Ako je to s tým olejom do klímy?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

martin-f
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 16 Aug 2013, 16:53
Bydlisko: SK
Vek: 32

Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa martin-f » 05 Apr 2016, 17:10

Prebádal som rôzne fóra a akosi neviem nájsť odpoveď na moju otázku. Ako sa má správne plniť olej do klímy?

Ľudia sa delia na dva tábory. Jeden hovorí to čo má napozerané zo všetkých pneuservisov, kde plnia klímu - teda doplní sa ten olej, čo sa odsal + 10 ml naviac.

Druhý tábor hovorí že doplniť iba to množstvo, čo sa odsalo, inak oleja v okruhu pri každom doplnení pribudne a väčšie množstvo oleja kompresoru škodí.

Ja sa osobne hlásim k tomu druhému názoru. Netesnosti v klíme sú tak malé, že za rok unikne dajme tomu 40g chladiva. Čiže keď to tomu chladivu, inak povedané stlačenému plynu trvá rok, kým z neho unikne 40g, tak netesnosť nebude veľká a tým pádom sa mi nechce veriť tomu, že by cez tak malú netesnosť dokázali prejsť molekuly oleja, nehovoriac o tom, že by uniklo tých 10 ml. Ja chodím na výmenu chladiva každý rok, takže nerád by som týmto štýlom +10 ml utopil kompresor v oleji.

Druhá otázka je, existujú nejaké lepšie plničky, ktoré dokážu odsať celé množstvo oleja zo systému? Alebo dokážu odsať iba časť oleja tak ako to poznáme? Viem že sú plničky, ktoré dokážu urobiť preplach systému. Napríklad ak sa vám rozsypal kompresor a bordel z neho koluje systémom, tak niektoré plničky robia preplach, inak by bordel z prvého kompresoru ľahko zničil aj nový kompresor. Čiže preplach by možno vzal z okruhu všetok olej ale nie som si istý. Prípadne iná možnosť?

Nerád by som klíme nejako uškodil. V servisoch, kde plnia klímu o klíme v skutočnosti moc nevedia. Dnes je, aspoň v mojom meste a okolí taký trend, že kto má pneuservis, automaticky cíti za povinnosť kúpiť plničku. Naučí sa mačkať pár tlačítiek na plničke a pritom o klíme nič nevie. Obehal som pneuservisy kde plnia klímu a zistil že nikto nevie na moje otázky fundovane odpovedať ako odborník na klímy. Nikto nemal vlastný názor, respektíve znalosti z nejakého školenia na klímy. Každý sa odvolával na plničky. Plnička to automaticky odsaje, plnička to odváži, plnička to doplní....všetko plnička...ale nikto nepovie prečo tam dávať 10 ml oleja, repspektíve prečo práve 10 ml. Ak bol únik malý, zmizlo 10 ml oleja? Ak bol únik veľký zase zmizlo len 10 ml oleja? Zase len...plnička si olej doplní sama...

Preto sa snažím nájsť ľudí, čo klimatizáciám naozaj rozumejú. Lebo chvíľami mám pocit z tých fachmanov u nás v meste, že tá plnička je nejaká šéfka firmy, keď sa furt odvolávajú na ňu.
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa Robio » 05 Apr 2016, 17:45

Mna by tiez zaujimalo ako dokaze pani Plnicka odsat olej ktory je dole v kompresore a trubkach ked su pripojne body hore. Jediny sposob mi pride ten, ze plnicka do jednej hadice tlaci a z druhej odsava a vacsinu oleja teda zo systemu odsaje. Cize tlaci vzduchovu bublinu a ta pretlaci olej. (ale neviem ci system je priechodzi)

Podla mna sa tam ten olej hromadi dovtedy az sa nieco pokazi a vtedy to rozoberas a cele to od oleja vypraznis pri tom ukone.
Ale niesom od klimi ziadny exper, ale tiez som mal s klimou problem a kazdy bol len mudri a furt to len na masinu chceli napajat a az potom verdikt hovorit a nakoniec som si to sam doma zdiagnozoval a opravil. (u mna to bola iba velka vzduchova medzera v el. magnetickej spojke)
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Apr 2016, 19:38

Bohužiaľ, 99% servisov tak funguje - pc diagnostika a plnička. Bez toho káblika a zamasteného notebooku by bolo o stovky servisov menej :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa elmoto » 05 Apr 2016, 21:48

každý správny servis vie ako má robiť. Viac vám na to nepoviem je to moja profesia.
0
nie som tu

misoklatinoha
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 18 Júl 2018, 22:13

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa misoklatinoha » 18 Júl 2018, 22:19

Prepacte ale zapojim sa, na ten posledny koment sa neda neodpovedat.
Pan ktory je evidentne mackac cudlikov dal mega odpoved ze ved servis vie..... zatial 99% servisov vie s prepacenim prd.
Nie netreba stale doplnat 10ml oleja, treba doplnit iba odsate mnozstvo, oni pocitaju s tym ze je moznost ze ta plnicka je omylna ale pre kazdeho co chce mat istotu, vypustit system a odmontovat kompresor, rucne vyliat, odkontrolovat mnozstvo a doplnit pozadovane mnozstvo a mate zarucene pokoj.
Pokial to chcete bez roboty nechajte nech to robia "servisaci" a mozno Vam to vydrzi kym nepredate auto.... dufajme.
Najdite si niekoho kto je mili a ochotny nech Vam doplni len odsate
mnozstvo oleja
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa elmoto » 18 Júl 2018, 23:11

A prosím čo zlé ten pán pred tebou napísal? Kaźdý správny servis dopĺňa iba tolko koľko sa odsalo.

A poďaľšie . Iba sprostý človek chodí meniť médium každý rok. V správne tesnom systéme vydrží aj 10 rokov dokiaľ nepoklesne účinosť stratou maléj časti média. Mám auto 12 rokov a od výroby som dopĺňal iba raz.

Pozor budeme zdrbaný za to že sme reagovali na starú tému.
0
nie som tu

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 19 Júl 2018, 10:07

Ktovie ci je este taky frajer ked R134a zdrazel o 300%. Bezne naplnenie slo z 40 na 150€. PS: pride mi maximalne nezodpovedne rocne produkovat pol kila odpadneho sklenikoveho plynu len preto ze nemam co robit, menite aj v chladnicke pre istotu?
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa Robio » 19 Júl 2018, 11:38

zdenko, a podstupuje tvoja chladnicka rovnake podmienky ako v aute ? rovnake vibracie a teplotne vykyvy ? ma rovnake creva ? auto ma totizko spajane trubky s tesnenim a nie zvarane trubky cez ktore plyn neunika. Navyse ten plyn sa musi podla zakona recyklovat pri pleni/odsavani takze neviem o akom vypustani do ovzdusia tu hovoris a s tou cenou tiez zavadzas, nic nezdrazelo(o 300%), chod na zlavomat a mas to tam ponuky od 30e vyssie.
Pridem sem po roku a hned taketo bludy tu citam, nic sa asi nezmenilo vidim.

elmoto, ty reagujes sam na seba, vies vobec o tom ?

A k servisom, je to tak ze vacsina servisov su len tupci ktorym to je jedno a chcu len na vas zarobit, oskru vam naschval auto a potom vam ho akoze vyhodne opravia, vase auto je len dalsia polozka v ich beznom dni, nebudu sa onho nijako zvlast starat, idealne opravia tak aby pri tom nemuseli rozmyslat( iba mackat gombiky) a ked nieco nejde ide to ide vacsou silou a ked sa to odtrhne, zlomi, praskne, tak to uz tak bolo a zakaznik zaplati. Samozrejme su aj poctivy, ale ti vacsinou nemaju cas a nemaju take obrovske dielne.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa elmoto » 19 Júl 2018, 12:27

Robio reagoval som na prispevok od misoklatinoha ktorý reagoval na môj! Hm dajako ti to uchádza. Poväčšine dobré servisy nerobia to čo tu ty píšeš že robí väčšina. My máme servis hodne veľký a roboty neúrekom, že sa objednáva na 2-3 týždne dopredu a žiadne nekalé činnosti nepotrebujeme.

To je tak Slovenké podla seba súdim teba. :potlesk:

Idem ja preč z tohoto fóra škoda tu chodiť. Majte sa.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa Robio » 19 Júl 2018, 14:02

mne uchadza ? :D
Prílohy
emotomotak.jpg
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa AEdison » 19 Júl 2018, 14:14

A nieste vy dosť starý, aby ste sa na takomto blude handrkovali?
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 19 Júl 2018, 14:58

Robio napísal:zdenko, a podstupuje tvoja chladnicka rovnake podmienky ako v aute ? rovnake vibracie a teplotne vykyvy ? ma rovnake creva ? auto ma totizko spajane trubky s tesnenim a nie zvarane trubky cez ktore plyn neunika. Navyse ten plyn sa musi podla zakona recyklovat pri pleni/odsavani takze neviem o akom vypustani do ovzdusia tu hovoris a s tou cenou tiez zavadzas, nic nezdrazelo(o 300%), chod na zlavomat a mas to tam ponuky od 30e vyssie.
Pridem sem po roku a hned taketo bludy tu citam, nic sa asi nezmenilo vidim.
Dakujem ti pekne za vysvetlenie ako je konstruovana klima v aute, nevedel som. Iba je cudne, ze to bezne v aute funguje korektne 10 rokov bez nutnosti doplnat. Dakujem aj za objasnenie recyklacie chladiva a ze to nijak nezatazuje enviroment, to som tiez nevedel. Noovinka mi je aj ze sa to odsava, som myslel ze vypustis. A aj za ten tip na zlavomat kde maju asi plyn zo zasob alebo su samaritani. Uz mozes zase na rok odletiet ked je to tu tak naprd a nikto nic nevie, skoda ta tu. :potlesk:
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa joži » 19 Júl 2018, 15:09

chlapi akože sorry, ale bol som dat plniť passata 2.0 103kW klimu a dal som 50€ aj s tlakovou skuškou, menila sa cela stena po strete zo zverou...

kde beriete to zdraženie???

robio chladnička sa neda porovnavať s autom auto ma 20x ak nie viac vyšší chladiaci výkon
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa hpeter » 19 Júl 2018, 15:36

za 50 grosov tak akurat stary r134a
r1234yf je 5x drahsi za gramaz (kazde nove auto) , je to ekoplyn - nek_rvi ozonovu dieru. :rolleyes:
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa joži » 19 Júl 2018, 15:39

jasne ekoloby musí byť z každej strany.... jasne že R134a, a tie tam budem davať pokial sa nemie falsa
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa matoh » 19 Júl 2018, 15:58

V aute ide o to že pri veľkých otáčkach motora (diaľnica) a pri ventilátore zapnutom na slabé fúkanie sa vytvára na sacej strane kompresora až podtlak ktorý cez všetky drobňučké netesnosti pomáličky prisáva vzduch aj vlhkosť. Preto tam je taký veľký dehydrátor. Na výtlaku kompresora sa zase kvôli malému toku zmes prehrieva na teké teploty že degraduje aj olej aj chladivo.
A to sú presne tie nepriaznivé podmienky ktoré sú len v autoklíme.
Tiež som ale zástanca toho že chladivo sa nemení ako olej v motore a čím menej zásahov do okruhu tým lepšie.
A inak olej z klímy podľa mňa nedostane bez demontáže kompresora ani pánboh. Preto býva na kompresoroch skrutka na vyliatie a aj tak ešte hodne ostáva v potrubí a výmenníkoch.
Doplňanie 10g je asi taká otázka ako čí bolo skúr vajce alebo sliepka.
Doplnenie záleží od každého konkrétneho úniku od jeho lokality v okruhu ako aj rýchlosti úniku.
Ale to sa nikto nepýta každý chce mať rýchlo v kase. :confused:
A inak cena R134 pôjde rapídne hore a to v priebehu pár rokov pretože je z každej strany snaha ju z autoklím úplne odstrániť z dôvodu zeleného :mrgreen: .
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 19 Júl 2018, 16:48

Tak v nasich koncinach su asi rychlejsi co sa ekologie tyka. Prvy odkaz z google.com je vsak cesky. Mimo toho sa pohybujem v automotive a mam to z prvej ruky od viacerych servisakov. Takze si tie kazdorocne zbytocne vymeny uzite kym sa da, ono je to uz tu akurat v prievidzi a na zlavomate nie. :lol:

Citacia odkazu..
Bohužel máme pro naše zákazníky špatnou zprávu ohledně razatního zdražení klimatizačního plynu R134a používaného v běžných vozech do roku výroby 2016 jako např.Škoda Octavia ze strany výbobce a to 400%!!!

Takže cena z původních 0.8,- bez DPH/g na 3.5,- bez DPH/g. Cena za servis zůstává stejná.

Např. Škoda Octavia II náplň 550g dříve 0.8×550=440,- bez DPH+490,- bez DPH servis………….930,-/1125,-vč DPH

nyní 3.5×550=1925,- bez DPH+490,-bez DPH servis………..2415,-/2922,-vč DPH
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa Robio » 19 Júl 2018, 18:02

Neprestava ma udivovat to ze praveze ludia z "fachu" vedia najmenej :D

matoh to vysvetlil spravne.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 19 Júl 2018, 18:29

Mozes byt konkretny co vysvetlil? Povedal, ze su ine podmienky v aute nez v chladnicke, to je snad logicke.Dalej si nemysli, ze treba menit rocne. Taktiež, ze cena chladiva pojde rapidne hore. Co teda povedal inak ako ja? Mozno to povedal zrozumitelnejsie pre cloveka, ktory nevie citat. Pre uplnost, to si akoze ty. Caf a zavri za sebou.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa matoh » 19 Júl 2018, 21:00

Nehádajte sa ako deti :rolleyes:
Inak výmenu chladiva pochopím u služobných áut ktoré najazdia 200 t ročne a chodia každý deň po dialnici.
Ale prečo by mal meniť náplň človek jazdiaci po meste čo ročne zapne klímu ledva na 50 motohodín ?

Edit:zle som čítal.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok