Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Kefas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:45

Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Kefas » 08 Máj 2013, 19:46

Koľko mA jednosmerného a striedavého ma môže zabiť?
0

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Ond3x » 08 Máj 2013, 19:47

klidně i 1mA :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Kefas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:45

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Kefas » 08 Máj 2013, 19:49

Prečo 1mA?
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Peťus » 08 Máj 2013, 19:53

protože záleží na tvém zdravotním stavu, v jakých podmínkách seš a jaký máš štěstí...
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Wili » 08 Máj 2013, 19:54

zalezi to dost silno od napatia, casu ako dlho si tomu vystaveny a za akych podmienok, a od fyzickej zdatnosti daneho cloveka. Cosi podobne raz riesili v jednej epizode mythbusters tusim.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa mr.mio » 08 Máj 2013, 19:57

Všetko záleží od toho,ako si na tom fyzicky. Možno aj psychicky (šok).
Medzi AC a DC je rozdiel. Niekoho zabije aj 1mA AC. Niekto znesie aj 200mA AC a srdce si ide dalej. A Tak isto záleží,po akú dobu si takému prúdu vystavený.
U DC je to elektrolýza krvi ktorá ťa zabije.
Ale všeobecne je smrteľná hodnota považovaná 100mA. Ak si dobre pamätám.
0

Používateľov profilový obrázok
Kefas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:45

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Kefas » 08 Máj 2013, 19:59

Niekde som čítal že smrtelný prúd DC je 500mA
Je to pravda?
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa boraicho » 08 Máj 2013, 20:02

myslim že to je rozdelene na 3 tie 0-20 20-60 a nad 60mA smrteľne, tak sa to posuva pri AC DC ale už nepametam ako. uči sa to na vyhlaške 21 tak treba hľadať, BOZP a tak. google odpovie
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Peťus » 08 Máj 2013, 20:06

u AC je to 30 mA, resp. 30mA se bere jako hranice, kdy ještě člověk může přežít avšak za normálních podmínek (nestojíš po krk ve vodě) pro DC je myslím 50mA
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Wili » 08 Máj 2013, 20:06

presne dost zalezi ci AC alebo DC. DC napatie je omnoho horsie nie len kvoli elektrolyze krvi ale aj z toho dovodu ze moze sposobit zastavu srdca - nieco ako resuscitator, co pri AC nehrozi, tam to skor "potrasie a nakopne" :D pripadne keby doslo uz aj k zastave srdca bolo by to skor z dovodu krca srdcoveho svalu - infarkt. Aspon myslim :D
0

Používateľov profilový obrázok
Kefas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:45

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Kefas » 08 Máj 2013, 20:07

Dostal z Vás niekto bolestivý prúd?
Aké to bolo?
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa boraicho » 08 Máj 2013, 20:10

bolestivé
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Peťus » 08 Máj 2013, 20:10

Wili napísal:presne dost zalezi ci AC alebo DC. DC napatie je omnoho horsie nie len kvoli elektrolyze krvi ale aj z toho dovodu ze moze sposobit zastavu srdca - nieco ako resuscitator, co pri AC nehrozi, tam to skor "potrasie a nakopne" :D pripadne keby doslo uz aj k zastave srdca bolo by to skor z dovodu krca srdcoveho svalu - infarkt. Aspon myslim :D
máš to právě naopak, AC může / a často i dělá/ rozhodit srdce
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

patress
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 14:23
Bydlisko: NZ

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa patress » 08 Máj 2013, 20:12

0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa nfko » 08 Máj 2013, 20:18

Všeci tu píšete prúdy ale mňa zaujíma aj napätie. V kľude možem držať 5A 5V a nič sa mi nestastane... BTW neprebieha elektrolýza len ak sú 2 materialovo rôzne elektródy ?
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Peťus » 08 Máj 2013, 20:21

vždyť ano... vodič který držíš v ruce a uzemněná deska o kterou se opíráš... a ty seš ta vodivý voda, pač obsahuješ spoustu soli ;-)
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa spin90 » 08 Máj 2013, 20:23

Nieco take som nasiel v skriptach, plati pre AC prud, jednosmerny je trocha vyssi. Smrt pri AC prude je zvecsa nasledkom vyvolanej fibrilacie srdca. Najnebezpecnejsi je AC prud s 50 Hz (zaujimave ze akurat sietova frekvencia :) ) lebo suvisi nejak s cinnostou srdca. Tiez je dolezity okami zasahu. Je rozdiel ked cloveka zasiahne prud v tzv. T-vlne (vychadza to z EKG charakteristiky) a rozdiel ked zasiahne v inom case. T-vlna trva asi 0,2s a cely cyklus cinnosti srdca asi 0,8s, cize 0,2s z 0,8s je srdce velmi citlive na prechadzajuci prud. Mimo T-vlny je srdce velmi malo citlive na prechadzajuci prud. Takze je to tak nejak o stasti. Samozrejme prud sa siri roznymi sposobmi, naprikald lava ruka, trup, nohy, tam je vyrazne nebezpecenstvo prechodu cez srdce. Potom moze ist o krokove napatie - noha-noha, to je najmenej nebezpecne (ale aj tak smrtelne ak dojde k vaznej havarii). Urcite konkretnu hodnotu bezpecneho a nebezpecneho prudu je teda nesmierne tazke. Mozme tu pisat o rozsahoch, ale v konecnom dosledku zavisi vsetko na urcitej miere stastia (o podmienkach sa ani nebavim, je jasne ze ak stojim po pas vo vode a dostanem zasah, tecie mnou vecsi prud ako ked som na suchej gumenej podlozke). Cize ak sa bavime o prude, povedzme ze platia nasledovne hodnoty. Lenze uz otazka vyvolania takehoto konkretne prudu je druha vec. Moze ho vyvolat napatie aj obycajnych 50V (velmi zle podmienky) alebo naopak nevyvolat ani napatie 400V (velmi dobre podmienky). Za urcitych podmienok je aj priamy dotik fazoveho vodica jednou rukou nie nebezpecny. Samozrejme dotyk faza - neutral (cez ruky) je zvacsa smrtelne nebezpecny. Cize ako vravim, treba brat to uvahy strasne vela faktorov, fyzicky stav, moment zasahu, velkost napatia, odpor prostredia, prechodovy odpor koza-tkanivo, vlhkost pokozky samozrejme doba prechodu prudu atd. atd. atd. To aky prud clovekom v konecnom dosledku pretecie vie ale len boh a dvaja rusky inzinieri. Cize o to tazsie je hovorit o konkretnych napatiach a podobnych veciach ked uz aj o prudoch je tazko hovorit.
Co sa tyka DC prudu, krce sposobene prechodom, hlavne krc v branici, moze sposobit problemy s dychanim, samozrejmy je rozklad krvy pri vyssich prudoch atd. atd. atd.

Tu je spominany vytah zo skript:


1. Oblasť necitlivosti
Je to oblasť, kde ľudský organizmus nereaguje na účinky elektrického prúdu bez ohľadu na čas pôsobenia (EKG). Končí sa hodnotou 2 mA = prah citlivosti.

2. Oblasť elektrických úderov
Ak pôsobiaci prúd prekročí prah citlivosti, jeho účinok sa prejaví a je evidentný. Je závislý na čase a s rastúcim časom silnie. Sprvu sa prejaví ľahšími formami (svrbenie, teplo, tŕpnutie, bolesti v kĺboch, ľahké kŕče = "kopnutie"). V ďalšom priebehu prúd rastie (odpor tela klesá) a účinky sa stupňujú (dýchacie ťažkosti, kŕč silnie).
Končí sa hodnotami prúdov 10 mA – 30 mA. Sú to hodnoty ovladateľného kŕča, kedy je postihnutý schopný vymaniť sa z prúdového okruhu sám. Prúd s hodnotou 10 mA je bezpečný prúd.

3. Oblasť ťažkých úderov
Vstup do tejto oblasti je ohraničený zónou, kde dominuje neuvoľniteľný kŕč spôsobujúci vážne poškodenie zdravia (trhanie svalov, dýchacie a srdcové ťažkosti, bezvedomie). Uvoľniť sa z prúdového okruhu bez cudzej pomoci nie je možné a čas pôsobenia je veľmi dôležitý. Je to oblasť od 30 mA – 500 mA časovo závislých. Telo znesie maximálny prúd v hodnote 500 mA, ale v čase do 0,3 s.
4. Oblasť mortality
Základná patologická forma, ktorá vedie k smrti, je zvláštny kmitavý stav srdcového svalu - fibrilácia. Je to nezvratný stav zastaviteľný len defibrilátorom. Fibrilácia nastáva v rozmedzí 40 mA - 500 mA.
Prúdy nad 500 mA sú smrteľné i pri veľmi krátkych časoch.

Ak by niekto chcel cele skripta, mam v .DOC suboroch. Su ale podla starsich (uz neplatnych) noriem. Este dodam, ze co kniha, to ine udaje. Je vidiet ze je to tazko urcitelne (Ako by sa to dalo testovat ? Na pedofilnych knazoch a tunelujucich politikoch , povedzme, ale to by bolo nehumanne :lol: )
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 08 Máj 2013, 20:36, upravené celkom 2 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Máj 2013, 20:32

nfko napísal:Všetci tu píšete prúdy, ale mňa zaujíma aj napätie.
Napätie nezabíja, ale prúd. (Inak, pozri si bezpečné napätia pre rôzne prostredia, ktoré definuje norma. A tam sa to dozvieš).

No a prúd, podľa Ohmovho zákona, je podiel napätia a odporu. A odpor ľudského tela je veľmi závislá veličina od "rozpoloženia" človeka. A naviac, odpor človeka je aj nelineárny v závislosti od napätia ...

Asi každý elektrikár schytal za život pár kopancov.
Taký "normálny" DC prúd hlavne páli, (napríklad tak do 500 V z filtračného elektrolytu). A rana sa veľmi zle a dlho hojí.
A taký "normálny" AC prúd hlavne "kope" a potom "brní" končatina/ telo. No zjavné rany nezanecháva.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Kefas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:45

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Kefas » 08 Máj 2013, 20:36

Dneska som strkal prsti tam kde som nemal a urobilo mi to malú dieru do prsta!
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký veľký el. prúd ma môže zabiť?

Príspevok od používateľa Peťus » 08 Máj 2013, 20:38

no a? buď rád, že máš ptáka v pohodě... prst se zahojí...
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok