Modulacny termostat k plyn. kotlu

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa sbf » 04 Okt 2018, 14:49

Hladam jednoduchy termostat ktorym sa da vykonovo regulovat kondenzacny kotol (junkers). Cize nie stylom zapni/vypni. V navode pisu o nejakej dvojzilovej zbernici ems, cez ktory sa pripaja termostat, na nete o tom nikde nic, co je to za zazrak? Fungujy na tom len tovarenske termostaty?

! Téma presunutá do správnej sekcie. presunul: 4.10.2018 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa straciam » 04 Okt 2018, 14:56

vacsinou je to zbernica po ktorej komunikuju len zariadenia vyrobcu.
ja mam vailant a ten ma napr. eBus a tto je tiez uzatvoreny protokol resp. zbernica. bolo par rusov co sa daco snazili cez ebus spravit, ale za to vynalozene usilie to nestoji a je lepsie si kupit fabricky termostat aj ked za 100-200 eur.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa Milos66 » 04 Okt 2018, 16:43

Ja mám kotol Junkers Cerapur. K tomu bol dodaný aj ten ich regulátor CW100. Mám tam obyčajnú dvojlinku, teda komunikuje to len cez dva dráty.
No a na tvoju otázku, určite by to asi šlo aj s nejakým iným regulátorom, lebo firma, čo mi to montovala mala ponuku pre mňa aj na iné regulátory. no ja som zobral na ich odporúčanie ten originál CW100.

Teraz sa pozerám, že sa dá kúpiť za 91€. Ja som zaň dal cca 150€, teda nie je o čom a zober originál.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa technikus110 » 04 Okt 2018, 17:40

https://www.okmarket.sk/vytapeni-ohrev- ... gIgpvD_BwE

pozri si, možno nájdeš niečo zaujímavé aj pre tvoju zbernicu. Všetky "múdre" termostaty menia iba parametre nastavenia kotla a krivky. Samotnú pulznú reguláciu robí samotná logika kotla. A aj tak časom skončíš ako 99% užívateľov na ekvitermickej automatickej krivke...
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa elmoto » 04 Okt 2018, 21:54

Tak tak. Ja mam immergas tiez maju zbernicu a unteligantne termostaty. Ale dal som cidlo vonkajsie a len na kotly upravujem ekvitermicku krivku. Výkon si riadi sam. Dnesne kotle su paradne. Spodny vykon 1.5kw a horny 24kw. Stale mi ide v kondenzacnom rezime.
0
nie som tu

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa lacog » 05 Okt 2018, 08:40

Je to tak - tie moderné "termostaty" sú vlastne ovládacie panely. Zapoj si všetko tak ako má byť a s ekvitermikou budeš spokojný.
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa sbf » 05 Okt 2018, 08:53

tomu vonkajsiemu "cidlu" moc nerozumiem... potrebne je cidlo v interiery - to je vlastne termostat - je jasne ze vykon priamo nereguluje. u tej cw100 je nahovno ze je akasi zbytocne prekomplikovana - milion nastaveni solar, podlahovka...
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa Milos66 » 05 Okt 2018, 09:19

sbf napísal:to je vlastne termostat - je jasne ze vykon priamo nereguluje
A si predstav, ze reguluje aj vykon kotla. Ved porovnava teplotu v miestnosti s teplotou spiatocky.
A co sa tyka nastaveni. Nastavis si v nom len to, co potrebujes. Ostatne veci v menu preskocis. Nic komplikovane to nie je. Zvladla to moja dcera. Komunikuje to v cestine.
0
Naposledy upravil/-a Milos66 v 05 Okt 2018, 09:21, upravené celkom 1 krát.
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa joži » 05 Okt 2018, 09:20

predpokaldam že junkers vie open-term protokol, na čom komunikuje vačšina kotlov s priestorovými termostatmi. ja mam priestorové termostaty 2 jeden mam na open-term dvojvodicovej linke ten mi ovlada podlahovku dole, a na poschodi mam klasicky termostat napojený na vysokonapatový vstup kotla ktorým ovladam teplotu na poschodí, kde kurim radiatormi.

Takže bud si kupiš originak k junkersu alebo nejaký unioverzalny s čo vie Openterm protokol. Predtým zisti či ho vie aj Junkers, v RJ kotla sa da potom nastaviť typ tej komunikacie.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Okt 2018, 09:22

sbf napísal:to som celkom nepochopil teoriu ze utlmovanie teploty zvysuje spotrebu energie... tu mame tusim adeptov na nobelovku co spochybnia termodynamicke zakony
Porozmýšlaj. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa joži » 05 Okt 2018, 09:24

Milos66 napísal:
sbf napísal:to je vlastne termostat - je jasne ze vykon priamo nereguluje
A si predstav, ze reguluje aj vykon kotla. Ved porovnava teplotu v miestnosti s teplotou spiatocky.
A co sa tyka nastaveni. Nastavis si v nom len to, co potrebujes. Ostatne veci v menu preskocis. Nic komplikovane to nie je. Zvladla to moja dcera. Komunikuje to v cestine.

teplotu na vystupe nastavuje podla teploty vonku. a termostat vovnutri ti len určuije ako dlho ma kotol bežať aby dosiahol nastavenu teplotu. Na kotly maš nastavenú krivku zavislosť vonkajšej teploty od teploty na vystupe kotla a podla toho ti moduluje vykon na horaku.

preto podlahovka ma nevyhodu v prechodnom období, lebo vonku je ešte relativne teplo a do podlahy ti tlačí mižšiu teplotu akoby bolo už pod nulov, ale to neovplyvniš ani termostatom. bud si zdihnes krivku alebo zrušiš vonkašie čidlo teploty a kotol pojde vždy na max. teplou aku ma nastavenu v RJ
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa lacog » 05 Okt 2018, 10:36

Mám síce FB 100 ale myslím, že je to podobné - nič komplikované to nie je. Neviem čo špekuluješ ale ekvitermcké regulovanie je najlepšie. Bez vonkajšieho čidla ti to pravdepodobne pôjde v režime ZAP/VYP. Pri ekvitermike zjednodušenie to ide tak, že kotol ti stále beží (napr. na 30%) a zohrieva vodu v sústave ale v noci pri poklese vonkajšej teploty kotol zvýši svoj výkon (napr. na 50%) ... všetko funguje podľa ekvitermickej krivky a meranie vnútornej teploty slúži viac menej len na nastavenie tej krivky. Fakt sa to naučí, že pri akej vonkajšej teplote má ako zohriať vodu v sústave. A vnútorným čidlom zistí oneskorenie akou sa mení teplota v budove oproti vonkajšej teplote.
Samozrejme to nie je jediná vec - práve naopak - kúrenie sa musí brať ako sústava, čiže dobre navrhnuté radiátory, termostatické hlavice...

-- Spojený príspevok 05 Okt 2018, 09:41 --
joži napísal: preto podlahovka ma nevyhodu v prechodnom období, lebo vonku je ešte relativne teplo a do podlahy ti tlačí mižšiu teplotu akoby bolo už pod nulov, ale to neovplyvniš ani termostatom. bud si zdihnes krivku alebo zrušiš vonkašie čidlo teploty a kotol pojde vždy na max. teplou aku ma nastavenu v RJ
to je skôr o pocitovej teplote - keď je vonku 5°C a prší, mrholí celý deň človek inak vníma 22°C v izbe ako keď je vonku -20°C a slnečno.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa elmoto » 05 Okt 2018, 11:24

Najlepšie riešenie je ekvitermika a originál inteligentný termostat od výrobcu.

Tvoja otázka "Jednoduchy termostat ktorym sa da vykonovo regulovat kondenzacny kotol (junkers). Cize nie stylom zapni/vypni." je nezodpovedateľná.

Ono ten kotol aj ked sa zapne tak postupne sa rozbehne na plný výkon no zacne uberať akonáhle sa dostane na nastavenú teplotu do vykurovacích telies. Potom ked je okruh kúrenia stabilný kludne pojde kotol z 24kW na 2kW. V prechodnom období sa môže stať že na plný výkon ani nenabehne. Mne doteraz kúril na max. 41stp C podla nastavenéj ekvitermiky. Tuto teplotu dosiahol do radiatorov prv ako sa dosta do plného výkonu po spustení. Takze začal kúriť postupne zvyšoval výkon a asi v 3/4výkonu už začal znižovať. Dajme tomu išiel 5min do 3/4 výkonu a potom postupne do 10min znižoval výkon a 10 min išiel na najnižšom výkone. U mňa je to 3kW.

Takze rezimu on/off sa nebrán. Ak máš dostatočné veľké radiatory a chceš istotu kondenzačného režimu tak mu nastav režim pre podlahové kúrenie.

Jednoduchý termostat to nebude. Tie termostaty od výrobcu na zbernici preberajú komplet riadenie fyzického panelu na kotly. Majú v sebe algoritmy a adaptácie tak aby zachovali vysoký teplotný komfort vykurovaného priestoru a pri tom riadia kotol aby bol vysoko ekonomický.

Ja si od výrobcu remostat nemozem dat :(((( Ten magor predomnou tam jebol 230V a odpálil mi zbernicu. Teraz keby som to chcel tak 120eur doska a 100eur termostat. 220eur mi za to už nestojí a to prekúrim nad efektívny úžitok opravy až za niekoľko rokov. Škoda že som to nezistil pri kúpe domu :( Sused má starý kotol 20 ročný a fúka my jeho komín na pozemok 120stup C výfuk tak idem dať oproti nemu výmeník a bude mi kúriť parkovisko :))))))) Ten prekúri aj gate a vôbec ho to nesere.
0
nie som tu

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa joži » 05 Okt 2018, 13:53

do 55stupnovej teploty na vystupe funguje kotol v kondenzačom mode, pri vyššej už sa ohrev spiatočky kondenzatom neuplatnuje funguje ako konvenčný. Ja mam radiatory aj podlahovku, musim mať viac ako 40stupnov nastavenu lebo radiatory nevyžiaria dostatočne teplo, preto mam nastavenú maximalnu teploti na vystupe kotla na 53°C.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa muziker » 05 Okt 2018, 15:58

Mám nejaké el. komponenty (z kotlov, ale netuším z akých) nájdu sa aj 2 termostaty, aj teplomery + ďalšie veci (boli to 2 kompletné plechové panely, ale zaberalo to dosť miesta, tak som to rozobral). Ja to nevyužijem, tak ak by mal niekto záujem, nech sa ozve -posuniem mu to. Prípadne aj sfotím o čo ide ak treba.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa Milos66 » 05 Okt 2018, 19:11

joži napísal: bud si zdihnes krivku alebo zrušiš vonkašie čidlo teploty a kotol pojde vždy na max. teplou aku ma nastavenu v RJ
Už som to písal. Vonkajšie čidlo nemám. kotol je Junkers Cerapur, termostat CW100 a čuduj sa svete. Kotol reguluje automaticky svoj výkon od minima až po daných tuším 30kW. to presne neviem.
Takže žiadny systém zapni / vypni na plný výkon.

Jedine žeby to čidlo bolo niekde integrované v komíne, ale to netuším.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Okt 2018, 19:44

Vonkajšie čidlo je potrebné pre nastavenie ekvitermickej krivky. Teplota vonku, verzus teplota požadovaná vo vnútri, robí koeficient úpravy teploty na tebou prednastavenej krivke.

Ale každý kondenzačný kotol si sníma teplotu média prichádzajúceho k horáku a tým si reguluje výkon. Čiže ak sa spiatočka vracia studená, tak ide na 100%, ale akonáhle je spiatočka teplá a teplejšia, tak výkon klesá a zase je to pomer medzi žiadanou výstupnou teplotou a teplotou spiatočky. Pokiaľ ti termostat neukazuje teplotu spiatočky, tak sa nič nedeje. To by mala byť teplota prídavného termistoru pred zmiešavačom. (ak ho v sústave máš - podlahovka ho má skoro vždy) Okrem toho v komunikácii dostáva kotol aj informáciu o aktuálnej a požadovanej teplote priestoru. To sú ďalšie dve premenné do vzorca pre výpočet výkonu horáku.

Pokiaľ máš modulovaný horák, tak to nikdy nie je zapni/vypni.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa elmoto » 05 Okt 2018, 21:53

Milos66 jasne ze ti reguluje vykon. Tu sa jedna o to ze ekvitermika reguluje teplotu vystupu do vykurovacich telies. A to tak ze ak je vonku dostatocne teplo a teda aj tepelna strata budovy je nizka tak nebude kurit na povedzme 60st do radiatorov ale len na napriklad 45. Keby kuril na tych 60 stupnov a po tom ako termostat uz vypne tak ti teplota v tomto obdoby stupne este aj o 2 stupne viac.

Inteligentny termostat sa este sam uci ako sa chova budova a zacne kurit skor nez by zabol klasicky termostat a aj prestane skor nez by vypol klasicky termostat. A teda udrzuje stabilnejsie teplotu a v spojeni s ekvitermikou vie reagovat pruznejsie a presnejsie prave v tomto obdoby ked cez den je vonku 20 a v noci 0.

Kotol samozrejme sam reguluje vykon pocas ohrevu. Nebude predsa teplu spiatocku ohrievat plnym vykonom. To by rychlo prehrial a vypol sa a cykloval. To je problem aj suseda s jeho kotlom. Furt vali na plny vykon a stale mu cykluje. Na pozemku smrad po plyne.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Okt 2018, 00:18

elmoto napísal:Na pozemku smrad po plyne.
Ja by som sa odtiaľ čo najrýchlejšie odsťahoval :mrgreen:

Ten kotol mu určite doporučila kúrenárova (alebo projektantova ) manželka z pomsty po tom, čo chodil jej muž po fuškách 3 mesiace domov ožratý :lol:
elmoto napísal: Furt vali na plny vykon a stale mu cykluje.
To vôbec nemusí byť chyba kotla.
Môže byť špatne navrhnutá sústava, zbytočne vysoký výkon kotla vzhľadom na tepelné straty, šetrílkovia pozatvárajú radiátory - sústava nemá obeh- teplotný spád, zodraté obehové čerpadlo...
Milos66 napísal:a čuduj sa svete. Kotol reguluje automaticky svoj výkon od minima až po daných tuším 30kW. to presne neviem
na tom nie je nič čudné... Kotol si sleduje teplotu výstupnej vody.Keď dosiahne nastavenú teplotu zníži výkon, alebo vypne. Nezávisle od izbového termostatu.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Modulacny termostat k plyn. kotlu

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Okt 2018, 01:33

Výkon sa reguluje množstvom vháňaného vzduchu do spalovacej komory - zmenou otáčok ventilátora na princípe podobnom karburátoru v aute.Čím je viac prechádzajúceho vzduchu, tým si viac podtlakom "strháva" so sebou plynu (ako otváranie škrtiacej klapky na karb. strháva so sebou viac benzínu).
Ekvitermika reguluje nastavenie teploty výstupnej vody v závislosti od vonkajšej teploty - to už tu bolo spomenuté..

Priestorový termostat reguluje len teplotu v miestnosti (v rôznych požadovaných režimoch) a kotlu dáva väčšinou len povel na začatie/skončenie kúrenia. Existujú aj také termostaty - skôr by som povedal že riadiace jednotky, ktorými sa dajú ovládať na diaľku aj ostatné nastavenia kotla (+ ovládanie elektrických ventilov a čerpadiel) , čiže tie funkcie,ktoré sa nastavujú u tých menej komfortných iba priamo na kotli. Ale to sú už kotle a termostaty o iných peniazoch a samozrejme musia byť kompatibilné.

Ale k pôvodnej - nezodpovedanej otázke... Je možnosť dodatočne regulovať výkon kotla nejakým, ako si ho nazval "modulačným" termostatom. V závislosti od nejakého čidla (termistora) regulovať otáčky ventilátora a tým výkon.
ALE plynový kotol je dobrý iba vtedy keď funguje tak, ako ho vyrobil výrobca a ručí zaň.
Akýkoľvek neodborný zásah smrdí prúserom !!!

Na tú reguláciu radšej zabudni a nechaj to na starosti automatike, prípadne sa len pohraj s nastaveniami...
sbf napísal: V navode pisu o nejakej dvojzilovej zbernici ems, cez ktory sa pripaja termostat, na nete o tom nikde nic, co je to za zazrak? Fungujy na tom len tovarenske termostaty?
Zle si hľadal...je to rozširujúce riadenie 1 a viac okruhového zmiešavania a regulácie teploty v okruhoch.
Popis jedného takého prídavného modulu:
Modul zmiešavača MM10 rozširuje regulačný systém Logamatic EMS o vykurovacie okruhy so zmiešavačom. Pre vykurovacie okruhy 2, 3 a 4 sú na servisnej úrovni ovládacej jednotky RC35 nastaviteľné vykurovacie systémy "Vykurovacie teleso", "Konvektor" alebo "Podlaha". Tieto môžu byť regulované na základe vonkajšej alebo priestorovej teploty. Ak je pre vykurovacie okruhy nastavený vykurovací systém "Podlaha", je možné regulovať aj funkciu "Vysúšanie podlahy". Okrem toho môžu byť vykurovacie okruhy prevádzkované čisto s reguláciu podľa priestorovej teploty.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok