Mikroprocesor Z80

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 08 Sep 2018, 09:56

Dobrý deň

Rád by som sa naučil programovať a pracovať s mikroprocesorom Z80
Som začiatočník a rád by som sa to naučil

Má s týmto mikroprocesorom skúsenosti? Vedel by mi niekto poradiť?
Poprípade má niekto aj nejakú dokumentáciu?
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa nalimko33 » 08 Sep 2018, 10:23

popozeraj si Martinovu stránku
http://www.8bity.cz/

nejaká literatúra je aj tu
http://www.oldcomp.cz/
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 08 Sep 2018, 12:27

zdarec MrWifiHiwi, cisto zo zaujimavosti, nenapises aka je motivazia za ucenim sa Z80?
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 08 Sep 2018, 20:12

Dobrý deň

Mojou záľubou sú mikrokontroléri, mikropočítače a mikroprocesory z denšnej aj minulej doby
Z mikrokontrolérov je to Arduino a z mikropočítačov Raspberry Pi
Z mikroprocesorov sú to MHB8080, Z80, 6502,no a z tých starších sú to PMI-80,PMD 85,MAŤO,ZX Spectrum

Rád by som sa naučil pracovať z mikroprocesorom Z80 pretože postupom času by som si chcel zostrojiť nejaký svoj mikropočítač alebo proste niečo svoje
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa martin knocik » 08 Sep 2018, 20:25

Nestracaj zbztočne čas s mrtvou technologiou ako je Z80.

Ked chceš stavať vlastný mikropočítač, prečo nezačať s klonom RPI ktorý by mal vyriešené neduhy RPI. Napr spoľahlivejšie úložisko než SD karta, chybajuce RTC hodiny, ...
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa peterple » 08 Sep 2018, 21:30

Z80 som nejakú dobu programoval v strojáku na ZX spectre pod MRSkom. Takých 30 rokov to asi je. Robil som si emulator EPROMKY aby som mohol vyvíjať program pre 8048. SW skúsenosti by tu teda boli. HW nie ale principiálne mi to je jasne ako to pracuje. Zvláštne že potrebuješ poradiť s dokumentáciou. Od kedy vymysleli internet tak s týmto problém nemám. V roku 1986 som mal.
https://www.google.sk/search?ei=IRmUW5- ... tDu2Nj6pXg

Len taký detail. Arduino nie je MCU. Je to prototypová doska postavená na MCU ATMEL AVR. Plus nejaký ten ekosystém na písanie programov.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 08 Sep 2018, 22:43

no ak chces zostat striktne u 8bit tak z recesie preco nie, skamaratis s asemblerom a zakladmi mikropocitacovej architektury... mozno by sa ti ale oplatilo kuknut na motorolu 68k ked zacinas takto od piky. je sice z trochu ineho sveta, ale co sa vykonu tyka, tak to bude podstatne viac muziky a principy okolo programovania a zapojenia zbytku mikropocitaca okolo si budu velmi podobne.
kazdopadne v dnesnej dobe mas vyhody modernych mikrokontrolerov ako cortexy-m ked chces kodit na low-leveli, vedia spustat kod aj napr z qspi rozhrania z externej pamate, maju hw lcd kontroler, vyhody 32bit a C programovania , ale to je trochu off-topic...
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa skapo » 08 Sep 2018, 23:56

ZX Spectrum, Z80 a MRS - taktiez som sa tymto pred tridsiatimi rokmi zabaval... To je uz fakt davno.
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa juraj77 » 09 Sep 2018, 09:07

[quote="MrWifiHifi"][/quote]

Ak chceš plytvať čas zo Z80 tak si zaobstaraj počítač Didaktik M alebo Sinclair. K nim bola dodávaná príručka v ktorej sú lekcie na programovanie v Basicu. Taktiež existuje aj publikácia zo strojovým kódom.
Tých materiálov nie je v slovenčine vela a ako ti ostatní písali - je to slepá cesta
Mimochodom ako si chceš uchovávať program ktorý napíšeš ? Na magnetofónovej kazete ?
Radšej sa nauč niečo čo má prespektívu do budúcnosti a z čoho by si mohol mať finančný osoch: napríklad mikroprocesory ARM STM ku ktorým je spústa študijného materiálu a lacných vývojových dosiek
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa jjilek » 09 Sep 2018, 11:46

juraj77 napísal:
MrWifiHifi napísal:
Ak chceš plytvať čas zo Z80 tak si zaobstaraj počítač Didaktik M alebo Sinclair. K nim bola dodávaná príručka v ktorej sú lekcie na programovanie v Basicu. Taktiež existuje aj publikácia zo strojovým kódom.
Také je možno si pořídit Sapi 1 ve verzi pro Z80. Tam už je možností ukládání podstatně víc.

Nějakou literaturu kolem Z80 mám. Převážně v EN nebo DE. Mohu ale pořídit pouze xerokopie (je to hodně stránek). Na skenování s obyčejným skenerem není čas.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

backo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 17:22

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa backo » 09 Sep 2018, 22:18

Na učenie sa programovania v assembleri pre Z80 ti stačí ZX emulátor a nejaké to MRS, tam je šanca si aj programy ukladať na počítači.
K samotnému 8-bit procesoru budeš potrebovať aj pamäte RAM, EEPROM, radič pamätí, obvody na periférie, pretože tieto procesory boli len MCU, nič iné na rozdiel od mikrokontrolérov.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 12 Sep 2018, 07:38

No mikroprocesor Z80 , nejakú RAM aj ROM mám a rád by som to vyskúšal aj v hardwerovej verzii
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa peterple » 12 Sep 2018, 08:56

No a v čom je problém? Nakresli si schému. Ak si si nie istý, nechaj si ju tu z oponovať. Zapoj si to na kontaktnom poli a naprogramuj si nejaký základný program (niečo ako monitor na PMI) a máš.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 12 Sep 2018, 11:41

Problém je že veľmi neovládam asemmbler teda "strojak"
Preto som tu vlastne písal...dúfal som že niekto má nejakú dokumentáciu z ktorej by som sa mohol učiť ale len svojpomocne

-- Spojený príspevok 12 Sep 2018, 11:47 --

Inštrukcie ktoré som našiel k Z80 sú pre mňa nie veľmi pochopiteľné...
Čakal som skôr nieco takéto:
https://www.google.sk/url?sa=t&source=w ... oJ74urzSJF
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa peterple » 12 Sep 2018, 12:26

Tak to sa nečudujem že neovládaš stroják, keď ho študuješ z hentakých tabuliek. Na dokumentáciu sa nevyhováraj, sú toho mraky.
Tu máš hafo odkazov na dokumentáciu k inštrukciám http://www.z80.info/#BASICS_INST
Ale to sú také požuvané info od kde koho. Najlepší je datasheet od výrobcu.
http://www.z80.info/zip/z80cpu_um.pdf
Varovanie - má to 300 strán a naštudovať to k schopnosti navrhnúť hw a napísať sw trvá aj niekoľko rokov (hlavne inštrukcie). A to som najprv študoval rok, dva ako funguje TTL logika rodiny 74xxx

Inak Z80 len rozširuje 8080 architektúru. Ak vieš 8080 je to to isté len mená inštrukcií sú odlišné (napr. MOV ↔ LD). Prechod z 8080 Z80 mi netrval dlho.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
ford-galaxy
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 Máj 2018, 14:22

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa ford-galaxy » 12 Sep 2018, 15:13

Co ja si vzpominam tak jsem pozival nejaka skripta ze Slusovic vse tam bylo pekne vysvetlene . Mozna je nekdo jeste ma ...
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa peterple » 12 Sep 2018, 16:06

Nuž ak hladáš niečo viac než len popis inštrukcií tak za mňa bezkonkurenčne najlepšie programovanie v strojáku na Z80 vysvetluje Láďa Zajíček v knihe Bity do bytu.
https://mts.speccy.cz/doc/bity_do_bytu.pdf
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

backo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 17:22

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa backo » 12 Sep 2018, 21:12

0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa vlado5 » 12 Sep 2018, 21:33

Ja osobne si myslím, že nerobíš správny krok. Assembler je síce veľmi dobrý programovací jazyk, čo sa týka minimalizovania SW mikrorprocesora a obmedzenia redundantného programového vybavenia zdrojového kódu. To platilo v dobe, kedy boli HW prostriedky obmedzené (veľkosť programovej pamäte). V dnešnej dobe to nie je obmedzenie. Programovať napríklad AVR component tester v assembleri považujem za šialenstvo. Takže na zvládnutie absolútnych základov programovania je assembler dobrý, ale na vážnejšiu prácu asi nie. To je môj názor. Mám tu nejaké príspevky, môžeš si pozrieť, prerábal som FW na stavebnicu PETR z jadra 8748 na jadro 8051. A to sa ešte dalo zvládnuť v assembleri, ale dosť náročná práca (časovo). Držím palce v ďalšom štúdiu !!!!
Edit: Doplňam-pozri si stránku DH servis, tam máš kurz programovania v assembleri-veľmi podrobný. Je to síce na jadro 51, ale základy sa tam môžeš naučiť. Jadro 8080 má niektoré inštrukcie iné, ale to je ďalšia z necností assembleru. Iný procesor, iné inštrukcie v asm.... A je to pravidlo !!!!
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikroprocesor Z80

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 12 Sep 2018, 22:16

MrWifiHifi, nech ti to uz pojde ako-kolvek, urcite postni nejaky progress, ked aj rozblikanie ledky s programom ulozenom v externej romke na breadboarde etc. ja som mal rozbehane spectrum na fpga a bola to sranda, ale strasne mi chybalo osahat si realny hw. netreba sa toho bat a kde je chut, tam je aj cesta. mas prilozenu origo prirucku k didaktiku, su tam nejake zaklady aj asembleru aj technicke detaily a prikladam aj schemy M a Kompaktu, hadam pomoze a nasmeruje niekam.
Prílohy
Didaktik_Kompakt_Schematics.pdf
(213.05 KiB) 45 stiahnutí
Didaktik_M91_Schematics.pdf
(167.86 KiB) 41 stiahnutí
didaktik_M_Prirucka.pdf
(966.79 KiB) 41 stiahnutí
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Napísať odpoveď