DHT22, SHT30 - zahrievanie vplyvom RF (ESP8266)

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

DHT22, SHT30 - zahrievanie vplyvom RF (ESP8266)

Príspevok od používateľa remusator » 24 Mar 2019, 19:20

Ahojte,
prednedávnom som sa začal venovať iot na platforme ESP8266, láka ma predstava "rozhádzať" po dome, záhrade teplo/vlhkomery, ktoré budú posielať namerané výsledky na centrálne miesto, kde si ich ja pozriem.

Krátko po začiatku však nastalo sklamanie.
Začal som s teplo/vlhkomerom DHT22 - problém však je, že ukazuje tak o +2 C naviac oproti referenčnému teplomeru. Vlhkosť viacmenej sedí s izbovým teplomerom.
Povedal som si, že asi bude chybné čídlo a skúsil som druhý z kôpky shieldov, ktoré mám doma, konkrétne SHT30. Teplota opäť vyššia zhruba o 2C, pri častom čítaní aj 4-5C (ukázalo sa, že SHT trpí silným samozahrievaním, a teda pri častejšom meraní teplota dokonca plynule stúpa, ale to je mimo témy).

Vrátil som sa teda na začiatok a začal pátrať, myslel som, že teplo z ESP8266 ovplyvňuje meranie, čo sa ukázalo ako nepravda - mám ich položené vedľa seba. Aby som si bol absolútne istý, dal som medzi ne polystyrénovú dosku, neni šanca, že by dochádzalo k ohrievaniu vplyvom vzduchu ohriateho od ESP.

Následne som DHT prepojil cez ~20cm "DuPont" káble a vyskúšal dať ďalej od ESP- teplota išla dole a je v rozmedzí +- 0,5C oproti izbovému teplomeru, čo sa mi zdá ok. Aby som vylúčil, že je to vplyvom dĺžky kábla, takto zapojené DHT som dal do blízkosti ESP, ako to bolo predtým. Teplota opäť stúpla. Taktiež mám pocit, že stúpa tým viac, čím častejšie komunikujem cez wifi.
Z toho mi vychádza, že DHT22 aj SHT30 sa zahrievajú wifi žiarením ESP8266.

Stretol sa s tým už niekto z vás? Ako ste riešili situáciu?

Ak by to niekoho zaujímalo, môj momentálny setup je:
HomeAssistant - frontend - bežiaci na RPi3
MosQuiTTo - broker - bežiaci na RPi3
EspEasy firmware - čidlo - ESP8266+DHT22 - dáta posielam každých 10m, medzi tým deepsleep

PS: Chyba nie je firmvérom, skúšal som písať aj vlastné sketche v Arduino a prejavovalo sa to tak isto
Prílohy
Aktuálne zapojenie, navrstvenie shieldov.<br />Oproti popisu je tam naviac battery shield + lipo (testujem výdrž a stabilitu fw).
Aktuálne zapojenie, navrstvenie shieldov.
Oproti popisu je tam naviac battery shield + lipo (testujem výdrž a stabilitu fw).
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: DHT22, SHT30 - zahrievanie vplyvom RF (ESP8266)

Príspevok od používateľa Mek » 24 Mar 2019, 20:17

Mne DHT22 meralo vzdy o 5 stupnov viac, nez bola skutocnost. A to ako vnutri, tak aj vonku (pri minusovych teplotach). V okoli senzora ziadna ina elektronika nie je. Takze som 5 stupnov odcital v softveri a zabudol :wink:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok