Ionizacny poziarny hlasic

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa djwiktor » 19 Apr 2018, 21:08

Caute chalani, nepovaluje sa dakomu doma,v garazi, pivnici a pod ionizacny poziarny hlasic ? Nemusi byt funkcny, dolezite je ,aby obsahoval ionizujucu latku ( najcastejsie americium). Teslacky tiez postaci.

Potrebujem iba to americium, je to pre jeden detektor.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa skapo » 19 Apr 2018, 21:36

Nemyslim si, ze niekto so stipkou zdraveho rozumu ti legalne ponukne radioaktivny ziaric z hlasica. Myslim, ze sa tym porusuje viacej predpisov.
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa deepspace » 19 Apr 2018, 21:58

MHG103 hmm .. zaujimave citanie ;)
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa misocko » 19 Apr 2018, 22:38

skapo napísal:Nemyslim si, ze niekto so stipkou zdraveho rozumu ti legalne ponukne radioaktivny ziaric z hlasica. Myslim, ze sa tym porusuje viacej predpisov.
tak mu ponuknite cely hlasic,
ked som sa snim doma hral , este som nevedel ze je radioaktivny :( , dufam ze to nebude mat nasledky....

inac prave lezim v hotely na izbe a jeden mam nad sebou, zoberem Ti ho rano pri odchode? :lol:
0

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa skapo » 19 Apr 2018, 23:21

To kde je este dnes hotel s ionizacnymi hlasicmi?
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa medved » 19 Apr 2018, 23:28

Pokiaľ to nezješ a nebudeš okusovať so zubami prípadne nebudeš na tom spať nevidím žiadny problém.. je to alfa žiarič, to ma problém prejsť cez kožu, papier... veľký problém je ak sa alfa rádioaktívne častice dostanú vdýchnutím do pľúc alebo zjedením do tela. Potom ak sa to usadí v tele, je to ako časovaná bomba... presne tieto častice napríklad v prachu sú oveľa nebezpečnejšie v Černobyle, ako samotné pozostatkové gama. Ak to je skladované doma na vhodnom mieste a len to amerícium pre nejaký test atď. tak je to ok. Veď len aby som to pomeral musím rozoberať sondu, aby sa alfa dostalo na snímač k trubici...
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa oravan » 19 Apr 2018, 23:59

medved ja by som to nerobil pokiaľ už máš potomkov tak aj do vrecka nech si to dá no ale po poriadku takú vecičku nezoženieš prečo no preto lebo každý jeden kus má svoje číslo a to sa presne eviduje staré MHG sú už po väčšine zošrotované a nové pracujú na inéj báze no a čo konkrétne potrebuješ celý hlásič alebo len črevá
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa ondistef » 20 Apr 2018, 00:04

Ionizačné hlásiče sa stále vyrábajú a predávajú, aj keď ich dnes nahrádzajú optické detektory.
https://www.adiglobal.cz/sk/produkty122 ... tivny-ip65
0

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa skapo » 20 Apr 2018, 00:17

No len ten uvedeny je pre specialne ucely do priemyselnych prostredi. Typicke pouzitie do priestorov s predpokladom horenia latok, ktore nevytvaraju dym, sadze (lieh, alkohol...). Este sa zvyknu ionizaky pouzivat v detekcnych komorach nasavacich hlasicov, alebo v detektoroch do potrubi VZT - tu sa vyuziva ich vysoka citlivost. Urcite vsak nie do izieb hotelov!
Hlasic ako celok by nemal byt tiez nikomu predany, prevadzovatel (ten u koho bol namontovany) by ho mal mat evidovany a ak bol napr. z dovodu poruchy zdemontovany, tak by mal byt preukazatelne zlikvidovany, co robia na to urcene institucie.
V hutiach sa napr. kontroluje zelezny srot prave na pritomnost podobnych ziaricov, aby nebola cela varka cerstveho zeleza zasvinena. Rovnako aj zeleznice kontroluju vagony na pritomnost ziaricov.
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Apr 2018, 00:43

No to som cital na internete, ze neaky radioaktivny kov (material) za dostal do zberu (vtedy to este nekontrolovali) a ztopili to , z coho vyrobili potom neake kuchynske hrnce a pribory ci co a ze ludia sa pekne ozarovali. Ze to chvilu trvalo kym na to prisli.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

alois

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa alois » 20 Apr 2018, 05:59

romiadam: z tohto dôvodu sa obmedzuje aj montáž aktívnych bleskozvodov, nakoľko nefunkčné hlavice sa dostali na zberné miesta v DE a FR. Nevedeli o čo ide a zmiešali ich s klasickým odpadom.....

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa pablox » 20 Apr 2018, 06:46

Na intraku v ZA boli tieto hlásiče na každej izbe, dokonca ešte aj na chodbách :D
0

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa skapo » 20 Apr 2018, 06:58

Stale ich su obrovske tisice instalovane, rozne urady, univerzity, sklady, archivy, fabriky... V osemdesiatych rokoch to bolo instalovane vsade ako univerzalny hlasic s vybornou detekcnku schopnostou. Kym je celistvy a bez porusenia nie je to ziaden problem (ako pisal vyssie medved). Problem nastava az pri jeho mechanickom poskodeni, alebo neodbornom delaborovani.
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa djwiktor » 20 Apr 2018, 07:49

Ale, zaujimava debata sa tu rozputala :) Pokojne mi niekto ten hlasic moze doniest aj o polnoci v ciernej igeltike pod most ak sa tak boji :)
Nerobte prosim vas zo mna hlupaka, viem co to je, viem na co to sluzi a viem velmi dobre ake su vlastnosti, vplyvy, dopady a pod, radioaktivneho materialu. Ako bolo spomenute, ide o alfa ziaric, na co staci na odtienenie aj list papiera. Potrebujem to prave pre schopnost vytvorit suvisly tok ionov. Mal som doma dva kusky, ale davnejsie som ich daroval jednemu zberatelovi v CR, co samozrejme teraz lutujem, ale holt co uz narobim. Novy sa mi neoplati kupovat, je to dost drahe na to co potrebujem. Preto ma prave napadol aj nejaky stary teslak. Zariadenie kde to bude umiestnene, aj tak bude mat plastovy obal hrubky niekolko mm.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Apr 2018, 10:27

Jeden mám, používal som ho na test intenzimetra IT-65. Jeden chlapík z fóra mi ich podaroval, našiel dva a jeden mi úplne stačí, takže druhý Ti podarujem.
Je v ňom amerícium.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Apr 2018, 11:55

Tiež som ich niečo cez sto kusov posielal do Liberca na likvidáciu a tiež mi chlapík z výroby povedal, že ich kludne môžem poslať v balíku a nikomu sa nič nestane.Žiadne strachy o potomstvo, horšie sme dopadli po Černobylskom daždi ,ako pri nejakom hlásiči aj keby visel v spálni.
Všetky sa pri montáži evidujú na hygiene a preto musím mať aj doklad o odbornom spracovaní.Akurát likvidácia vyšla asi 3€za kus.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa mac26 » 20 Apr 2018, 15:00

pablox napísal:Na intraku v ZA boli tieto hlásiče na každej izbe, dokonca ešte aj na chodbách :D
Pokial viem, stale su
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa pablox » 20 Apr 2018, 15:18

Maju vyhodu, ze su riadne citlive. Na intraku to ale bola nevyhoda v tom, ze reagovali aj na pripalene hrianky alebo vodnu fajku :D Ako prevenciu stacilo na hlasic natiahnut kondom, sacok alebo ho jednoducho zhodit z patice dolu :D A ak uz hlasil poplach, tiez ho stacilo zhodit z patice dolu. Vratnicke to medzitym uz samozrejme hlasilo poplach a kym vysla na dane poschodie, uz nic neblikalo :D

Vid http://www.pablox.net/index.php?option= ... 4&Itemid=1
Ale ked som videl kvalitu DPS, krivo osadene suciastky a ten hovnak...tak sa cudujem ze idu dodnes :D
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa medved » 20 Apr 2018, 20:56

romiadam napísal:No to som cital na internete, ze neaky radioaktivny kov (material) za dostal do zberu (vtedy to este nekontrolovali) a ztopili to , z coho vyrobili potom neake kuchynske hrnce a pribory ci co a ze ludia sa pekne ozarovali. Ze to chvilu trvalo kym na to prisli.
a koľko železa z techniky, vagónov a bohvie čoho všetkého takto skončilo z Černobyľskej zóny v zbere.. na jednej prednáške o tom vraveli čo som bol o Černobyle, ale teraz si nespomeniem na bližšie detaily čo a ako, ale možno lepšie nevedieť :lol:

-- Spojený príspevok 20 Apr 2018, 20:00 --

ja som sa k nejakým kusom hlásičom dostal náhodou pohadzaných len tak po zemi v jednom urbex objekte, očividne sa nato kašľalo... tiež to mám k IT-65 a RGBT-62 a tiež jeden kus aj z istej firmy, kde sa to tiež len tak váľalo a mali to na háku...
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Ionizacny poziarny hlasic

Príspevok od používateľa deepspace » 20 Apr 2018, 21:24

Teším sa že sa tu človek okrem čítania o šumiacich zosilnovačoch, alebo konfliktných IPčkach aj niečo dozvie sem tam .. sorry za OT, ale o týchto ionizačných hlásičoch som sa včera dozvedel prvý raz..
0

Napísať odpoveď