Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

neznamy

Ťažké začiatky - PIC či Atmel?

Príspevok od používateľa neznamy » 01 Feb 2010, 20:11

Ahojte. táto téma tu možno bola už milión krát ale nedá mi to. Chcel by som sa začať učiť programovanie mikroprocesorov jednoducho povedané.avšak, neviem sa rozhodnúť ktoré začať. tak prosím o radu
či:

PIC -nemám žiadné skúsenosti ,o nich som našiel len pár kníh

Atmel- (som barbar ja viem)-zo školy mám ako také základy z 8051 ASM (adon moduly) ,kníh som stiahol aspon 10:D

hardwarové vybavenie nemám zatiaľ žiadne .iba kontaktné pole :) teda programátor musím vyrobiť tak či tak.

asi ťažko povedať ktoré sú jednoduchšie , skôr ktorým porozumieť lahšie alebo ako to povedať.

díky moc.

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 01 Feb 2010, 20:14

Myslim, ze toto by najlepsie asi povedal niekto, kto robi s oboma typmi. :wink: Ale myslim, ze microchip aj atmel maju podobne moznosti, skor je to asi o sile zvyku.
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 01 Feb 2010, 20:16

a jazyk umíš ze školy jaký? Být tebou začal bych celkem populárními Atmega8 a jazykem assembler (pochopíš lépe programování uP) potom přejít na Céčko... jinak SS-ať máš u nějaký knížky :)
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Split

Príspevok od používateľa Split » 01 Feb 2010, 20:20

atmelaci povedia atmel PICkari povedia PIC...je to v podstate jedno...hlavna je vola a chut do toho..

Používateľov profilový obrázok
SleepWalker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 443
Dátum registrácie: 25 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: CZ Plzen
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa SleepWalker » 01 Feb 2010, 20:25

Poradily by jste mi nakej soft na simulaci MCU....
Kolik se toho tak necha odsimulovat?? jako treba naky blikani urcite..nebo co treba LCD nebo tak-..
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 01 Feb 2010, 20:27

simulovať MCU vie Multisim . nahráš do procáku softík a ideš

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 01 Feb 2010, 20:27

Ja mam dobre skusenosti s ATMEL AVR - rychlo sa to da naucit, je velmi popularny. Tot vse co mozem povedat.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Split

Príspevok od používateľa Split » 01 Feb 2010, 20:27

Proteus...mam overene ze schemy s PIC a LCD som na tom spolahlivo rozchodil

Používateľov profilový obrázok
SleepWalker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 443
Dátum registrácie: 25 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: CZ Plzen
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa SleepWalker » 01 Feb 2010, 20:30

ja mam Multisim 9 tam jsou dva MCU a podporuje to jenom Asembler...
Ten Multisim 10 nebo ten Proteus bere C??
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 01 Feb 2010, 20:33

proteus myslim ze c nebere..ten bere HEX file ak sa nemylim

Používateľov profilový obrázok
SleepWalker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 443
Dátum registrácie: 25 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: CZ Plzen
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa SleepWalker » 01 Feb 2010, 20:43

takze skompilovat do HEXu v AVR Studiu a nahrat do Proteusu a melo by to jit ne??
0

fero_zezina
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 18 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa fero_zezina » 01 Feb 2010, 20:48

Na strednej som "skusal" aj PIC aj ATMEL, nas "majster/vyucujuci" alebo ako ho nazvat programoval/pracoval s PIC, tak ja ze zacnem s PIC (ked som este nevedel o co ide presne a bol som zaciatocnik). Assembler v PIC je celkom v pohode, naistalujes si MPLAB a ides. Horsie(v mojom pripade) bolo, ked som sa zacal ucit C, a chcel som C pouzit aj pre PIC.Compilery boli obmedzene(aj tie od Microchipu) (resp pre 16F628) , nechapal som poriadne znaceniu PUC, ked som si postaval prvy programator, tak mi nesiel JDM) ani na mnoho pokusov...

... tak po case som presiel na AVR (atmega8 a dalsie...) velke plus je ze ma vyvojove prostredie zadarmo (PIC ma MPLAB, ATMEL ma AVR studio), k AVR studiu sa da jednoducho doistalovat winAVR(C), takze mozes pohodlne v C programovat akekolvek podporovane AVR. Dalsie plus bolo, ze na prvy krat mi siel Pony-prog (zhoda nahod?:D)...

...ale kazdemu po vlastnej chuti, toto su moje skusenosti, urcite kazdy mal ine, ale u mna na plnej ciare vyhrava AVR:
# (cena/vykon)
# C compiler (WinAVR) - komplet zadarmo/podpora pre kazdu radu
# periferie
...atd
0
AtMega lover!

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Príspevok od používateľa Kado » 01 Feb 2010, 21:07

zacinal som asm pre 8051 konkretne klony od Atmelu, po csae som presiel na asm pre Avr, nasledne pisanie programov v C pre mcu s jadrom avr a teraz aj od Texasu, konkretne 16bit mcu MSP430xxxx

v podstate treba pochopit ako funguje mcu, zakladen veci a mozes programovat vsetko...ak zacnes Cckom, tak ti nebude robit problemy vytvorit program pre kazdy mcu

ked mam povedat konkretny typ, tak AVR, s Pic nemam skusenosti, a 51 jadro je zastarale, ale pre jednoduche riadenie bohate staci
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Používateľov profilový obrázok
čalfa
Power user
Power user
Príspevky: 383
Dátum registrácie: 30 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Rašov (pri Bytči)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa čalfa » 01 Feb 2010, 21:24

AVR ma nesklamal,, okrem mega128(nemam ju rad, sklamala ma ale asi bola chyba ,medzi klavesnicou a stolickou)
0
programator AVR v jazyku C a asm, navrh HW

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 01 Feb 2010, 21:29

AVR ma nesklamal,, okrem mega128(nemam ju rad, sklamala ma ale asi bola chyba ,medzi klavesnicou a stolickou)
Nechaj ma hadat: Programovacie rozhranie umiestnene trocha inde, nez si cakal? ;-)
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
čalfa
Power user
Power user
Príspevky: 383
Dátum registrácie: 30 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Rašov (pri Bytči)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa čalfa » 01 Feb 2010, 21:41

daqq napísal:
AVR ma nesklamal,, okrem mega128(nemam ju rad, sklamala ma ale asi bola chyba ,medzi klavesnicou a stolickou)
Nechaj ma hadat: Programovacie rozhranie umiestnene trocha inde, nez si cakal? ;-)
skoro si uhadol na to som prisiel na kontaktom poli,, mal som redukciu smd na dil,, ale neviem asi som pri pajkvani nieco odpiekol nemohol som na nom rozbehat graficky dislpej 240x128 pri com na mega 8 isiel v poho,
0
programator AVR v jazyku C a asm, navrh HW

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 01 Feb 2010, 21:43

s tým som sa pasoval veru aj ja hodnú chvíľu a tiež som mal prvýkrát nervy ... prečo zrovna tam to musia dať opačne.

No pokiaľ chceš začať, tak je jedno či PIC, alebo AVR... 8051 by sa mala učiť na škole pokiaľ viem v daných oboroch. Ale toto jadro je zastaralé, no určitý výrobcovia ako ADuC a Cygnal ho stále využívajú, a s Cygnalom sme napríklad robili rôzne elektroniky pre ŽSR. Takže dá sa použiť aj to.
Na ja ovládam PIC aj AVR, oboje assembler, zľahka C, a ešte kopu iného "odpadu"...

Učil som sa na PIC, potom prešiel na AVR (Dôvod - mám ich doma neúrekom a zadarmo - takže som to chcel využiť. )

Odporúčam AVR a jazyk symbolických inštrukcii (Assembler).
Ale inak pracujem postupne na škole programovania PIC, ako isto vieš, takže o 2-3 týždne budú prvé výsledky ...
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 01 Feb 2010, 21:48

začínam tým že dávam dokopy všemožnú literatúru... ja mám zase doma ťe pic a zadarmo tak reku začnem tým.
Jakub,neviem sa dočkať tvojej publikácie :D

exekutor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 295
Dátum registrácie: 28 Jún 2009, 00:00

Príspevok od používateľa exekutor » 01 Feb 2010, 21:59

Jacob989 napísal:...
Ale inak pracujem postupne na škole programovania PIC, ako isto vieš, takže o 2-3 týždne budú prvé výsledky ...
Nechcem znevazovat niciu pracu - kazdu si cenim, ale nie je takych "publikacii" uz ozaj vela? Myslim ze aj celkom obsiahle - a aj v CZE/SVK jazyku. Nehovoriac este o ENG. Nebude to nosenie dreva do lesa? Ale je to koncipovane ozaj dako specialne? Ohladom programovania je jedno pomerne kvalitne forum - aby nebol zbytocny "problem" u niektorych ludi - poslem ti link cez ss
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Príspevok od používateľa eurobastler » 01 Feb 2010, 22:01

Ja som bol rozhodnuty pre PIC. Uz som postavil dva programatory a aniu jeden nejde. Teraz mam rozostravany uz treti v poradi. Ked ani tento nepojde, presedlam na AVR.
0
Obrázok

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok