Nahrada za motor

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Nahrada za motor

Príspevok od používateľa marek181818 » 20 Feb 2018, 19:47

Cawte.Opat sa obraciam s prosbou na vas.Riesime vo firme resp moj navrh to bol,nahradit taketo motory http://www.lf-technology.com/parts/moto ... gory_id=39 za nejake ine.Rozmerovo idealne aspon rovnake. Strasne rychlo odchadzaju. Uhliky ani nehovorim.Prehrievaju sa tympadom casom aj odidu.Ine priciny zase konektory sa furt poskodzuju atd.Proste chcelo by to nieco ine.Na jednej linke je ich asi 4ks.Polohu otocenia snima enkoder ktory je zapojeny kablom do spolocnej ovladacej karty, co napaja aj motor.Tieto motory maju aj tachogenerator, ktory si vyraba stavu a nazaklade napatia neviem presne ale PLC to nejak vyhodnoti a otoci danym motorom, ale to je fuk.

Motor je DC , karta ma out 24V .Uvazovalo sa nejak servo dat ale neviem ci nejaka taka karta aj existuje .Nevyznam sa tak v tychto veciach vobec.Diky.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Feb 2018, 20:03

Prvotne si poloz oztazku ako dlho mate tieto motory na linke a ci odchadzali uz hned od novoty. Lebo mozno ides roiesit dosledok a nie pricinu problemu.
Ak toto sa deje od zaciatku od novoty, tak tam sa moze spekulovat o vymene. Ak sa to deje len poslednych par mesiacov, mozu byt tie motory pretazovane, a preto vam odchadzaju.
Skus pomerat prudy pocas prevadzky ci su v norme voci menovitemu pridu z katalogu/stitku.

Ked to chces aj tak vymenit tak:
Zabudol si napisat co ten motor pohana. Ci to co pohana nieco co musi byt presne alebo velmi presne polohovane alebo je to len neaky dopravnik kde na polohovani nezalezi (co asi nie ale prehanam). Pockame si na odpoved.

A taktiez potrebujeme presne informacie o procese ktoreho sucastou je tento motor.
ak nepoznas podrobne ten proces, tak sa toho radsej nechytaj, nechaj to na tych co tomu rozumeju, alebo si presne nstuduj ten procez od A po Z.

S takymto informaciami:
Polohu otocenia snima enkoder ktory je zapojeny kablom do spolocnej ovladacej karty, co napaja aj motor.Tieto motory maju aj tachogenerator, ktory si vyraba stavu a nazaklade napatia neviem presne ale PLC to nejak vyhodnoti a otoci danym motorom, ale to je fuk.
Praveze toto nie je fuk.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 20 Feb 2018, 20:12, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa marek181818 » 20 Feb 2018, 20:06

No pohana napr dokrucanie vrchnakov na tuby.Cize motor sa roztoci mozno na 1s a to iste dookola.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Feb 2018, 20:15

A aku ulohu ma ten enkoder?
Ten nastroj co dokruca vrchnaky je priamo na oske motora alebo to ide cez prevodvku?
Akp ten nastroj zisti ze vrchnak je uz dokruteny?
Ako ten nastroj zisti kde sa zacina zavit na tube a na vrchnaku?

A este dalsich desiatok otazok ohladom procesu....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa marek181818 » 20 Feb 2018, 20:38

Enkoder snima prave to pootocenie.
Motor ma remen ktory ide na sponovak remena enkoder a remenicu len osky,Nieje tam ziadna ina prevodovka podstate len oska .Ale je to pohybliva cast ktora aj z motormy sa akokeby do dalsej osky zasuva.Ale tam to uz ovlada aj vzduch.
No vsetko este neovladam co ako pracuje niesom tam nejak dlho .Ale napr vzdy ked sa da napr po vymene motora novy motor , enkoder sa musi natocit aby bola dodrzana synchronizacia ze ten vrchak vtedy akurat ked sa cele to zariadenia volajme to dokrucac vysunie, lebo tam je este taky podavas co prilozi dany vrhcan do toho dokrucaca .Samozrejme stava sa ze su aj nepodarky.
No a ako zisti ten zavit no jednoducho.Skus si zobrat tubu a dat tam vrchnak , tiez sa netrafis hned , ale vplyvom otacania chyti zavit.No tu je to ale trosku jemne zriesene inak ze dane tuby su na takom velkom otocnom kolese , kde to vsetko dava dohromady , tympadom je uz v takej polohe ze uz je tak zavit, aby to hned chytilo.Teda aspon myslim .
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Feb 2018, 21:50

Neodpovedal si mi ci ten motor odchadzal aj skor, alebo toto sa deje len neake obobie spatne dozadu, alebo stale od zaciatku
Cely ten system sa toci lahko? Nie su tam suche zhrdzavene loziska?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa marek181818 » 20 Feb 2018, 21:55

To sa deje furt lebo tie linky idu nonstop, tie motory sa menia pomaly ako na beziacom pase, loziska ani tak neodchadzaju skor bud zhori rotor, pripadneuhliky odidu co sa da este vymenit.Horsie je ze uz dochadzaju motory, niesu nove ani tie.Nestoja malo € tak by sa zislo nejak inak to zriesit iny co sa nekazi hned.Nieco z lepsou vydrzou.Lepsie aj pre nas udrzbarov. :)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Feb 2018, 22:12

A merali ste ake prudy idu cez ten motor pocas prevadzky?
A driver na ten motor je OK? Skusali ste vymenit driver?

U nas sme mali problem so servomotorom, ktory bol taky horuci, ze sa nedal chytit. Chalani vymenili najprv motor (to bolo rychlejsie ako vymenit driver), chovalo sa to rovnako. Takze v motore to nebolo. Tak potom vymenili driver, ale bolo ho treba naprogramovat. Potom to uz slo a uz motor nebol horuci. Skuste vymenit ten driver.

Alebo toto nechces zistovat a chces to rovno nahradit niecim inym?
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 20 Feb 2018, 22:15, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa marek181818 » 20 Feb 2018, 22:15

Ono problem je uz aj driver sa menili resp davali do opravy vsetko je z roku pana asi tolko.
Idealne by to bolo fakt ze nahradit niecim inym co nieco aj vydrzi za tie peniaze .Lebo hento mi pripada jak cina alebo co.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Feb 2018, 22:21

Ono to nie je sranda menit proces hlevne na ktorom zavisi aj kvalita produktu (kvalita utiahnutia vrchnaku).

Tak potom musis totalne do detailu si nastudovat ten process, co sa tam vsetko deje, komunikaciu drivera s PLC, vybrat neaky vhodny servomotor, a naprogramovat ho tak aby sucasny proces a kvalita bola zachovana.

Toto je praca pre proceneho inziniera v spolupraci s systemovym inzinierom (automatizerom). Neviem aku mate hierarchiu v robote. Si ty jeden z nich. Alebo ste mala firma a jak sa hovori si tam pre vsetko?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa alidedko » 20 Feb 2018, 22:27

Hlavne sa bojim toho, aby si sa neosral, ked odstavis linku na niekolko hodin/dni a zistis, ze to len tak jednoducho nahradit nepojde ... :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa marek181818 » 20 Feb 2018, 22:38

No ono zase nejak tieto motory niesu silne.
A odpoved skor udrzbari su tam:
si tam pre vsetko
Tak zase ono ked je aj nejaka vaznejsia porucha zase linky sa odstavuju niekedy aj na pol dna zase to je ine.Ono tento DC motor podstate sa da nastavit na danom drivery.Rychlost otacania. Sila otocenia.Aspon tak je v preklade do slovenciny. no a este jedna vec teraz si nespomeniem to zase ini zvyknu nastavovat nie ja.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Feb 2018, 22:41

Preto treba sefa (vedenie) oboznamit s rizikami a s jeho(ich) suhlasom do toho ist. Ze ked sa to posierie a namiesto par hodin bude linka odstavena na dva dni tak ze to bude OK.

Priklad od nas z vyroby:
U nas sme kontrolovali produkt na baze rengenoveho ziarenia. Vyhodnocoval sa snimok z rengenoveho obrazku. Zaric sa musel pravidelne menit a nebol lacny. Tak systemovy inzinieri to nahradili kamerovym systemom. Na stole im to islo. Ked to zapojili na stroj (uz asi 5 hodin stal - demontovanie rengenoveho ziarica + montaz novych kamier) tak zistili ze im ten system niekedy nekomunikuje s PLC a mali sme velky odpad. Zistili ze potrebuju nieco co nemaju po ruke. Tak to museli kupit a linka stala asi 2 dni kym to cele rozbehali. Toto sa stava. Preto vedenie musi byt informaovane o vsetkych rizikaxh a problemoch. Moze sa na tu dobu naplanovat napr. udrzba, ze ked ta linka bude stat, aspon nieco ine sa na linke porobi.

Aby si mal istotu ze to pojde, takto urobis cele mimo linky a otestujes a az ked s tym budes spokojny potom to aplikujes na linku. Lenze to je vyvoj a to bude chciet urcitu investiciu tiez, (ak z toho mate daco na sklade ako nahradny diel, o to lesie - mensia investicia)

-- Spojený príspevok 20 Feb 2018, 22:43 --

Este jedna otazka:
Sef ta o to poziadal ze to ma urobit alebo je to tvoja iniciativa a chces mu ukazat ze mas na viac?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa marek181818 » 20 Feb 2018, 22:44

Jasne chapem. Tak zatial sa len skor zhana nejaka nahrada, podstate tych nahrad by bolo viac.Ale ako tento motor nieje nejak zlozity teda aspon na pohlad.Ono pozistujem viac info co ako pracuje a dam to sem. Ono podstate by mozno ani nevadil tiez DC motor aj z uhlikmi ako je hento len nie tak debilne rieseny.Ale urcite by bolo lepsie nejake servo len tam je to horsie kedze treba nieco co ho bude riadit.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Feb 2018, 23:01

Motor je na 22,5 V s 4,5 A odberom. Merali ste, či nie je preťažovaný ? A to tacho tam určite nie je na parádu, ale dáva spätnú väzbu pre reguláciu motora. Ak nedokážete podľa predpisov nastaviť riadenie motorov, tak môžu horieť, resp. mechanicky odchádzať z veľkých nárazových prúdov a podobne.

Nepozeral si po nejakých bezkomutátorových 24 V asi 100 W motoroch s tachom ? A zbytok nech tam ostane ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Feb 2018, 23:04

Je to len tvoja iniciativa?

A co spust tento DC motor. Relatko?
A naco tam je ten tachogenerator? Vyhodnocuje to PLC neako?

Musis to presne pozistovat a a z potom hladat nove riesenie.

A mozno len tie motory su pretazovane. Pomerajte tie prudy. Je to napajane DC, alebo PWM? Skusal som najst neaky manual/datasheet k tomu motoru ale nic som nenasiel. Ak mas ty daco tak posli link alebo oskenuj a uploadni.

EDIT: kym som dopisal, Dolfi ma predbehol

Idealne by bolo (ak je to mozne a nie je to tajne) urobit kratke video niekolko cyklov ako to cele pracuje + neake fotky co by pomohli porozumiet tomu celemu. Potom tu mozeme diskutovat o rieseniach a nahradach.
Tiez si zisti ako to PLC riadi ten motorcek a aku informaciu beie z toho tachodynama a enkodera.

Nezda sa mi to... ty pises ze motorcek sa roztoci na 1sek.
Cize motor sa roztoci mozno na 1s a to iste dookola.
Tachogeneratoor vacsimou sluzi na regulaciu otacok - inak povedane udrzuje otacky pri premenlivej zatazi. Za tu jednu sekundu to dokaze nieco vyhodnotit? Takzties DC motor sa neda zastavit presne v neakej polohe. Tak co tam presne sleduje ten enkoder? Ake pootocenie. To som este nepochopil.
Zisti to a popis to tu. Potom ti poradime c os tym.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa E001 » 21 Feb 2018, 01:02

Chlapi neblbnite!!! Na vývoji takých zariadení pracovali desiatky konštruktérov a strávili na tom stovky hodín. Na jednej strane vysko hodnotím váš záujem o vylepšenie toho zariadenia. Na druhej strane idete s vašou kožou na trh. Ak sa vám podarí dosahnuť progres, tak to vedenie ocení podaním ruky. Ale ak to nevýjde, budete zodpovední za vzniknuté straty. Mám svoje skúsenosti, ja by som neriešil príčinu, iba by som odstraňoval následok - teda výmenu originálnych dielov.
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa clim-ber » 21 Feb 2018, 02:29

Vymena takychto pohonov urcite nie je vec technika ale sefa/managera/nadriadeneho. Ako technik mozes mozno nieco navrhnut, zlepsit, ale to je asi tak vsetko. Sef by mal mat nejake kontakty na dodavatelov, resp. vediet oslovit sikovnu firmu, ktora vie zanalyzovat stav a navrhnut riesenie (je ich dost). A potom to vediet aj pretlacit - pretoze financne to bude najprv veeeelmi nakladne, no vrati sa to v podobe dlhej zivotnosti bez potreby zasahov.


Aj tak sa mi to cele nezda - ak to bolo raz dizajnovane na taku zataz, nie je dovod, aby to odchadzalo. Dalsia vec - "Nevyznam sa tak v tychto veciach vobec" ... Nechapem, preco sa tym teda zaoberas ty, ked nie si na to ani kompetentny. Tvoj nadriadeny na teba deleguje vyriesit to ?
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa josek » 21 Feb 2018, 07:47

Obráťte sa na dodávateľa / výrobcu technologického celku, títo by mali mať o zariadení najviac informácií. Takto sa to obvykle rieši a máva to úspech.
Samozrejme keď to nie je stará šunka celá linka. Vtedy sa v tom zvykne vŕtať hocikto ale nikto sa samozrejme nemôže hnevať, keď celá linka ľahne popolom. Toto si treba ale dojednať dopredu. Výmena motorov nebýva banálna ani lacná záležitosť, keď to má podstatne zlepšiť spoľahlivosť celého technologického celku. Toto ber ako varovanie
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nahrada za motor

Príspevok od používateľa marek181818 » 21 Feb 2018, 18:26

Akoze nic v zlom ale preco ako je to vo firme je vas asi niektorich fuk. Chceme si ulahcit len robotu.Tieto motory konkretne v tom useku 2 idu nonstop cele dni.Vymenit sa tam daju max len drziaky uhlikov a uhliky, ked zhori nejaky rotor tak smola.Previjat sa to neoplati.Novy motor stoji cca 500€ .Kde pracujem je to pomerne mala firma.Ono tieto motory su 2 typy.Z tachom a bez tacha.Rozdiel je ze jeden nema taku nastavbu na osku pre tacho .Dneska som sa k tomu nedostal.Mal som v robote aj kamerku malu aj ked sa fotit nesmie.Ale ked bude situacia nejaka oprava a tak tak vam to nasmimam aby ste videli tie pohyby co ako pre lepsiu predstavu. Ono to nieje nejak zase zlozite ako sa zda ziadnych sefmonetov ci koho netreba. :)
0

Zamknuté
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok