješ.
Prílohy
tl494-modiye-atx-smps-devre-semasi.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa BgDestroy » 16 Okt 2017, 08:47

Tak som doma nasiel ATX zdroj.
[*] Model: KOB AP4300XA
[*] 300W
[*] +3.3V / 28A
[*] +5V / 30A
[*] +12V / 15A
[*] -5V / 0.3A
[*] -12V / 0.8A
[*] +5VSB / 2A

Je to slabsi zdroj ten nebude mozne prerobit na 30V / 10A (regulacia napatie a prudoveho obmedzenia) a ten je trocha inak rieseni.

EDIT: odstranena nespravna schema
0
Naposledy upravil/-a BgDestroy v 16 Okt 2017, 11:51, upravené celkom 1 krát.
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa misocko » 16 Okt 2017, 10:44

BgDestroy napísal: * co som pozeral par obvodov nebolo v scheme ze cievka s jadrom, len aby malo urcitu indukcnost
* ak by som to neriesil cez pulsnym transformator tak toroid a pulsny stabilizator
* najradsej by som to riesil s pulsnym transformatorom aby som to mohol rovno z elektrickej siete napajat a mal to galvanicky oddelene
- chcem vidiet tu cievku (velkost) na pulzak bez jadra, a to magneticke rusenie co by vyzarovala
- ja mam spraveny toroid 40V a za tym stepdown menic na 0 - 35V 10A , schemu vsak nemam, ale cinan ma take hotove moduly
- bud skopirujes to na co som Ti dal link, alebo si najdes na nete nieco funkcnwe, pekne opisane. Ale rozhodne sa nepustaj do stavby tak aby si si musel nieco pocitat sam, rozhodne na to zatial nemas vedomosti v danej problematike.
0

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa BgDestroy » 16 Okt 2017, 10:50

misocko napísal:
BgDestroy napísal: * co som pozeral par obvodov nebolo v scheme ze cievka s jadrom, len aby malo urcitu indukcnost
* ak by som to neriesil cez pulsnym transformator tak toroid a pulsny stabilizator
* najradsej by som to riesil s pulsnym transformatorom aby som to mohol rovno z elektrickej siete napajat a mal to galvanicky oddelene
- chcem vidiet tu cievku (velkost) na pulzak bez jadra, a to magneticke rusenie co by vyzarovala
- ja mam spraveny toroid 40V a za tym stepdown menic na 0 - 35V 10A , schemu vsak nemam, ale cinan ma take hotove moduly
- bud skopirujes to na co som Ti dal link, alebo si najdes na nete nieco funkcnwe, pekne opisane. Ale rozhodne sa nepustaj do stavby tak aby si si musel nieco pocitat sam, rozhodne na to zatial nemas vedomosti v danej problematike.
Vopred to vzdat ? to je teda logika :D. Zaklad mam viem presne na akom principe to vsetko pracuje. Ale uplne do detailov ako navrhnut nie. A ja som v zasade pytat sa, pytat sa. Bud ty to vyvratia alebo potvrdia. A urcite to nebudem vzdavat. A za druhe bez vyzvy sa nic nenaucis. Takze urcite si nedam tvoju radu ku srdcu ze kup si hotovy modul.

Rozmyslal som aj na variante toroid a potom LTC3824. Ale neusetrim tak moc na vahe. Takze radej by som z 230V isiel step-down.
0
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa ondistef » 16 Okt 2017, 11:01

BgDestroy napísal:Zdravim kde zozenie vysokofrekvencny transformator pre spinacie zdroje, aby na vystupe mohlo byt 30V / 10A ???? Jedine co som nasiel je v predrazenom sos.sk ale tie trafaciky su skorej take hrackarske max 90W a vacsina pre napatie 5 a 12 V ...
Treba si najprv ujasniť, akú topológiu zdroja chceš postaviť a od toho sa potom odvíja samotný návrh transformátora.
Pokiaľ by si si vystačil s nižším výkonom (teda výstupným napätím, resp. prúdom), tak by to šlo spraviť z ST Viper pripadne PI TOPswitch a podobnými obvodmi (väčšinou sa jedná o flyback prípadne forward meniče), tam si to vieš navrhnúť cez ich programy aj s výpočtom transformátora.
Pri takomto výkone (parametroch) by to už chcelo aspoň push pull topológiu alebo polomost/ plný most.

Tu máš online kalkulačku pre výpočet
http://schmidt-walter-schaltnetzteile.d ... mps_e.html
0

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa BgDestroy » 16 Okt 2017, 11:18

Oprava ten schemy zdroja co som dal, ked som to otvoril vo vnutri je riadiaci obvod 2003, hlavne ze som do google daval AP43000XA
0
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa misocko » 16 Okt 2017, 13:01

BgDestroy napísal:Takze urcite si nedam tvoju radu ku srdcu ze kup si hotovy modul
ak mas dva roky cas , mozes si navrhnut vlastny zdroj zo siete na 30V 10A (funkcny, s co i len minimalnou ochranou voci pretazeniu / skratu)

inac stepdownom zo siete prides o galvanicke oddelenie.
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Vysokofrekvencny transformator

Príspevok od používateľa niki31 » 16 Okt 2017, 13:34

Ak potrebuješ vypočítať transformátor pre spínaný zdroj, môžeš použiť program pre výpočet transformátora. Pri článku "zdroj 80V/10A" je priložený balíček projektu a v ňom je takýto program pribalený. Jedná sa o program na výpočet priepustného meniča, ale ak potrebuješ inú topológiu môžem ti program poskytnúť. Mám všetky. Ešte pozor v spomínanom zdroji je tranformátor so sekunárnym napätím okolo 250V !
To je potrebné pre nasýtenie tlmivky ktorá následuje za usmerňovačom. Pohraj sa so vstupnými parametrami, dosaď jadra ktoré máš doma a určite rýchlo zistíš aké máš možnosti s daným jadrom a ako ho navinúť.
0
Naposledy upravil/-a niki31 v 16 Okt 2017, 13:55, upravené celkom 1 krát.
Niki31

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok