Drôt na výrobu pružinky

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Drôt na výrobu pružinky

Príspevok od používateľa remusator » 02 Máj 2020, 19:05

Ahoj,

vedel by prosím niekto poradiť, kde zohnať drôt pre navinutie vlastnej pružinky?
Potreboval by som si navinúť vlastnú torznú pružinku.
Torzná pružinka vyrobená z dvoch otočiek drôtiku o priemere 0.3mm. Vnútorný priemer očka je 7.5mm. Pôvodný uhol ~135°
Torzná pružinka vyrobená z dvoch otočiek drôtiku o priemere 0.3mm. Vnútorný priemer očka je 7.5mm. Pôvodný uhol ~135°
Verím, že sa tu nájde kopec šikovných ľudí, kutilov, a v budúcnosti niekto využije aj v elektronike.

Ja potrebujem nahradiť pružinku v rybárskom navijaku. Jedná sa o starý noname model, náhradné diely preň prakticky neexistujú. Ostáva mi teda navinúť vlastnú, alebo skúšať torzné pružinky z aliku. Nechať servisovať sa to neoplatí, nakoľko obdobný navijak je možné zohnať v cene do 20-30 eur. Ide čisto o "vedecké" účely :)

Mám na mysli niečo takéto:


Pre uvedenie do kontextu - naviják, ktorý mám na stole má prepínač spätného chodu. Táto pružinka pomáha-vytláča von zub, ktorý bráni spätnému pretáčaniu cievky, ktorá má zvnútra opačné zuby. Pri zapnutí spätného chodu je zub s pružinkou mechanicky vtlačený smerom k oske tak, aby nebránil voľnému otáčaniu oboma smermi. Následkom únavy pružiny dochádza k svojvoľnému pretáčaniu cievky a naviják je teda nepoužiteľný. Celé to môže mať tak 15 rokov - nakoľko som k vode chodil veľmi krátko a hobby oprášil len pred 2 rokmi, je to veľmi zachovalé. Pekné a zaujímavé zároveň, že funkčnosť celého navijaka stojí na tejto miniatúrnej pružinke.

Ak by bol záujem, rád pridám viac detailov o tom, ako to funguje, či fotky :)
0
Naposledy upravil/-a remusator v 02 Máj 2020, 19:58, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Drôt na výrobu pružinky

Príspevok od používateľa enigma » 02 Máj 2020, 19:20

akú hrúbku potrebuješ ?
0

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: Drôt na výrobu pružinky

Príspevok od používateľa remusator » 02 Máj 2020, 19:45

Ahoj enigma,

je to vyrobené z drôtiku o priemere 0.3mm.
Vnútorný priemer očka 7.5-8mm.

Do prvého príspevku pridávam aj skutočnú fotku.

Ďakujem,
r.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Drôt na výrobu pružinky

Príspevok od používateľa spin90 » 03 Máj 2020, 05:30

Len taka uvaha, neslo by zobrat hocjaku pruzinku, popustit ju, nasledne vytvarovat a potom zakalit ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Drôt na výrobu pružinky

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Máj 2020, 11:19

Netreba nič popúšťať, stačí vhodnú strunku vyrovnať ovinut okolo vrtaku 4_5 mm a upraviť do potrebného tvaru,prijustovat aby správne pruzila.Bežne ich tak vyrábam,keď mi niekam uletia do neznáma. Zbieram všetky strunky a potom ich stačí len prispôsobiť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: Drôt na výrobu pružinky

Príspevok od používateľa remusator » 16 Máj 2020, 06:29

Ahojte,

dlhšie som sa tu neukázal - ukázalo sa, že problémom nebola až tak pružinka samotná, ako zatuhnuté mazivo medzi dvoma pohyblivými dielmi. Tie chodili oproti sebe ťažko aj pri pokuse rozhýbať ich prstami.
Komplet odmastenie a premazanie sa ukázali ako dostatočné a navijak funguje aj s inak slabou pružinkou :)
5ko napísal:upraviť do potrebného tvaru,prijustovat aby správne pruzila
5ko ešte by som sa chcel spýtať, čo je to prijustovať? Pôvodná pruž. bola tak tenká - rozmýšľal som, že vyrovnám a pretočím pružinu z pera. Len to prijustovanie.

Navijak teda navíja, predvčerom otestovaný pri vode :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Drôt na výrobu pružinky

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Dec 2020, 13:31

:oops: Až teraz som objavil tento príspevok a ospravedlňujem, sa, že som to vtedy prehliadol a neodpovedal ti.
Najustovať znamená len tolko, že sa tá spružinka potom natiahne,alebo skráti na správnu velkosť,aby mala potrebný tlak, alebo ťah,podobne sa justujú aj kontakty na niektorých relátkach,aby bol správny prítlak kontaktov v zopnutej polohe, alebo ak sú prepínacacie,tak aj v rozopnutej polohe.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď