Zivot v zahranici

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa urgot » 01 Feb 2015, 22:37

Zdravim, ak je tu podobna tema tak sa ospravedlnujem, ale nic podobneho som nenasiel.
Kedze situacia na slovensku je taka osemetna, tak uz dlhsie rozmyslam ze by som vycestoval za hranice- skusit inu krajinu/kulturu, nabrat skusenosti a pod.
Preto by som chcel poprosit tunajsich co vycestovali za hranice (ci uz len chvilkovo za pracou, alebo tam doteraz ziju), ci by sa nepodelili o svoj "pribeh"- ako sa im v zahranici zilo/darilo a pod.
Rozmyslam medzi krajinami irsko/anglicko/amerika/kanada, najrealnejsie ale vidim irsko.

Co sa tyka mna, tak studujem bc rocnik VS na slovenku, IT odbor, a to by som rad robil aj v zahranici (je mi jasne ze v it praci sa v zahranici nedostanem hned), rozmyslam ci tu dostudovat aj ING, alebo ho ist studovat von.
Zatial som vo faze zistovania co najviac informacii, tak som si povedal ze sem skusim napisat (preco nepisem na stranky na to zamerane? lebo vacsina je uz neaktivnych, resp uzivatelia su neaktivny, a mnohe su aj 10 rokov stare a mnoho veci za mohlo zmenit).

Aby som to zhrnul, zaujima ma nazor najma ludi s podobnym zameranim ako ja (IT) co pracuju alebo pracovali v zahranici, porovnali zivot tu a tam a pod. Viem ze to nesuvisi priamo s elektronikou, ale snad vas to nebude obtazovat.
Dakujem vopred za vas cas!
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Samanko » 01 Feb 2015, 22:44

Ak si tuto temu nevsimne, tak Tribec Zacks by ti pravdepodobne vedel dost poradit.... (HW, Irsko,...)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa maher » 01 Feb 2015, 23:18

miesto toho aby ľudia utekali preč za lepšim životom, radšej by mali odísť politici niekam ďaleko, do bruselu nestačí
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa AndiCibula » 01 Feb 2015, 23:23

Pokukaj po študentskej stáži v Analog Devices, určené pre študákov 4. ročníka, dvaja spolužiaci tam boli a pochvaľujú si.
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Feb 2015, 23:30

ÁNo, je to smutné, aby človek, ktorý by rád prosperoval, musel odchádzať za hranice, ale majte na pamäti, že témy politického charakteru sú tu zakázané, nerobia tu dobrotu (ako všade) a budem nútený to zamknúť. Tak, prosím Vás, nesmerujte debatu sem. Ďakujem za pochopenie :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa urgot » 01 Feb 2015, 23:37

@samanko dik,kedtak mu pisnem
@maher mas pravdu ale toto nechcem riesit, pretoze by tu boli zbytocne hadky, a nerad by som aby mi to hned zamkli :(
@andicibula to ale musi mat skola nejako uzavrete partnerstvo alebo nieco take? a ide sa tam miesto semestra v skole? to by som potom asi musel dorabat vsetky skusky
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa AndiCibula » 02 Feb 2015, 00:10

Tak to si ma dostal, lebo je to asi presne tak ako vravíš, u nás bol ten leták v takejto forme:
http://www.urel.feec.vutbr.cz/web_docum ... evices.pdf
http://www.analog.com/en/careers/studen ... n/fca.html
Podľa tohto sa mi zdá že by to nemalo byť viazané na univerzitnú dohodu.
0
Performance in nanospace.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Feb 2015, 08:08

ja som isel "na skusy" ked som mal 22-23 rokov? a to len tuto vedla do Prahy. stredna skola, par rokov skusenosti s programovanim, servisom pc, sprava siete, linux... Zo zaciatku to nebolo nic moc (s tym som aj pocital), rozne brigady v skladoch, potom som zacal robit vo firme weby, tam som sa nepohodol so sefom, a nastastie ked som odtial odisiel, tak na druhy den som isiel do firmy, kde som vyvijal ich interny sw. Nebolo to nic moc, ale vedel som v pohode zit - vyjst si na pivko, nakupit nejake drobnosti pre potesenie, a este aj co-to usetrit. Bol som tam rok (byvalej sa tam moc nepacilo, myslela si, ze ako ing sa tam o nu budu bit), potom som sa vratil.
Ist do zahranicia sa da zvladnut, pokial tam ides s myslienkou, ze zaciatok bude tazky, a zo zaciatku nebudes mat velke ocakavania. Mam kamosov, ktori isli smer irsko, anglicko, skotsko - ziju tam par rokov a akosi uz neplanuju navrat.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Merak » 02 Feb 2015, 08:18

Drakoush napísal:ÁNo, je to smutné, aby človek, ktorý by rád prosperoval, musel odchádzať za hranice
nevidíš tú spojitosť, aj pred 100 rokmi ľudia utekali do zahraničia pred vojnou a kvôli lepšiemu zárobku

-- Spojený príspevok 02 Feb 2015, 08:20 --
pocitujlasku napísal:ja som isel "na skusy" ked som mal 22-23 rokov? a to len tuto vedla do Prahy. stredna skola, par rokov skusenosti s programovanim, servisom pc, sprava siete, linux... Zo zaciatku to nebolo nic moc (s tym som aj pocital), rozne brigady v skladoch, potom som zacal robit vo firme weby, tam som sa nepohodol so sefom, a nastastie ked som odtial odisiel, tak na druhy den som isiel do firmy, kde som vyvijal ich interny sw. Nebolo to nic moc, ale vedel som v pohode zit - vyjst si na pivko, nakupit nejake drobnosti pre potesenie, a este aj co-to usetrit. Bol som tam rok (byvalej sa tam moc nepacilo, myslela si, ze ako ing sa tam o nu budu bit), potom som sa vratil.
Ist do zahranicia sa da zvladnut, pokial tam ides s myslienkou, ze zaciatok bude tazky, a zo zaciatku nebudes mat velke ocakavania. Mam kamosov, ktori isli smer irsko, anglicko, skotsko - ziju tam par rokov a akosi uz neplanuju navrat.
a keby si mal živiť manželku na materskej, dieťa, hypotéku a pod. vyžil by si v pohode?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Feb 2015, 08:34

S odstupom casu si myslim, ze by sa to dalo zvladnut. Za ten rok, co som tam bol som spoznal kopec ludi, a vlastne teraz po rokoch sa mi to vratilo, lebo pracujem pre byvaleho kolegu. Lenze vies, ako to je dopredu clovek nikdy nevie, co bude.
Ale urcite by sa mi zilo lepsie tam, ako tu - hypoteka na krku a najst si to normalnu pracu je nemozne, pretoze aktualne vyse 10-rocna prax vo vyvoji sw pre na Slovensku dost zname firmy je zbytocna, lebo nemam titul.
v CR titul totalne nikto neriesil, bol som aj vo firmach, ktore v inzerate mali poziadavku VS, a jedine co ich zaujimalo boli moje projekty.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Wili » 02 Feb 2015, 11:26

za posledne 3 roky som sa 4x stahoval a vystriedal 2 krajiny a zo svojich skusenosti mozem povedat len tolko:

Slovensko je nerozvijajuca sa krajina v ktorej podla mojho osobneho nazoru dochadza k nezvratnej deflacii co nie je dobre. Urady na teba kaslu a pritom ziju z tvojich dani, nic nikde nevybavis rychlo. Co sa tyka slovenskeho posahaneho systemu funguje to tak, ze kym nemas titul nenajdes pracu, co je blbost a takto to fungovat nema. Ak najdes pracu, tak je neadekvatne platena. Takze vypadni otial cim skor sa da.

Zo zahranicia mam skusenosti nasledovne:

cim dalej na zapad pojdes tym lepsie. Je to sice velmi tazke ale najlepsie co mozes urobit je USA a Kanada podla mna este lepsia ale tam to bude asi tazsie s pracou. Este lepsie ako ist na zapad je ale ist na sever, nejake Svedsko asi ideal, potom Dansko= tam len Kodan, pripadne Norsko ale tam je uz velmi draho. Svedsko je programatorsky raj, sice vacsia konkurencia ale asi lahsie najdes pracu tohto druhu. Aku mas skolu NIKOHO nezaujima, mozno okrajovo, ale najdolezitejsie je to co v Praxi vies realizovat. Je im jedno ci si ING softwarovy inzinier. Ide im o to aby si vedel vyriesit realny problem a vytvarat realny produkt a mat dobre portfolio. Ja mam vystudovane 2 vysoke skoly a dva rozne tituly a do kazdeho zamestnania do ktoreho som siel nechceli ani v jednom vidiet moj diplom, zaujimalo ich co viem, nie ake mam pismenko pri mene.

Rozhodne ak planujes ist do zahranicia je potrebne mat relativne dobry kapital pretoze zaciatky su tazke = byvanie, jedlo, doprava atd. Je potrebne aj nebyt marnotratny a niekedy sa vediet uskromnit.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa juraj77 » 02 Feb 2015, 11:40

nerozumiem obavám nájsť si prácu tu na SK pokial si IT čkár a ovládaš programovacie jazyky...
problém majú elektronici
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Feb 2015, 12:00

Wili napísal:Aku mas skolu NIKOHO nezaujima, mozno okrajovo, ale najdolezitejsie je to co v Praxi vies realizovat
Presne toto zazili znami, ktori odisli do Skotska. Prides na personalne, polozis im vsetky diplomy, absolvovane kurzy, a neviem co vsetko. Oni to pekne polozia na kraj stola a prva vec: dajme kontakt na niekoho z predchadzajucej prace. Telefonat, potom par minut rozhovor o tom ake projekty ma zrealizovane a hotovo. Vrati ti vsetky papiere a na druhy den nastupujes. Casto sa tam ale zacina od najnizsej pozicie, a ak si sikovny, tak ides velmi rychlo hore. Preto aj ten najvyssi manager tam mam predstavu co robia/maju robit ti ludia pod nim.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa urgot » 02 Feb 2015, 14:17

Co sa tyka uskromnenia a pod, tak je mi to jasne, ze zo zaciatku budem musiet byvat v jednej izbe s dalsimi dvoma ludmi a pod, a nez sa zzijem, tak budem musiet robit aj to co nechcem, ale pride mi ze tam mam vacsiu perspektivu robit to, co v zivote chcem robit a nejako sa vypracovat, a takisto kvoli anglictine.
Co sa tyka kanady a USA, tak pride mi ze tam je to horsie s vizami a povoleniami v porovnani s takym irskom (ale mozem sa mylit, sudim len podla toho co som cital), ale USA by som tiez chcel skusit, irsko by bol mozno dobry odrazovy mostik.

O skandinavii som tiez dost cital, ale takmer vsade pisali ze ak vies domaci jazyk (dancina/norstina), tak mas velke plus, a naopak ked nevies, tak velke minus...a teda je tazsie sa zamestnan nez v anglicky hovoriacich krajinach ak ovladam iba anglictinu. A takisto co sa tyka toho vstupneho kapitalu, tak v tychto severskych krajinach je o dost vyssi- irsko/anglicko mi pride na zaciatok prijatelnejsie.

Co sa tyka portfolia a referencii, tak ja som nikdy nemal poriadnu pracu v IT odbore- v tom pripade im ukazem nejake "projekty" ktore som robil sam vo vlastnom zaujme? Proste nemam ziadnu prax, co je dost nahouby :(

A nejde ani tak o to, ze by som si tu nenasiel pracu ako IT-ckar, ale zaujima ma cudzina a chcem ju skusit- radsej skusit a vratit sa, nez neskusit a potom lutovat.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Feb 2015, 15:40

pozri, ked tam ides s tym, ze skusim a uvidime a uskromnis sa, tak sa nemas coho bat. v najhorsom sa vratis.
Ber so sebou vsetko, co si robil. Nezalezi na tom, ci si to robil pre firmy, alebo len tak pre seba, podstatne je, ze uvidia tvoj styl prace a zmyslanie. Sposob, akym pises program dost vela napovie.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 02 Feb 2015, 16:25

hah Samanko, vsimol som si :D

urgot huh :-) daj vedet co konkretne ta zaujima, ale cim lepsie vies eng a cim viac skusenosti v obore mas, tym to budes mat vsetko lahsie. ak rozmyslas ze by si dostudoval tu (irl), tak urcite mozem len odporucit, tiez som vystudoval tu a nemozem sa dockat kedy sa (aj ked tento krat uz dialkovo vratim) studijny system je tu super, profaci ustretovi, pomozu s cimkolvek, zaverecny projekt budes mat usity na mieru toho v com sa chces specializovat atd. akurat rataj s tym, cim blizsie k nejakemu vacsiemu mestu si, tym budes mat naklady na zivot vyssie. ak ta IT naozaj bavi tak pracu najdes relativne rychlo, ak to robis len koli papieru tak ta hned prekuknu na pohovoroch a vela osohu z toho mat nebudes, vsetko tu funguje kus inak ako na slovensku. btw je tu velmi vela firiem ktore beru aj cerstvych studentov a tak coskoro by si tu mal taky idealny cas hladat pracu aj s BC, skus mrknut stranky indeed.ie monster.ie jobs.ie gradireland.ie a google urcit este pomoze. a jo, nikto tu tvoje prdy nebude chcet dychat, takze zabudni ze budes byvat za 5korun a delit sa niekde o izbu s dalsimi piatimi rumunmi <-- aj ked aj to je mozne ak ti to vyhovuje :)
juraj77 napísal:nerozumiem obavám nájsť si prácu tu na SK pokial si IT čkár a ovládaš programovacie jazyky...
problém majú elektronici
juraj77 ja mu skor odkazem nech ide a cim skor a vsetci z vas co tu chodite a mozete. (dva tri roky by bohato stacili)
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

urgot
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 00:05

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa urgot » 02 Feb 2015, 17:11

Konkretne by ma zaujimalo napr co vsetko by som mal zariadit este na slovensku, aby sa mi lahsie zacinalo, s kolko penazmi odist? je tam dobra verejna doprava? slovensky vodicak mi bude platit aj tam?
Ako je na tom zdravotnictvo? pocul som ze tam su dost drahi lekari- ze ludom sa oplati si k zubarovi odskocit na slovensko :D
Dalej dane, odvody, byrokracia? Da sa v tom vysomarit? Na tieto papierovacky a tlaciva som lavy aj tu, nieto este po anglicky :D
Co sa tyka tej skoly, realnejsie vidim dostudovanie na slovensku, a az potom odchod, jednak budem mat viac casu na nasetrenie €, a aj celkovu pripravu, ziskanie infa atd.

A je mi jasne ze v dubline bude vsetko drahsie nez v nejakom mensom meste- tak ako na slovensku.
Ohladom tych projektov- takze sa mozem prezentovat aj roznymi skolskymi projektami, nejakymi programami, ktore som robil pre seba, aj ked to nieje nic extra?
Viem ze niektore otazky mozu zniet blbo, ale radsej sa teraz opytat ako sa potom popalit.
Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 02 Feb 2015, 17:36

akoooo, no celkom to vidis uplne inak ako to v skutocnosti je ;-) ak mas BC a chces ist dalej, tak vsetko co potrebujes je si to nechat oficialne prelozit, tu to okopirujes a kopiu si nechas u policajtov opeciatkovat a podpisat ze suhlasi s originalom (prelozenym), pak to odosielas na nqai.ie kde ti tu oficialne uznaju ake mas skoncene vzelanie a potom si na cao.ie davas prihlasku na konretnu skolu kde to prikladas spolu s application form, skola si ta potom vola na pohovor alebo maju pisomny test, je to tak pol na pol ktora skola ako preferuje, naj univerzity tu robia testy, college vacsinou ustny pohovor. co sa tyka cestovania, tak busy/vlaky mas vzdy celkom fajn synchronizovane so skolou aj ked dochadzas par km, takze to problem nieje, horsie ked uz mas pracu a riesis normalne byvanie, tak sa vela krat bez auta nezaobides (mne tu auto chyba az odkedy som sa prestahoval za pracou, pocas skoly a prvych robot vobec nechybalo) zdravotnictvo co sa tyka kvality je tu fajn, co sa tyka jeho ceny az tak nie, je to tu drahe, hodne drahe, ale ak mas pracu tak si ho stale dovolis platit, popripade ak robis pre dobru firmu tak si ta poisti (popripade aj rodinu), je to tu celkom normlane v top technologickych firmach. co sa tyka byrokracie po uradoch tak ja som sa stretol za cely cas raz s neprijemnou situaciou a inak to bolo vzdy okej a vsetko vybavene rychlo, vacsinou je casenka a konkretny termin a presne vtedy ta aj zoberu a ak cakas tak minimalne, horsi to je s cakanim na pohotovosti ak sa nieco stane (uz klopem na gebulu), inak uz ked raz najdes pracu tak sa to vsetko vybalancuje a aj ked to tu je nesmierne drahe tak na ten prijem je to adekvatne, ale zo zaciatku je to celkom sok ked sem clovek pride, beero okolo 5eur, malbace rovnych 10 :-) tak ak fajcis a pijes, toto bude zla krajina pre teba :D
a inak na pohovoroch hej, je to uplne automaticka otazka aky si mal skolsky projekt/dizertacku/pracu akokolvek to nazves a nechaju ta vysvetlova a budu sa pytat, ja som dostal pekne marker do ruky, ma dali pred white board a davaj, kresli block diagram a vysvetluj a no nicili ma na pohovore pekne, ale stalo to za to :) btw kolko penazi na zaciatok, to tazko povedat, rataj to tak, ze aj ked budes hladny a smadny tak prezit pod 500/mesiac bude ukrutne tazke ak vobec mozne, takze cim vacsi budget na zaciatok tym lepsie. vodicak a podobne veci nic neriesis, jedine co ti bude treba je slovnik anglictiny, anglictina pre samoukov, anglictina pre zaciatocnikov, anglictina pre pokrocilych, anglictina nebojim sa trapne zacat rozpravat a anglictina do vrecka aj do gebule, veci ako vodicak a vsetko je tu samozrejme, odkedy sme v unii tu nepotrebujes nic, jedine nejake papierovacky ked ides studovat, inak vobec. ak mas skolu tak celkom veget, posielas maily a vsetko riesis az pokym ta nezavolaju na pohovor online, ak skolu nemas, tak lietas po hoteloch, marketoch, obchodoch takeaway a podobne, najst hoc co na zaciatok. ak niekde vonku niekoho mas co ta vie aspon nechat byvat bez platenia kym si nenajdes robotu, tak ani nerozmyslaj a kupuj letenku. prvy mesiac budes z toho trochu vyplesknuty, pak si zacnes zvykat, pak ta to bude srat kym nenajdes prvu pracu a pak ked ju najdes a pak lepsiu si uz zvyknes a budes ok ;-) ak si moc mamka/tatko a kamarati, tak ta to bude mozno tahat aj domov, ak si samostatna jednotka tak sa na svk mozno nikdy nevratis, popripade uz ked nebudes odkazany na chodenie do roboty.

-----edit-----
a som zabudol asi to najdolezitejsie, co hlavne potrebujes je pps number (zaregistrovanie ta tu v krajine, mas na tom cely socialny system, dane, zdravotne zaznamy, proste to si ty tu v systeme, nieco ako nas obciansky), vsetko co k tomu potrebujes je adresa kam ti to ma byt dorucene, da sa to vybavit aj na hostelovu adresu ak by si byval na hosteli etc, alebo ak by si bral rovno podnajom tak vysvetlis hned majitelovi, ze potrebujes pps a ked budes potrebovat ci ti telefonicky,alebo ci ti napise list pre socialku, ze tam naozaj byvas. niekedy s tym byvaju problemy a zo socialky chcu kade co po tebe ako dokaz, ze byvas na danej adrese (napriklad ucet ze nieco platis) vsetko su to blbosti a pps ti vydat musia bez nejakych zbytocnych kktin, vacsinou s tym maju problem ludia ktori nevedia ani ceknut anglicky, pps mas vybavene do dvoch, max troch tyzdnov. (pristup chcem hovorit s manazerom a ukazte mi zakon v ktorom je to napisane tu funguje vynikajuco :) ) ja som podobne skusenosti nikdy nemal, ale su a mali ich aj ludia co tu poznam.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa Axwell » 02 Feb 2015, 20:54

Tak toto je dobra tema, myslim ze tu bude este vela vela stran :-)

co sa tyka toho ako zakladatel temy pise, taktiez teraz budem koncit Bc. a rozmyslam ako dalej, prax nejaku mam ale tak z kazdeho druhu elektro/IT neviem ci to beru zamestnavatelia ako plus ci skor minus ale skor asi plus.

Takze po prve su jazyky, kedze neovladam ich nejako moc, takze po anglictine (ktoru akurat idem vylepsit + certifikat) planujem studovat este nemcinu a este jeden jazyk ktory si neviem vybrat spanielcina/rustina/severske jazyky?/turecky :D ? neviem este toto planujem riesit po Bc.

Druha vec skola alebo inak povedane samovzdelavanie co ma bavi, ak obe dam dokopy tak to ma vyznam, samovzdelavanie najlepsie su tzv. online kurzy rozneho druhu je ich dost

Tretia vec prax a robota, tuto treba riesit vzdy, a hocikde, ale podla casu, ci pre skusenosti - prax alebo pre peniaze, pre peniaze zo zaciatku to neni dobry pristup podla mna nikdy ti tolko neda ako ked budes mysliet na peniaze aspon zo zaciatku.

Stvrta vec zahranicie - ano vsetko toto sa da spravit aj v zahranici ale i na slovensku, treba zratat kde sa to oplati viac ak chcem viac pracovat tak urcite zahranicie by som zvolil ak viem jazyk danej krajiny, ak chcem viac studovat tiez zahranicie (ale ak nemam peniaze nato) tak to by nebolo ono aspon pre mna zit len aby som prezil ale v zahranici, ak chcem obe sklbit da sa to aj na slovensku.

Treba to poriadne premysliet a spravit si plan a postupnost, samozrejme prva vec s cim sa vsade stretnes su peniaze takze od toho sa treba odrazit, samozrejme da sa pozicat si ale to vazne chces ? je to na zamyslenie na kazdom...

alebo ako vacsina nezaujima ma co bude, nic neriesim, jeb*m nato bude co bude, hlavne ze mam titul alebo ani nie...
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Zivot v zahranici

Príspevok od používateľa juraj77 » 02 Feb 2015, 21:27

je trocha absurdné že ked si chceš tu na SK najsť robotu musíš vedieť najmenej dva a často aj tri jazyky(slov,angl,nem) kdežto v Anglicku ti stačí jeden... :)
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Napísať odpoveď