Relé 12VDC bistabilné

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa mirosne » 12 Dec 2018, 21:53

Zdravím páni,
potreboval by som také relé,aby keď privediem na cievku 12VDC tak zoplo.(ostane zopnuté)
Keď privediem znova 12VDC,relé sa rozopne.(ostane rozopnuté)
Tuším sa to volá bistabilné,alebo impulzné relé :pain:
Podmienky sú takéto:
-nedá sa meniť polarita prívodného DC napätia na cievku
-musí byť na jednosmerné napätie 12V

Nejako sa mi to nedarí vygoogliť,poprípade by som niečo kúpil,ak niekto niečo také má.Nemusí byť elektromagnetické,môže byť aj elektronické.Niečo také bolo v Trabantoch,alebo vo Wartburgoch na prepínanie diaľkových a tlmených svetiel.
Ja to potrebujem na podobnú vec,vyhodil som kamošovi podľa jeho želania xenóny z auta a dal obyčajné svetlá s H7.Problém je,že keď prepnem na diaľkové,svetlá len bliknú,čiže tam príde len 12V impulz a potom zmizne.Je to všetko v komfortnej jednotke,do ktorej sa nemám čas vŕtať a ani by som to aj tak asi nijako neobišiel.Preto som sa rozhodol,to riešiť takto.
Ďakujem vopred za odkazy na linky,poprípade nejaké ponuky,či rady.Čínske e-shopy mi nenúkajte,lebo to potrebujem čo najskôr. :thanks:
0
Pozdravuje vás Miro.

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Relé 12VDC

Príspevok od používateľa deepspace » 12 Dec 2018, 21:59

0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Relé 12VDC

Príspevok od používateľa jezevec » 12 Dec 2018, 22:12

Hledej bistabilní relé se dvěma cívkami.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Relé 12VDC

Príspevok od používateľa alidedko » 12 Dec 2018, 22:16

Ponuknem ti cinsky eshop, lebo som ochotny ti poslat modul, ktory mam skladom

12V Single Bond Button Bistable Relay Module Modified Car Start and Stop Self-Locking Switch One Key
https://s.click.aliexpress.com/e/bl8yZf4G
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Relé 12VDC

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Dec 2018, 23:40

A nepotrebuje náhodou bistabilné relé na zmenu stavu aj zmenu polarity na cievke?

Čo sa týka toho auta tak to má z výroby? Však diaľkové svetlá majú mať dve polohy, jednu na svetelné výstražné znamenie a druhú na trvalé svietenie...
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2505
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Relé 12VDC

Príspevok od používateľa enigma » 13 Dec 2018, 05:39

mirosne napísal:Zdravím páni,
potreboval by som také relé,aby keď privediem na cievku 12VDC tak zoplo.(ostane zopnuté)
Keď privediem znova 12VDC,relé sa rozopne.(ostane rozopnuté)
Tuším sa to volá bistabilné,alebo impulzné relé :pain:
Podmienky sú takéto:
-nedá sa meniť polarita prívodného DC napätia na cievku
-musí byť na jednosmerné napätie 12V

Nejako sa mi to nedarí vygoogliť,poprípade by som niečo kúpil,ak niekto niečo také má.Nemusí byť elektromagnetické,môže byť aj elektronické.Niečo také bolo v Trabantoch,alebo vo Wartburgoch na prepínanie diaľkových a tlmených svetiel.
Ja to potrebujem na podobnú vec,vyhodil som kamošovi podľa jeho želania xenóny z auta a dal obyčajné svetlá s H7.Problém je,že keď prepnem na diaľkové,svetlá len bliknú,čiže tam príde len 12V impulz a potom zmizne.Je to všetko v komfortnej jednotke,do ktorej sa nemám čas vŕtať a ani by som to aj tak asi nijako neobišiel.Preto som sa rozhodol,to riešiť takto.
Ďakujem vopred za odkazy na linky,poprípade nejaké ponuky,či rady.Čínske e-shopy mi nenúkajte,lebo to potrebujem čo najskôr. :thanks:
ak sa jedná o OPEL ( a predpokladám aj iné novšie autá ) tak nepotrebuješ nič . stačí diagnostikou prepnúť z xenónov na klasické svetlá a je po probléme . to že bliknú je znak že ich RJ kontroluje . poneváč namerá väčší odpor ako je nastavený , vyhodnotí to ako poruchu a svetlá vypne . ( CAN BUS kontrola ) . diagnostikou to prepni na klasické a máš po probléme . žiadne relé ti nepomôže .....

ak by si ozaj chcel , viem ti dať schému na zapínanie / vypínanie jedným tlačítkom ....
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa mirosne » 13 Dec 2018, 10:09

Takže,vyjadrím sa každému a ďakujem za ochotu pomôcť:

Edgar - máš úplnú pravdu,ale tu je to riešené tak,že po prepnutí na diaľkové sa v optike vysunie clona,je tam nejaký elektromagnet,na ktorý príde len impulz.Po prepnutí na tlmené,sa tá clona zasunie.Nachádza sa pod výbojkou.Práve preto potrebujem relé,kde sa nemusí meniť polarita.

alidedko - toto by mohlo byť,aj keď sa to prepína tlačítkom,nie pripojením napätia 12VDC(to nemám problém doriešiť).Píšem SS.

Enigma - to je síce pravda,ale prečítaj si,čo som písal Edgarovi.Je to Mercedes sprinter (2010),diagnostika neponúka voľbu svetiel,iba kalibráciu.Po prepnutí na diaľkové,kontrólka diaľkových na prístrojovke svieti,ale prichádza len ten jeden impulz po prepnutí, na vysunutie tej clony.Čiže diaľkové je ovládané len tou elektromagnetickou clonou.Schémy mi netreba,ďakujem.Nemám čas niečo vyrábať a roky som už nič nevyrobil.(pohodlnosť :oops: )

jezevec - tam sú asi potrebné dva impulzy,jeden na zap. a druhý na vyp.Radšej by som volil variantu s jednou cievkou

deepspace - presne niečo také som si predstavoval.Len si to musím lepšie preštudovať,ale viac sa mi páči verzia "alidedko".

Zatiaľ ešte raz ďakujem za pomoc,idem to skúsiť s tým modulom,čo mi ponúkol alidedko. :thanks:
0
Pozdravuje vás Miro.

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa michal5u » 13 Dec 2018, 11:44

Čau, jestli jsem tě dobře pochopil tak např. tohle by ti mělo vyhovovat: https://www.gme.cz/bistabilni-rele-12v- ... 8-012-0000 , jedním impulsem 12V sepneš, dalším rozepneš, a tak dokola. Tuším že tohle nepotřebuje ani stálých 12V (díky mechanickému přepínání, elektronická impulsní relé by mohly dělat bordel při vypnutí/zapnutí klíčku).

A jen pro doplnění: funkce projektorových světel je naopak než píšeš-když je clonka vysunutá tak jsou potkávací (stíní odraz ze spodku paraboly co svítí nahoru), zasunutá clonka propouští všechny odrazy takže dálková. Tak jsem to dohledal když jsem hledal lepší světla na motorku, i nějakej pěknej obrázek k tomu byl :) Aspoň u těch co jsem nakonec koupil to tak bylo (v potkávacích byla clonka napevno, v dálkovém nic). A díky tomu mají tyhle světla tak pěknou hranu světlo/tma při potkávacích. To jen tak, když už jsem to jednou zkoumal :)
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa mirosne » 13 Dec 2018, 12:07

Presne je to ono,akurát,jeden dosť vážny problém,že sa cievka sa ovláda AC napätím,ja potrebujem DC napätím.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 13 Dec 2018, 12:45

0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa Edgar » 13 Dec 2018, 17:59

mirosne A ako na autách ktoré majú riešené takto svetlá blikneš diaľkovými? To ich musíš zapnúť a vypnúť či tam je aj poloha kedy dá jeden impulz a potom hneď druhý?
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa alidedko » 13 Dec 2018, 18:11

Podľa mňa ako v mojom Volve - potiahnem slabšie do prvej polohy, bliknú, potiahnem silnejšie do druhej polohy, ostanú ...
Pre ľahšiu predstavu - ako boli kedysi HW tlačidlá na foťákoch aj v mobiloch - prvá poloha autofocus, druhá poloha spúšť :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa Milanko » 13 Dec 2018, 18:53

Pôjdem pozrieť do garáže, dám vedieť.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa alidedko » 13 Dec 2018, 19:09

mirosne: mohol by si este overit, ci ten "zatvaraci" impulz nie je nahodou prepolovany.

Aj ked, aj to sa da velmi lahko riesit.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa mirosne » 13 Dec 2018, 19:23

Nie je prepólovaný,stále tam chodí len impulz +12V.
0
Pozdravuje vás Miro.

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa Milanko » 13 Dec 2018, 20:29

To- Mirosne, presne také relé mám. Dám vedieť.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa michal5u » 14 Dec 2018, 08:31

Sorry to jsem si nevšim..tak tohle a rázem je na 12VDC :) https://www.conrad.cz/dc-adapter-pro-se ... 12.k507707 (měli by tam mít skladem i to relé).

Nebo pak dle libosti: https://www.tme.eu/cz/katalog/#id_categ ... 3A24610%3B

Osobně by mě asi víc trápilo to spínání poměrně velkýho DC proudu, ale nějaký to 16A relé by to asi mohlo zvládat. Na tme mají i přímo automobilový bist. relé (40A) ale není skladem, tak zkusit pohledat nebo objednat to..
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa Edgar » 14 Dec 2018, 08:32

2x H7 majú odber okolo 10A, to bude OK.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 14 Dec 2018, 08:46

Pri studenom vlákne niekoľkonásobne viac.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Relé 12VDC bistabilné

Príspevok od používateľa mirosne » 14 Dec 2018, 13:18

S prúdom si priatelia hlavu nelámte,pôjde tam 30A autorelé.(pre istotu)
Edgar napísal:mirosne A ako na autách ktoré majú riešené takto svetlá blikneš diaľkovými? To ich musíš zapnúť a vypnúť či tam je aj poloha kedy dá jeden impulz a potom hneď druhý?
To ti bratu neviem,neskúmal som to.Je to klasická páčka,prepneš od seba - diaľkové svietia,dáš ju do stredu - diaľkové zhasnú.Potiahnutím k sebe sa zase zapnú diaľkové,až pokým držíš páčku tak svietia.Proste klasika ako na každom bežnom aute.
michal5u napísal:Sorry to jsem si nevšim..tak tohle a rázem je na 12VDC :) https://www.conrad.cz/dc-adapter-pro-se ... 12.k507707 (měli by tam mít skladem i to relé).

Nebo pak dle libosti: https://www.tme.eu/cz/katalog/#id_categ ... 3A24610%3B

Osobně by mě asi víc trápilo to spínání poměrně velkýho DC proudu, ale nějaký to 16A relé by to asi mohlo zvládat. Na tme mají i přímo automobilový bist. relé (40A) ale není skladem, tak zkusit pohledat nebo objednat to..

Zatiaľ ďakujem,idem to riešiť s modulom,čo ponúkol alidedko,uvidíme.
0
Pozdravuje vás Miro.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok