Internet vecí (IoT) - diskusia

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2639
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa zawin » 02 Jún 2016, 10:15

Ahojte,
chcel by som otvoriť diskusiu ohľadne tohto fenoménu, ktorý sa začína budovať aj na Slovensku. Už štyri firmy avizovali vybudovanie siete na našom území:
https://www.slovanet.net/sk/internet/iot/
https://www.antik.sk/smart-world
http://www.zive.sk/clanok/114805/orange ... -nevylucil
http://www.zive.sk/clanok/114346/na-slo ... -specialny

Pre mňa je to dosť zaujímavá téma. Preto by ma zaujímalo či vás tento nový trend zaujal a prípadne či plánujete v tejto oblasti aj niečo podniknúť.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Jún 2016, 22:00

Nechcel som tu byť prvý, ale ked som už nazrel do problematiky,samozrejme ma ako prvé napadlo -komu to prospeje?
Možno som staromodny alebo príliš podozrievavý a opatrný ,ale tie báchorky o tej prospešnosti systému v mojej domácnosti ma nenadchýnajú.
Prečo by mala moja chladnička bonzovať do pivovaru, že som v nej bol príliš často a je tam posledná plechovka,alebo WC misa, že kolko som minul toaleťáku za rok,... akoby tím trojpísmenkovým organizáciám nestačili smartfony, google,windovsy,družice,kamery na každom rohu....
nech sa na mňa nikto nehnevá, ale vydávať takéto technologie za niečo ,čo ludstvu prospeje je scestné.Áno prospeje, ale len niekomu a toho mám hlboko v ......i.Je to len ďalší z mechanizmov, ako ovládať ludstvo ,rozhodovať zaňho a o ňom vo všetkom a ešte sa tváriť spasitelsky.
Ked už sme pri využití v domácnosti,kto mi zaručí, že dialkovými odpočtami meračov energií ma neoklamú na skutočnej spotrebe,pretože to nemáme ako overiť,všetko pôjde akosi mimo nás v rámci zvýšenia pohodlia a nakoniec zistíme, že je to v skutočnosti naopak.
Možnože na skvalitnenie výrobných procesov vo fabrikách,distirbúcii tovarov medzi skladmi a predajňami,v prenosových sústavách energetiky alebo čojaviem akej oblasti riadenia je to prínos...ale doma chcem byť ja svojim pánom a sám rozhodnem čo im dovolím sledovať a čo nie.

Na úvod debaty je tento môj názor asi dosť skeptický ,ale každý má iný uhol pohladu a môže sa vyjadriť.Veď uvidíme.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa elmoto » 02 Jún 2016, 22:19

Tiež som rovnakého názoru. Mať doma nastrkané snímače a senzory je k čomu dobré? Nevychovali nás naši rodičia a ich predkovia bez týchto kok..ín? Nieje lepšie vnímať svet samo sebou a nie kukať furt do nejakéj krabičky čo mi stále bude pípať, že mám doma to a to?

doma mám dig. termostat a je aj tak na tú pizdu prospešný keď aj tak najlepšie kúrim keď mám manuálne nastavené termoventily na radiátoroch. Áno dá sa to konfortnejšie presnejšie a citlivejšie regulovať ale načo pre Boha našeho? Veď sme prežívali v jaskyniach a lesoch a dokázali sme byť bez tohoto.

Je tej techniky až až. Mám 37 rokov a na internete som od 17tich to je už 20rokov ale smartfon mám až teraz cca 2 mesiace. A strkať si štenice do domácnosti némám dôvod.

Viem ako to myslíš Ondrej o tomto si nechcel počuť. No ale aj toto je realita a nie to čo nám stále strkajú do našich hláv.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa BFX » 02 Jún 2016, 22:20

Velky humbuk okolo nicoho :D
Ale tak nejak treba tahat prachy z ludi aj za to co nepotrebuju :D
Preco by taka kanvica nemohla pindat, ze uz zalej tu kavu a posielat ti spamy na mail:D
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
SIGINT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 09:23
Bydlisko: Trakovice
Vek: 48

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa SIGINT » 02 Jún 2016, 22:27

Tiež sa prikláňam k 5-kovi..
Snímače na meranie ovzdušia, zaťaženie energetických sietí a podobné vtákoviny nech si riešia . Ale doma je doma.
Ja osobne som sa aj smartfonu zbavil. A tablet ---- už nechcem vidieť. Kto má deti vie o čom je reč.
Aj taký inteligentný dom ovládaný cez net je síce dobrá vec, ale čo keď sa vám niekto nabúra do systému, prípadne vám niečo zblbne a otvorí sa trebárs garážová brána a vy ste v práci.
Preto si myslím že do domácnosti by sa to cpať nemalo. Už len z dôvodu, aké percento ľudí si to vie zabezpečiť.
Antivírus, a nastavenie wi-fi routera....
Toľko môj pohľad.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa mato3000 » 02 Jún 2016, 22:58

Ak už máte W10 tak je to aj tak jedno :D

na druhú stranu dá sa to využiť pre vlastné senzory , napríklad v práci, v záhrade ... proste ak chcete vedieť či fóliovník správne zavlažuje a či to netreba spustiť , takže ja to vítam, a ak to bude za 5E/rok tak super :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa enigma » 02 Jún 2016, 23:07

ja sa práve že prikláňam 5kovi a jemu podobným . na čo je dobré mať plný dom spínačov , snímačov , senzorov a podobných nezmyslov ? nemam rád ked ma niekto sleduje ... koho má čo zaujímať či a ked , tak aké pivo pijem , čo mám v chladničke , čo v špajzi .... a koľkokrát to so starou robíme a ako dlho to trvá .... jednoducho , milujem slobodu !!!
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 02 Jún 2016, 23:09, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Chyba servera,zmazanie duplicity

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa elmoto » 02 Jún 2016, 23:42

Hej doposial sme mali vo foliovniku otroka cernocha ktory ked zbadal, ze superbombasticka zavlazovacia technika v nasom foliaku nezavlazuje ale ta sprosta krhla iba cuci v kute, tak bezal k nam do prace to oznamit. Ja si ten foliacik zalejem s radostou sam! Nechcem sa dozit toho, ze mi senzor v riti bude oznamovat, ze sa blizi cas srania.
0
nie som tu

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 03 Jún 2016, 07:45

Zaujimave nazory. Pridam nieco aj ja. Niekedy som tuzil mat inteligentny dom, ale postupne som to okresaval. V sucasnosti mam na stole prototypy s ESP8266 (wifi), ktore pojdu do svetiel, akvarko, osvetlenie schodov, snimace teploty, meteo... ale to vsetko je koncipovane ako doplnok. teda kurenie mi riadi elektronika na to urcena, ovladanie krbu riesi ten napprimitivnejsi sposob - mechanicky ventil, ci ako sa mu nadava.
Ale ked cely ten moj system zlyha, tak sa nic nedeje. vypinac mi zapne/vypne svetlo (ten doplnok je regulacia osvetlenia cez tablet), kurenie funguje...
Samozrejme cely ten system je na samostatnej sieti, mimo internet. Tym, ze tam pouzivam svoje protokoly, tak nikto cudzi ani len nebude tusit ako cely ten system funguje. Bude ciastocne decentralizovany, ak vypadne server, tak zariadenia dostanu poslednu svoju konfiguraciu od inych.

Ten IoT od operatorov by som skor bral na rozne meteostanice, a veci, ktore sa mozu verejne publikovat. Tym by sa dalo pekne najst aktualne realne pocasie pre konkretnu lokalitu. Chladnicku, alebo aj kamery, by som urcite nepripajal na cudziu siet.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2639
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa zawin » 03 Jún 2016, 08:53

Ahojte, teší ma že sa táto diskusia tak rozbehla. Ako vidím pod IoT sa dá naozaj predstaviť množstvo vecí :) Ja taktiež súhlasím s 5kom, rýchlovarná kanvica ci WC ja internete je naozaj už trocha mimo.
Mňa však táto téma zaujala hlavne čo sa týka komunikácie systémom LoRa. Pri malých vysielacich výkonoch (25mW) je dosah zariadení naozaj neskutočný. V zastavanom území je to cca 3km, a vo volnom priestranstve okolo 40km. Preto zariadenie čo odošle pár bajtov za deň dokáže fungovať na batériu niekoľko rokov.
Napríklad si chcete postaviť meteobúdku, tak aby ste mali informácie z nej na internete. Nepotrebujete už Raspberry, ktoré bude pripojené na internet, ale len malý RF modul, a celé zariadenie môžete napájať zo solárneho článku.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa elmoto » 03 Jún 2016, 09:06

:thumbup: :potlesk: zawin pekný príklad normálneho ľudského využitia.
0
nie som tu

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa breta1 » 03 Jún 2016, 09:25

Já si dost dobře nedovedu představit, jak s 25mW bude spolehlivě dosah 3km v zastavěné oblasti.
Např. PMR stanice má 20x větší výkon a má s tímto dosahem problém ( a to některé přijímače jsou velmi kvalitní).
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2639
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa zawin » 03 Jún 2016, 09:47

Tu je to vysvetlené - http://www.semtech.com/images/datasheet/an1200.22.pdf
Ide o to že keď znižujeme šírku pásma potrebnú na prenos informácie, klesá nám rýchlosť komunikácie a taktiež aj šum.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 03 Jún 2016, 12:01

@breta1, ak mrknes na nejake vzorceky okolo vysielacieho vykonu a bw, tak matematicky dojdes k tomu ze bw/range je tradeoff, cize mozes vymenit dosah za bandwidth. presne to je to co sa u tychto protokolov deje, velmi pomala rychlost na velku vzdialenost pri minimalnom vykone. na senzory a ine blbosti to staci bohato.

k teme... aj ked s vami viac suhlasim so senzormi pomaly aj v toalete, tak si urcite aplikacie v oblasti iot viem velmi dobre predstavit.
napr komunikacia auto <-> telefon, auto <-> garaz, som tam kde mam byt? inteligentny dom skor v oblasti riadenia spotreby, idealneho vetrania/kurenia. v industrialnom prostredi monitorovanie vyuzitelnosti strojov/naradia pre efektivnejsie vyuztie, v mestach automaticke realtimove ovladanie premavky podla vytazenosti ciest a podobne. automaticke zavlazovanie travnika/zahrady co si vie ceknut predpoved na nete.... aplikacii je milion, zalezi ktorym smerom sa technologie uberu a ako velmi invazivne do pohodlneho a sukromneho zivota budu.
bohuzial trend je taky ze je "vsetko zadarmo" = tovar na predaj je uzivatel.

ps: ako napisal mato3k, ak uz mate win10 a este k tomu pouzivate sluzby gugla, tak uz vam moze byt sukromie aj tak ukradnute :-)
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Jún 2016, 12:08

Viem, že som dal príklady pritiahnuté za vlasy,pretože je jasné, že ak by to fungovalo autonomne,má to v určitých aplikáciách v domácnosti opodstatnenie ako píšu aj hore, ale mňa zaujalo to, že sa na to vrhli všetci operátori a teraz sa budú predbiehať kto dá viac a za menej,pretože už nevedia na čom zarábať, ked musia ísť s cenami za telefonovanie dolu.Vznik takejto siete inicioval zrejme nedostatok dostupných IP adries,ktorý sa už začína prejavoavť, preto sa to asi púšťa na vedlajšiu kolaj z bežného internetu.

Ale proti gustu žiaden dišputát, kto chce byť otrokom modernej elektroniky aj ked sa tvári ako pomocník, tak nech sa vydá tým smerom, len už si neviem predstaviť čo vlastne by ludia chceli robiť, ked im už bude elektronika ja zadky vytierať /v hospicoch a na geriatrii by to iste uvítali/.Už teraz chlapci majú problém urobiť tri kliky,lebo najsilnejší sval na tele majú na prste,ktorý hýbe myškou,alebo ďobe do tabletu. :wink: Neviem si predstaviť, čo by robili, keby znovu museli absolvovať základnú vojenskú službu.
To by ešte len stúpla invalidita.

No najviac ma na takýchto ,, vymoženostiach vedy,, štve, že všetko začína produkovať čoraz viac elektromagnetického smogu,akoby nám nestačilo to, čo už do nás praží s každého kúta. Na jednej strane únia prikazuje znižovať energetickú náročnosť spotrebičov, a na druhej strane umožňuje plytvať energiou na miliony ďalších sviničov éteru.

Iba čas ukáže cenu na zdraví, ktorú sme zaplatili za pohodlnosť.Potom som zvedavý, ako to bude kto zdôvodňovať.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 03 Jún 2016, 12:14

Tribec Zacks: jasne, ale v tomto pripade ide o to, ze vsetky data zo senzorov by isli na nejaky centralny server, kde si ich potom "vyzdvihnes". a to mi tak trocha dost vadi. Na public veci, ako rozne monitoringy pocasia, alebo aj dajme tomu sledovanie vtakov to je fajn. Ale preco by sa malo niekde posielat, ze prichadzam s autom domov, alebo ze sa mi otvara garaz, pripadne kolko stupnov mam v dome - to by som si radsej nechal pre seba :)

5ko: pekne povedane, v dome nech si kazdy da aj milion vysielacov, ak vysielanie neprekroci hranicu pozemku. Na druhu stranu, v case AM vysielania sa vysielalo dost vysokym vykonom, a nikomu to nevadilo.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa breta1 » 03 Jún 2016, 12:45

Tribec Zacks
Zawin

Je mi jasné, že se zmenšující se šířkou pásma v přijímači se zvětšuje jeho citlivost.
Jenže to naráží v praxi na limity - není mi jasné, jak PRAKTICKY na kmitočtu 868 MHz dosáhnout šířky pásma třeba 10Hz nebo 100Hz.
No, třeba to už dneska jde....
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 03 Jún 2016, 13:29

@pocitujlasku, jj s tym suhlasim, personalne data, pohyb/pritomnost ludi v dome na toalete a podobne nema co robit na nejakom serveri tretej strany, ani ci chyba nieco v chladnicke. horsie je ze podobne data sa daju vyzbierat od inteligentnych zariadeni uz davno, napriklad kedy sa kuri v dome = pritomnost v urcitom case, ak to je niekde odosielane do cloudu, tak z toho ide robit perfektnu statistiku o cloveku, popripade aj monitorovanie polohy cloveka kde sa nachadza (telefon) velmi prezradza v akej spolocnosti sa clovek zdrzuje, ake ma navyky a podobne. preto som pisal ze zalezi ako velmi invazivne technologie budu.

@breta1, no presne koli podobnym otazkam a ich odpovediam v oblasti rf/analog neviem nic ;-)
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa muziker » 03 Jún 2016, 13:50

hm .... zaujímavé čítanie rôznorodých názorov na túto oblasť.
Asi by bolo načim zamyslieť sa kam je to v skutočnosti nasmerované (zvyčajne to býva niekde úplne inde ako sa prezentuje) a zvyčajne to speje k ovládnutiu myslenia a konania ľudí aj keď to možno znie nadnesene. Politici ale potrebujú beztvaré nemysliace stádo bez vlastného názoru, lebo také sa veľmi jednoducho dá zmanipulovať podľa potreby). Už dnes vidíme napr. na bankovom sektore, ktorý presadzuje bezhotovostný platobný styk ktorý je síce pohodlnejší a jednoduchší, ale na druhej strane je pre užívateľov aj rizikovejší v tom že je sledovaný pohyb každého centa a reálne sa už narába iba s virtuálnou menou. Mnohým tak môže prekážať (alebo aspoň majú z toho zlý pocit) sledovanie všetkého a každého. Aj keď niekto môže namietať že je to len paranoja, niečo na tom určite bude.
Ďalej nie každému musí vyhovovať že vďaka rôznym snímačom a inteligentnému riadeniu domácnosti sa bude z našich domovov postupne vytrácať intimita súkromia. Asi podobne ako ste tu poukázali na používanie W10 doma v pc. Podobné to ale je aj pri Androidoch v našich smartphonoch,
Ak si spomenieme na rôzne "vedecko-fantastické" filmy z minulosti kde sa na to čo spomínam upozorňovalo, dnes to všetko začína byť realitou. Preto je asi rozumnejšie neodmietať technický pokrok (myslím že ten zaujme každého elektronika pričom sa vždy niečo nové aj naučí), ale na druhej strane treba byť opatrný a rozvážny vo svojich rozhodnutiach pri uplatňovaní noviniek do každodenného života svojej domácnosti (nie každý potrebuje výdobytky doby ako tu bolo spomenuté, že inteligentná chladnička upozorní dodávateľa piva že vám klesla zásoba na minimum).
0
muziker

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Internet vecí (IoT) - diskusia

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 03 Jún 2016, 16:00

muziker: takze k vode, plynu, ohnu... mozeme pridat aj IoT : dobry sluha, ale zly pan
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok