Orlík 1JSK 75 výkres

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Sep 2016, 13:20

Zdravím,


nenájde sa u niekoho montážny výkres tohoto agregátu? Kúpil som ho v použitom stave už pomerne dávno a začína ma srať, ako vyzerá, tak by som si ho dal do poriadku. Bude treba vymeniť, alebo dotiahnuť tesnenie olejovej vane, lebo mi slzí olej (síce za 3 roky nedokázal vytiecť toľko, že by som bol s náplňou "pod rysku", ale je to mastné a serie ma to). Ďalej tam mám nejakú trubku so sitkom - neviem, načo je, ale môže to byť odvzdušnenie kľukovej skrine, nefunkčné a napokon tu mám zablendovaný otvor na dochladzovači, odtiaľ ide akási trubka k spodnej remenici ventilátora, ktorá je z dvhoch kusov. Asi to bude nejaké odľahčenie, no ja tam tú trubku nemám, tak chcem to dať dokopy, lebo to je stroj na tri životy, len sa oň treba starať.

Ďakujem.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 17 Sep 2016, 15:20

Už dlhšie som chcel založiť podobnú tému, ale nejako som sa k tomu nedostal. Riešim presne to isté. Našiel som doma tento kompresor s vadným koncentrickým ventilom, ktorý som vymenil, no chýba mi tam ten kryt tej remenice, kde má ísť tá trubka, ktorú bohužial tiež nemám. Slúži to na odľahčenie, no mňa zaujíma, ako to presne funguje. To len prepúšťa čas vzduchu preč, alebo ako? Nakoľko s týmto nemám žiadne skúsenosti, tak by som bol rád, keby k tomu niekto vedel povedať niečo viac. Tiež som rozmýšľal, či by to nestačilo zablendovať,no radšej si tu nechám poradiť. Okrem toho mi tam chýba nasávacie potrubie, ale to dám niekde vyrobiť.
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa clim-ber » 17 Sep 2016, 18:51

Vsetky diely na JSK sa daju stale kupit a vsemozne informacie o tychto orlikoch su na svarfore a na cnc fore.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Sep 2016, 22:39

Bežne to odľahčenie býva tak, že pri rozbehu je potrubie "otvorené" a po chvíli, keď kompresor dosiahne menovité otáčky, tak sa uzavrie a tlačí do nádoby. Pri vypnutí sa potrubie zas otvorí a uvoľní tlak, aby aj spätný ventil lepšie sadol.
Ako to funguje tu - netuším. Asi viem, ako, ale musím to otvoriť a spustiť. Potom by to možno stačilo osadiť obyčajným ventilom, aký sa používa dnes.

Zaujíma ma, načo je tá trubka :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Sep 2016, 23:19

Ako si menil ten koncentrický ventil? Teraz som dal tak narýchlo dole hlavu a na ventile vidím len v strede skrutku. Ale to asi nebude ono, to by malo ísť dole celé z hlavy.

Momochodom, mám tam plno oleja, aj v dochladzovači, aj na pieste bol, žeby vadné krúžky? Či je to normálne?

Pozerám aj na ten mechanizmus, ale som z neho v ko.ote. Remenica je delená skrz šponovanie remeňa ventilátora, ale mám tam akýsi kúsok pásoviny na spružinách, neviem, čo to akože má byť, neviem si predstaviť, čo to má robiť :)

P.S.: a chýba mi tiež sviečka :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Sep 2016, 01:28

No nakonies som sa nasral a objednal tesnenia, zajtra začnem s opravou.

Čo sa toho rozbehu týka, pozeral som to na fotke, za remenicou je nejaký tanier, ktorý sa odstredivou silou oddiali a pustí tú pásovinu, je to riešené dosť blbo. Mne ten tanier chýba. Tá pásovina potom vytlačí na odľahčovacej skrutke holendra ventil, keď je kompresor v kľude a naopak. Ďalej je to potom jednoduché - iba jedna trubka na koncoch s holendrom, jedna strana sa montuje na dochladzovač, druhá strana na liatinový dekel remenice. Tam je tá skrutka s ventilom. Keďže ja mám ten odstredivý mechanizmus v prdeli, dám tam časom solenoid, ktorý otvorí a vypustí vzduch z potrubia. Takýto bude môj systém :D

Na ten ventil som už prišiel, to sa len "vylupne" od hlavy, ale strhol som tesnenie, tak pôjde aj to, aj hliníkový krúžok medzi ventilom a piestom. Aj som ho mal rozobratý, vyzerá to OK, inak nový stojí ca. 70€ :)

Rozvádzač osadím novými črevami. Poistku pomocného obvodu nahradím buď nejakým ističom, alebo svorkovnicou s poistkou na DIN lištu (osadená poistkou 5x20mm), stýkač a LRD ako bolo + dorobím central stop (do série s ovládacím obvodom). Zbuchnem farbou a šmytec.

No a nakoniec to streknem na modro a hotovo, žiadne sranie, to pôjde ešte mojim vnukom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa clim-ber » 18 Sep 2016, 08:49

Ja mam dvojvalec a ten mechanicky odfuk idem najblizsie cely zrusit. Odtredivka so segmentami je nenormalne hlucna a uz ma to nebavi stale pocuvat. Z ciny som objednal 3 polcolove solenoidy na 230V. Dva dam do potrubia paralelne ( aby som nezmensil prierez ) a pri behu budu otvorene. Treti zatvoreny sa otvori po natlakovani, a vyfukne cast vzduchu medzi hlavou a spatnym ventilom. Po opatovnom rozbehu zacne tlacit do prazdneho potrubia tak ako klasika. Tlakovy ventil mam elektronicky s vystupom, ktorym spinam stykac. Na ovladanie solenoidov vyuzijem pomocne kontakty stykaca.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2016, 02:05

Tak nejak som to spravil aj ja, ale s tým rozdielom, že namiesto Tebou spomínaných 2 solenoidov v smere vzduchu do vzdušníka, som použil len jeden na odfúknutie. Už to má za sebou aj generálku, tesnenia som objednal u Eriv, rýchlo to dodali.
Vynovil som prakticky všetko.

Motor má vymenené ložiská.
Kompresor má vymenené veškeré tesnenia okrem prírub (to sa mi nechcelo sťahovať tie veľké ložiská + tam budú asi aj guferá). Inak na ňom nebolo potrebné robiť nič - ložiská boli v poriadku, piest nemal žiadnu vôľu a celé to chodilo obstojne.
Rozvádzač bol vykuchaný a osadený novými črevami. V rozvádzači sa nachádza aj solenoid, vzduch je vedený od dochladzovača do rozvádzača cez PUR hadicu, no vzhľadom na teploty ju asi nahradím PA hadicou.
Stroj bol kompletne nastriekaný.

Fotky napovedia viac :)

Mám však ešte jednu otázku - akú životnosť majú tie tlakové nádoby? Treba sa obávať? Mám uvažovať nad novým vzdušníkom? Alebo to moc netreba riešiť? Kompresor je nastavený na 7barov, diferenciálny tlak Δp je 2bary. Poistný ventil už asi tiež nebude poistný, čo?
Prílohy
IMG_0358.JPG
IMG_0360.JPG
IMG_0362.JPG
IMG_0364.JPG
IMG_0365.JPG
IMG_0367.JPG
IMG_0368.JPG
IMG_0370.JPG
IMG_0371.JPG
IMG_0372.JPG
IMG_0373.JPG
IMG_0374.JPG
IMG_0376.JPG
IMG_0380.JPG
IMG_0381.JPG
IMG_0382.JPG
IMG_0383.JPG
IMG_0384.JPG
IMG_0386.JPG
IMG_0387.JPG
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2016, 02:12

Musím to dať na dva rázy...
Prílohy
IMG_0389.JPG
IMG_0409.JPG
IMG_0410.JPG
IMG_0411.JPG
IMG_0452.JPG
IMG_0455.JPG
IMG_0457.JPG
IMG_0458.JPG
IMG_0459.JPG
IMG_0460.JPG
IMG_0461.JPG
IMG_0462.JPG
IMG_0463.JPG
IMG_0464.JPG
IMG_0465.JPG
IMG_0466.JPG
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa helios » 01 Okt 2016, 08:26

Tlakovú nádobu môžeš zvnútra pozrieť po odmontovaní príruby, kamerou vnútri uvidíš, či nie je príliš vyhrdzavená. Alebo, ešte lepšie, zájdi s ňou niekde, kde robia tlakové skúšky nádob (tam, kde plnia technické plyny alebo potápačské fľaše), jedine potom budeš mať istotu. TIeto nádoby totiž hrdzavejú hlavne zvnútra, pri stláčaní vzduchu a jeho následnom ochladení sa v nádrži kondenzuje voda.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa juraj77 » 01 Okt 2016, 09:39

pekne si to zrepasoval....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2016, 09:59

helios napísal:Tlakovú nádobu môžeš zvnútra pozrieť po odmontovaní príruby, kamerou vnútri uvidíš, či nie je príliš vyhrdzavená. Alebo, ešte lepšie, zájdi s ňou niekde, kde robia tlakové skúšky nádob (tam, kde plnia technické plyny alebo potápačské fľaše), jedine potom budeš mať istotu. TIeto nádoby totiž hrdzavejú hlavne zvnútra, pri stláčaní vzduchu a jeho následnom ochladení sa v nádrži kondenzuje voda.
Presne tomuto som sa chcel vyhnúť, ponevač mám obavy z toho, že keď tú prírubu odmontujem, už ju nedám späť bez toho, aby unikal vzduch. Tie tesnenia boli mizerné a toto tesnenie asi nezoženiem. A mám aj obavy z toho, že bude prehrdzavená dosť, svojho času sa tuším nedal ani vypustiť kondenzát, čo to bolo upchaté hrdzou... Takže asi tlaková skúška vodou.

Juraj, viackrát by som sa do toho nepustil, je to neskutočná piplačka a to mi ešte pomáhal dedo, samému by mi to trvalo dlhšie. Najviac zabrať dala výroba jedného dielu kapotáže, ostatok bola brnkačka. Najviac času zabralo striekanie...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2016, 10:10

Čisto teoreticky... Nestanovovala sa životnosť nádob na 40 rokov?
Pretože rok výroby tejto je 1982, t.j. do dôchodku pôjde až v roku 2022. Či?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa zipaj » 01 Okt 2016, 13:41

Nie, v priemysle sa robia pravidelné skúšky všetkých tlakových nádob v pravidelných intervaloch ktoré sú dané podľa objemu a max pracovného pretlaku (ak sa dobre pamätám tak s objemom väčším ako 500ml), chodil som každoročne na školenia obsluhy tlakových nádob. Skúška sa robí pri naplnení nádoby kvapalinou (najčastejšie voda), aby pri porušení nedošlo k výbuchu a merá sa zväčšenie priemeru pri max pracovnom tlaku. (normálne metrom, aj keď sa to nezdá tlakové nádoby pri natlakovaní menia tvar). U vzdušníkov sa často vyskytuje jamková korózia (najnebezpečnejší druh korózie), pretože vo vzdušníku sa môže hromadiť skondenzovaná voda.
0
Naposledy upravil/-a zipaj v 01 Okt 2016, 13:42, upravené celkom 1 krát.
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa mihal.dp » 01 Okt 2016, 13:41

https://youtu.be/XfLzFR-TOBc
Tu je taka rozborka nadoby...
Ja by som to doma odtlakoval vodou pomocou jednoducheho pripravku a wapky...
0
Naposledy upravil/-a mihal.dp v 01 Okt 2016, 15:39, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2016, 13:46

Ja poznám legislatívu, nakoľko tlaková nádoba je VTZ, mám dojem, že intervaly skúšok ustanovuje vyhláška č. 508/2009 Z.z. Ja len chcem zahnať nejaké obavy. Využívanie je na súkromné účely, teda ja nie som povinný revidovať tlakové nádoby, el. náradie a pod.
Preto som to uviedol na teoretickú rovinu, keď výrobca stanovil životnosť na 40 rokov, či mám mať obavy. Samozrejme nádobu zanesiem na tlakovú skúšku, len teraz nie, na to príde rad neskôr.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa amater63 » 01 Okt 2016, 14:26

Velice krásně odvedená práce. :thumbup:
0

Liquor
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 06 Feb 2018, 22:51

Re: Orlík 1JSK 75 výkres

Príspevok od používateľa Liquor » 06 Feb 2018, 22:57

velmi pekna praca, taktiez som teraz repasoval rovnaky model, mozem aj pridat fotky ak to nebude vadit, chcel by som sa ta opytat, za kolko minut natlaci z 0 na 10bar ... vidim ze mas 150l vzdusnik, elektromotor je kolko kw resp. Kolko otacok a m3 ma kompresor, dakujem
0

Napísať odpoveď