Oblbnutie prepinania lacneho(vykurovacieho) a draheho prudu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Sakasvili
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 15 Okt 2008, 00:00
Vek: 31

Oblbnutie prepinania lacneho(vykurovacieho) a draheho prudu

Príspevok od používateľa Sakasvili » 03 Dec 2008, 19:46

Pokial viem. Tak tie nove hodini co prepinaju lacny na drahy a naopak prud funguju na impulz posielany jednou fazov. Takze ak mate (ako ja na dome) este pred hodinami poistky (3x50A) tak staci zistit ktora to je a v cas kedy sa prepina prud ju na minutku vysrobovat. A hups - hodini neprepli.

Ja osobne som to este neskusal a nemam to overene ale hovoril mi to jeden elektrikar .

Tak vyskusajte a napiste ci fungovalo.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 03 Dec 2008, 20:10

Tak presne neprezradím ale na prepínanie tarify sa používa signál ktorý je obsiahnutý vo všetkých troch fázach. Presnejšie sa jedná o hromadné diaľkové ovládanie (HDO) ktoré umožnuje nie len prepínať tarifu ale dokáže prenášať neobnedzený počet povelok a tak ovládať čo len chceš (prepínanie tarifi, ovládanie osvetlenia, ovládanie kúrenia a podobne). Ak používaš HDO vo svojej domácnosti musíš za elektromer inštalovať filter aby sa signál nedostal do verejnej distribučnej siete.

Myslím že ak budeš pozorne čítať môj príspevok tak sa dozvieš viac než dosť. Trochu k tomu pomôže google a dozvieš sa všetko.

Každopádne dúfam že si uvedomuješ aké následky má tvoje možné konanie. Nezabudni na to ak by sa ti podarilo vytvoriť presne povel pre prepnutie tarify (čo nepredpokladám) tak prepneš asi celej ulici alebo možno aj celaj dedine a to bude trochu nápadné.
0

Používateľov profilový obrázok
Sakasvili
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 15 Okt 2008, 00:00
Vek: 31

Príspevok od používateľa Sakasvili » 04 Dec 2008, 16:11

OK. Uz som zase mudrejsi. A da sa ten signal niecim zachytit a zistit jeho charakteristyku? Teda aby som mohol vytvorit presne taky isty signal tak potrebujem o nom vediet vsetko. Ozaj - Takze to vysrobovanie poistiek nezabera? Idem googlit.
0

Používateľov profilový obrázok
Sakasvili
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 15 Okt 2008, 00:00
Vek: 31

Príspevok od používateľa Sakasvili » 04 Dec 2008, 16:16

Rušenie a presluchy

V distribučnej sieti sa vyskytujú rôzne druhy rušenia, ktoré môžu spôsobiť nesprávne vybavenie funkcie prijímača HDO.

Medzi zdroje rušenia patria:

rôzne ponorné čerpadlá,
usmerňovače,
magnetické zosilňovače,
tyristorové regulácie,
zváračky,
nekvalitné spoje v inštalácii, a iné zdroje vyšších harmonických.

Za odstránenie následkov rušivých javov je zodpovedný ich pôvodca. Pri neuposlúchnutí písomného príkazu k odstráneniu rušenia má energetický podnik právo obmedziť alebo prerušiť dodávku elektrickej energie podľa obchodných podmienok dodávky elektriny.
0

Používateľov profilový obrázok
Sakasvili
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 15 Okt 2008, 00:00
Vek: 31

Príspevok od používateľa Sakasvili » 04 Dec 2008, 16:19

Časové harmonogramy vysielania signálu HDO pre nasledovné oblasti:

Pre oblasť Liptovský Mikuláš sa vysiela signál HDO (191 Hz) z el. stanice 400 / 110 kV Liptovská Mara. Dosah signálu HDO - okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín.

Pre oblasť Žilina sa vysiela signál HDO (191 Hz) z el. stanice 400 / 110 kV Varín. Dosah signálu HDO - okres Žilina, Lietavská Lúčka po Rajecké Teplice , okres Bytča, okres Čadca a Kysucké Nové Mesto.

Pre oblasť Martin sa vysiela signál HDO (191 Hz) z el. stanice 400 / 110 kV Varín. Dosah signálu HDO - okres Martin a okres Turčianske Teplice
.
Pre oblasť Banská Bystrica sa vysiela signál HDO (191 Hz) z el. stanice 220/110 kV Medzibrod. Dosah signálu HDO - okresy Banská Bystrica, Detva, Brezno a Zvolen.

Pre oblasť Rimavská Sobota sa vysiela signál HDO (191 Hz) z el. stanice 220/110 kV Medzibrod. (okresy: R. Sobota, Lučenec, Fiľakovo, Hnúšťa).

Pre oblasť Žarnovica sa vysiela signál HDO (191 Hz) z el. stanice 110 / 22 kV Žarnovica. Dosah signálu HDO - okolie Žarnovice.

Pre oblasť Rajec sa vysiela signál HDO (191 Hz) z el. stanice 110 / 22 kV Rajec. Dosah signálu HDO - od mesta Rajecké Teplice po obec Čičmany.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 05 Dec 2008, 08:33

No vidíš že to ide keď sa chce.
0

Používateľov profilový obrázok
Sakasvili
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 15 Okt 2008, 00:00
Vek: 31

Príspevok od používateľa Sakasvili » 05 Dec 2008, 15:56

Ja sa o to zaujímam iba preto že ma to baví a že som zvedavý. Ale doma by som si to nedovolil skúšať. Hodil som to sem aby sme nad tým všetci podumali a vymysleli ako to oblbnúť. A bolo by to tu pripravené už pre toho kto by to chcel realizovať.
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Príspevok od používateľa bobor1992 » 05 Dec 2008, 16:03

Popýtaj sa elektrikárov z Luníka IX. :lol:
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
iwo1222
Svetelektro LUCKER
Svetelektro LUCKER
Príspevky: 1379
Dátum registrácie: 23 Júl 2007, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa iwo1222 » 05 Dec 2008, 16:49

Sakasvili napísal:Ja sa o to zaujímam iba preto že ma to baví a že som zvedavý. Ale doma by som si to nedovolil skúšať. Hodil som to sem aby sme nad tým všetci podumali a vymysleli ako to oblbnúť. A bolo by to tu pripravené už pre toho kto by to chcel realizovať.
naco robit blbosti ked viem ze na to aj tak pridu, a budu s toho problemy?
btw: ak mas dakde poruke osciloskop tak sleduj vsetky pred hodinamy a snad tam najdes modulacnu vlnu,
potom urob priepust na 191hz, a dakde ten signal analogovo nahraj, preved ho do digitalnej podoby a skus na PC rozkodovat ":)
0
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

VW Golf mk2 37kW - moje nove vozitko

Používateľov profilový obrázok
peto seal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 486
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: SR-Bratislava-Devínska Nová Ves
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa peto seal » 05 Dec 2008, 17:26

0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 07 Dec 2008, 15:48

HDO je možné preniesť (oficiálne) 800 povelov a neoficiálne je to obmezené iba úzkopásmovostou jedného kanálu a maxilánou frekvenciou ktorú je možné po energetickej rozvodnej sieti preniesť. Tažko povedať či táto schéma prekvaltuje hodiny. Ale určite by sa to dalo naladiť na 191Hz a potom len odsledovať PWM moduláciu a napodobiť ju.
0

sento
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 27 Sep 2008, 00:00

Príspevok od používateľa sento » 07 Dec 2008, 16:09

ta schema robi iba to, ze ta informuje kdekolvek po dome, ze prave je \Hzzapnuty/vypnuty nocny prud (nic viac)

a detekuje to iba podla zapnuteho stykaca nocneho rudu (neriesi dekodovanie 191 Hz signalu )
0

Používateľov profilový obrázok
Sakasvili
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 15 Okt 2008, 00:00
Vek: 31

Príspevok od používateľa Sakasvili » 20 Jan 2009, 19:34

Takže keď vyšraubujem všetky tri poistky ktoré mám pred el. hodinami tesne pred vysielaním signálu a našraubujem ich až po odvysielaní, tak by HDO nemalo prijať signál o prepnutí a malo by ostať na lacnom prúde. NIE?
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 21 Jan 2009, 09:20

Je to pravdepodobné a ak ti na to prídu tak to bude aj pomerne drahé.

Ešte je otázne že ak odpojíš vlastne napájanie elektromera do akého režimu tarifikácie sa zapne ???
0

sento
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 27 Sep 2008, 00:00

Príspevok od používateľa sento » 21 Jan 2009, 10:23

v tom elektromeri je volajake rele, ktore sa prichodom signalu prepina;

no a na 99.9% ak odpojis napajanie, tak to rele odpadne a prehodi sa Ti to okamzite na na "drahu" tarifu
(zase az taki blbci v rozvodniach elektriky nie su...)

(a podla mna, na by na to neprisli, jeden dom pre nich nie je spotrebic)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Jan 2009, 11:10

Sakasvili napísal:Takže keď vyšraubujem všetky tri poistky ktoré mám pred el. hodinami tesne pred vysielaním signálu a našraubujem ich až po odvysielaní, tak by HDO nemalo prijať signál o prepnutí a malo by ostať na lacnom prúde. NIE?
No ja si skor myslim, ze oni ten signal vysielaju cely cas, ako je lacny prud a nevysielaju ked je "normalny"
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 21 Jan 2009, 11:49

Viz. net špecifikácia HDO.
0

extrem
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 21 Jan 2009, 00:00

Príspevok od používateľa extrem » 21 Jan 2009, 13:38

Ja len tak pre zaujimavost, raz nam tak doma slahol poblizku blesk, vyplo komplet vsetku elektriku v dome a naskocila az po urcitom case. Neskor som sa isiel pozriet na elektromer a aj ked bolo v dome zapnute svetlo tak hodina stala cize nepocitala odobrate KWh 8O som dokonca pozapinal skoro vsetko co sme doma mali na elektriku aj bojler a pod. a nic, 8O 8O 8O by ma zaujimalo ze co ten blesk v tej hodine sposobil ze sa zastavila. Potom sme ju samozrejme ako poctivy obcania dali vymenit. :wink: Cize mne z toho vychadza, ze v tej hodine sa to musi dat nejako spravit aby nesla. Pripadne budem cakat na dalsi blesk. :D
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 21 Jan 2009, 14:00

co ty vies, mozno nejaky silnejsi usmerneny impulz s Magnetronu, alebo niecoh podobneho, popripade miniatomofky, skratka vsetkeho co sposobuje vysoke elektorstaticke vyboje:-)
Ludia, ved 1kWh stoji okolo 4sk. ked chces usetrit nesed tolko pred PC a nehraj PC hry, radsej si niekam vybehni, a takto kazdy den aspon na 3-4 hodinky, a to mas za 365dni 1460hodin co je okolo 3tis. korun pri spotrebe PC priblizne 500W

Používateľov profilový obrázok
iwo1222
Svetelektro LUCKER
Svetelektro LUCKER
Príspevky: 1379
Dátum registrácie: 23 Júl 2007, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa iwo1222 » 21 Jan 2009, 14:09

extrem napísal:Ja len tak pre zaujimavost, raz nam tak doma slahol poblizku blesk, vyplo komplet vsetku elektriku v dome a naskocila az po urcitom case. Neskor som sa isiel pozriet na elektromer a aj ked bolo v dome zapnute svetlo tak hodina stala cize nepocitala odobrate KWh 8O som dokonca pozapinal skoro vsetko co sme doma mali na elektriku aj bojler a pod. a nic, 8O 8O 8O by ma zaujimalo ze co ten blesk v tej hodine sposobil ze sa zastavila. Potom sme ju samozrejme ako poctivy obcania dali vymenit. :wink: Cize mne z toho vychadza, ze v tej hodine sa to musi dat nejako spravit aby nesla. Pripadne budem cakat na dalsi blesk. :D
zrejme mas ten moderny elektronicky elektromer ze?
0
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

VW Golf mk2 37kW - moje nove vozitko

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok