Zalievanie plošných spojov

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

alco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 22:08

Zalievanie plošných spojov

Príspevok od používateľa alco » 17 Mar 2019, 22:05

Ahojte, hľadal som na fórach nejaké informácie o zalievaní plošných spojov, no nenašiel som nič z čoho by som usúdil nejaký záver.

Poraďte nejakú hmotu na zalievanie. Potrebujem zalievať plošné spoje cca 5x5cm do krabičiek, ktoré budú inštalované v motorke.
Chcem predísť vlhkosti a otrasom, ktoré na motorke sú. Čítal som, že silikóny spôsobujú oxidácie a iné nežiadúce reakcie na plošné spoje.
Iné hmoty sa zasa vraj veľmi zohrievajú pri tvrdnutí.

Ďakujem za rady. Laco
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalievanie plošných spojov

Príspevok od používateľa daqq » 17 Mar 2019, 22:14

No, mas viacero sposobov zalievania resp. takejto ochrany.

Mozes to riesit alebo len zalakovanim (tenka vrstva laku na povrchu DPS a suciastok). Toto je takzvany 'conformal coating'. Toto robime aj my s niektorymi nasimi zariadeniami, pouzivame Electrolube HPA.

Alebo to mozes zalievat, to je takzvany 'potting'. Pozri si https://uk.farnell.com/c/chemicals-adhe ... -compounds . Ale tunak si daj pozor - odporucam proti tvrdym hmotam (epoxidy), nakolko pri teplotnom namahani ti mozu celu DPS namahat/popraskat.
Čítal som, že silikóny spôsobujú oxidácie a iné nežiadúce reakcie na plošné spoje.
Zavisi od typu. Pokial viem su aj take ktore su s tym OK.


Pred zaliatim vsetko dobre odmasti, lebo ti to bude robit zlobu ked to bude zaliate a nemusi to dobre drzat.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Zalievanie plošných spojov

Príspevok od používateľa Wili » 17 Mar 2019, 23:14

alebo polyuretan, ten je asi top...

http://www.elchemco.cz/produkty/118/pol ... aci-hmoty/
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Zalievanie plošných spojov

Príspevok od používateľa josek » 18 Mar 2019, 07:33

Ja som niekedy zalieval tranzistorové zapaľovania do auta takým dvojzložkovým silikónom. Volalo sa to tuším Lukoprén, presný typ už neviem, ale držalo to spoľahlivo roky vo viacerých kusoch
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Zalievanie plošných spojov

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Mar 2019, 09:59

Nikdy jsem to nedělal, ale takový netradiční způsob -možná by bylo nejrychlejší stříknout do krabičky stavební montážní pěnu, nechat ji vypěnit a shora to seříznout. Součástky fixovány budou, i když ne tak pevně jako v epoxy, ale mohlo by to stačit.
Chemici nechť se vyjádří k případné agresivitě.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalievanie plošných spojov

Príspevok od používateľa jenda23 » 18 Mar 2019, 14:10

No montážní pěna nneí zrovna dobrý nápad, samotná pěna chemicky agresivní ani tak není, a při expanzi uvolňuje butan. Ovšem při výrobě je používán mimo jiné ve vlekém i chlor, který je agresivní. Nemluvě o dalších agresivních látkách jako polyizokaynáty (sloučeniny kaynidů) které se uvolňují při expanzi. Další věcí je že PU pěna umožňuje kapilární vedení vlhkosti, jednoduše řečeno vlhne. Což je kontraproduktivní když DPS zaléváme právě kvůli působení vnějších vlivů. Další věcí je je velice rychle pod UV zářením degraduje, její mechanická pevnost je nulová. A v neposlední řadě je hořlavá a tepelně nestabilní.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Zalievanie plošných spojov

Príspevok od používateľa lacog » 18 Mar 2019, 14:33

0

Používateľov profilový obrázok
ford-galaxy
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Máj 2018, 14:22

Re: Zalievanie plošných spojov

Príspevok od používateľa ford-galaxy » 18 Mar 2019, 15:14

Nechtel jsem zakladat nove vlakno ale jak jsme u tech lepidel , existuje nejake teplo vodive lepidlo ? Potrebuji prilepit vyhrivani trysek k ostrikovaci skel na aute ...
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalievanie plošných spojov

Príspevok od používateľa jenda23 » 18 Mar 2019, 15:42

Ano ale není to levné moc.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Napísať odpoveď