Kto pozna RTC DS2415?

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Kto pozna RTC DS2415?

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Jún 2017, 21:57

Cavte.

Popis problemu:
Mam uz hotovy regulator teploty kurenia s PIC MCU (s DS18B20 - 1-wire protokol), v ktorom mam interne naprogramovane aj hodiny. Je tam taka moznost ze si mozem deaktivovat kuterenie od casu X po cas Y. Ked som to programoval tak som nekladol potrebu pouzit RTC, vsak elektrika tak casto nevypadava a ta nepresnost hodin mi nevadi. Lenze minule vypadla elektrika na par minut asi 3 krat pocas 2 hodin a tri krat som musel nastavovat hodiny. Co by nebol problem, ale ono mi to zacalo aj kurit, lebo cas sa vynuloval a po nabehnuti spadol do intervalu kurenia (polnoc) a teplota v izbe bola len o 1 stupen nizsia ako nastavena teplota, takze mi to zacalo kurit. Dokonca vonku prekne slnko svietilo, cize vobec nebolo treba kurit.
Kedze je to uz hotovy system a pouziva sa tam 1-wire protokol, tak som nasiel RTC obvod DS2415, ktory tiez vyuziva 1-Wire protokol

https://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS2415.pdf

DS2415 ma pin VDD a aj Vbat.

Otazka:
Na str. 2 pisu v detailed pin description ze na Vdd mam pripojit kondenzator (este neviem naco a aky a s akou hodnotou) a na Vbat napajanie.
To znamena ze DS2415 neustale vybija bateriu? Aj ked je pritomne napatie zo zdroja? Mozem na Vdd pripojit napatie zo zdroja 5V a na Vbat zaloznu baterku? Tomuto nerozumiem z datasheetu? Moze mi to niekto vysvetlit ako to myslia??

Mne by vyhovovalo nieco co bezi z napajania a ked vypadne napajanie, tak sa to samo prepne na zaloznu gombikovu baterku po dobu kym zase nebude pritomne napajacie napatie zo zdroja.

alebo je to takto preto, lebo:

V tabulke na str. 13 sa pise ze pri napajani Vbat 3V ma ten DS2415 operating current pri zapnutom oscilatore 250nA. Ja som googlil a nasiel som tu

https://devzone.nordicsemi.com/question ... an-i-read/

ze pri odbere 250nA mi ta baterka CR2032 vydrzi asi 40 000 hodin kym sa vybije na 2.5V (minimalne nap. napatie), co je asi 4.5 roka. V takom pripade mi nevadi napajat ten RTC neustale z CR2032. Pocital som to spravne?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Kto pozna RTC DS2415?

Príspevok od používateľa Kado » 10 Jún 2017, 23:57

Na vdd ide kondik s velkou kapacitou - zalohovaci kondik
Na vbat sa pripoji napatie systemove, teda napatie, ktorym napajas mcu
Akchces namiesto zalohovacieho kondika pouzit baterku, tak na vdd ju musis pripojit cez diodu s nizkym Vf,dioda je tam na to,aby sa pri pritomnom systemovom napati netlacil prud zozdroja do baterky /nie je nabijatelna/
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Kto pozna RTC DS2415?

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Jún 2017, 01:09

Si si isty, alebo si to myslis?

Preco sa pytam?
Lebo ked mi vypadne systemove napatie na Vbat, tak sa mi do oscilatora z kondenzatora pripojeneho na Vdd nedostane napatie, lebo je tam interna dioda v zavernom smere (strana 2, FIGURE 1). Oscilator bude bez napatia, prestane kmitat a ostatne veci budu fungovat, (1-wire protokol) kym sa kondenzator nevybije.
Ale mozem sa ja mylit. Neviem. Preto sa pytam, ci si si isty, alebo si to myslis ze je to tak?

Podla mojej logiky je to takto, ale nie som si itsty, preto sa vas tu na to pytam:
Na Vdd ide systemove napatie, ktore napaja vsetko okrem oscilatora. Oscilator ma spotrebu 250nA, preto neustale bezi z baterky aj ked je tam systemove napatie. Preto je tam ta interna dioda, ktora zabranuje aby systemove napatie nenabijalo baterku. Opravte ma ak moja ligika nie je spravna.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Kto pozna RTC DS2415?

Príspevok od používateľa peterple » 11 Jún 2017, 09:55

V prvom rade musím povedať že s dotyčným švábom nemám žiadne skúsenosti.

Podľa mňa je v DS nejaká zrada.
Vdd nemôže byť hlavné napájanie. Lebo nie je napájaný oscilátor s deličom.
Vbat nenapája iba oscilátor s deličom, ale cez diodu aj celý šváb. Čo je trochu luxus.

Tým pádom to zálohovanie baterkou na Vbat má jeden problémový bod. Ak by napätie na Vdd kde máš pripojené systémové napätie zaniklo. Tak cez tú diodu v RTC by si napájal cely systém. Teda ten gombík by si zlikvidoval veľmi rýchlo.

Mne to nedáva žiadne logické vysvetlenie iba že tá dioda je nakreslená opačne a samozrejme z Vbat je napájaný aj RTC counter. Ale to je len taká moja špekulácia. Na druhej stane že by mal maxim takéto hrubé chyby v dokumentácii?? To sa mi tiež vôbec nezdá. Len si nejak nemôžem pomôcť.

Píšu tam niečo o použití v akupackoch. Ale aj tak v tom nevidím žiadnu logiku.

Edit:
Druhý pohľad na vec že všetko je nakreslené skoro dobre. Len Vdd je zálohovacie teda sa tam naozaj zapája ten zálohovací kond alebo baterka, ale oscilátor a delič je napájaný z Vdd a nie z Vbat. Plus celá tá 1wire logika tiež, ale nevadíto kedže to žere celé tak málo
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Kto pozna RTC DS2415?

Príspevok od používateľa Kado » 11 Jún 2017, 10:16

Nemam s IO skusenosti a je mozne, ze pisem hluposti, toto su len moje uvahy, tiez je mozne ze ta dioda ma byt opacne alebo je v blokovej scheme ina chyba, netusim
na straneke vyrobcu je velke prd, akurat, ze produkt "All versions are No Longer Available" , neviem ci potrebujes len jeden svab do tvojho zariadenia, ale ak nie su uz dostupne, pozrel by som sa po inych rtc
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Napísať odpoveď