Škola či robota

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

japo3737
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 21 Júl 2014, 08:28

Škola či robota

Príspevok od používateľa japo3737 » 21 Júl 2014, 08:56

Toto fórum čítam už dávno,ale včera sa tu rozbehla zaujímavá diskusia okolo platov a donútilo ma to ,lebo mám podobnú otázku.Chcem sa či mám ísť na vysokú školu alebo ísť pracovať? Skôr než si to celé.Som z malej dediny pri NZ,chodím na elektrotechniku do NZ a o rok maturujem,elektronika ma baví a robím ju aj doma ako koníček.Ja by som chcel ísť robiť a to z dôvodov: Nechcem sa niekam sťahovať takže práca musí byť v okolí Nitry,v okolí Nitry som nenašiel jedinú prácu v oblasti elektra ,kde by nestačila maturita,na tie lepšie platené pozície požadujú prax a vyhlášky ktoré bez praxe nedostanete,to čo ma naučia v škole by som sa možno vedel naučiť aj sám,ved na nete sú nahraté prednášky dajú sa zohnať skriptá a k tomu ešte kopa literatúry len s tím rozdielom že nedostanem Ing.papier na hlavu :D Napíšte my prosím vaše skúsenosti a pomôžte my v rozhodovaní.
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa jaromir » 21 Júl 2014, 09:11

Tazko radit ak trvas na tom zostat pri NR/NZ.
Ja som povodom z Hlohovca a odist odtial na vysoku do BA povazujem za to najlepsie, co som mohol urobit (snad jedine ze som mohol ist do Brna alebo Prahy). Inak by som mohol robit akruat tak opravara televizorov za tri kila mesacne.
To, co ti da skola, nie su skripta, ale moznosti, prilezitosti, kontakty na ludi, firmy, pracovne navyky a tak podobne. Prednasky, to je to najmenej.
0

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa Ond3x » 21 Júl 2014, 09:13

Z takového zapadákova je nejlepší jít na školu do velkého města a pak tam zůstat :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa troodon » 21 Júl 2014, 09:42

rozhodne na skolu, presne ako pise Jaromir. keby ta aj lakala vidina akoze dobrého platu nebodaj v okoli a obore co ta bavi tak pamataj ze to nemusi byt navzdy a ked nemas skolu znizujes si sance do buducna na lepsiu pracu, zijeme na slovensku takze tie pismenka pred menom a za menom maju niekedy vyssiu hodnotu ako to co ma clovek v hlave.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Júl 2014, 09:57

Máte pravdu, ale zabudli ste na jedno ale.

Záleží, ale velmi záleží na tom, ako ťa baví elektronika a celkovo záleží na tvojej snahe.

Ak ideš na školu štýlom, tu som berte si ma, naučte ma, ja budem ako poník sa učiť a dajte mi potom robotu, tak to sa na školu rovno vyser, lebo vtedy ti škola naozaj nič nedá, len sa niečo naučíš čo aj tak nebudeš vedieť poriadne vedieť zužitkovať a pokial nemáš známosť budeš robiť aj tak to, čo by si robil bez školy, možno kúsok lepšie, alebo ani to, lebo keď už máš titul, veľa firiem takých nechce....

Ak ale na škole budeš mať živý záujem, budeš sa učiť, snažiť sa chápať, zaujímať sa.... vyberieš si nejaký smer a toho sa budeš +/- držať, tak sa z teba stane odborník a tam ti už naozaj škola má čo dať, okolie si všimne že si šikovný a tak budeš postupne rásť a škola ti pomôže. To neznamená že sa musíš len dobre učiť aby si tam bol, podstatné je mať ten záujem a snahu a hlavne dokončiť čo si začal.

Takže by som to asi zhrnul, ak sa chceš na škole poflakovať, resp aj dobre učiť ale bez záujmu štýlom že ano spravíš si školu.., tak to niesu moc dobré vyhliadky a dôvod ísť na školu. Ak naozaj chceš nejaký profesionálny rast, chceš niekam postúpiť a zaujímať sa, choď na školu.

NIeje to sranda, stráviš tam časť svojho života preto to treba dobre zvážiť.

pomimo, asi 70-90% študentov je takých, že by tam podla toho čo som napísal nemali byť, z nich sa ešte niekolko % celkovo počas školy spametá a princíp že chodia na školu ich donúti aby to využili.

Vela zdaru pri rozhodovaní
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa pettter » 21 Júl 2014, 10:02

Ja ako otec dvoch detí, ktoré obe študujú to z odstupom veku a skúseností vidím tak, že:

Ako učeň, či maturant si len a len roboš. Možno raz budeš "parťák" , či majster. Ale tak či tak Tvoj výber zostane len na robotníckych pozíciách. Definitívne! Na celý život... Pokiaľ nezačneš podnikať a podarí sa Ti vybudovať úspešnú firmu...

Ak skončíš VŠ, tak sa Ti výber náramne rozšíri. Z titulom môžeš makať aj ako roboš, ale ponúka sa okrem toho oveľa viac ďaleko lukratívnejších možností... aj keď sa Ti to teraz nezdá, čo je vzhľadom k Tvojej rozhľadenosti spoza lavice školy pochopiteľné (nič v zlom, len suché konštatovanie). Okrem toho Ťa vzdelanie posunie aj v iných oblastiach Tvojej osobnosti, hoci toto nie vždy platí... :(
Tým pádom bude Tvoje uplatnenie na pracovnom trhu takmer isté v hocijakej oblasti... a dnes ide len o to, mať good job, or not?

Neváhaj a študuj, ak máš schopnosti (čo isto máš, keď kladieš otázky takéhoto typu), ak máš zázemie ktoré Ťa podrží (rodičia...)...

Edit:
Kubo150 má pricipiálnu pravdu. Lenže ľudia tak nefungujú. Je krásne, že niekto vie v 18 rokoch čo ho baví a čo chce robiť a dokonca ide tvrdo za tým. Ale to je výnimka z pravidla. Drtivá väčšina násťročných len tuší, ak vôbec, čím by chcela byť a zvolí si, či je behom udalostí dovlečená k niečomu, čo ani len netušila, že s tým žiť bude. A mať vedomosti sa hodí v každej situácii. To prehlásenie, že škola Ti nič nedá nie je pravda. Dokonca ani v prípade, že Ťa to nebaví... Taká otázka na Kuba150, že ako ho bavil dejepis... či občianska (či ako sa to teraz volá)... a dnes je prinútený siahnuť občas do pamäte a vyloviť dáke to info aj z týchto oblastí... Kubova hláška o 70-80% zbytočných žiakov je skrátka omyl z neznalosti, či neskúsenosti...

Takže VŠ nie je na cibrenie talentov. Je to ďalší stupeň prípravy na život...
0
Naposledy upravil/-a pettter v 21 Júl 2014, 10:16, upravené celkom 2 krát.

rumik1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 27 Máj 2014, 11:28
Vek: 43

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa rumik1 » 21 Júl 2014, 10:09

Ahoj,

pred mojim nastupom na VS som mal podobne uvahy ako aj ty. Zatial som ani raz neolutoval, ze som na VS siel a uspesne skoncil. Moja rada, jednoznacne chod...
0
Rumik

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 21 Júl 2014, 10:52

Ked ta elektronika bavi, tak nie je co riesit. Chod na vysku, aby si to neskor nelutoval (cely zivot) a ked si sikovny pracovat mozes aj po pri skole.
Na strednej nas bolo viac ako 30, elektronika skutocne bavila max. 5 ludi. Na vyske to bolo podobne, skutocny zaujem mali tak 1/5 zo vsetkych. Ostatny kaslali na prednasky, na zapocty si spravili tahaky na skusky tak isto a dneska su z nich inzinieri. To ci nieco vedia ich nezaujima, hlavne ze maju ING. pred menom. Poznam aj takych, ktori pocas celych 5 rokov na vyske ani odpor v ruke nemali, ani nevedia ako to vyzera. Alebo ani nevedia co je to efektivna hodnota a na co v skutocnosti sluzi.

Vyska ti da iny pohlad na svet, lepsie pochopis fyzikalne zakony a tym padom lepsie pochopis ako veci funguju. Ked budes nieco nove vymyslat, tieto vedomosti ti pomozu aby si to spravil lepsie ako len s vedomostami zo strednej skoly, pretoze budes vidiet suvislosti.

Dam ti par prikladov:
1. mas realny zdroj napatia s vnutornym odporom R0, vies kedy tento zdroj odovzda do zataze maximalny vykon?
2. preco potrebujeme vediet efektivnu hodnotu napatia? Nestaci maximalna hodnota?
3. preco ked zvacsis pocet zavitov cievky dvojnasobne, sa jeho indukcnost zvacsi 4. nasobne?
4. co znamena ze koaxialny kabel ma impedanciu 75Ω, a ako je mozne ze skladany dipol na az 300Ω ?
5. Fourierova transformacia (Fourierove rady) pan Fourier povodne vymyslej na pocitanie sirenia tepla (parcialne dif. rovnice)? A teraz sa vyuzivaju na frekvencnu analyzu signalov? Alebo ze sa to uplatnuje v tejto modernej dobe vo vsetkych digitalnych videach a obrazkoch?
6. Ako genialne sa vymyslela kompatibilita medzi analogovou čb a farebnou televiziou a preco to funguje?
7. Ako funguju samoopravne kody, bez ktorych by nefungoval internet, mobil, CD-ko skoro nic.
8. Ako funguje kompresia signalov napr. mp3?
9. Digitalne modulacie, kodovanie (QAM, OFDM...), podla mna krasny odbor radioelektroniky.
10. VF technika, prisposobovanie impedancii, preco sa to musi robit?

Ked chces vediet aj fyzikalnu podstatu veci a vediet si to vypocitat a nie len si pamatat vzorceky, tak sa to naucis len na dobrej VS. A preco je to potrebne? Pretoze ked si navrhnej svoje vlastne zapojenie, tak nie vzdy mozes pouzit hotove vzorceky, ale musis si to sam odvodit a vypocitat pre konkretny obvod.

Chces byt dobry odbornik?
Slovensko potrebuje mudrych a dobrych odbornikov, tupcov tu uz mame dost!!!

PS: Ktora oblast elektroniky ta bavi?
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa mato3000 » 21 Júl 2014, 11:07

Ak máš možnosť a zázemie a najme reálny záujem, tak ako píše kubo, tak samozrejme treba ísť študovať. Ale nečakaj , že štúdium ti automaticky dá aj dobré zamestnanie, dáva ti len večšie šance a viac možností, tak ako ti tu píšu . ALe bez vlastnej šikovnosti a schopností ostaneš pri vykladaní tovaru v supermarkete aj keď s titulom. A v takom prípade je to strata času a často aj možností. Potom budeš len nadávať na celé okolie a vládu a ako je na hovno na SK :D , tak ako si to možno čítal vo včerajších príspevkov.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa mclareniak » 21 Júl 2014, 11:11

Hm, ked sa na to pozeram spatne, tak urcite VS. Do konca zivota sa este namakas dost. A studuj kym si mlady a do hlavy ti to lezie skoro same. Cim budes starsi, tym to bude horsie.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa AndiCibula » 21 Júl 2014, 11:27

Najprv je nutne zodpovedat si otazku ci vobec chces studovat a ci si studijny typ.
Ak ano tak studovat. Potom studovat a pracovat naraz.
pettter napísal:Kubova hláška o 70-80% zbytočných žiakov je skrátka omyl z neznalosti, či neskúsenosti...
Nie je to omyl, je to este velmi optimisticka pravda na zaklade mojich vlastnych osobnych zazitych skusenosti.
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa jaromir » 21 Júl 2014, 11:45

Podla mna je to omyl. To cislo moze byt aj 85-90%.
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa pettter » 21 Júl 2014, 11:54

No a už to tu zase smrdí nekonečnosťou, nenahraditeľnosťou a jedinou pravou, neochvejnou a neotrasiteľnou pravdou...

Jaromir, nože sa pochváľ do ktorej množiny sa radíš ???
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa helios » 21 Júl 2014, 12:30

Tak ja vám poviem niečo zo života:
Jeden môj známy mal strednú školu a po nej robil dlhé roky pri počítačoch, spravoval databázy. Po desiatich rokoch si dorobil vysokú školu. Po asi polroku od získania diplomu bol z práce prepustený, vraj kvôli reorganizácii, na jeho miesto vzali zasa stredoškoláka. Pri výberových konaniach na nové zamestnanie sa často stretol s argumentom, že je "prevzdelaný" na danú pozíciu, ktorá je určená skôr pre stredoškoláka. Skutočný dôvod bol skôr ten, že by mu museli dať vyššiu mzdu a to sa v časoch krízy predsa nedá. Takže nie je vždy výhrou mať VŠ vzdelanie, tým skôr, že každý rok školy chrlia nových absolventov, pre ktorých nie sú vytvorené pracovné miesta. Naproti tomu, stredoškolských absolventov (hlavne technických) je trvalý nedostatok na pracovnom trhu.
Áno, vysokoškolák môže pracovať aj na mieste, určenom pre stredoškoláka, ale nie každý zamestnávateľ je ochotný to urobiť.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Júl 2014, 12:42

Petter, študoval si? bol si niekedy v škole? videl si, ako to funguje a ako sa robia skúšky? Aké princípy v škole fungujú? rozprával si sa so študentami z iných škôl a mali ste riadnú obsiahlu debatu?

Vieš kolko ludí mi vravelo, že školu sprav, je jedno čo, ale školu rob, aj keď to bude nejaká blbosť, ale sprav si školu, budeš mať titul a lepší život... tam v tej a v tej škole to je lahke matika lahšia ako na základke, ale hlavne aby si mal titul. Potom máme na SK plné úrady práce ludí s titulom v "odbore" socialná práca a podobné. A keby len to.

A ano, s tými 70-90% je to naozaj velký optimizmus, ale všimol som si že chalani sa chytia, preto som dal aj tú sedemdesiatku.

Mám spolužiaka vedel velmi dobre nemčinu a vyhrával olympiady z nemeckého jazyka, už počas strednej chodil do rakúska so známim robiť murára, staval chalupy, na deň priemerne 100€, tj za 15 dní práce 1,5k€!! tie dni síce neboli po sebe sem tam obdeň..., a nevravím blbosť, ale pravdu. Už pol roka po strednej kúpil auto za pol mellona na slovenské koruny, a asi 2 roky po strednej staval chalupu... teraz je neviem kde, lebo sa nezaujímam oňho a rovnako on sere na chudákov nás na SK... ale asi žije v rakúsku. Vyštudovaný mám obor mechanik počítačových sietí tj on má to isté, bol z toho lavý jak bota, o sebe písať nebudem, no teraz chodím na elektrotechniku do žiliny. Kde som ja a kde je on, ja som v riti a on je zahojený. Aj keby stratil prácu a musel robiť za trebars 500€ mesačne, tak je zavodou, pretože má vlastnú chalupu a je zabezpečený. Naviacej má prax, známosti a za tých 500 na slovensku iste robiť nebude.

Známi ho odhováral, ser na maturu, dám ti robotu na 10 rokov, lákavé, ale čo potom? No pravda je aj taká, že za tých 10 rokov sa zabezpečíš a potom máš život s čistou hlavou bez hypotéky na krku alias úpis diablovi.

Takže škola nieje všetko, podstatná je šikovnosť a životné príležitosti, škola je len iný životný smer, pre niekoho blbosť pre niekoho prínos, a nemožno jednoznačne tvrdiť čo je lepšie.

Presne čo píše helios, to som mal na mysli v predošlom príspevku, že veľa firiem takých nechce, je to jednoduchý princíp. Tiež som si hladal robotu popri škole a v jednej firme mi povedali, že čo študujem, ja že elektrotechniku, a že no, toto nieje pre Vás, to je mimo Váš obor, ja som im povedal, že ale veď ja mám vyučný list mech poč sietí, to je priam robota pre mňa, proste ako som spomenul že študujem, a ešte elektrotechniku, tak smola pomaličky ma odpratali nech neotravujem,
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa lubbo7 » 21 Júl 2014, 13:03

to ze nechces odist z okolia nitry plati len pre pracu alebo aj skolu? myslim ze je to blbost, lebo inde ta moze cakat nieco lepsie (platene), jedine ze by ta tam drzalo nieco ine.... mas urcite lepsie sance najst si pracu aj bez vysokej skoly ak budes brat do uvahy vacsie okolie- napr bratislavu...mozno ak vies jazyky tak aj zahranicie,
ale asi by som tiez odporucil skolu, pomocou nej sa ti otvaraju moznosti na lepsie (platene) pozicie...je to na tebe aby to nebol len "ing. papier na hlavu" ale aby si si odtial vzal aj nieco viac
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa pettter » 21 Júl 2014, 13:13

hm... Kubo a to si ako teraz čo povedal?

Vyšlo my to ako Japo373737 ser na školy, choď murárčiť do rajchu a budeš zahojený, auto za pol melouna a čistá hlava (vypatlaná)...
Na výške budeš medzi 70-90% debilmi hrýzť nechty a tužky a potom bude z toho hovno, lebo Ťa nikde nevezmú...

A Ty si kde v tomto...

Jaj sorry, mi došlo. Ty si tá VIP skupinka 10 - 30%. Jediná správna, predurčená osudom, či prozreteľnosťou, jednoznačne oprávnená a kompetentná, lebo... e?
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Júl 2014, 13:34

Ok, dovysvetlenie. To čo som spomenul spolužiaka je vínimka, ale poznám viacej takých s podobným osudom.

Nieje to odhovorenie od štúdia, ale ukážka, príklad, že aj štúdium môže byť niekedy pre niekoho na škodu a rady jednoznačne škola niesu namieste.

Čo sa týka mňa, tak nelutujem, že som na škole, ako by to mohlo vyznieť.

Neriešim seba kam patrím, ale snažím sa nepatriť do tej horšej skupiny. Mám na to svoj názor a jednoznačne som proti dnešnému systému vzdelávania, že hr hr do školy len kôli lepšej práci, poznám x ludí čo sedia doma na riti s titulom alebo robia niečo úplne iné a naozaj, škola bola pre nich len zabitý čas.

A už vôbec netvrdím, že niekto nemá na to aby robil školu. Netvrdím že niekto je hlúpy alebo slabý... podľa mňa má takmer každý na to aby vyštudoval a bol úspešný, ale nie každý má na to predsavzatie!! Pretože to je to hlavné.

Nezáleží od toho či je človek génius alebo priemerný, záleží len na tom čo chce a ako to chce.

Mám vela spolužiakov čo šli na školu, lebo ich tam poslali rodičia, teda, vlastne už nemám, lebo videli, že to nieje nič pre nich a len čakali, kým rodičia zistia, že po 3 rokoch to treba platiť a výsledok doteraz žiadný, tak nechajú svoje deti žiť bez školy.

Uznávam, niekedy človek potrebuje zistiť aké to je na škole, aj ak ho vyrazia, pretože potom by to mohol celý život lutovať a zbytočne sa presviedčať, že keby bol šiel na školu tak by bol inde.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa vama » 21 Júl 2014, 13:45

to pettter:
Tiez by ma zaujimalo ci a kedy si studoval VS?

Pretoze u nas (FEI aplikovana informatika) tiez je to podobne ako vravi jaromir a kubo150. Vela studentov vie vypocitat narp. PID regulator, popisat jeho spravanie, ale uz aplikovat ho do praxe, to by zvladlo len zopar z nich.. alebo tak isto programovanie, vedia naprogramovat zretazene zoznamy, alebo vedia ako tak vyuzit semafor pre POSIX (pri paralelnom programovanii), ale tiez ak by sa mali zapojit do nejakych realnych projektov, tiez by to vacsine robilo problem..

Co som mal spoluziakov, co napr. sa venovali mensiemu podnikaniu (zvacsa programovanie MCU) tak skoro vsetci to zabalili po 1., 2. semestri
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

MT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 14 Aug 2013, 21:34

Re: Škola či robota

Príspevok od používateľa MT » 21 Júl 2014, 16:39

Ak chces aby sa vobec s tebou zacali bavit a pozvali ta na pracovny pohovor v nejakej solidnejsej firme a na solidnu poziciu tak musis vo vseobecnosti splnit tri poziadavky:

1. Ukoncene VS druhy stupen

2. Ovladanie ANG jazyka (vediet nemcinu je plus takze pokial mas moznost, nauc sa tieto dva jazyky)

3. Relevantna (!!!) pracovna skusenost suvisiaca s tvojim studijnym odborom (najlepsie je ich mat viacej ale dokopy aby trvali aspon 1 rok) a velmi hodnotne su tie vykonane v zahranici

4. Ak si nesplnil bod 4 strav aspon semester alebo rok studia v zahranici

Prve dva body su automatika, bez toho sa s tebou ani nebudu bavit. Dalsie dva body su ukazatelom toho ze si schopny flexibility a ze vies robit aj nieco navyse popri svojich povinnostiach. Pretoze len skola ti nestaci, a prave vsetky tie drobnosti ako zucastnenie sa roznych skolskych sutazi a praxe v zahranici su to, co ta potom moze spravit vhodnejsim a zaujimavejsim kadnidatom na nejaku poziciu ako zvysok stada.

Ja ti to poviem takto ako to ja vidim: aj ja som si myslel ze na strednej ma toho naucili vela a hej, naucili ma hlavne z praktickej stranky. Ale pre serioznu pracu ktorou sa chces zivit po zvysok svojho zivota ti toto nestaci. VS je pat rokov pocas ktorych mozes nazbierat vedomosti, skusenosti a kontakty, ktore ti maju pomoct v buducom zivote. Stredna je uz dnes naozaj malo pre dobre pracovne pozicie.
0

Napísať odpoveď