Podnikanie : ako začat?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 26 Feb 2010, 14:29

Mam na dnes velmi lama otazky, tak ma hned neukamenujte.
Zvazujeme s kamaratom nad zacatim podnikania vo sfere autoelektrotechniky. Malo by to zahrnat montaz autoalarmov, centralov, autohifi - od vyberu komponentov az po naslednu montaz, vytlmenie dveri, navrh ozvucnic a neskor sa chceme zaoberat aj diagnostikou (ak nasetrime na diagn. pristroje). Priestory na prenajatie sme si uz nasli - taky starsi objekt - vojdu tam 3 auta, ma to socialne zariadenia a kancelariu.
Len tu nastava otazka, ako zacat? Ja este stale studujem na VS (ale zistil som ze ta VS na ktorej som, nema zmysel dalej pokracovat) a kamarat je zivnostnik - v oblasti elektroniky a autoelektrotechniky. Ja mam vystudovany bakalarsky stupen autoelektrotechniky. Popri "servise" by sme chceli spravit aj obchod. Otazka : Moze kamarat, zivnostnik prevazdkovat obchod? Resp, moze vobec prevadzkovat servis? Musi mat v obchode registracnu pokladnu? Ako je to s platbou dane za sluzby v servise? Nechceme si totiz postvat danovu kontrolu proti sebe. Chceme, aby to bolo vsetko v najlepsom poriadku. Za kazdu radu vopred dakujem :)
PS: Este raz sa ospravedlnujem - som lama v tychto "podnikatelskych" veciach.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 26 Feb 2010, 14:56

Podnikateľské inkubátory poskytujú poradenstvo začínajúcim podnikateľom:
http://greenpages.spectator.sme.sk/sk/c ... atory.html
Radšej by som zašiel tam.
0

Používateľov profilový obrázok
rider126
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rider126 » 26 Feb 2010, 15:22

V prvom rade si zajdi na živnostensky úrad a opýtaj sa ich aké podmienky musiš splniť , aby ti vystavili živnostenský list na tuto činnosť.
Bez toho ani ďalej nerozmyšľaj , viem o čom hovorim , teraz som tie veci osobne absolvoval.
Vyžaduje sa prax v odbore , pokial je to remeselna živnosť (autoelektrikar).
Bez praxe ti živnosť nevystavia.
0

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 26 Feb 2010, 15:41

mety > kamos zivnost ma na tuto oblast :) ja este nie, ale po lete sa chystam vybavit si...
0

skalpel2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 16:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa skalpel2 » 02 Nov 2013, 16:19

Ahoj
Nechcem zakladat zbytocne novu temu s podobnym zameranim, tak to napisem sem.
Chcem sa opytat na Vase nazory v com by ste v elektrotechnike prip. strojarstve alebo chemii podnikali, keby ste mali k dispozicii nevyuzity elektricky zdroj napr. 50 kW?
Uvazoval som napr. o vyrobe a skvapalnovani vodika elektrolyzou (prip. galvanicke pozinkovavanie/chromovanie karosarskych plechov), ale nemam predstavu co vsetko by to zahrnalo a ci by to vobec bolo rentabilne a mozne s takym zdrojom. Budem Vam vdacny za akekolvek napady.
0

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Ond3x » 02 Nov 2013, 16:22

Nakoupil bych haldu falešných solárních panelů o výkonu 50kw a dělal jakože ta elektrika je z těch článků. Pak ji draze prodával :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa muziker » 02 Nov 2013, 17:10

Hm...posúvaš podnikanie do sféry kšeftovania a podvádzania....a potom sa divíme názoru ľudí že podnikatelia sú podvodníci :D
0
muziker

MT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 14 Aug 2013, 21:34

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa MT » 02 Nov 2013, 17:17

mozno je jednoduchsie ten zdroj predat ako zacat podnikat na slovensku....
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa pettter » 02 Nov 2013, 20:13

jimmy_xp napísal:M...ako zacat? ...Moze kamarat, zivnostnik prevazdkovat obchod? Resp, moze vobec prevadzkovat servis? Musi mat v obchode registracnu pokladnu? Ako je to s platbou dane za sluzby v servise? Nechceme si totiz postvat danovu kontrolu proti sebe. Chceme, aby to bolo vsetko v najlepsom poriadku. Za kazdu radu vopred dakujem :)
PS: Este raz sa ospravedlnujem - som lama v tychto "podnikatelskych" veciach.
1. určite doštuduj!!! S titulom máš o.i. ďaleko viac možností s výberom činností podliehajúcich povoleniam
2. obchod je voľná živnosť, teda môže. Splní si ohlasovaciu povinnosť na živnostenskom úrade a kolkom zaplatí doplnenie živnosti...
3 autoservis nie som si istý, ale je asi tiež voľná živnosť, over si to telefonátom na živnostenský úrad v okr. meste. Ak je voľná platí to isté ako v 2.
4 ak daňou myslíš DPH, tak pokiaľ budeš poskytovať služby a predaj tovaru občanom, nemusíš byť registrovaným plátcom DPH a teda s DPH nemáš starosti. Ak budeš poskytovať služby a tovar firmám, ktorú sú registrované ako plátcovia DPH, tak čo sa týka služieb je to jedno, čo sa týka tovaru, tak si pre tie firmy o 20% drahší (o DPH). Takže ak poskytuješ tovar plátcom DPH, musíš byť aj Ty plátca DPH, lebo od Teba nič nekúpia.
5 ak sa pýtaš na daň z príjmu, tu musíš platiť ak si v zisku tak či tak.
6 s kámošom si do podrobna a detailne spíšte zmluvu o spolupráci. Lebo príde situácia, a že príde to mi ver, kedy si jeden z Vás úmyselne, či neúmyselne prilepší na úkor druhého. Ak sa nedorovnáte a ak sa pohneváte, tak tá zmluva riešiaca všetky majetkové nároky a pravidlá príde náramne vhod. Je to už o dôvere. Ak je ten kámoš ozaj tolerantný a veľkorysí a Ty tieš, vydrží Vám to veľa rokov. A ten kámoš Ti bude viac ako brat. Ale ľudia a okolnosti sa menia...
skalpel2 napísal:...Uvazoval som napr. o vyrobe a skvapalnovani vodika elektrolyzou (prip. galvanicke pozinkovavanie/chromovanie karosarskych plechov), ale nemam predstavu co vsetko by to zahrnalo a ci by to vobec bolo rentabilne a mozne s takym zdrojom. Budem Vam vdacny za akekolvek napady.
Výroba vysoko explozívneho vodíka, či galvanizácia... si kua nevieš predstaviť aké ekologické, hygienické, bezpečnostné, susedské, obecné, životné prostredie, hasičské... a kua neviem aké Ťa budú čakať. Len projekty a certifikáty Ťa vyjdu na desiatky tisíc a bez nich Ti to nik nepovolí. Takže ak na to máš, čaká Ťa večný a nekonečný boj s okrúhlymi razítkami. A ten ľudsko právnický debilizmus si nevieš predstaviť. Na SVK je to tak. Ak nájdeš pravidlá ako to má byť, narazíš na debila, ktorý si leští ego a svoje miesto a aj tak Ti to nepovolí, kým ho neobídeš, neuplatíš, naložíš do suda s kyselinou...
Ak nie sú pravidlá jasné, príde jeden a povie tak a tak. Potom príde druhý a povie tak to teda nie, inak a onak. Tretí ťa zjebe že kto Ti to tak ukázal...
Takže takéto výhradné činnosti sú nesmierne komplikované na začatie ak v tom už 10 rokov nelietaš a vieč čo, ako, kde a komu...
0

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Ond3x » 02 Nov 2013, 20:40

muziker napísal:Hm...posúvaš podnikanie do sféry kšeftovania a podvádzania....a potom sa divíme názoru ľudí že podnikatelia sú podvodníci :D
Tož dělal sem sice jen u 3 zaměstnavatelů a každý v několika bodech nedodržoval zákoník práce. Teď nově dokonce ani nedostávám zákonem dané příplatky. :wink:
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa martin knocik » 02 Nov 2013, 21:15

Osobne by som radšej miesto živnostníka išiel do s.r.o . Živnostník ručí celým svojím majetkom (aj súkromným), nehovoriac o tom ako s nimi vláda pravidelne v*j*b*va.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Magneto
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 24 Máj 2019, 23:05
Bydlisko: Západné Slovensko
Vek: 45

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Magneto » 24 Máj 2019, 23:29

Ahoj, dobrý večer

Od učňovky som priam celý život na ID a pomýšľam nad živnosťou.

Som vyštudovaný 2683 2 Elektromechanik so zameraním 2683 2 04 pre stroje a zariadenia.
Mám za sebou cca. 4 roky debilnych prac na papieri a na ponižujících funkciách, priam zahambeno.
Pred sebov ešte 25 rokov do SD, ktoré chcem stráviť produktívne.
S elektrikarčinou som nebol v kontakte od školy, až na pár výnimiek, samoinštalácia altánku a sestrinho bytu.

Viete mi v kratkosti poradiť ako na to?
Nemám par.21
Mám len výučný list
Vzdelanie, že nič neviem
Som nezamestnaný
Robím samošudium

Otázky:

Čo študovať v mojom zameraní 2683 2 04?
Aké ele. kurzy porobiť?
Aké živnostenské kurzy porobiť?
Akú prácu ponúkať počas zivnosti?
Do čoho sprv šprtnuť?

Čítal som si témy
ako podnikať
Paragraf 21

Nuž musím povedať, že v niektorých príspevkoch o ele. ma hlava zabolela, ako vidím budem musieť na uskutočnenie živnosti začať nanovo samošudiom!?


Za odpovede budem vďační
S pozdravom Magneto
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Merak » 25 Máj 2019, 05:51

Vec sa má tak, že s par. 21 si len elektrotechnik. Môžeš pracovať na VTZ-E bez napätia a potom to musí niekto po tebe skontrolovať. Ideálne, pokiaľ by si ten jeden rok s niekým robil, kto má aspoň par. 22.
Elektrotechnika je oblasť, kde sa stále menia normy. Pokiaľ nechodíš na školenia či konferencie, tak je ťažšie mať o tom aktuálny prehľad.
Ale určite odporúčam si zohnať alebo nakúpiť kopec literatúry (dobrá literatúrá je od ing. Meravý a od SEZ-KES). Tu by som asi začal.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa juraj77 » 25 Máj 2019, 08:55

Magneto...
ID je dosť všeobecný pojem.
Spraviť si paragraf 21 ,cez úrad práce by to nemal byť problém a aj ti ho preplatia
S tým by si potom mohol zapájať napr. rozvádzače
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Magneto
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 24 Máj 2019, 23:05
Bydlisko: Západné Slovensko
Vek: 45

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Magneto » 09 Jún 2019, 13:44

Merak napísal: (dobrá literatúrá je od ing. Meravý a od SEZ-KES). Tu by som asi začal.
To SEZ-KES je čo?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa marioo » 09 Jún 2019, 14:30

Čo tak použiť Google? :pain:

https://www.sez-kes.sk/eshop
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Merak » 09 Jún 2019, 15:04

Slovenský Elektrotechnický Zväz - Komora Elektrotechnikov Slovenska
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Samanko » 09 Jún 2019, 20:43

Aké máš zdravotné obmedzenia ?
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa technikus110 » 10 Jún 2019, 07:17

ID je skratka pre invalidného dôchodcu s priznaným ZŤP?
Treba si uvedomiť spôsob a typ poškodenia, nakoľko na prácu elektrikára nemusíš prejsť súhlasom lekára. Potom je tvoja snaha zbytočná.
Ak stav nemáš stabilizovaný, môže dôjsť legislatívne aj k pozastaveniu oprávnenia.

Ono niekedy je istejšie 12x výplata + 13 plat, platená dovolenka a PNka, než byť samostatný.
Ak a darí, je to O.K. ale príde čas, keď budeš mať 5 rokov do dôchodku a cenou ťa podlezú mladší, len aby uživili rodinu... hovorím z vlastnej skúsenosti!
0

Používateľov profilový obrázok
Magneto
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 24 Máj 2019, 23:05
Bydlisko: Západné Slovensko
Vek: 45

Re: Podnikanie : ako začat?

Príspevok od používateľa Magneto » 10 Jún 2019, 08:11

Ahoj @Samanko

Tak obmedzenia su nasledovné:
Rychlorezné stroje
Výšky 1,5 m
Nočné

Ahoj @technikus110

Tak doktorka a môžem povedať i kolektív psychiatrov by sa potešilo, kebyže pracujem, namiesto celodenného vysedávania v dome.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok