Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa ITIaster » 09 Nov 2017, 19:38

zdravím, chcem sa opýtať, mám program napísaný pre arduino nano (atmega328 16Mhz) a potrebujem ho rozšíriť, no nestačia mi už piny tej 328... áno použil som všetkých 19digitálnych pinov... a taktiež program využíva nejakých 70% pamäte a premenne 60%...
preto by som chcel použiť atmega 128 a tak otázka znie, či dokážem programovať atmegu priamo z prostredia Arduino IDE pomocou tlačidla "upload" a bez zmeny programu? (Megacore si stiahnem)

Ďalšia otázka či dokážem tu atmegu programovať pomocou môjho arduina ? (Arduino as ISP, programoval som tak ATTiny2313A) poprípade čo si kúpiť lebo ebay je plný USB to TTL alebo USB to ISP alebo USBASP...

No a posledná otázka, aký kryštál a oscilátor použiť, mam tam veľa delay a delay millis takže chcem aby to fungovalo ako v pôvodnom processore atmega328 bez zrýchlenia alebo spomalenia
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

LukinoOl
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 27 Júl 2016, 18:22
Bydlisko: Velký Újezd, CZ

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa LukinoOl » 09 Nov 2017, 19:50

dokážem programovať atmegu priamo z prostredia Arduino IDE pomocou tlačidla "upload" a bez zmeny programu? (Megacore si stiahnem)
NE
mam tam veľa delay a delay millis
to mluví za vše
Raději optimalizuj program a hardware, takhle ti nebude za chvíli stačit ani i8 :lol:
L.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 09 Nov 2017, 19:55

Dobrý večer,


Môj názor, ak daný čip už je použitý v nejakom arduine, pravdepodobne to pôjde. Je však nutné do čipu napáliť bootloader a jeho poistky cez ISP - možno postačí Arduino as ISP. Kryštál dáte taký, ako arduino, ktoré napodobňujete.


@LukinoOl: Aký je problém do Atmelky napáliť bootloader(ak existuje) a pripojiť sériovú linku na počítač?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa peterple » 09 Nov 2017, 20:01

ITIaster napísal:zdravím, chcem sa opýtať, mám program napísaný pre arduino nano (atmega328 16Mhz) a potrebujem ho rozšíriť, no nestačia mi už piny tej 328... áno použil som všetkých 19digitálnych pinov... a taktiež program využíva nejakých 70% pamäte a premenne 60%...
Optimalizovať sa dá vždy, je to pekný šport ale treba to vedieť. Ak je pinov naozaj málo tiež by som šiel do väčšieho procesora
ITIaster napísal:preto by som chcel použiť atmega 128 a tak otázka znie, či dokážem programovať atmegu priamo z prostredia Arduino IDE pomocou tlačidla "upload" a bez zmeny programu? (Megacore si stiahnem)
Podľa mňa áno. Treba tam najprv ale napáliť bootloader a samozrejme prepojiť TxD a RxD.
ITIaster napísal:Ďalšia otázka či dokážem tu atmegu programovať pomocou môjho arduina ? (Arduino as ISP, programoval som tak ATTiny2313A) poprípade čo si kúpiť lebo ebay je plný USB to TTL alebo USB to ISP alebo USBASP...
Má ATMEGA128 ISP? - Má. Ak ho vie aj arduino ISP tak nemôže byť problém.
ITIaster napísal:No a posledná otázka, aký kryštál a oscilátor použiť, mam tam veľa delay a delay millis takže chcem aby to fungovalo ako v pôvodnom processore atmega328 bez zrýchlenia alebo spomalenia
Skús ten istý ako v je v arduine.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa ITIaster » 09 Nov 2017, 20:20

takže suma sumarum :D program sa optimalizovať bude až po dopísaní posledného riadku, teda absolútnom finishi, budem to konzultovať z nejakým machrom odtiaľto (možno aj z niekým z vás :D )
Piny sú naozaj použité všetky, max čo je viem uvolniť 1 pin z aktuálnej zostavy ale aj to mi je na prd keďže potrebujem aspoň 10 ďalších pinov a asi 300-400 ďalších riadkov programu :D

ak sa teda dá použiť arduino as ISP tak ISP z ebayu neriešim...

kryštály mi ponúkne menu aké chcem 20mhz /16mhz /18.432mhz /12mhz /8mhz /1mhz aj keď moja atmega328 ma 16mhz takže išiel by som do tých 16Mhz...
aaaaale, Atmega 128 má aj oscilátor a z neho som mimo, nechápem načo tam je prečo tam je a aká ma byť jeho hodnota...

no a ďalšia otázka, vypálim bootloader aj cez Arduino as ISP ? (toto si pri tom ATTiny nepamätám, buď som ho nevypálil alebo som ho dostal s bootloaderom alebo fakt neviem lebo to bolo pred 3 rokmi)


a to s tým Rx a Tx som absolútne nepochopil :D

Ďakujem za pohotové a rýchle reakcie :)
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

cirkus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 07 Feb 2017, 09:33

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa cirkus » 09 Nov 2017, 20:34

Chlape radsej to optimalizuj a ak potrebujes dalsie piny bez speci funkcii adc i2c atd tak pouzi nejaky expander, jedna MCP23S17 ti bude stacit podla toho co pises, ma to aj arduino libku pre vas opicakov a usetris kopu starosti podla toho co citam.

Ak by si si to vedel prevziat v BA par tych expanderov ti viem poskytnut v so aj dip puzdre.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa peterple » 09 Nov 2017, 20:40

Kryštal si možeš dať aký chceš. Len treba upraviť jednu konštantu v zdrojáku. Ale kedže nevieme ako si to naprogramoval a či tú konštantu používaš ty alebo tí od ktorých máš pobraté kusy kódu tak je bezpečnejšie použiť rovnaký.

Ak programuješ nejaký procesor cez Arduino ISP tak tam bootloader nepotrebuješ. Ale ty sa sa pýtal na inú cestu. Bez ISP programátora rovno cez sériový port. To je to update v prostredí aruína. Potom musíš mať v tom príjemcovi bootloader pre práve ten procesor. Ak taký nie je dá sa preložiť. Ale zase to treba vedieť.

Procesor má oscilátor na to aby mu niečo tikalo a on v každom tiku urobil jednu inštrukciu. Bez toho by to jaksi vôbec nešlo.

To programovanie sa dá robiť všelijako.
  1. paralelne - nejaký divotvorný hw je napojený na MCU a láduje to tam paralelne a ešte si k tomu zapína 12V. MCU treba vybrať a pripojiť niekde do zvláštneho obvodu - veľmi nepraktické
  2. sériovo (ISP) - oveľa jednoduchší hw je napojený na ISP rozhranie a láduje to tam počas resetu. Takže to kľudne môže byť pripojené priamo v hotovom zariadení. O dosť praktickejšie - pripojím sa 6 drotmi sa programujem aj u zákazníka, len tam musím dôjsť
  3. bootloader - MCU programuje sám seba. data mu prídu cez ľubovolné komunikačné rozhranie. Úplná krása. Prístroj je v indii. Ja sa s ním spojím cez sériový port a pošlem tam nový obsah pamäte programu. Veľmi pohodlné. Preto to používajú aj arduinisti- stačí im USB serial prevodník a ten pripoja na TxD RxD a robia to isté čo ja tomu v indii.
    Asi si si ešte nepozrel schému zapojenia takého arduína.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa djwiktor » 09 Nov 2017, 20:59

Tak tak, namiesto zmeny procesora radsej optimalizovat najskor, lebo inak to zbytocne zere aj iny procesor.
Co sa tyka pinov, ak tam mas digital in/out, tak hocijaky expander na I2C, nasupes niekolko a v rychlosti ich dokazes pekne obsluhovat, pricom sa kod zjednodusi. aj display - ak ides v 4bit mode, tak mas hned tusim 4 alebo 5 pinov fuc - hod si ho na I2C a mas to len 2 draty. a podobne.... aj HW sa da vzdy optimalizovat, aby sa procak vyzmykal na doraz :)

puzivas na premenne aj vstavanu eepromu ? ci mas vsetko v ramke stale ?
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa ITIaster » 09 Nov 2017, 21:54

aj tak som tomu oscilátoru nepochopil, ten kryštál mi dáva zmysel, udáva frekvenciu procesoru (tomu rozumiem tak nejak zhruba :D ) ale oscilátor ? ak by bola nejaká schopná stránka kde by to bolo popísané, bol by som vďačný (tiež ju idem hľadať)

takže z tých všetkých verzii mi prišla najvhodnejšia ta 3 cez bootloader, tým pádom by som tam nejak zabudoval ten USB to TTL converter a vedel to programovať kedykoľvek by mi trebalo bez nejakých komplikácii a mal zo zadu daného zariadenia USB port, takže by som to vedel preprogramovať kedykoľvek a viacmenej čímkoľvek keďže dnes telefóny a tablety disponujú funkciou USB OTG a appka arduino IDE je na google play...

a tuším že ta atmega 128 ma sériové linky 2 čož je pre mňa výhodné lebo jednu využijem na programovanie a jednu na komunikáciu s iným zariadením... takže bomba

čo sa týka tých optimalizácii, neznie to zle lebo je tam asi 10 alebo až 12 tlačidiel, po I2C je riešený display a riadenie ako sú digitálne potenciometre a podobne, potom je tam IR prijímač na diaľkové , IR vysielač pre iné zariadenie, H-bridge na riadenie motora, 2 dorazové spínače(čiže ďalšie tlačítká), bzučiak , enkóder, 1 sériová linka na komunikáciu s ďalším zariadením (použil som tu pôvodnú hardvérovú aby som to tam fakt všetko narval :D ) potom sú 2 piny pužité na komunikáciu s dalšiou ATMegou328(iba logické 0/1) (uvažoval som aj nad I2C medzi procesormi ale ten druhý chcem dať do sleep modu a pomocou toho prvého ho "zobudiť" a to by cez I2C nešlo) a zatiaľ 2 relátka no ak by som sa rozhodol doplniť tam EKO režim tak by pribudlo dalšie relé a vypínač...
a to bude asi tak všetko :D plus potrebujem ešte nejaké piny voľné ak by som sa rozhodol pre další upgrade...

premenné využívajú len RAM... a program by som zo svojími schopnosťami vedel stlačiť o 10% dole ale aj tak by mi to bolo trt platné keďže v programe ešte stále niesú definované funkcie pre 10 tlačidiel ale len pre 6, Hbridge tam nieje ani spomenutý taktiež komunikácia z dalšiou atmegou , dorazy, IR vysielač a ani to druhé relé tam nieje nieto ešte to tretie pretože už niesú voľné piny na tej srande :D takže neže to nieje kam naprogramovať, ono to nieje ani kam zapojiť :D

ale tie tlačidlá by som hodil cez ten I2C expander ak to nieje zložité... lebo momentálne to mam brutalne odľahčené, tlačítko je zapojené 1 stranou k MCU a druhou k zemi, debounce(odskakovanie tlačitka) je vyriešené SW a program los primitivos "keď ho stlačím sprav toto a toto" takže do toho expandera by som išiel ak by sa to dalo tak isto spraviť teda : sw debounce, jednoduchý program...

a s tým expanderom by mi to v podstate stiahlo toľko pinov dole že by som mohol použiť Atmega644 ktorý je overený googlom že sa dá v pohode programovať cez arduino IDE aj pomocou Arduino as ISP ale zatiaľ beriem možnosť s TTL programatorom, je v THT verzii takže menej babrania sa s tým (DPS pajkovanie a pod.) ale cena je 3násobná :crying: :crying:

sorry za diakritiku ale taky text sa mi nechce opravovať :D
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa peterple » 09 Nov 2017, 22:19

čo je nepochopiteľné na oscilátore? Ten kryštál hádam treba zapojiť do nejakého obvodu aby kmital. A ten obvod sa volá oscilátor.
AVR má tých oscilátor viac, aby si si mohol vybrať. Kryštálové sú dva. Jeden na pomalé (kHz) a jeden na rýchle (MHz). Potom je tam RC (interný - mas dva piny navyše, alebo externý) aby si mohol ušetriť kryštál ak nepotrebuješ vysokú presnosť. Posledná možnosť je oscilátory vypnúť a nechať sa taktovať nejakým signálom z vonka. Ak to nenastavíš dobre tak je tu veľká šanca že už to po ISP alebo cez bootloader nedáš. Lebo nastavíš niečo čo tam nemáš pripojené. Hodiny zdochnú a skončil si s výdobytkami posledných rokov. Jediná možnosť je potom ten paralelný programátor ten to naprogramuje aj keď nebežia hodiny. Medzi arduinistami známy ako fuse doktor.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa ITIaster » 09 Nov 2017, 22:29

vlastne kryštál a oscilátor je vice méňe to isté, po pripojení na AVR a pripojení 2x22pf kondenzátorov medzi kryštál a zem je to oscilátor... :D (aspoň tak tomu rozumiem ja :D )

a až teraz rozumiem k čomu je tam ten druhý.... na pomalé ...

aaa nač sú tam tie pomalé ? :D zvyknutý som bol iba na ten zakladný kryštál 16Mhz čo sú tie rýchle, prvýkrát vidím ten druhý na pomalé :D no a ten druhý na pomalé, udáva výrobca alebo si tiež vyberám ja ? lebo po google je všade len ten 32khz...

A Ďakujem za vysvetlenie :)
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa peterple » 09 Nov 2017, 22:36

Každý tick žere energiu. Je poriadny energetický rozdiel urobiť 16milionov tickov kždú sekundu, alebo iba 32000. Ak robíš zariadenie ktoré nerobí nič. Tak mu znížiš frekvenciu hodín a spotreba ti klesne o rád alebo aj dva. Keď dáš k tomu aj sleep tak potom na gombikovú baterku pojdeš pár rokov. S 16Mhz to vyžereš za pár týždňov. Pokukaj si DS tam sú grafy spotreby pre rôzne oscilátory a napätia.
32kHz sa používa preto lebo je to 2 na pätnástu. Keď asa to vydelí 15timi dostaneš 1Hz a to je tak akurát pre hodinky na ruke alebo na stole. Ale môžeš použiť hocičo čo bude kmitať, ak nerobíš zrovna hodiny. A aj tam sa 1Hz dá získať z hocičoho.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa alidedko » 09 Nov 2017, 22:41

Master: ak si niekedy taktoval procesory, toto je to iste.

Zvysenie frekvencie za ucelom zvysenia rychlosti (ale aj spotreby a produkcie tepla), alebo znizenie kvoli redukcii tepla a spotreby. Kazdy jeden dnesny notebook ma taketo riadenie spotreby.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

cirkus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 07 Feb 2017, 09:33

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa cirkus » 09 Nov 2017, 22:47

Kamo dufam ze ta to minimalne pobavi ked vyrasties a zistis co si tu namiesal za gulas. Nechaj si tu radsej poradit, na zaciatok skus napisat ze co to ma vlastne cele robit.
0

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa ITIaster » 09 Nov 2017, 23:10

aha aha aha :D teraz už rozumiem, celkom :) tak teda Ďakujem za polopatistické vysvetlenie :thumbup: :) zase som o niečo mudrejší :D
a zas v mojom prípade sa ten sekundárny oscilátor asi nemá kde zakomponovať, procesor musí bežať riadne vkuse a sleep tiež neprichádza do úvahy pretože po uspaní by som ho vedel zobudiť len tlačítkom na prednom paneli a ja to potrebujem aby mi to reagovalo aj na diaľkový ovládač... maximálne čo tak použiť ten sekundárny oscilátor vo chvíli keď je všetko vypnuté a čaká sa len na tlačítko alebo signál z DO ...

taka otázočka, dá sa taký sekundárny oscilátor hodiť aj na atmega 328(arduino nano) ? budem totiž robiť aj diaľkové ovládanie k mojej jadrovej bombe a chcel by som ho napájať práve gombíkovou CR2025 miesto tej malej 12V 23A/27A baterky a keby to vydržalo rok - dve bol by som spokojný :D

a ešte raz ďakujem za vysvetlenie :)

-- Spojený príspevok 09 Nov 2017, 23:13 --

ten "guľaš" alebo "jadrovú bombu" po skončení strednej školy pošlem do sekcie môj výrobok a keď sa uchytí tak aj medzi články :D
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa AEdison » 09 Nov 2017, 23:19

Tak ovládač sa dá navrhnúť tak aby žral baterku iba ak niečo stlačíš. Po stlačení tlačidla sa nabije malí elektrolyt ktorý podrží na pár milisekúnd mcu pri živote a zároveň sa napätie z daného tlačidla privedie na konkrétny pin kde mcu zistí aký kód má poslať napr cez IR diódu. Vo výsledku to znamená že obvod sa uzavrie iba po stlačení tlačidla inak sa baterka absolútne nevybája (samozrejme nepočítam samovoľné vybíjanie).

EDIT1: Ako tak uvažujem kondenzátor nepotrebuješ. Držíš tlačidlo posiela sa, pustíš zhebne to. ten kondenzátor je iba doplnok aby to mcu bolo schopné poslať aspoň jeden celí protokol pri krátkom stlačení.

EDIT2: peterple podo mnou spomína dlhý pulz, aby si bol v obraze jedná sa o NEC protokol pre IR komunikáciu
Obrázok
0
Naposledy upravil/-a AEdison v 09 Nov 2017, 23:32, upravené celkom 1 krát.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa peterple » 09 Nov 2017, 23:26

Len pre upresnenie to nie je sekundárny oscilátor. Lebo ešte aj taký tam je. Ber to tak že MCU potrebuje mať od niekal takt. Ten sa dá nastaviť pomocou fuse na rôzne spôsoby. Niekedy sa na to potrebujú jeden alebo dva vývody na pripojenie nejakého externého čohosi.
Uspatý byť môže aj ten tvôj procesor. Aktívna logická úroveň z DO ho zobudí a on si v pohode stihne ešte prečítať čo to diaľkové poslalo. Prečo asi na tých DO protokoloch je na začiatku taký dlhý pulz? Aby to budilo tie vyhodnocovacie obvody v televízore.

Každá Mega má +- takto riešené oscilátory. Čítaj DS. Všetko je tam na pár stránkach popísané a nakreslené.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa ITIaster » 10 Nov 2017, 17:37

čo sa týka toho DO tak by to bolo riešené tak že na interrupty by boli napojené tlačítko na zapínanie a IR reciver ? a ten reciver by prv zobudil MCU a poslal mu potrebný kód ? to by reagovalo na všetky IR signály ale... (čiže zapol by som telku a to by zobudilo aj moje MCU aj keď by sa nespustil systém keďže kód by nesedel a MCU by zase odrátavalo x ms a znova sa uspalo)

a okolo tých oscilátorov :D ja sa tomu až tak nerozumiem, som začiatočník, preto arduino, časom by som sa chcel naučiť o processoroch viac, naučiť sa basic a potom čisté C, uvidíme čo mi poskytne vysoká škola :D na dni otvorených dverí tam každý rozprával len o wiringu a basicu ...

takže nechám to tak :D prv sa rozhodnem do čoho pôjdem či do tej 128 či do 644 a obe zapojím na to minimum a celý program tam nahodím z Arduino IDE pomocou TTL prevodníka a uvidíme čo to bude vystrájať :D

ale to že by sa dalo zobudiť to MCU pomocou DO ma potešilo, tým pádom by som vedel spraviť taký EKO mód že jedine čo by tam robilo spotrebu by bol sekundárny zdroj s regulátorom 7805...
(obe MCU dám do sleep módu a tie majú spotrebu v desiatkách mikroampéroch a všetko ostatné čo je na tom sekundárnom zdroji jednoducho odpojím pomocou 3. relé) čiže vidím to na spotrebu 1-2W :D úplná bomba :D :idea:
takže mesiac - dve a bude tu téma ohľadom sleep módu, interuppt a DO :D :D :D
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa peterple » 11 Nov 2017, 13:06

Áno, INT vstup dokáže zobudiť úplne stopnutý procesor. Takže stihneš ešte aj detekovať tú správu ktorej začiatok ťa zobudil. A samozrejme že budeš prijímať každý Ir príkaz a čo je na tom? Vadí ti že to bude 100ms v chode? To nie je benzínový motor. Môžeš to kludne uspávať aj každých 20ms. A oplatí sa to ak vykonanie bude trvať napr 10μs tak opäť brutálne ušetríš.
MCU sú navrhnuté tak že Fcpu sa môže pohybovať od Fmax po 0. Teda môžeš to hocikedy aj úplne zastaviť. Alebo pripojiť na externý takt 1Hz. MCU majú plne statický dizajn. Neobsahujú žiadne obvody čo by zabúdali po nejakom čase.
Takže ak chceš urobiť super úsporné hodiny, tak si pustiš asynchronný timer na 32kHz krystal a jeho pretečenie bude budiť procesor. To znamená že sekundu v tom MCU počíta len 16bitový čítač - 16 klopných obvodov. Zvyšok je síce pod napätím ale stojí. Potom sa to zobudí. Pripočíta sekundu. A zase môže spať. Takto si vyrobíš vlastné inteligentné RTC.

Otázka je napríklad prečo procesor čo ovláda ten tvoj zosilovací prístroj musí stále bežať? Podľa mňa nemusí. Môže byť 99,99% času stopnutý počas normálneho požívania. Len to čaká až niečo stisneš (pošleš), alebo uplynie nejaký interval a potom to vykoná v milisekunde a môže spať ďalej.

Ohľadom jazykov. Jazyk wiring neexistuje. Je to C++, ale arduinistom sú prezentované iba ľahko pochopitelné konštrukcie ktoré navyše niektorí poznajú z iných jazykov (VB, PHP, JAVA, JAVAScript ...). Ani objektové programovanie tam moc nevidím. V podstate je to klasické C programovanie. V skutočnosti je ale programovanie v C niečo ako prechádzka mínovým poľom. Arduinisti v tom poli nakreslili bezpečné chodníky. Problémy nastávajú v momente keď sa ľudia čo nevedia programovať, nič nevedia o číslicových obvodoch a o tom ako je z nich urobené MCU pustia mimo tie chodníčky. A to je takmer okamžite ak chcú dať dohromady nejaké dva samostatné rozdielne projekty.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Atmega 128 + arduino IDE(wiring)

Príspevok od používateľa alidedko » 11 Nov 2017, 18:47

Krasne napisane.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok