Kupa VN zdroja

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa medved » 11 Dec 2019, 09:18

Ahoj, zhanam VN zdroj avsak musi mat AC VF vystup, co je ako zistujem dost problem. Nie je to pre mna, zhanam to pre jedneho cloveka a ja nechcem nic vyrabat a mat nieco s vyrobou VN zdroja. Takze chce to hotovy funkcny kus na pripojenie do siete bez dalsich tazkych traf. Na ebay som nasiel jedine toto.. vyhovuje vsetko az na napatie. Mam silne obavy, ze tych 4,5kV bude sakra malo. Chcelo by to takuto dosku a nad 10kV. Cena povedzme do 500€.

https://www.ebay.com/itm/450W-Adjustabl ... iYrlJxkB7w

Parametrovo, ako toto na ebay.. vykon stovky W, f 5-20kHz, nastavitelne U, ale nech to ma aspon 10kV.
Vie niekto o niecom ci uz kupoval nieco take ? Alebo nejake eshopy mimo ebay. Dik
0

lacosebosik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Aug 2017, 10:21
Bydlisko: Revúca

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa lacosebosik » 11 Dec 2019, 10:11

Možno zaujme: 1, 2, 3
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa daqq » 11 Dec 2019, 13:59

Parametrovo, ako toto na ebay.. vykon stovky W, f 5-20kHz, nastavitelne U, ale nech to ma aspon 10kV.
Frekvenciu spinania, alebo vystupnu frekvenciu AC napatia na vystupe? Harmonicky priebeh?

Take frekvencie pri VN vedia byt dost potvora docielit rozumnym sposobom. Ked mas zatazovaciu kapacitu len 50pF tak potrebujes pri 20kHz cca 600W len do tej kapacity.

edit: Behlke vyraba VN spinacie tranzistorove push pull moduly, ktorymi vies spravit obdlznikovy priebeh. Skus pozret tam, ale ocakavaj cenu o DOST vyssiu.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa medved » 11 Dec 2019, 21:50

Výstupná frekvencia AC napätia.. priebeh nie je nijako špecifikovaný.

No dobre, že spomínaš aj tie kapacity, výkon atď.. to skôr tlačiť f nadol k 5-12kHz, keďže VN zdroj bude na vytvorenie koróny na izolante medzi pásovými elektródami niekoľko cm a tie budú 2. Izolant zrejme kapton alebo možno teflón. Ono ten na ebay by aj bol OK, dokonca podľa popisu meniteľná f 5-12kHz pri 4,5kV. Len keď sakra nie som si vôbec istý napätím. Na tenký kaptón niekoľko cm dĺžka pre vytvorenie koróny by možno aj stačilo, predsa ten kapton je dosť tenký, ale ten som ja doma nikdy nemal a neskúšal. Keď robím ja doma nejaké experimenty, veľmi takéto veci neriešim, proste si vezmem svoj 25kV AC zdroj s IGBT tehlou, kde idem do 1kVA a neriešim.. ale niečo takéto nebudem robiť a predávať cudziemu človeku. Ta sranda na ebay alebo iné VN zdroje tiež stoja pekne pálky.. len či bude to napätie ok. Tie VF AC zdroje sú dosť problém... na ebay je toho kopec, ale DC, no keď už chce človek VF AC, akosi prázdnota :D ..popozerám ešte tie weby, čo ste mi poslali, či náhodou niečo zaujímavé nenájdem.
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa daqq » 11 Dec 2019, 22:44

Nemalo by ti na koronu stacit DC napatie?
Tie VF AC zdroje sú dosť problém... na ebay je toho kopec, ale DC, no keď už chce človek VF AC, akosi prázdnota :D
Spravit regulovany (so spatnou vazbou, nie otvorena slucka) VF AC zdroj nie je trivialne.
Ta sranda na ebay alebo iné VN zdroje tiež stoja pekne pálky.
Netreba sa divit, nie je to zrovna bezna poziadavka.

Na VN exotiku su tunak tito, super firma, len dost drahe:
https://www.hvproducts.de/en/high-volta ... -supplies/
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa Victorio » 11 Dec 2019, 22:59

Pre laser he-ne som vyrabal zdroj napatie je ale iba par kV, a frekvencia asi 15khz, ale pises ze VF tak 20kHz asi vf nie je?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa medved » 11 Dec 2019, 23:14

Pozriem zajtra ten web, určite ceny budu veľmi zaujímavé :D .. nakoniec to možno skončí aj tak pri tom VN zdroji z ebay na 4,5kV a hádam to bude OK pre ten tenký kapton.

No práve DC napätie nie. DC napätie by bolo OK na vzduchu napr. hrot a doska, kladný hrot, doska na zemi.. ideálne pre silnú korónu. No ak sa jedná o korónu po bariére, to už je niečo iné. Cieľom je vytvoriť korónu plaziacu sa po izolante z jednej elektródy k druhej, teda smerovanú po izolante. Nato treba značný kapacitný prúd cez materiál.. pri DC nebude nič, jedine tak statika a nejaké to prskanie.

https://www.youtube.com/watch?v=fSyGZAFeih4
Toto je pri 22,5kHz kov, sklo, voda.. takáto koróna je cieľom, ale na izolante (v tomto prípade kapton) medzi dvoma pásovými elektródami pod uhlom a koróna smerovaná jedným smerom pozdĺž elektród po materiály. A to jedine VF.

Victorio: no hej chápem asi na čo narážaš.. VF pásmo je správne 3-30MHz.. no aspoň ja som zvyknutý a nie len ja, že je zaužívané používať VF VN zdroj už pri desiatkách kHz, už od kedy som sa dostal k VN tak som všade čítal o VF zdrojoch na desiatkách kHz.. na plazmovú guľu VF VN zdroj, pritom to je 15-25kHz atď.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa spin90 » 12 Dec 2019, 07:43

A nie je dost rozdiel pri roznych priebehoch ? Myslim sinus vs. obdlznik. Ved pri obdlzniku je tam spusta vyssich harmonickych co nieco stvaraju, neovplivnuje to koronu ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa Victorio » 12 Dec 2019, 12:27

medved: ok, máš právdu, všade sa to uvádza ako "high freq" ,iba napadlo, že pre skutočné HF spraviť generátor 5 - 10kV to by bola asi iná zábava :)
ale zaujímavé experimenty, a dosť odvážne, tá voda a elektróda... , a podľa toho, ako naťahoval oblúk plazmy tam bolo určite viac ako 10kV....
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa medved » 12 Dec 2019, 17:36

spin90: ani ti neviem, či nejaký z mojich VN zdrojov mal obdĺžnik, zvyčajne to bol asi nejaký nedefinovaný priebeh alebo potom sínus. Vzhľadom na VN trafo, ktoré ma nejakú svoji indukčnosť a kapacitu, jeho vlastná rezonančná f býva blízko o niekoľko desiatok kHz nahor od budiacej f a zmena f ma veľký vplyv na výstupné U. Aj pri budení obdĺžnikom to ide do sínusu alebo proste nejako nedefinovaného priebehu..
Môj posledný VN zdroj, Uge a I sekundárom vn trafa na prázdno
http://www.vn-experimenty.eu/vn_zdroj_I ... EK01_b.png
v zátaži v oblúku
http://www.vn-experimenty.eu/vn_zdroj_I ... EK02_b.png

pri určitej záťaži, nie oblúk sa deformuje a posúva sínus, mení sa vlastná rez. f trafa podľa pripojenej kapacity a záťaže.. je to celkom prúser, už mi horelo trafo od záťaže, ktorá mi stiahla rez. f trafa nadol k budiacej f a len taký plameň z vn trafa :lol:

budiaca f 25,5kHz a 2x taká je vlastná rezonančná f VN trafa.. potom akákoľvek záťaž na výstupe VN trafa robí bordel, ak sa kapacitou výstupu priblíži rez. f trafa k budiacej f.. rýchlo stúpa napätie nahor a prebije VN trafo... už som takto niekoľko VN traf spálil..

Neviem ani, ako by som na takýchto VN trafach docielil obdĺžnik.. a vlastne je nežiadúci.. aj na tie spomínané harmonické.. vysoké izolačné namáhanie trafa.. už sa mi tak plazili výboje po trafe alebo horelo vn trafo.. ideálny je sínus a hlavne na prázdno.
Týmto som si zrejme aj odpovedal na ďalšiu problematiku takýchto VN AC zdrojov a prečo takmer vôbec nie sú na ebay a len to jedno na 4,5kV.

Victorio: teoreticky, by som vedel spraviť na 10-20MHz 10-20kV .. ale jedine elektrónka a jedine takýto zdroj ladiť a nastaviť pre jednu konkrétnu záťaž a použitie.. niečo takéto, len podľa použitia prispôsobiť..
https://www.youtube.com/watch?v=m7CDjwUIF7w
https://www.youtube.com/watch?v=14Jqltof7o8
účel tu bol plazmový plameň, ale dá sa to aj prispôsobiť pre iné potreby :)

ta voda a elektróda.. to video je moje a ta ruka bola tiež moja :D .. a áno, na prázdno dáva VN zdroj 22,5kVp a nejak 1kVA príkon. Chcel som viac, ale limitovalo ma VN trafo (pár krát už horel sekundár, opravoval som, prevíjal aj už nový robil) :lol:
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa Victorio » 12 Dec 2019, 22:29

No len bezpecne! Ja mmam spraveny zdroj s dvocj cca 12kg transformatorov asi rozptylovych s nastavitelnymi plechmi kazde dava cca 6kV v skrate 500mA, su v serii na vystupe mam ale vn nasobic takze to dava minimalne 25kV
Ale zapinam to cez stykac ktory ovladam dalej od z
droja. Resp ovladal pri experimentoch ale priznam sa sam sa toho zdroja bojim :)
No nie je to vf, asi v talej robusnej konstrukcii nie je jednoduche spravit predpokladam generator s feritovym jadrom.
Iba uvazujem ze co by sa stalo ak by sa spojili viacere napr tv vn trafka do serie a nejak sfazovali generatory?
Kazde trafko da par kV kedze s nasobicom davali cca 25kV
0

plavec11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 15 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: Filipov-Šluknovský výběžek-Česko
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa plavec11 » 29 Dec 2019, 20:27

A co tohle:
https://www.aliexpress.com/item/3287117 ... b201603_53

Osobně to vlastním, zkouším s tím sváry na skle a vakuum, dává to cca 500 tisíc V AC při kmitočtu přes 20kHz. Blesky to při nastavení šroubem na maximum dává kolem 15 cm a už po krátkém zapnutí je silně cítit zápach ozónu.
V případě potřeby mohu nahrát krátké video z provozu.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa medved » 29 Dec 2019, 22:17

Vďaka za tip, už som objednal ten VN zdroj z ebay, hádam bude dobrý, teda bude musieť byť dobrý vzhľadom na malý výber VF VN zdrojov. Hlavne musí mať stovky W, toto je slabé a nepoužiteľné pre daný účel.

500kV určite nie, ak výboje sú 15cm, potom tam bude <100kVp a efektívna hodnota ešte nižšia. No ak by bol čas na nahratie videa, aj by ma zaujímalo, ako to funguje a čo to robí.

Inak toto je koróna pri 25kVp a 25kHz
http://www.vn-experimenty.eu/zvs_driver/korona05_b.jpg

Victorio:
to by boli pekne trafka ako VN zdroje na teslaky :D .. s feritovým jadrom nie je problém, ja mám doma spravený VN zdroj s IGBT tehlou do 1kVA, vlastnoručne navíjaný VN transformátor, ale keďže ten VN zdroj potrebuje cudzí človek, pre ktorého ho zháňam.. táto možnosť neprichádza do úvahy. Ja to robiť nebudem a niečo také na ebay zasa nekúpiš. Spájať VN trafa z TV do série zasa nie je nutné a problém je, že budú obe konce živé.
0

plavec11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 15 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: Filipov-Šluknovský výběžek-Česko
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa plavec11 » 30 Dec 2019, 05:15

Zdravím, s tou hodnotou napětí jsem vycházel z toho, co mi napsal Číňan. Uvedl doslova až 500kV a 20kHz. Pravda to ale nebude.
Jinak sklo 2,2mm to prorazí zhruba za půl minuty pokud nechám výboj působit na jednom místě, to jsem zkoušel na flašce. Jinak ta prskavka je určená na zkoušení sváru ve skle a na detekci vakua a netěsností, zjonyzuje to i přítomný plyn v baňce a lze identifikovat podle barvy druh plynu.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa medved » 30 Dec 2019, 10:23

Nojo, Číňan napíše vždy zaujímavé čísla :) .. poznám tieto VN skúšačky, už som počul o nich, ale v ruke ešte nemal.
0

plavec11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 15 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: Filipov-Šluknovský výběžek-Česko
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa plavec11 » 30 Dec 2019, 11:08

Díval jsem se na Vaše videa a experimenty, musím Vám ta videa olajkovat, je to super podívaná a vypadá to jako v dílně kterou měl Nikola Tesla.
Chtěl bych pozvednout Vaší karmu, ale nevím jak, nikde jsem nenalezl návod.
Zdravím.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa VN zdroja

Príspevok od používateľa medved » 30 Dec 2019, 18:17

Ďakujem! :) .. priamo pod číslom karmy je plus a mínus, ale neviem či nie je nejaký limit od počtu príspevkov ? netuším.. malo by to tam byť vidieť

VN zdroj už je na SR, teraz tie papierovačky o CLO cez DHL ach jej..
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok