Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

martint
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 27 Nov 2019, 16:05

Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa martint » 30 Nov 2019, 11:36

Ahoj všem,

chystám se mít nonstop zapnutý PC nebo server. Nevím či jejich zdroje mají nějakou pojistku, obvykle asi jo, ale údajně ne všichni.

Co se stane, když dojde ke zkratu nebo jakékoliv poruše? Hořet by neměli umět, ale když dojde k selhání tak se z toho hádám zakouří a shodí to pojistky i sousedům.

Poptávám tedy nějaký prodlužovák, zásuvku, zástrčku, která by měla vlastní jistič, aby to nevyhazovalo jističe i kdyby jen bytu (akvária pár dní než se vrátím domů bez filtru mít též nechci).

Existuje něco takového?

Děkuji Vám za tipy.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Nov 2019, 12:42

Pokiaľ tam bude tvrdý skrat tak to "vyhodí susedom" tak či tak. Jediná ochrana voči skratu a spadnutiu ostatných ističov je oddeľovacie trafo. Možno ešte keby si použil istič C 1A tak by stihol zareagovať ako jediný z nich, ale zo skúseností spadne pri skrate aj hlavný.
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa Feneon » 30 Nov 2019, 13:03

No a nebudeš tam chcieť mať UPS ? Aj UPSky pod 100€ majú ochrany ktoré musia stačiť.

[i keď osobne si myslím že prepäťové ochrany v týchto zdrojoch, bez kvalitného "zemnenia", jednoducho nemôžu fungovať, ale to je iná téma]
0

martint
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 27 Nov 2019, 16:05

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa martint » 30 Nov 2019, 13:24

Jednorázové shození domovního jističe mi nevadí. Někdo např. domovník to zase nahodí. Jde mi o to, aby po prvotním zkratu prodlužovak ten spotřebič odpojil ze sítě, aby se tak nestávalo, že ty jističe budou opakovaně vyhazovány dokud se nevrátím z víkendového výletu. :-)

Jak prosím UPS v tomto případě funguje? V případě, že by přes UPS měl projít nějaký velký zkratový proud, tak UPS ten velký proud nějak zastaví a nadále ten spotřebič odpojí od sebe? Nebo ještě shoří UPS? :-D

Děkuji za vysvětlení.
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa Feneon » 30 Nov 2019, 13:44

Rozhodne len tak nezhorí. Pokiaľ by došlo ku tvrdému skratu zareaguje istič ktorý je na sieťovom kábli na UPS. Pokial by doško k preťaženiu, UPS sa proste vypne.

Ale o to nejde že "daj tam UPS". Proste, ak to chceš mať trvalo v prevádzke, tak asi budeš skôr či neskôr riešiť nejaké UPSko a vtedy myslím že žiadne doplnkové istenie nepotrebuješ.
Alebo si kúp origoš predlžovačku s istením, veď to nájdeš hádam v každom elektre.https://www.dtelektronik.sk/kategoria/d ... k-1-5m-s8/ Alebo si niečo zbastli http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1015 ... icle=72187
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 30 Nov 2019, 16:45

Ja keby som nechcel vyhadzovat istice moznymi skratmi, tak by som si zataz dal za obmedzovac prudu ktory bude dostatocny.

Napr. tu: vystup je ten uzol s voltmetrom, mozes odpor menit aj na miliohm a pojde stale 60mA aj ked je odpor pod napatim 5V.

http://www.falstad.com/circuit/circuitj ... 6+272+0%0A
0

martint
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 27 Nov 2019, 16:05

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa martint » 30 Nov 2019, 17:17

Já sem si původně myslel, či by něco jako prepetova ochrana napomohlo. Třeba toto za 2eura https://www.alza.cz/solight-prepetova-o ... 5BEALw_wcB


Pak jsem ale nabil dojmu, že přepětové ochrany jsou určeny pro opačné použití tzn, přepětí ze strany sítě, ne ze strany spotřebiče. Nebo je to ochrana tak nějak obousměrná a může to fungovat k mému účelu?

Nemyslel jsi spíše jako tento omezovač náběhového proudu? https://velkoobchod.conrad.cz/omezovac- ... HnEALw_wcB
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 30 Nov 2019, 17:36

Zaujimave, asi ano, nie som si isty ale narazovy obmedzovac funguje ako bezny obmedzovac?
Nebude ti vadit ze spotrebice ostanu pod slabym skratom?
Vypnu sa tie kompy same vtedy lebo im "prepne"?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Nov 2019, 17:54

Akurát že ak Ti spadne hlavný istič tak s najväčšou pravdepodobnosťou aj ten v byte, takže tam by domovník nepomohol. Čo sa týka tej prepäťovky tak vo výsledku sú to vyhodené peniaze lebo takú istú prepäťovku má skoro každé zariadenie už v sebe a je to len trieda D (typ 3) a pred ňou musíš mať ďalšie dve.
0

martint
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 27 Nov 2019, 16:05

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa martint » 30 Nov 2019, 18:25

Edgar, To je vlastně fakt, ale já nechci aby můj jistič byl vypnutý, přesto že to sousedům půjde, mě to nepůjde a pojdou mi rybičky. :-)

Já nejsem elektrikář, nevím jak ten omezovač funguje. Nevím vůbec co má dělat.

Můj cíl je jednoduchý: Zajistit prevenci před přerušením provozu akvarijních filtrů v případě selhání (zkratem) serveru (počítače).

Napadá někdo řešení mého problému? Jak to zajistit?

Šance na vyhození jističe serverem/počítačem je třeba malá, ale stát se to může a určitě se to stane, když zrovna budeme někde pryč.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Nov 2019, 19:16

Ako som už písal tak asi jediné riešenie pred skratom je oddeľovací transformátor s príslušným istením, pretože to bude ako nezávislá elektrická sieť. Stačí okolo výkonu 100W, jeho skratový prúd nezhodí iné ističe, to mám vyskúšané. Alebo rovnaký účel splní trafo 230V/110V, primárnu stranu istiť ističom C 1A a na sekundárnu napojiť nabíjačku na notebook (do 65W by to malo byť OK a rozsahy majú 100-240V). Aspoň takto by som to riešil ja a dá sa povedať že je to 99% istota voči vyhodeniu hlavného ističa.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa StefanST » 30 Nov 2019, 19:38

Možno by bolo riešením dať práve tým rybičkám UPS.

Ak by existovali zariadenia na 12V, bolo by to ešte jednoduchšie (len akumulátor, bez UPS).
Aký výkon by potrebovalo akvárium v "núdzovom" stave, keď pôjdu len nevyhnutné komponenty (kompresor, temperovanie,...)?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 30 Nov 2019, 19:55

lenze na filter nemoze dat ups, ktora sa pouziva k pc. ta ma totiz modifikovany sinus a ten motorceky nemaju radi.
ja mam napr. ups ku kureniu (obehove cerpadla musia ist, lebo mam teplovodny krb), kde je vystup cisty sinus. dokaze to potiahnut aj pol dna 4 cerpadla, dlhsie som neskusal,lenze stalo cez 200 eur.
a ako riesis pripad, ked maju elektrarne vypadok? vietor potrha vedenie, a elektrikari to opravia az o par hodin?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

martint
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 27 Nov 2019, 16:05

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa martint » 30 Nov 2019, 20:09

Vy mě stejně dostanete do fáze, kdy se mi to znechutí řešit a prostě se na všechny opatření vyprdnu, koupím libovolný PC, zapojím ho a prdím na všechno :-D

Filtr má výkon tuším cca. 20 W, UPS by asi taky dlouho nedržel. Výpadek sítě pár hodin samozřejmě neřeším, ale často navštěvujeme rodinu, či jezdíme třeba na několik nocí na ryby apod. Takže až několik dní by rybičkám technika nefungovala.

Já totiž furt doufal, že seženu zásuvku co to už umí. Vůbec tomu nerozumím, ale už na to prdím. Jak mi už někdo řekl, když počítač shoří, tak koupím nový, když rybičky pochcípají, koupím taky nový a mám všechno na salámu už.
Prílohy
omezovacNabehovehoProudu.png
prepetovaOchrana.png
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 30 Nov 2019, 20:31

ked riesis blbosti, tak dostavas aj take odpovede.
jednoducho si kup kvalitny zdroj do pocitaca, aby radsej vyhodil istice, namiesto zhorenia.
a co sa tyka rybiciek, kup si gsm modul + arduino ( z ciny dokopy mozno 7ecok), a naprogramuj si ho tak, ze v pripade vypadku elektriny ti posle sms. tak aspon budes vediet ze sa nieco deje.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa misocko » 30 Nov 2019, 20:56

ak to nemas vyslovene na mining tak coho sa bojis
doma sice obcas vytahujem PC z elektriky ak idem nadlho prec, ale mame v robote PC, ktore su cele roky strcene v elektrike a moj aj zapnuty (nechce sa mi v pondelok cakat kym nabehne) , a toho prachu vnutri, som sa divil ze este ide ked som ho minule zobral po rokoch na vyfukanie.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastní předjistič pro zařízení v prodlužováku/zásuvce/zástr

Príspevok od používateľa pablox » 01 Dec 2019, 07:57

Keď vidím, ako máme v robote PC pozapínané kade tade, IT majú zdroje nahádzané medzi káblami v rackoch a stále to ide. Doteraz nič nevyhorelo, maximálne vyplo UPS a to sú tu stovky zdrojov. Daj zdroj na nejakú nehorľavú podložku a hlavne nekupuj zdroje z Ebay a Aliexpress.

Hore niekto spomenul Arduino a GSM modul - doma som sa takto bál o chladničku a tak som si za pár eur spravil GSM signalizáciu. Keď vypadne elektrika, stúpne teplota v chladničke, zatopí WC/kúpeľnu, príde mi SMS a viem, že tam mám niekoho poslať.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok