Začínam s ARM

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

jansko_03
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Apr 2019, 16:06

Začínam s ARM

Príspevok od používateľa jansko_03 » 14 Apr 2019, 16:19

Dobrý deň, chcel by som začať s ARM procesormy. Chcem sa opýtať či je nejaká slovenská/česká literatúra k programovaniu v uVision 5? Skúsenosti s programovanim mám iba z arduina. Na začiatku by som chcel začať s nejakým kitom a potom si navrhnúť svoj obvod s procesom. A chcel by som programovat ARM cortex M3/M5/M7. Som vďačný za každú radu. :applause:
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Apr 2019, 16:24

Mne pomohlo toto: http://joudove.8u.cz/index.php?option=c ... Itemid=152

Vývojovú dosku napríklad http://www.st.com/stm32nucleo niektorú nucleo-64.

Resp. ak sa bojíte, že sa zamotáte v registroch, tak najmä takú na ktorú máte návod. Odlišnosti nie sú veľké, a sú zdokumentované. Ale keď nie ste zvyknutý na prácu s registrami, môže sa stať.
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 14 Apr 2019, 17:32

zdar jansko_03,
maskrtnik ti dal celkom slusny zaciatocnicky tutorial (slovensku literaturu velmi okolo arm ani nehladaj), ST placky disco/nucleo mozem tiez len odporucit, mas na nich rovno debuger s ktorym mozes programovat aj to co si sam neskor navrhnes, popripade lacne dosky z ciny ako bluepill alebo hoc co ine. Ak ti mozem poradit, tak sa nedrz tolko toho u_vision, free ma limit 32kB kodu a okrem dobreho kompileru je to strasne neohrabane prostredie na dnesnu dobu, skus pozret po at atollic true studio, eclipse+gcc atd. na zaciatok nepouzivaj cmsis a hal layer a vsetko generovane pomocou cube, bo sa naucis ako pouzivat to a nie ako pouzivat samotny mcu.
Ak nechces investovat vela, kludne kup nieco podobne z ciny, programator ma flashnuty stlink-v2, funguje pekne aj s u_vision, alebo cim kolvek inym, ale neda sa flashnut na lepsi jlink: https://www.ebay.com/itm/STM32F103C8T6- ... SwXfpZ4GeS
je to ok na zakladne veci a zoznamenie sa s hw a je to takmer zadarmo.

ak chces pri tom zostat nejaku dobu, kludne vezmi nieco ako stm32f7discovery, je to trochu vacsia investicia, ale je to pokrocily mcu s vela rozhraniami, peknym lcd, na placke je audio codec.. vystaci na velmi vela projektov okolo ucenia ako s tym robit s minimom nakladov na dalsiu elektroniku okolo, samozrejme zalezi o ake projekty ti ide a tak celkovo...

ps : pokrocile veci ako napr casovanie adc timerom v urcitych intervaloch, automaticky dma transfer niekde do pamate ked je hotovo a vsetko bez zasahu cpu bez studovania anglickeho datashitu nepojde. st ma super dokumentaciu, netreba k nim ziadnu slovensku literaturu ak mas zaklady z avr (nie psedoduina)
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Apr 2019, 17:43

Tribec Zacks,

Neviem či STM32F7xx/H7xx nebude na začiatok overkill. Skôr by som začal s nižšími radami, alebo ešte lepšie presne ten typ ako niektorý návod. Ono to závisí od toho, ako ľahko si zvykne na registre....ale keď zatiaľ pozná len arduino, z toho reference manualu by mohol byť hotový(stačí pozrieť počet periférii na F0/F1 a na tej H7čke).

Potom na pokročilejšie veci dobrá voľba, ja som si nedávno kúpil nucleo-144ku s STM32H743.
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 14 Apr 2019, 19:10

maskrtnik01 napísal:Neviem či STM32F7xx/H7xx nebude na začiatok overkill. Skôr by som začal s nižšími radami, alebo ešte lepšie presne ten typ ako niektorý návod. Ono to závisí od toho, ako ľahko si zvykne na registre....ale keď zatiaľ pozná len arduino, z toho reference manualu by mohol byť hotový(stačí pozrieť počet periférii na F0/F1 a na tej H7čke).
ci to bude overkill... s tym velmi nesuhlasim, najvacsi sok je prechod z 8bit na 32bit, velkost registrov, mnozstvo funcii hw co sa na 8bitoch nenachadza.. ci uz zvoli M0 alebo F7 je to jedno, akurat s M3/M4/F7/H7 ziska viac dma kanalov, fpu, hw lcd controller atd atd, princip konfiguracie je vsade taky isty, pozret dokumentaciu rozhrania a nakonfigurovat ako treba, akurat na vyssich radach je tych veci viac oproti takemu M0/1

ak preluska reset and clocking a zakladnu konfiguraciu gpio/timer.. tak dalej nebude mat problem, horsie ak to bude ocakavat s pristupom typickeho duinistu s kniznickou na vsetko...

kazdopadne nucleo/disco su platformy s ktorymi sa velmi dobre robi a su dobre dokumentovane, na tom sa urcite zhodneme :rolleyes:
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa Radus » 14 Apr 2019, 19:21

Mne na začiatku pomohol tento seriál:
http://mcu.cz/news.php?extend.2893
Je to posledná časť,asi, na konci nájdeš linky na predošlé časti. Prelúskaj to od začiatku a budeš mať fajn základ na vyššie procesory.
R.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa juraj77 » 14 Apr 2019, 20:27

A čo si myslíte o ARM Mbed OS ? Mne sa to zdá jednoduchšie: www.mbed.com

Na tejto stránke nájdeš tutoriály v češtine: chiptron.cz
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 14 Apr 2019, 21:25

juraj77
to iste co o duine, dobre ak uz to clovek vie a potrebuje nieco narychlo splacat. absolutne nevhodne ak sa chce/ma ucit kodit embedded a pouzivat mcu. s duinom/mbedom sa clovek nauci akurat tak pouzivat kniznicky co napisal niekto iny, a potom ked clovek potrebuje robit svoj specificky projek tak hups, ono ten vygugleny kniznickovy kod na 99% lepit nepojde (uz sa to tu riesilo milion krat...) a koniec koncov, clovek sa to s duinom/mbedom bude ucit 2x, raz duino/mbed lepenie kniznic len aby to nieco robilo a potom sa bude muset ucit aj tak low-level register access a config kazdeho rozhrania aby dal dokopy to co potrebuje.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa lucky62 » 25 Apr 2019, 08:39

@jansko_03, otázka je, ako hlboko sa do toho chceš pustiť.

Ak si predtým pracoval s arduinom, tak by sa ti mohlo hodiť stm32duino.
Čudujem sa, že to nikto nespomenul. Je to doplnok do Arduina pre prácu s STM32.

Inak "Blue Pill" doska aj s programátorom/debuggerom sa dá kúpiť do 4€.
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa juraj77 » 25 Apr 2019, 08:45

a čo poštovné ? clo ,dane ? Asi za 4 EURá to nebude....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa lucky62 » 25 Apr 2019, 08:53

Free Shipping je "free of charge" a do 23€ sa žiadne dane ani clá neplatia.
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Apr 2019, 08:56

juraj77: ty si z ciny asi nikdy neobjednaval vsak? dan sa plati od 22 eur vyssie, clo od 150 eur. postovne byva napisane priamo pri tovare, ale vacsinou je bud 0, alebo 1-2 eur.
A skutocne elektro suciastky a arduino moduly, stm32, snimace a podobne srandy su skutocne v cine eurove polozky, na rozdiel od nasich eshopov. Pre info, mam vyse 100 objednavok (v priebehu niekolkych rokov) a 99% su to moduly, ktore sa neoplati stavat - arduino, wemos, prevodnik usb->serial, snimace, motorceky, step-up menice - vsetko normalne funkcne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa juraj77 » 25 Apr 2019, 09:12

nie nikdy a ani sa nechystám
Uprednostňujem originály... :)
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa mato3000 » 25 Apr 2019, 09:18

jasné a ešte k tomu povedz že vyrobené v EU :potlesk:

hrdosť je hrdosť ....
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa juraj77 » 25 Apr 2019, 09:22

mimochodom, nerád si kupujem lacné veci, mám s nimi zlú skúsenosť, na 99 % ma vždy sklamú ....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa mato3000 » 25 Apr 2019, 09:27

to aj ja, ale tu si úplne mimo ... základné moduly a jednoduché vývojové kity sú úplne super a za zlomok ceny. používam ich desiatky ... tiež mám niekolko kitov od Mikroelektroniky za 100vky E, ale to je zabalené už miekoľko rokov v šuflíku, alebo som to predal za 1/3 ceny ... úplne vyhodené prachy ...
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 25 Apr 2019, 11:34

juraj77, tak s malymi modulmi k mcu som zatial nemal problem a to primarne vsetko objednam z ciny uz par rokov ked sa mi chce s niecim babrat. od malych "duino" avr328 placiek, cez rtc, pressure senzory, bt po bluepill a aj placku s f7 mcu a extra lcd... to co kupis v miestnom elektro shope bude najskor z ciny, len za 3 nasobok ceny. ale suhlasim, miestny elektro shop treba podporovat, use it or lose it :-)
ale hej, keby potrebujem ftdi usb-uart tak ten z ciny neobjednam.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

jansko_03
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Apr 2019, 16:06

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa jansko_03 » 07 Máj 2019, 18:24

Dakujem za všetky rady som aj zabudol že som tu pisal lebo som čakal že mi pride mail keď niekto odpovie :thanks: ale zetial som si objednal
https://www.ebay.com/itm/STM32F407VET6- ... 2749.l2649
A st-linky v2 :applause:
0

xlibor
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 07 Máj 2011, 00:00

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa xlibor » 07 Máj 2019, 18:54

No zrovna mám doma několik padělaných ATMEGA328 stejně jako STM32F1xx buď amatérsky přebroušené a přeznačené, ale i čipy bez přebroušení s označením schodným s ST, pohledal bych cs32f103c8t6 nebo gd32f103c8t6, číňani kopírují asi už úplně vše...
0

jansko_03
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Apr 2019, 16:06

Re: Začínam s ARM

Príspevok od používateľa jansko_03 » 07 Máj 2019, 19:36

To mi chceš povedat že tu nieje original processor od st
https://www.ebay.com/itm/STM32F407VET6- ... 2749.l2649
0

Napísať odpoveď