ON/OFF pomocí tlačítka

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

zavovi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Kontaktovať používateľa:

ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa zavovi » 29 Máj 2019, 13:08

Zdravím, prosím o radu. Snažím se ve svém zařízení udělat zapínání pomocí tlačítka a vypínání z mikrokontroléru a trochu s tím zápasím. Tady jsem se inspiroval: https://macrofab.com/blog/power-control ... electrons/ a po různých pokusech na nepájivém poli jsem dospěl tady k tomuto:
PWR-esp32.png
A teď tedy, na nepájivém poli to fungovalo tak, jak si představuji, ale nebyl tam stabilizátor TC1263. Po stisku tlačítka se sepnul MCU a ten poté držel PWR_LATCH. Jakmile shodil PWR_LATCH, tak se zařízení vypnulo. Respektive díky R6 to nemusel MCU ani držet.

Otázka nyní zní, proč po připojení TC1263 to nejde shodit a stále tam jsou na výstupu cca 2V? Vstup je buď 5V z USB nebo 3,7V z Li-Pol baterie.

Už jsem zkoušel snad úplně všechno, měnit hodnoty rezistorů a stejně to nejde :-(

Moc děkuji za pomoc.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa breta1 » 29 Máj 2019, 13:28

Jako první jsi měl změřit, jaká je úroveň signálu PWR LATCH z MCU, když dává povel pro vypnutí.
0

zavovi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa zavovi » 29 Máj 2019, 13:30

Zkoušel jsem to i bez MCU - normálně jsem na to přiváděl 3V3 a GND. --> stejné chování
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa Jerry19 » 29 Máj 2019, 13:42

To sa drzi samo... KEd ten fet zapne, tak tam je kladne napatie za nim a cez delic to drzi zapnuty dalsi fet a tak sa to drzi samo zapnute, ked tuknes tlacidlo na zapnutie...

MCU stiahne ten gate dolneho FETu dole a tym to cele vypne, MCU este zije z kondikov, ale horny fet je uz vypnuty a za chvilu MCU zdochne a vsetko sa vypne... Lebo napatie potrebne na to aby sa to drzalo zapnute je mensie ako napatie potrebne na to aby tvoj MCU bezal, ten zdochne, prestane tahat gate fetu dole, ale stale tam je dost napatia na to aby ten fet cez ten odporovy delic zapol a hned ako procak prestane tahat gate dole sa to zase zapne, procak sa len resetne, znovu nabehne a znovu to drzi zapnute...

Ide o to ze procak zdochne a prestane tahat gate dole a zas sa to cez ten delic zapne... tzn procak to nevie vypnut, procak sa resetne akurat...


Nedavaj tam ten horny 10k odpor v tom delici, nech ten dolny fet drzi zopnuty naozaj procesor a ked procesor zdochne prestane ho drzat... Takto sa ti to drzi este aj samo zapnute...

+ software musi byt spravne spraveny, ked stlacis tlacidlo musi to reagovat az po jeho pusteni a este tam dat nejaky kratky delay...
0
Naposledy upravil/-a Jerry19 v 29 Máj 2019, 13:48, upravené celkom 1 krát.

zavovi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa zavovi » 29 Máj 2019, 13:45

Jo to jsem taky zkoušel, dal jsem R6 úplně pryč a MCU taky. Zůstal jen stabilizátor za kterým jsem měřil napětí. A i když jsem dal PWR_LATCH na GND, tak stejně na výstupu byly cca 2V. To je jako by to držel ten stabilizátor nějak :-(
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa breta1 » 29 Máj 2019, 14:04

Jestliže dáš PWR_LATCH na GND a přesto je v bodě M2 nějaké napětí
-může být vadný FET
-drží to nabité kondenzátory
-je do bodu M2 přivedeno přes něco nějaké napětí
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa Jerry19 » 29 Máj 2019, 14:07

Bez R6 a ked nepripojis Gate toho dolneho fetu nikam len na ten pull-down rezistor to musi zapnut len ked drzis tlacidlo...

Este moze byt aj problem, ze ten prepoj od tlacidla do MCU... ze tam to taha MCU dole...


MCU ked nema napajanie na napajacich pinoch bude si tahat napajanie odtial.... lebo na GPIO pinoch su ochranne diody voci zemi a napajaniu... Tam moze byt problem... tam to treba inak poriesit....

Nedrzi to stabilizator, drzi to MCU vdaka spominanym internym diodam ochrannym... A nedrzi to cez ten dolny fet ale cez ten druhy pin PWR_BTN
0

zavovi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa zavovi » 29 Máj 2019, 14:18

breta1 napísal:Jestliže dáš PWR_LATCH na GND a přesto je v bodě M2 nějaké napětí
-může být vadný FET
-drží to nabité kondenzátory
-je do bodu M2 přivedeno přes něco nějaké napětí
-No to bych musel mít vadné všechny FETy, zkoušel jsem to na více deskách.
-Které kondenzátory? Něco ve stabilizátoru? Nic jiného tam není. (zkoušel jsem i C14 dát pryč)
-V bodě M2 je přesně to, co je na schématu. Nic navíc.

-- Spojený príspevok 29 Máj 2019, 13:19 --
Jerry19 napísal:Bez R6 a ked nepripojis Gate toho dolneho fetu nikam len na ten pull-down rezistor to musi zapnut len ked drzis tlacidlo...

Este moze byt aj problem, ze ten prepoj od tlacidla do MCU... ze tam to taha MCU dole...


MCU ked nema napajanie na napajacich pinoch bude si tahat napajanie odtial.... lebo na GPIO pinoch su ochranne diody voci zemi a napajaniu... Tam moze byt problem... tam to treba inak poriesit....

Nedrzi to stabilizator, drzi to MCU vdaka spominanym internym diodam ochrannym... A nedrzi to cez ten dolny fet ale cez ten druhy pin PWR_BTN
Zkoušel jsem celé zapojení bez MCU přesně tak, jako je na schématu. Nic dalšího tam nebylo. Jak přidám stabilizátor, tak to přestane fungovat (nejde vypínat).
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa breta1 » 29 Máj 2019, 14:29

Tak odpoj přívod do stabilizátoru, PWR_LATCH na GND a změř napětí na M2
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa Jerry19 » 29 Máj 2019, 16:09

Bez MCU a bez stabilizatora ked si tam das ledku a odopr ako zataz a ked vyskratujes R7 pinzetou napr, tak sa to musi vypnut...
R6 je tam zbytocny, len problemy bude sposobovat... Ak to ma potom riesit MCU...
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa stefanSK » 29 Máj 2019, 17:13

Stabilizátor TC1263 nemá vo vútornej štruktúre diódu polarizovanú z pinu VOUT na pin VIN?
Tá by tam mohla niečo ovplyvnovať.
0
S.K.

zavovi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa zavovi » 29 Máj 2019, 17:39

Jerry19 napísal:Bez MCU a bez stabilizatora ked si tam das ledku a odopr ako zataz a ked vyskratujes R7 pinzetou napr, tak sa to musi vypnut...
R6 je tam zbytocny, len problemy bude sposobovat... Ak to ma potom riesit MCU...
Ano, s ledkou a odporem to skutečně funguje (bez stabilizátoru).

-- Spojený príspevok 29 Máj 2019, 16:39 --
stefanSK napísal:Stabilizátor TC1263 nemá vo vútornej štruktúre diódu polarizovanú z pinu VOUT na pin VIN?
Tá by tam mohla niečo ovplyvnovať.
Vnitřní zapojení stabilizátoru jsem bohužel nenašel. Tady je datasheet: http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 21374D.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa zipaj » 29 Máj 2019, 17:58

A použil si ten mosfet čo máš na schéme, alebo to čo bolo po ruke? Nebude problémom vyššie otváracie napätie použitých mosfetov?
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

zavovi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa zavovi » 29 Máj 2019, 18:00

Použil jsem přesně ten, co je ve schématu.
0

MiroH
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 13 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 60

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa MiroH » 29 Máj 2019, 21:35

Skús sa inšpirovať s AVR component tester, tam je to vyriešené.
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa lucky62 » 30 Máj 2019, 07:40

Ešte je možné, že sa to celé nejako rozkmitáva...
Skús pozrieť osciloskopom.
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

zavovi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa zavovi » 30 Máj 2019, 09:31

Jo tak s tím kmitáním mě to nenapadlo, to se zkusím podívat. Napadlo mě, že bych tam dal ještě do série diodu, ale to pak srazím dost napětí a tomu se chci vyhnout.
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa stefanSK » 30 Máj 2019, 09:47

Pred stabilizátor TC1263 daj diódu, tým nič nepokazíš, iba na stabilizátore bude menší úbytok.
0
S.K.

zavovi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa zavovi » 30 Máj 2019, 10:54

No ta dioda se mi právě moc nezdá. Když mám Li-Pol baterii 3,7V a její napětí se pohybuje dejme tomu od nějakých 3,3V do 4V a budu mít úbytek 0,7V (když použiji shottkyho, tak asi 0,5V) tak je to dost velká ztráta. Najednou nejnižší napětí bude měnší než 3,3V, na které stabilizuji...
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: ON/OFF pomocí tlačítka

Príspevok od používateľa stefanSK » 30 Máj 2019, 11:30

Iba na skúšku daj napájacie napätie 5V a vyskúšaj, či stabilizátor robí ten problém, alebo spínače.
Potrebuješ vypínať vstupné napätie stabilizátora alebo stačí iba vetvu 3V3?
0
S.K.

Napísať odpoveď