Inicializacia PIC18F - divne sa chova

Všetko čo sa týka mikropočítačov + Sekcia Arduino

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Inicializacia PIC18F - divne sa chova

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Aug 2019, 14:47

Cavte,
mam otazocku. PIC18F2550 sa divne chova. V Template subore od Microchipu PIC18F2550.TMP som zmenil len nastavenie pre interny ocilator. V OSCCON som nastavil oscilator na frekvencu 4 MHz. A definoval jeden bit pre LED a vytvoril blikac 0,5 sek ON a 0,5sek OFF.

Fungovat to funguje, LED blika no niekedy prestane a znizi sa jas. Po pripojeni osciloskopu na LED som zistil ze LED blika s frekvenciou 50 Hz. Mne to vyzera akoby MCU sa resetoval s frekvenciou 50 Hz. Cize MCU ako keby pracoval nestabilne. Vystup LED zacne kmitat ked priblizim prst asi na 2mm od puzdra 28 DIP MCU. Nedotknem sa ho a LED prestane blikat a zacne kmitat. Ked prst oddialim od MCU, tak zase zacne LED blikat, alebo trvale zhasne/svieti (asi MCU nekmita).
Cim to moze byt. Toto sa mi nikdy este nestalo.

Jediny rozdiel oproti tomu ako som to robil inokedy je ze som inokedy presiel kazdy jeden konfiguracny bit a podla potreby zapol/vypol/nastavil. Teraz som vsetko nechal default (nakolko je to pre mna novy typ MCU 18F, este neviem co ako nastavit a na co to je) okrem interneo oscilatora a 4MHz frekvencie.

Pre istotu to napajam z troch tuzkovych baterii 4,5V, aby som vyluil problem zdroja. Robi to aj s baterkami. To kmitanie vystupu na RA6 je na obrazku. Dokonca to robi aj na RA0.
PIC18F.PNG
Asm kod
L7_Project_18F2550 - Copy.asm
(5.79 KiB) 55 stiahnutí
Vidi tam niekto nieco zle? Ze byto sposobovali konfguracne bity? Idem sa do toho zatial zacitat ze co je na co. Ale aj tak, nemalo bu sa to takto chovat bez ohladu na nastavenie config bitov. Dakujm za pomoc.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Inicializacia PIC18F - divne sa chova

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 19 Aug 2019, 15:27

Ukaž nám, jak jsi to celé zapojil. Toto ani nevypadá na Fw chybu, ale na HW. Tak ať máme vše.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Inicializacia PIC18F - divne sa chova

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Aug 2019, 17:47

Tu je aj video
https://youtu.be/k8fMtCX8QGw

a zapojenie
20190819_155956.jpg
20190819_155951.jpg
Ja tomu nechapem. Aj PWM mi na nom ide, cize MCU funguje v pohode, len ked sa to rozkmita tak aj PWM spadne, teraz sa uz nepamatam na 0% alebo na 100% duty cycle.
MCU bol prave vybaleny, takze nie je poskodeny (daval som si pozor aby som neurobil blbost pri zapajani). Bol kupeny lokalne, nie z ciny...

Dokonca som pouzil konfiguraciu z MPLABU. Vsetlko som presiel a nastavil ako by to mohlo byt a nepomoho to.
Som z toho jelen.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 19 Aug 2019, 18:25, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Inicializacia PIC18F - divne sa chova

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Aug 2019, 17:52

Keď dobre vidím tak máte odpor v 5E a drôt v 6A. Nie je to reset?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Inicializacia PIC18F - divne sa chova

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Aug 2019, 18:40

12K odpor ide z +5V na reset a resetu koundenzator 0,47uF na GND. Podla katalogu. Ja som ynechal R1. (u PIC16F toto zapojeie funguje OK. ) Ale robi to aj bez odporu a kondenzatra zapojeneho na reset.
To som tam len dal ze ci to nesposobuje RESET pin, ale nie.
Reset.PNG
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Andy99
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 05 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Inicializacia PIC18F - divne sa chova

Príspevok od používateľa Andy99 » 20 Aug 2019, 08:06

Skus to zapojit takymto sposobom.
QDLWo.jpg
QDLWo.jpg (12.17 KiB) 2080 zobrazení
Polarizovany kondenzator na MCLR moze sposobit viac problemov ako osohu.
Skus sem vlozit este nastavenie poistiek.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Inicializacia PIC18F - divne sa chova

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Aug 2019, 10:40

Andy99,
dal som tam keramicky 100nF a je to to iste. Teraz som si vsimol ze na ten prst to reaguje od pinu 1 do polovice chipu asi po pin 7 ( alebo pin 21-28). Dalej uz nie.
Ci to nesposobuje niektory pin. Skusim nastavit vsetky piny ako vystup (vylucim ci PIC resetuje niektoryz pinov). Takto som to naposledy nastavil v MPLABE:
config bits.PNG
EDIT 1:
Nastavil som vsetky porty ako OUTPUT. Stale to robi.....

EDIT 2:
Aha... asi som to nasiel. Nastavil som debuger ako PicKit2 a pri kompilovani mi vypisalo ze WTD je aktivny a nemoze byt aktivny pocas debugovania, ci WDT chcem vypnut. Dal som ano a uz PIC nereaguje na moj prst. Uz ho mozem chytat vsade. Uz vystup neosciluje.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 20 Aug 2019, 11:25, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Inicializacia PIC18F - divne sa chova

Príspevok od používateľa mato3000 » 20 Aug 2019, 10:47

WDT si vypni v prvom rade ....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Inicializacia PIC18F - divne sa chova

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Aug 2019, 11:28

mato3000, EDIT 2 som pisal naraz ked ty si pisal tvoj prispevok. Ano bol to WDT

Neako som si nevsimol ze som v config bitoch nechal zapnuty WDT. Neviem ako sa mi to stalo. Preto som to sem aj dal, ze ci nevidite to co ja nevidim. A mato3000 to zbadal. Len nechapem preco WDT nezacyklil MCU ked som tam prst nemal. Preco len vtedy ked som priblizil k MCU prst...

EDIT: Potesil som sa priskoro. Nebol to WDT. Fungovalo to len v pickit Debug mode. Ked som vypol debug zase sa to chovalo rovnako aj s vypnutym WDT.
Ale nasiel som hajzlika co to sposoboval. Bol to LVP. Ja som mal aktivny LVP=ON. Neviem preco, ja som odstranil fojocku "Configuration bits set in code", teda PIC sa mal nakonfigurovat podla tej tabulky. Lenze som si vsimol, ze ked som vypol WDT, tak po "Build all" mi tam zase naskocilo WDT ON. A tak isto aj s LVP nakocil ON. Cize ja som si nastavil tu tabulku ako som chcel, fajocka tam hore nebola, klikol na "Build all" a vseto sa nastavilo tak ako to bolo povodne. Tak som WDT a LVP pridal do kodu a teraz ked tu fajocku dam prec alebo ju tam necham, tak uz nacita WDT OFF a LVP OFF. Toto nechapem, ale uz viem ze musim dat vsetky config bity do kodu a tam to ponastavovat a vtedy to chodi.

Dakujem vam za pomoc.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď