Astronomický ďalekohľad pre začiatočníka

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Astronomický ďalekohľad pre začiatočníka

Príspevok od používateľa bobo87 » 15 Okt 2010, 12:03

Sice to na toto forum velmi nepatri, ale ako som si vsimol, par ludi sa zaujima, tak sa tu opytam. :wink:

Jedna sa mi o to, ze momentalne mam doma smiesny trhovy dalekohlad (maly binokular s asi 24mm objektivom) a chcel by som skusit aj nieco lepsie. Som vsak len zaciatocnik, ktory nechce investovat vela, ale zaroven nekupit uplnu blbost.

Preto by som sa chcel spytat, co si myslite o dalekohlade PowerSeeker 60AZ.
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 15 Okt 2010, 12:53

Som veľmi rád,že sa tu založila táto téma. Tiež zvažujem aký scope si kúpiť. A to už veľmi dlho. Ale viac menej som si už vybral. Mám aj niečo nasporené ale do 600€ mám ešte veľmi ďaleko.
Ten čo si si vybral ty,neber za žiadnu cenu. Povedal by som,že je to len finderscope pre väčší ďalekohľad.

Má to D=60mm. f=700mm. S toho my vychádza svetelnosť 700/60=11,6. To je dobré akurát tak na jasný Mesiac a Jupiter. V žiadnom prípade nie na DSO. Dodávané okuláre sú 20mm a 4mm. To je zväčšenie 35x a 175x. 175 násobné zväčšenie je priveľa na taký malí ďalekohľad. Max zväčšenie u refraktora je 2D,teda v tomto prípade je to 120x. S dodanou barlow je to potom 105x,čo je ešte v poriadku,ale 525 násobné zväčšenie je somarina. Jedinou výhodou u tohto malého priemeru je ten,že sa nebude do takej miery prejavovať seeing,keď že svetlo prechádza cez užší stĺpec vzduchu.

Radšej si dospor a kúp skywatcher 8´´ na dobsonovej montáži alebo ako ja mám v pláne 10´´. Je to cena 350 až 600€. A s ním už sa bude dať čo to vidieť. Tieto lacné trojnožky sú pomerne nestabilné už pri menších zväčšeniach.

Inak,tiež mám malí binokulár,bresser 10*32 a som s ním zatiaľ spokojný. Zorné pole 97/1000 a takmer žiadna farebná vada.

Ešte taká malá otázka na teba. Niekde som videl,že si sa chcel zapojiť do programu livescope,alebo ako sa to volalo. V akom štádiu je tento program?
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 15 Okt 2010, 12:58

Mr.Mio:

Udavanu svetelnost bola 12, co je mi jasne, ze nie je nic moc. Tak nasporene mam, ale nechcem za to dat vela penazi vzhladom na to, ze ozaj len zacinam a este to nie je "tak vazne". Preto hladam viacmenej zatial len nejaku nahradu toho binokularu.

Co sa tyka toho livescopu, chcel som prispiet nejakymi radami a tak, ak by bol zaujem, ale zatial no response, takze netusim. :)
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 15 Okt 2010, 13:14

Čítal som si mnoho článkov aj diskusií a všade sa píše(a to skúsený ´´pozorovatelia´´) že je najlepšie pre začiatočníka niečo s priemerom 200-250mm na dobsonovej montáži. Rôzne EQ montáže sú príliš citlivé a komplikované a i. Ďalej,najväčšou chybou,ktorú môže začiatočník spraviť je,že kúpi lacný,malý ďalekohľad s nezmyselným zväčšením. Teda v ňom neuvidí dokopy nič.

Ak nechceš veľa investovať,tak si zožen niečo ako väčšieho brata od firstscope. Napríklad tu TSC/SKY NWT 130/650mm DOBSON STOLNÍ (CDD) štvrtý z vrchu.
Je to viacmenej taká ´´hračka´´,ale určite lepšia ako ten powerseeker.
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 15 Okt 2010, 13:24

Dik za rady, kusok ma prekvapilo (pripada mi to ako paradox), ze pre zaciatocnika hned dalekohlad s (podla mna) vacsim priemerom. :) Skusim teda podla toho nieco pohladat.
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 15 Okt 2010, 14:14

Tiež som sa čudoval,prečo taký rázny skok od malého binokuláru na 10´´ dobsony. Ale neskôr my došlo,že:

Kúpiš malý refraktor. Určite nebudeš spokojný a tak je s astronómiou koniec. Takže zbytočne vyhodené peniaze,lebo ten ďalekohľad už nepredáš ani za polovicu ceny.

Ale ak kúpiš väčší dobson,uvidíš toho veľmi veľa. Priam ťa to nadchne. Ak nie,nevadí,lebo takýto kúsok predáš stále za dostatočnú cenu,aby si na ňom moc neprerobil. Ak by si chcel potom kvalitnejšie vybavenie,stačí stávajúci ďalekohľad riadne vylepiť zo semišom,zacloniť a dokúpiť filtre,okuláre a podobne. A tak sa dostaneš na profesionálnu úroveň.
A potom samozrejme astofoto na EQ,CQ montážach,ale to už je iná cenová kategória a vyššia trieda.

Takže práve preto 10´´ dobson.
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 15 Okt 2010, 14:20

Zasadil si mi myslienku do hlavy, lebo ozaj nechcem spravit hlupost. :)

Viac, ako pozorovanie DSO ma laka pozorovanie planet. Zaroven je pre mna dost dolezita mobilita, kedze byvam v meste, tzn. moznost zbalit, zajst "za najblizsi kopec" a moct pozorovat. :)
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 15 Okt 2010, 14:56

To je celkom zásadná vec. Teda mobilita a druh pozorovania.

O mobilite je ťažké debatovať. Dobsonová montáž je taký menší kus nábytku. Ale skladá sa iba s dvoch častí. Montáž a tubus. Teda ak máš auto a voľný kufor tak nemáš problém. Tubus na zadné sedadlá,montáž do kufra. Tiež sú aj flex tube,to je tubus ktorý sa dá poskladať na menšie rozmery (napr ten čo som linkoval vyššie). Na mieste len vytiahneš montáž,osadíš tubus a vytemperuješ. A hurá na nebesá.

Ekvatoriálne montáže sú so statívu,´´hlavy´´ a tubusu. Tam je to komplikovanejšie. Po každom zložení je treba presne vyvážiť tubus a montáž(a aj tak sa to celé trasie),treba nájsť vhodný podklad(pevný a rovný,dobson hodíš na trávu a ideš). Tiež EQ montáž nieje najľahšia. Okrem tubusu a jeho protiváhy(na vyváženie) ešte aj masívna hlava a samotný statív. Tieto montáže sú lepšie skôr na to astrofoto,lebo sa dajú jednoducho navigovať a pointovať,čo je u dobsona nepraktické. Potom treba presne ponastavovať uhly(jednu os smerom na severku atď.)


Ďalej,je rozdiel,či chceš DSO alebo planéty. Prevažuje názor,že na planéty je dobré mať refraktor a nižšiu svetelnosť(f/6 až f/8 ).Ale tu nastáva problém. Aby si videl detaily,potrebuješ veľký priemer,ale to značí veľkú ohniskovú vzdialenosť. Teda aj dlhý tubus(nepraktické). Ďalej zrkadlo je vždy lacnejšie. Teda za rovnaké peniaze lepší výkon. Ďalej je nevýhodou aj veľké potrebné zväčšenie(ide to ruka s rukou so svetelnosťou). To znamená zhoršená navigácia teleskopu. A pri veľkých zväčšeniach trpí refraktor farebnou vadou(teda tie dostupnejšie). Reflektor myslím iba komov.

Aj cez názor,že na planéty je lepší refraktor,je to neberiem až tak vážne. Stačí si pozrieť zopár videí aj na YouTube(napr https://www.youtube.com/watch?v=DBvsOILBNiI ) a porovnať ceny napr 120mm refraktora a reflektora. Je to neporovnateľné! a výsledok taký istý.
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 15 Okt 2010, 20:39

Dik. Nevies nahodou o nejakom SK astro fore s bazarom, pripadne aj nejake CZ? Nieco, kde by som vedel zohnat viac info. :)
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 15 Okt 2010, 21:04

Čo som pozeral po astorfórach,naj sa mi zdalo české http://www.astro-forum.cz

Odporúčam prečítať si Fórum pro začátečníky. Je tam mnoho veľmi užitočných rád a názorov ktoré pomohli aj mne. A to som sa nemusel ani nikoho nič pýtať,stačilo riadne čítať.
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 15 Okt 2010, 21:06

No fajn, tak idem na to, nejako sa tym preluskat. :) Dikes.
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 15 Okt 2010, 21:50

Inak nedávno som si kúpil niečo takéto: http://www.tromf.sk/detail/606B6C00-6F1 ... 5FF/005009 Je to celkom zaujímavý ďalekohľad síce nemá moc veľké zväčšenie ale na tom až tak nezáleží. Ale keď som cez neho videl M31... Proste super, je dobre prenosný pre začiatočníka určite dobrý ďalekohľad určite lepší ako ten powerseaker. A ak máš dosť peňazí tak jednoznačne nejakého Newtona na Dobsonovej montáži. A hlavne čím väčší priemer. Inak skúšali ste pozorovať 103PHartley? Určite si ju pozrite je nádherná.
http://www.heavens-above.com/comet.aspx ... t=0&tz=CET
0
Uhlie je minulosť, urán je súčasnosť, deutérium je budúcnosť!
Aj ja si pridám reklamu na moju stránku pozrite si: http://www.mikoselweb.estranky.cz/

MIRDAS

Príspevok od používateľa MIRDAS » 16 Okt 2010, 00:55

Nevím jak dalece se chce¹ zabývat sledováním vesmíru ale pokud ti jde o ty nejbli¾¹í objekty jako je mìsíc ,stanice ISS a pod. , tak já pou¾ívám tento : Dalekohled 20x60 Saturn Bresser . Plnì postaèuje pro tyto úèely a napø. z mìsíce toho vidím mnohokrát více ne¾ soused,který do hvìzdáøského dalekohledu investoval bezmála 15000kè a ne¾ ho nastaví tak se zemì otoèí o kus dál a tráví tak víc nastavováním ne¾ sledováním.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 16 Okt 2010, 16:27

Poriadny triéder je tou najzákladnejšou výbavou. Má veľké zorné pole a tak sa ním dobre orientuje a dobre sa navádza za objektom. Ale veľmi silno pochybujem,že cez triéder so zväčšením 10 až 25X uvidí Venušu vo fáze ši prstence a mesiace Saturnu. Tak isto na detaily Marsu a Jupitera môže s triédrom zabudnúť. Veľkí teleskop je na takéto pozorovania nevyhnutný a daňou za veľké zväčšenie je malé zorné pole. Teda častejšie smerovanie ďalekohľadu na objekt. Ale mám za to,že ak človek hneď niečo nevzdá,navádzanie bude mať po pár pozorovaniach v malíčku.
0

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 16 Okt 2010, 21:16

S navádzaním nie je vôbec žiadny problém a pre extrémne lenivých a astrofotografov existujú krokové motory. Jasné, že s triédrom neuvidíš polárne čiapočky na Marse... Záleží koľko máš peňazí a čo chceš vidieť napr. M31 je určite krajšia cez triéder 15x70 ako cez ďalekohľad s veľkým zväčšením...
0
Uhlie je minulosť, urán je súčasnosť, deutérium je budúcnosť!
Aj ja si pridám reklamu na moju stránku pozrite si: http://www.mikoselweb.estranky.cz/

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 16 Okt 2010, 21:52

mikoš napísal:M31 je určite krajšia cez triéder 15x70 ako cez ďalekohľad s veľkým zväčšením...
Pozorovanie DSO a planét je niečo úplne odlišné. Písal som o tom vyššie. Samozrejme že bude M31 krajšia cez triéder,ako cez teleskop s f/10 a veľkým zväčšením. Na DSO treba menšie zväčšenie a veľkú svetelnosť,práve kvôli malej malej magnitúde/svetelnosti objektu. Na DSO by som išiel s teleskopom minimálne f/5 a zväčšením max 40x. Väčšie zväčšenie nemá azda zmysel.
0

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 16 Okt 2010, 22:27

Nesúhlasím celkom. Napr. taká M57 cez triéder možno škvrna, ale keď si dáš zväčšenie 100x pri rozumnom priemere tak vidíš pekne prstenec... Aj na DSO potrebuješ zväčšenie. Guľové hviezdokopy sú asi najlepším príkladom pozri si M10 so zväčšením 40x a uvidíš viac menej iba rozmazaný kruh ale väčšie zväčšenie ukáže tú nádheru.
0
Uhlie je minulosť, urán je súčasnosť, deutérium je budúcnosť!
Aj ja si pridám reklamu na moju stránku pozrite si: http://www.mikoselweb.estranky.cz/

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 16 Okt 2010, 22:37

Samozrejme s tebou súhlasím. Ale bavíme sa ako začiatočníci. Takže si to nekomplikujeme. Samozrejme,žiadne pozorovanie nieje jednoduché. Aj na DSO potrebuješ veľké zväčšenie,ale zároveň potrebuješ zachovať istú svetelnosť optickej sústavy. Napríklad,ako si uviedol M10,čo je lepšie,mať teleskop s malou svetelnosťou a veľkým zväčšením(neuvidíš skoro nič),alebo naopak? Teda malé zväčšenie a veľkú svetelnosť(uvidíš,ako si to nazval rozmazaný kruh).

Každé pozorovanie je jedinečné a nedá sa to jednoznačne porovnať. Niektoré aspekty si môžu byť podobné,ale iné môžu byť úplne opačné.
0

w1k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 17 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: martin
Vek: 40

Príspevok od používateľa w1k » 17 Okt 2010, 15:21

0
atari 800xe :)

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 17 Okt 2010, 16:21

Aj ja plánujem objednávať s astronyx-u. Mám to ´´pod nosom´´ a tak si môžem prebrať tovar osobne a na mieste si ho skontrolovať. Tak sa vyhnem v prípade nedostatkov rôznym nezrovnalostiam.

Konkrétne tento http://www.astronyx.sk/index.php?page=s ... &Itemid=35


Neuvažovali ste niekto nad touto sadou? http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... ucts_id=52
Chcel by som si skúsiť vybrúsiť nejaké zrkadielko f/10. Teda v tomto prípade 1100mm ohnisko. Preto f/10,lebo sa tak vyhnem rôznim nevýhodám guľového zrkadla. Aj keď viem že prvé,ani druhé či tretie zrkadlo nebude takmer vôbec použiteľné,za skúšku to stojí. čo poviete...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok