Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

lubos3362
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 21:02
Bydlisko: Nováky

Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa lubos3362 » 04 Jan 2017, 00:01

Opraviť, alebo zahodiť?
Osobne si myslím, že hromada vecí končí v šrote zbytočne? Čo vy na to?
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa helios » 04 Jan 2017, 00:31

Ak sú to staršie, poctivo vyrobené zariadenia, rozhodne opraviť, lebo tie moderné, na materiále oklamané mnohokrát nevydržia ani štvrtinu času, čo tie staré. Tu totiž vôbec nejde o ekológiu, ale len o to, aby sa stále kupovali nové veci a točili sa peniaze. Preto sa aj dnes vyrábajú nekvalitné výrobky, lebo sa počíta s tým, že tesne po uplynutí záruky sa vyhodia a kúpia nové. Napodiv, zeleným aktivistom to vôbec nevadí. :(
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa Feneon » 04 Jan 2017, 01:05

jj, také "úsporky" či LED žiarovky to je ekologická katastrofa. A zelený hipíci si ich vydrankali...

Skutočne, mnoho vecí by sa mohlo "bazárovo" vrátiť do kolobehu, aspoň pre "bastičov" tak ako je to v USA. Nuž lenže u nás dostanú vyradené veci status "nebezpečný odpad" a je to v...

Naša zlatá EU. Už aby to skončilo.
0

lubos3362
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 21:02
Bydlisko: Nováky

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa lubos3362 » 04 Jan 2017, 01:12

Dnes je na hovno všetko, nepočíta sa s recykláciou.
A na to doplatíme. A to nie som zelený a bohužiaľ ma to serie.
0

alois

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa alois » 04 Jan 2017, 05:19

Nechcem zachádzať do politiky, ale recyklačný fond a agenda ako bola zabehnutá bola zrušená. Peniaze ktoré tam boli, boli pretransformované do iných " súkromnejších" organizácií. Ale o tom normálny nezainteresovaný smrtelník nevie.

Ale recyklácia je O.K. ak sa robí poctivo. Dá sa tak dostať k primárnym surovinám, sú z toho pracovné miesta a.t.ď. Oprava starších poctivých výrobkov je tiež fajn, no ľudia idú s dobou a vyhodia mixér, iba kvôli uhlíku na motore.....

To, čo vtejto republike nie je fajn (a inde v EU je to trestné!!!) sú mobilní výkupcovia surovín....kúpim železo, staré motore, recyklujem autobatérie???" Podnikateľ musí mať ADRkovú úpravu auta, povolenia a on starého Žigulíka a kyselinu recykluje do poľa za dedinou. Ale nikto kompetentný proti tomuto nič neurobí. Dokonca mestský policajti mu u nás dali dve baterky!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Jan 2017, 07:58

Feneon napísal:jj, také "úsporky" či LED žiarovky to je ekologická katastrofa.
Usporky suhlasim, ale LEDky (nie to, co sa predava u nas) su ok. Nasadene namiesto halogenok, ktore sa menili kazde 3 mesiace rodicom drzia ledky uz asi 6ty rok. Kupna cena okolo 7 eur/kus, nahrada 35W halogen 5W ledkou - uz to bolo citit na fakture z elektrarni. A to som ich vtedy kupoval zopar na skusku z ciny.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa budvar10 » 04 Jan 2017, 09:09

Ani LEDky nie sú celkom OK. Jednak nemajú takú svietivosť ako propagujú, takisto hrejú i keď menej ale hlavne nemajú dobré spektrum svetla a časom tiež "vädnú" ako ortuťovky. Klasická edisonka svieti do konca svojho života rovnako. Takže je tam ešte čo vychytať a žiadne peniaze ti nenahradia zrak.
A hlavne načo zabúda táto spoločnosť. Ekológia nie je len to, čo ušetrím na elektrine pri prevádzke, ale aj proces získavania surovín, výroba, distribúcia, predaj, reklama, spracovanie odpadu...
Napríklad klasická žiarovka pozostáva asi z 5 materiálov: sklo, volfrám, oceľ, cín, dusík. Z koľkých LEDka?
Chcel by som vidieť, či to niekto poriadne vyčíslil pred prijatím zákonov.
A rozhodne si myslím, že regulovať tento trh legislatívou je zvrátenosť. Ľudia nie sú celkom hlúpi, vedia čo je pre nich lepšie. Trh sa reguluje aj sám, samozrejme nie podľa predstavy korporácií ako Philips a Osram.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 04 Jan 2017, 09:17

Znehodnotene veci, vypajkovane DPS, apod. vsetko konci v zbernom dvore, spolu s plastami apod. Druhotne suroviny idu do vykupu, obcas sa euro naviac prida, aspon mam z coho financovat moj konicek. Problem je so sklom, ale da sa to vyriesit zelenym kontajnerom. Inak co sa da, sa pouzije este raz, preda na ND apod.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Jan 2017, 09:30

budvar10: napisem este raz, nekupovat tie lacne smejdy u nas v obchodoch a bude to ok. 5W ledka u mna svieti podstatne silnejsie ako 35W halogenka, a drzia niekolko rokov. Co sa tepla tyka, nemam problem ju chytit rukami aj po niekolko hodinovom svieteni. Skus to s klasickou ziarovkou. A ked sa pokazi, tak vacsinou je to zdroj, a ten vies opravit za par drobnych. Vyroba nie je o nic menej ekologicka, ako akakolvek ina elektronika.
Ked si spocitam, ze halogeny sa menili kazde 3 mesiace, tak za tych 6 rokov mam bud 1 ledku, alebo 24 halogeniek, z ktorych 23 islo do odpadu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa budvar10 » 04 Jan 2017, 10:48

Ja LED nekupujem lacné šmejdy. Napr. Philips žiarovky po roku používania majú výrazne zožltnuté banky. Ako asi teraz svietia?
Ja ale úplne nazatracujem LED. Tiež si myslím že je tam budúcnosť. Mne vadí ta násilná forma. Nech presvedčia kvalitou.
Nariadenie EU prišlo, keď LEDky ani poriadne neexistovali a alternatívou boli halogénky alebo ortuťové (spotreba 17 ton ortute ročne len v EU a neviemkoľko argónu, neónu atď).

Z hľadiska používateľa: čo ušetríš na elektrine zaplatíš na vyššej cene žiarovky. Skús uvažovať sedliackým rozumom. Klasická žiarovka má slabú účinnosť a produkuje veľa tepla. Ale čo sa deje s tým teplom? V našich zemepisných šírkach v lete asi veľa nesvietiš ale hlavne keď sa krátia dni, t.j. v zime. Ja by som povedal, že o to teplo menej potrebuješ kúriť. Klasická žiarovka (vôbec som sa nikde nezmienil o halogénových) má teplé spojité spektrum svetla a vyžaruje ho takmer do všetkých strán. Toto nemá žiadna LED momentálne. Spektrum nie je spojité a je výrazne nazelenalé. Uhol vyžarovanie svetla je výrazne zredukovaný, ak porovnáme hoc tie žiarovky, ktoré tvarom pripomínajú klasické. Práve pre tieto rozdiely sa kvalita svetla z týchto žiaroviek veľmi ťažko číselne porovnáva a výrobcovia to vedia.
Jediná obrovská výhoda LEDiek je, že sa dá vyprodukovať biele svetlo vďaka silnej modrej zložke a časom snáď bude jeho kvalita na nerozoznanie od denného. A ešte som zabudol tú tvarovú variabilitu, napr. LED pásiky a pod.
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa Mego » 04 Jan 2017, 10:57

No mne skôr tvarová variabilita lezie na nervy. Dakedy si kúpil žiarovku a mal si, teraz porebuješ stráviť dva dni hľadaním debilného svietidla, lebo tie, čo sa ti páčia majú GU, alebo iný diabolský konektor a ak náhodou nie, tak potom sú tak malé, že do neho nevtrepeš lepšiu LED žiarovku, takže musíš zobrať kukuricu, ktorá ti trčí z lustra jak vibrator. No proste des. Zatiaľ som kupoval len priemyselné svietidlá do pivnice a dva lustre. Do priemyselných mi samozrejme nevošla 12W LEDka. Do lustra vošli, ale tiež som musel prísť s lustrom jak idiot do obi a skúšať žiarovku po žiarovke, reku ktorá vojde.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa budvar10 » 04 Jan 2017, 11:05

To čo spomínaš, ma tiež poriadne irituje.
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa eurobastler » 04 Jan 2017, 13:00

alois napísal: To, čo vtejto republike nie je fajn (a inde v EU je to trestné!!!) sú mobilní výkupcovia surovín....kúpim železo, staré motore, recyklujem autobatérie???" Podnikateľ musí mať ADRkovú úpravu auta, povolenia a on starého Žigulíka a kyselinu recykluje do poľa za dedinou. Ale nikto kompetentný proti tomuto nič neurobí. Dokonca mestský policajti mu u nás dali dve baterky!
Cca 10 rokov a viac boli autobatérie povyhadzované pri smetiakoch, v lese, za dedinou v kríkoch. Dnes ich chvalabohu vykupujú, takže som už dlho nevidel. Dve 45Ah po smrti sa mi povaľovali v dielni, tak som ich nedávno odniesol aj so železom do šrotu. Žijeme v divnej dobe, keď za 1kg papiera dostanem viac ako za 1kg železa... :rolleyes:
budvar10 napísal:A hlavne načo zabúda táto spoločnosť. Ekológia nie je len to, čo ušetrím na elektrine pri prevádzke, ale aj proces získavania surovín, výroba, distribúcia, predaj, reklama, spracovanie odpadu...
Napríklad klasická žiarovka pozostáva asi z 5 materiálov: sklo, volfrám, oceľ, cín, dusík. Z koľkých LEDka?
Práve spracovanie odpadu, keďže väčšina ľudí ani nevie, že sa v tých obľúbených "úsporkách" nachádza ortuť. Takže končia v komunálnom odpade :evil:
budvar napísal:Chcel by som vidieť, či to niekto poriadne vyčíslil pred prijatím zákonov.
Nevyčíslil. V Brusseli sedia nenahraditeľní absolventi sytematickej filozofie, politológie,sociálnej antropológie a príbuzných odborov...


A u mňa to funguje tiež tak, ako to opísal zdenoeddie. Keď mám nejaký odpad, či už železo, farebné kovy alebo iné (napríklad spomínané autobatérie), končia na kope a cca raz za rok to odveziem do šrotu. Každé euro poteší a hneď mám viac priestoru. :applause:
0
Obrázok

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa Mego » 04 Jan 2017, 13:07

Ja som robil dačo na aute, šiel okolo cigan, či nemam autobaterku, že za 45Ah mi dá dva ečka. Tak mi dal a ja som mu dal zopsutu baterku :D Problem solved

Inak čo sa týka tých výkupov, tak matka zbesilo zbiera letáky a všetky tieto blbosti a dvakrát ročne chodí avia z technických služieb a za určité kilogramy papiera ti dajú sracak, alebo kuchynske utierky a podobne. Lepšie ako žeravým roxorom do dupy. Ale ja na to nemám nervy, ja vyrucujem papiere het.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

alois

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa alois » 05 Jan 2017, 05:28

eurobastler:
Problémom je, že to, čo sa teraz považuje za papier už dávno nie je papier. Všetok "papier" pre rotačnú tlač má v strede "umelohmotnú" fóliu na ktorú je nanášaná buničina a tá je lisovaná v kalendroch tak, aby mala správny směr vlákna. Ináč by sa papier trhal v tlačiarenských rotačkách. U časopisového papiera t.z.v. LVC, SC a iné druhy, je to viacvrstvová fólia a buničina. Preto sú tvrdšie a hrubšie a sú v nich laky a tvrdidlá.

Zlaté časy, keď novinový papier bol naozaj papier sú preč. A lepenka sa spaľuje preto, lebo už v nej je toľko plastu, žesa nedá klasicky recyklovať.

Autobaterky vykupujú iba niektoré zberne a dávajú za ne toľko, ako za železo. Ale moc oficiálne to nieje, nakoľko viem aj o takých, ktorí ich ďalej predávajú do Maďarska. Tam sa vykupujú oficiálne a za drahšie, nakoľko oni majú recyklačnú linku. Vozia sa tam baterky aj z iných krajín EU. Každá mestská časť má oficiálne zberné miesto pre autobaterky baterky a použité oleje. Len ľudia o tom nevedia, alebo sú lenivý to tam zaniesť. (bezplatne) Radšej olej zriedia so saponátom a vylejú ho do výlevky so studenou vodou....

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa Mego » 05 Jan 2017, 06:12

Tuším, že olej môžeš doniesť aj do slovnaftky a dajú ti za to dajaké body, alebo takú dajakú reklamu som raz zočil... mám na mysli jedlý olej
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 05 Jan 2017, 08:05

hej, niektore slovnaftky beru aj stary kuchynsky olej.
Ja, co sa da sa snazim zrecyklovat. Aj stare oblecenie, niekedy boli na to kontajnery, kde sa dalo hodit zachovale a pouzitelne oblecenie, ale akosi pocerny obcania tam liezli, pobrali co sa dalo a cestou do osady nepotrebne vyhadzovali popri ceste.
Potrhane a nepouzitelne sa da tiez odovzdat v zbernych dvoroch.
Zelezo odkladam a 2x do roka ho zbieraju miestni hasici, ktory za to maju aspon par drobnych na fungovanie.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa Mego » 05 Jan 2017, 08:32

U nás v meste bol niekedy dvor s kontajnermi, kde sa dal nosiť kadejaký bordel, aj nebezpečný odpad. No pán primátorko zabudol, že je zvolený z trucu, len aby nebol smerak, a začal sa rozťahovať. No a dopadlo to tak, že teraz za kg akéhokoľvek bordelu musíš zaplatiť 3 centy. Samozrejme, je to "smiešná suma". Lenže ja prerábam dom a bordelu by som tam nanosil 10 ton a zaplatil za to 300€... Takže tak to zopsul, že ľudia radšej na vozíkoch vyvážajú bordel do starého kameňolomu, alebo všade inde, kde to majú zadarmo.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Mathell
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 18 Sep 2016, 20:45
Bydlisko: Svit
Vek: 20

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa Mathell » 05 Jan 2017, 17:12

To je otras keď za to musíme platiť.
Ja som tam bol naposledy v lete, keď sme boli odviezť staré farby, obkladačky a iný stavebný odpad a chlapík nám povedal že už stavebný odpad neberú. Nebolo toho až tak veľa, tak to zobral ešte zadarmo. Škoda že bordel sa furt niekde nájde.

A ešte k tým ledkám. Minulý rok konečne dotiahli elektriku aj do našej garáže a nastala otázka aké použiť svetlá. Mali sme 2 staré svetlá čo sa dávali do kuchyne a išla do toho 60w žiarovka. Chceli sme dosiahnuť stav ako v dedovej garaži. Tam boli 4x40w neónky a to bolo dobré svetlo.
Úsporky nič, 60w žiarovka svieti ako nažhavená úsporka, tak sme zašli do obchodu, kúpili 2 13w ledky (svietia ako 100w), bez problémov tam vošli a tak konečne máme poriadne svetlo :thanks:
0
...And justice for all

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Skutočná recyklácia aneb máme rád prírodu a hlavne seba?

Príspevok od používateľa Mego » 09 Jan 2017, 06:56

No ja som tesne po kúpe domu objednal VOK (veľkoobjemový kontajner), lebo ten hnoj, čo mi nechali v baraku po kúpe, to bolo niečo neskutočné. Tona bordelu 30€, "prenájom" kontajnera na deň 2,50€. Ako áno, ako nie, tie k.rvy si však do toho zarátali aj kamion, ktorým to chodievali vysypať na Úsvit na smetisko (samozrejme mi o tom dopredu nepovedali nič). 4 razy otočili kontajner, mal som dokopy 4,5 tony, čo mala byť suma 135€. No a tak to bolo 350€ + samorejme 80€ pre cigánov, čo mi to tam vyrucovali. To bolo niečo neskutočné... marhy hlupe, potom nech sa nečudujú, že ľudia vylievajú motor-olej do hagánskeho potoka a že na vetrolamy nosia auobaterky
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok