chyba ADC

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

DanielK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 282
Dátum registrácie: 28 Feb 2015, 14:55

chyba ADC

Príspevok od používateľa DanielK » 13 Okt 2017, 23:15

Ahoj,

Mám problém s ACD, napětí neodpovídá reálné hodnotě. Atmegu8A mám v nepájivém poli, myslel jsem, že za to může spínaný zdroj, tak jsem ho nahradil troroidem a 7805kou, blokační kondenzátory(100n), tlumivku (100uH), jsem doplnil. potenciometr(5k) je zapojen mezi GND a VCC střed je vyveden na PC0 a kondenzátor 100n. VCC je 5.04V, kreté jsou v programu zohledněny. Měl jsem (mám) problém s lítáním hodnoty, takže průměruju 32 vzorků, docela se to zlepšilo ale pořád to trošku kmitá, Ale zpět k problému, může to být tím, že to mám v nepájivém poli, a výsledek na plošném spoji bude v pořádku? Případně lze udělat SW kompenzaci?

Děkuju za rady.

Přikádám graf, Modrá (A) je napětí na ATmega8A a Oranžová (B) je reálné napětí (UT203)
Prílohy
oo.png
0

NySher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 25 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: ZH / ZA
Vek: 30

Re: chyba ADC

Príspevok od používateľa NySher » 13 Okt 2017, 23:58

Ahoj, toto je typické správanie reálnych ADC. V tvojom prípade ide o kombináciu aditívnej chyby a multiplikatívnej chyby (offset a gain error, viď. datasheet ATMega8A na str. 256). Budeš to musieť kompenzovať v programe.
Ďalej nezabudni že rýchlosť vzorkovania resp. takt ADC má vplyv na presnosť, pre ATMegu8A pri takte ADC 1MHz(max.) je absolútna chyba až 3LSB (datasheet str. 310) čiže z 10bitového AD prevodníka máš 7 bitový a spodné 3 bity si robia čo sa im zachce. Kmitanie hodnoty môže byť spôsobené aj týmto.
0
:)

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: chyba ADC

Príspevok od používateľa peterple » 14 Okt 2017, 00:03

A problém budeš mať aj naďalej, lebo:
  1. Kde je schéma ako to máš zapojené
  2. Ako pozerám na ten graf tak pozerám na ten graf ale vôbec mu nerozumiem. Ešte ste sa neučili čo je to prevodová charakteristika? A ako sa kreslia grafy?
  3. ide o tak prefláknutú vec čo sa aj tu riešila veľa krát že by si si to mohol nájsť prečítať a postupovať podľa toho a nie hneď vypisovať na fórum.
NySher? ty tam vidíš nejakú chybu prevodníka a kde?
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

NySher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 25 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: ZH / ZA
Vek: 30

Re: chyba ADC

Príspevok od používateľa NySher » 14 Okt 2017, 00:29

Ahoj, áno vidím ako posunutie krivky nameraných hodnôt z ADC a krivky reálnych hodnôt z multimetra. Posunutie od nuly značí aditívnu chybu. Po jej odstránení a presunutí oranžovej krivky tak aby obe začínali v nule ostáva oranžová krivka naklonená pod iným uhlom ako modrá čo zas značí multiplikatívnu chybu. Vynásobením určitým koeficientom sa odstráni aj táto chyba. Dokonca som jednu ešte nespomenul, chybu nelinearity sa mi nechcelo riešiť viď ten prechod na 2V... Toto sú bežné chyby reálnych AD prevodníkov, to ho možno ešte neučili...

Je pravda že prevodová charakteristika je závislosť výstupu Y-os (meranie) od vstupu X-os ale vo finále by si dostal podobný graf s tým že krivka reálnych hodnôt by prechádzala presne po diagonále grafu a krivka nameraných hodnôt by bola posunutá a naklonená v rovnakej miere ako je teraz.
0
:)

ok2jnj
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 07 Dec 2012, 08:48
Bydlisko: olomoucko
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: chyba ADC

Príspevok od používateľa ok2jnj » 14 Okt 2017, 08:03

Ahoj, v článku je popsáno, jak sestavit rovnici pro korekci chyb a jak rovnici naprogramovat na osmibitovém procesoru: https://svetelektro.com/clanky/laborato ... t-813.html
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: chyba ADC

Príspevok od používateľa Kado » 14 Okt 2017, 09:06

akym kmitoctom je napajany ADC?

inak aj UT203 ma AD prevodnik, a tiez to nebude nejaka vyhra
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: chyba ADC

Príspevok od používateľa peterple » 14 Okt 2017, 10:16

Ja v tom pseudografe vidím akurát to že to bude nejaká blbosť. Píše že meria napájacie napätie od 0 do 5V, pričom toto je asi aj referenčné. Pri takomto spôsobe si akosi neviem predstaviť že by som pri pripojenej zemi nedostal 0 z prevodníka a pri pripojenom VCC zase plný rozsah. Lenže na to čo má zle príde leda jasnovidec. Ani schému, ani program tu nedal. Preto dostal takú odpoveď.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok