Vysielač Suchá hora, Skalka

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

UKV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 16:55

Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa UKV » 15 Mar 2016, 17:02

Dobrý deň,

chcel by som si rozšíriť svoje vedomosti a informácie o vysielači na Skalke, v Kremnických vrchoch - Suchá hora. Má niekto nejaké informácie ako sa staval ? Ako v skutočnosti pracuje, čo sa ukrýva v budovách pod ním, popr. nejaké fotky z výstavby, po nej alebo z vysielača / tel. veži ?

na stránkach jeho správcu - Towercomu nie je o ňom takmer nič, len asi dve fotky s komentárom vysielač Suchá hora...

Ďakujem ! :D
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Mar 2016, 18:11

Zo Suchej Hory mám len fotky zvonku,ked som tam bol na túre,odšlapal som si cestu zo Skalky až do BB na Fončordu,ale
rozhlasový vysielač SV- Laskomer mám fotky aj zvnútra ,lebo sme tam mali volakedy záhradku ,pretože svokrova sestra tam bývala a dlhé roky pracovala na vysielacej sále .takže niečo mám na jej fotkách.Škoda, že som si to nenafotil aj ja ,ked som tam bol,ale to bolo dakedy v
1980-82 roku.Mám pár diákov z času, ked sa menili stožiare, ležiaci zvalený starý stožiar a základovú porcelánovú izolačnú gulu.To som vtedy žasol, ako môže také ocelové 370 metrové hebedo stáť len na porceláne s priemerom asi 1,5metra zabetonované v pätke.
Od vysielača viedol vlnovod na stlpoch asi 100metrov k vysielaču.
Ak bude záujem, skúsim naskenovať pár fotiek,a ak sa podarí tak aj diáky.
Pamätám sa, ako sa mi švagor smial,/lebo on to už poznal /ked som chodil po záhradke a čudoval som sa odkial ide zvuk z rádia, ked sme tam rádio nemali a nakoniec som objavil, že to hrá na zemi pozinkovaný kýbel s vodou. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

UKV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 16:55

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa UKV » 15 Mar 2016, 19:04

To by bolo skvelé !

Zaujímavé zážitky, to teda ! :D, ten stožiar bol vyšší ? 370m, to musela v tom období byť najvyššia stavba na Slovensku, Suchá hora má len 312m, a dnes Dubník (o pár metrov vyššie dvojča Suchej hory) 318m je najvyšší.

Aj ja som bol v úžase, keď som videl 220m stožiar stáť na bulve, čakal som, že bude mať strany aj vrcholy hlboko v betóne, no mýlil som sa :D, musel to byť šéf, čo to vymyslel.

http://www.radia.sk/vysielace/229_bansk ... komer.html

Ďakujem Vám za odpoveď !
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Mar 2016, 20:56

No teraz som si uvedomil, že som mu pridal 100m,naozaj mal okolo 270m, a tiež ked som videl tie betonové pätky kde boli kotevné laná, tak som žasol, boli to poriadne kocky z betonu a už si nepamätám čo mi vraveli, ako boli hlboko.
Fotky musím vyhrabať v pozostalositi po tej tete,ale zväčša sú z osláv personálu a v pozadí sú vidieť aj nejaké zariadenia,pult,...mrzí ma, že som vtedy nemal lepšie možnosti záznamu ako obyčajú SMENU M8 a kinofilm.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa oravan » 15 Mar 2016, 22:06

ale Smena a kino film robili divy 21dinový ja ešte teraz na zenit ruský sem tam niečo po fotím
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa miroja » 16 Mar 2016, 20:22

Tak zo dva roky dozadu som tam bol parkrat sluzobne, Vtedy tam bol este aj analog, ale uz asi aj digital. My sme tam dodavali novu radioreleovku.
Stavebnych informacii moc nemam, aj ked cosi mi chalani prezradili.
Prvy vyskovy stoziar, v ktoreho spodnej casti je tiez technologia (povodne radioreleovka a 24/7/365 dohlad) stavali kedysi v 50-60tych rokoch, s podobnou vyskou aku ma teraz ten druhy stoziar vedla neho. No udajne bol casom nejaky problem so stabilitou, tak sa to nad technologickymi priestormi urezalo a odhadujem dakych 20m vedla postavili novy stoziar, ktory nesie len anteny. To, ze su tam dva vidiet napriklad aj z BB.
Vlastne vysielacie saly, ked sme schadzali z "toho kypta stoziara" so tam cez okna videl analogove vysielace, vlnovody...
Fotky by som nejake mozno nasiel, ale zrejme len z tej technologickej veze ...

EDIT: Nasiel som par fotiek, nakoniec som zistil, ze to bolo v r. 2010-2011 :-). Ako ten cas leti ...
Prílohy
Na fotke to vyzera ako jeden stoziar, ale fakt su tam dva :-)
Na fotke to vyzera ako jeden stoziar, ale fakt su tam dva :-)
Tu to vidiet trochu lepsie, ze su tam ozaj dva. :-)
Tu to vidiet trochu lepsie, ze su tam ozaj dva. :-)
0

UKV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 16:55

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa UKV » 17 Mar 2016, 20:22

Ďakujem za obrázky !

Áno, počul som, že prv ako na Suchej hore, tak aj na Dubníku bol ten vyšší stožiar, ktorý nesie/ol TV a rádio antény stál na tej červenej telekomunikačnej veži, no vraj najmä v zimnom období (pri silnej námraze) sa vyskytovali statické problémy a z toho dôvodu to mali odrezať a osadiť mimo.

Bol som na Skalke tri krát, prv som tam prišiel, keď ešte vysielač nemal nanesený kompletný ochranný náter (aj ja priložím foto :D), asi týždeň na to, ho natreli.

Ako bežný smrteľník sa asi na jeden z tých balkónikov nikdy nedostanem, resp. nemyslím si, že existuje taká možnosť :D. Je zaujímavé sledovať aj niektoré foto z Dubníka, teda kópie Suchej hory. Nikdy by som ani netušil, že také niečo obsahuje aj výťah :D. Nakoľko som z BB, tak keď zrovnám taký 220m Laskomer s rebríkom až nahor so Suchou horou, tak sa mi sem tam nechce veriť, ako domyslené a navrhnuté to mali už v 50.-60. rokoch. Veď schválne, koĺko stožiarových vysielačov (nie vysielacích veží) má dnu výťah pre dve osoby ? :D

-- Spojený príspevok 17 Mar 2016, 21:23 --



-- Spojený príspevok 17 Mar 2016, 21:27 --

Jedna mi ušla:
Prílohy
WP_20150607_14_08_03_Pro.jpg
WP_20150607_14_08_03_Pro.jpg
WP_20150607_14_14_24_Pro.jpg
WP_20150607_14_21_37_Pro.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa Wicker » 17 Mar 2016, 21:07

Máte staré fotky, keď som bol posledne hore, tak ma prekvapilo, že tie betónové patky, na ktoré idú tie "kotviace" laná, sú natreté, pekné, ako nové :)
0

UKV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 16:55

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa UKV » 17 Mar 2016, 22:53

Áno, ale mám aj fotky s čerstvo natrenými pätkami a vysielačom, no chcel som sem dať fotku, keď bol vysielač vo "fáze", v ktorej nie je každý týždeň :D, všimol som si, keď som šiel večer domov, že už svieti aj "obyčajné-biele" svetlo na telekomunikačnej veži pod stožiarom, alebo to bol odraz ? :D
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa oravan » 17 Mar 2016, 22:57

Dneská už tie vysielače pracujú v aut. režime údržba už tam ne ni len sporadicky sa vykonáva ako aj montáž nových zariadení prebieha podľa potreby
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa miroja » 18 Mar 2016, 08:52

Na ten "balkonik sa mi podarilo dstat viackrat" zrejme v tom case, ked sa to natieralo a vyskusal som si aj ten vytah, aj ked tam idu aj schody :-)
Prílohy
sucha3.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Mar 2016, 12:09

Z vysielača Skalka - Suchá Hora by som mal mať nejaké "písanie" v knižke "20 rokov rádiokomunikácií". Mali by tam byť aj nejaké fotky zvnútra, ale nie som si istý. Pozriem, čo mám a všetko sem zavesím :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa miroja » 18 Mar 2016, 19:23

Nejake fotky z vnutra tej vezicky by som nasiel aj ja,ale su tiez z nedavna Mozno by som este nasiel kontakt na chalanov co tam vtedy robili, ci nemaju daco z historie.
0
Naposledy upravil/-a miroja v 18 Mar 2016, 19:26, upravené celkom 1 krát.

UKV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 16:55

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa UKV » 18 Mar 2016, 19:24

Ďakujem !

Možno taká od veci otázka, poznáte nejakú legitímnu cestu, ktorou sa dá navštíviť vysielač ? Alebo je to STUFF ONLY ? 8)

-- Spojený príspevok 18 Mar 2016, 20:25 --
miroja napísal:Na ten "balkonik sa mi podarilo dstat viackrat" zrejme v tom case, ked sa to natieralo a vyskusal som si aj ten vytah, aj ked tam idu aj schody :-)

načo po schodoch, keď je tam výťah :D Díky za foto !
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa miroja » 18 Mar 2016, 19:38

Myslim, ze to je pohlad smerom na Nizke Tatry. Jeden z hopov je Skalka-Chopok, takze jeden z tych kopcov bude isto Chopok, dokonca chalani spominali, ze pri dobrom pocasi odtial vidia aj Baranec nad Ziarskou Dolinou u nas na Liptove.
Hore sme sli vytahom, no vosli tam len dvaja ci traja chudsi :-) a ist po schodoch dole bolo tiez zaujimave. Chalani spominali, ze v tej vysokej vezi je vo vnuri tiez taky pletivovy vytah s profilom pismena "D". Tiez spominali, ze vnutri nie je svetlo, takze ten, co sa boji tmy a stiesnenych preistorov by si tam uzil :-) .. a ked fuka, tak to vo vytahu citit :-)) .Vytah konci par desiatok metrov pred vrcholom, potom udajne treba ist po rebriku. V tom vysielacom stoziari som nebol, mozno by som sa tam dostal, ale nobol na to cas.
Mam aj pikosku.. v jednom rohu tej podesty bolo vidiet, ze podlaha bola hodne skorodovana. Udajne tam chodievali chlapi pocas sluzby "curat" az to zanechalo stopy na tej kovovej podlahe. :-)
Podarilo sa mi vtedy vdaka tomu projektu dostat aj na dalsie vysielace: Kamzik, Zobor, Sitno, Velka Javorina, Krizava,Chopok, Strbske Pleso, Kralova Hola.., NaChopku to bolo vzdy aj s prenocovanim :-) :-) :-) To boli casy,spojene prijemne s povinnostou :-)))))))))))))))))))))
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa Harchom23 » 18 Mar 2016, 22:27

a z krížavi nič nemáš? alebo mohol by si o nej aspoň čo-to napísať? myslím skôr z jej vnútra, zvonka ju z diaľky vidím každý deň, a z blízka pravidelne cez letné túry, ale zaujímalo by ma ako to je vo vnútri....
0

UKV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 16:55

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa UKV » 18 Mar 2016, 23:16

0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa miroja » 19 Mar 2016, 09:36

Na kazdom vysielaci som si robil fotky. Jednak okolie a aj cosi z vnutra. Akurat ja som sa skor pohyboval v priestoroch, kde bola radioreleovka a nie samotny vysielac, pretoze sme "upgradovali" oba ringy na celom Slovensku. navyse, v tom case sa uz stare analogy vacsinou vypinali, tkze vseyka krasa analogovej techniky zanikala a nahradzal ju neosobny, chladny digital :-( Vzdy som tam siel skor a poobzeral aj okolie. Kto by nevuzil moznost vyviezt sa sam autom aj napriek zavoram a zakazom na par metrov k vysielacu. Vynimka bol len Chopok. Vtedy tam nebola ani cesta a ani ta posledna J&T lanovka. Takze minimalne posledny usek bolo treba slapat po svojich aj so slusne nalozenym rupsakom (NB, nejake naradie, dokumenty, strava na dva dni..) pekne peso...Nuz ale ako som pisal,nemalo to chyby a niektore fotky z toho obdobia sa mi ozaj pacia. Skratka, bolo to fajn :-))
V tej suvislosti som bol v NR-Mocenok, kde este fungoval SV vysielac. Vykon mal hodne stiahnuty, ale bol to (a myslim, ze este stale je) posledny mohykan AM vysielania na Slovensku. Aj tam som samozrejme fotil.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Apr 2016, 17:15

Ked som bol v utorok u lekárky na Bystrickom Belvederi, všimol som si krásny výhlad z toho kopčeka a ich balkónu na budove,tak som dnes vzal sebou aj foťák a krásne počasie mi umožnilo urobiť aj krásne fotky,ktoré sa z ulíc mesta nepodaria.
Pridávam len tie čo sa týkajú témy,hoci nie z blízka,len možnosťami zoomu foťáku.
Skalka-SH od BB.JPG
Vysielač SV-Laskomer z Juhu.JPG
Prílohy
PANSKÝ DIEL-stožiare pre komerčné rádiá a služby.JPG
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

UKV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 16:55

Re: Vysielač Suchá hora, Skalka

Príspevok od používateľa UKV » 19 Máj 2018, 22:09

Po dlhšom čase znova pripájam niekoľko získaných fotiek z internetu - zdroj fotiek https://www.vtedy.sk/ ak nie je uvedené inak
Na štítku je nápis - Hutní montáže, n.p. Ostrava
Na štítku je nápis - Hutní montáže, n.p. Ostrava
Pohľad na pôvodnú vežu vysielača krátko po dostavbe
Pohľad na pôvodnú vežu vysielača krátko po dostavbe
Prílohy
Antény vysielača
Antény vysielača
sh6.png
sh7.png
sh1.png
sh11.png
Obsluha vysielačov
Obsluha vysielačov
Príprava na výstavbu nového stožiara
Príprava na výstavbu nového stožiara
Oba stožiare pri sebe stáli necelý jeden rok, potom starý autogénom oddelili od spodnej časti, nazývanej aj hríbik s telekomunikačnými anténami
Oba stožiare pri sebe stáli necelý jeden rok, potom starý autogénom oddelili od spodnej časti, nazývanej aj hríbik s telekomunikačnými anténami
0

Napísať odpoveď