Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa platon.rado » 04 Júl 2017, 13:50

Viac ako milión falšovaných polovodičových súčiastok zaistili colní vyšetrovatelia pri celoeurópskom zásahu, o ktorom informoval v pondelok Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Použitie týchto napodobenín mohlo podľa neho viesť k poškodeniu počítačových systémov a ohrozeniu ľudských životov.

Falšované elektronické súčiastky, ako sú diódy, LED, tranzistory a integrované obvody, zhabali v 12 krajinách EÚ počas dvojtýždňovej akcie, ktorú koordinovali holandskí colníci a ktorá sa zameriavala predovšetkým na dovoz z Číny a Hongkongu. Zhabaný tovar sa dostal do EÚ zväčša prostredníctvom poštových a expresných kuriérskych služieb.

Použitie napodobenín polovodičov môže viesť k „výpadkom počítačových systémov a vážnym poruchám v civilných a vojenských bezpečnostných systémoch", upozornila uvedená agentúra EÚ.

Niektoré zo zhabaných súčiastok mali byť zabudované do nákladných automobilov, lietadiel či chirurgických nástrojov. Dôsledkom zlyhania týchto zariadení mohlo byť aj ohrozenie ľudských životov.

Falšovanie produktov, ako sú tieto, spôsobuje veľké finančné straty európskemu priemyslu, uviedol OLAF.

Zdroj zive.sk
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa AEdison » 04 Júl 2017, 14:16

Nemyslím si že je to nejaké super zistenie. IO ktorý si objednám na ebayi má pravdepodobnosť 50/50 že je napodobenina.
0

vega33
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 05 Dec 2013, 21:38
Bydlisko: Pata (pri Seredi)

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa vega33 » 04 Júl 2017, 14:33

A suciastku co si kupim v EU v podstate tiez....50/50 % :mrgreen: :mrgreen:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 04 Júl 2017, 15:00

a ja som si doteraz myslel, ze armada a zdravotnictvo maju overenych dodavatelov, ktori rucia za kvalitu - teda nekupuju suciastky z aliexpress a ebay.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa elmoto » 04 Júl 2017, 15:44

Musia to nejako nafúknuť veď ľudia v Európe sú pre nich teľce /v celku je to pravda/ čo žerú všetko čo im dajú.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Júl 2017, 19:50

pocitujlasku napísal:a ja som si doteraz myslel, ze armada a zdravotnictvo maju overenych dodavatelov, ktori rucia za kvalitu - teda nekupuju suciastky z aliexpress a ebay.
Veď volakedy aj v ČSSR sa používali pre špeciálnu /vojenskú/ výrobu polovodiče označené skríženými šabličkami,čo bolo zárukou preverenej kvality.Napr.MDA2020 mala funkciu ochrany prehriatia,ale jedine na tých špeciáloch skutočne fungovala.Obyčajné odchádzali aj pri škaredom pohlade a šabličkové mi fungujú dodnes.Podobne aj elektronky či tranzistory takto označené mali zaručené parametre,ale to si 60+ :D určite pamätajú.
No ale dnes, ked sa z vojenských skladov môže stratiť aj kaťuša ,tak sa nedivme, že používajú recyklované súčiastky.... šak bizňíís.
Silne však pochybujem, že ,,naša armáda,, používa pre vojenskú techniku aj niečo z vlastnej výroby elektroniky,ked dostanú všetko ,,kompatibilné s NATO,,.
Ale aj tak je to len propagandistické bubububu ,maximálne tým vyprázdnia sklady firiem ako Avelmak,......a pribrzdia amaterov v bastlení.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa E001 » 04 Júl 2017, 20:06

pocitujlasku napísal:a ja som si doteraz myslel, ze armada a zdravotnictvo maju overenych dodavatelov, ktori rucia za kvalitu - teda nekupuju suciastky z aliexpress a ebay.
Veď o tom to celé je. Na VŠETKÝCH výberových konaniach je v prvom rade rozhodujúca cena. Kvalita a životnosť zariadenia nikoho nezaujíma. Povinnosť je dvojročná záruka a prípadné opravy v rámci záruky sú zakalkulované v cene. Pred dvadsiatimi rokmi som v Nemecku musel v ponuke PRESNE UVIESŤ výrobcu, označenie, parametre každej skrutky. Ponuka na výberové konanie - najmä pre štátne zákazky - napr. pre vzduchotechnické zariadene v rozsahu stredne veľkej predajne / Billa, Eurospar, Aldi, Edeka a pod/ mala zhruba 600 slovom šesťsto strán. To znamená, že zákazník si v zadaní presne zadefinoval, čo požaduje. Dnes nemáš ani vypracovaný realizačný projekt, ale musíš cenou podliezť konkurenciu a ešte musíš vyplatiť apanáž ľuďom, ktorí o tom kšefte rozhodujú. :butthead: :butthead: :butthead:
To celé je aj dôvod, že sa nezúčastňujem výberových konaní, mám dosť zákazníkov, ktorý vedia, že sa na mňa môžu spoľahnúť, či dodávanými zariadeniami, montážou, alebo servisom. Je aj hodne takých, ktorí sa dali nalákať na nižšiu cenu od konkurencie a nakoniec po pár rokoch by radi využili moje služby - tak im ten návrat trocha " osolím " :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 04 Júl 2017, 20:21

Nebereme od nikoho jiného než farnell. A tam bych řekl, že pajcy snad nebudou. Když je tam výrobce TI, AD,... tak to snad platí.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa martin knocik » 04 Júl 2017, 20:24

Tak im treba, zradcom. Presunuli výrobu aj tých pokročilých technológii do nepriatelskej krajiny ktora sa z výrobcu podradného šuntu mení na nebezpečného a konkurencieschopnejšieho nepriatela, nech sa utopia vo fejkoch.

Zostáva veriť že v Europe sa najdu odvážni politici ktorí sa prebudia, tak jedného dna vyhlásia clo na čínsky tovar ktorí ničí pracovné miesta a platy v európe. Lacná čínska elektronika pre mňa (a asi aj ďalších profesionálov v oblasti elektroniky) predstavuje existenčnú hrozbu.

Pekná knižka s protičínskou tematikou je Krížnik Thor od Novotného. Dúfam že obsah tej knihy bude ešte dlho fikciou, napr velmi nerád by som sa dožil napr. námornej blokady europy čínanmi
http://www.databazeknih.cz/knihy/kriznik-thor-155264

Problém je aj ten že často fejk vyzerá vizualne lepšie než originál (napr sotva čitatelný nápis na puzdre originalu oproti vyraznamu nápisu fejku).
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa hpeter » 04 Júl 2017, 21:12

Vid FTDI fake.. :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa balki » 05 Júl 2017, 00:22

Stretol som sa už z množstvom IO ktoré boli očividne fake, či už na pohľad (iné puzdro, iný font, iná farba/laser). Každé sa správali inak. Niektoré odišli hneď v peci, iné pri teste, a niektoré po zahorovaní. Stalo sa aj tak že prešli všetkými testami a odišli pri kalibrácií ale niektoré odišli do sveta ako OK. Čo však mali spoločné bolo, že mali iné parametre. Mnohé zariadenia sa už pri testoch vyradia a príčina je napr. OZ mimo parametrov a mnohé iné. Odhalí to vstupná kontrola a slekcia.

Dnes sa kopíruje všetko. Osobne spomeniem npr. IO: PWM kontorlery, OZ, Hradlá, Audio zosiky a mnohé iné. Výrobcovia boli mnohokrát moje obľúbené firmy ako TI, AD, LT (dnes už AD).

Nedovolí mi komentovať tento text:
Niektoré zo zhabaných súčiastok mali byť zabudované do nákladných automobilov, lietadiel či chirurgických nástrojov. Dôsledkom zlyhania týchto zariadení mohlo byť aj ohrozenie ľudských životov.

To "že tam mali byť zabudované" ešte neznamená, že by sa tie zariadenia aj dostali do prevádzky. Málokto vie aké testy IO a celého zariadenia predchádzajú výrobe a neskôr vývozu. Ak si niekto myslí že výroba pre military alebo automotive, je iba kúpiť IO, osadiť, ho a pripojiť na DC zdroj aby skosil funkciu, je naivný. Obvody s vysokou odolnosťou (mnohé vplyvy) a teda vysokou spoľahlivosťou (ako celok) podlieha veľmi prísnym testom. Nebudem sa veľmi rozpisovať, bolo by to nadlho. Skutočnosť je taká, že ak by náhodou (pravdepodobnosť rovnajúca sa nule) kúpila výrobná firma nejakého military zariadenia, IO fake, je sú minimálne 4 testy ktoré by to z najväčšou pravdepodobnosťou zistili. Už len trápna DPS napr. do ovládanie okna v aute BMW prechádza cez: kontrolu dodávateľa, selekciu súčiastok, optickú kontrolu, ICT, Funkčný test, zahorovanie, koncový test, výstupná kontrolu. ICT a FT zmeria čo i len minimálnu odchýlku v parametroch IO tak je celá doska vyradená. Mnohé automotive firmy (dodávatelia) nedovoľujú sekundárnu opravu DPS. A to je len trápne automotive! Military alebo nebodaj aerospace majú testy omnoho prísnejšie.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa hpeter » 05 Júl 2017, 08:46

Balki neviem kde robis ,slova su mi povedome.
Zahorenie je dobry test, pri izbovej teplote funguje vsetko.
Ono to nemusi byt fake, aby vznikol problem, staci ze sa schvali nahrada (rovnaky typ od ineho vyrobcu).. Pekny priklad-shottky most v rfid obvode, zaverna C pF pri 5V bola ina a rozladilo to cele. Tak sa "nahrada" musela zrusit. Vyrobci mozno nastavia rovnake-podobne hlavne parametre; ale "menej vyznamne" uz mozu lietat.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa helios » 05 Júl 2017, 12:24

Kde bol ten €urópsky úrad vtedy, keď sa vykrádali a tunelovali podniky na výrobu polovodičov v celom bývalom RVHP? Potom neskôr presunuli výrobu (z dôvodu nenažranosti) do krajín ako TW, HK, CHN, aby mali ešte vyššie zisky. Bolo len otázkou času, kedy si ryžový výrobca povedal, načo budem vyrábať draho pre značkového výrobcu, dá sa to aj omnoho lacnejšie, a vytvorený zisk si nechá celý, načo by sa delil s iným. To všetko sú len dôsledky systému "trvale udržateľnej nenažranosti", ako som tento jav pracovne nazval. S týmto javom sa stretávame denne napr. u televízií, kde už reklamy prevažujú nad prínosným obsahom. :?
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Júl 2017, 23:22

:thumbup: +
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa oravan » 05 Júl 2017, 23:52

tajvan Azia kvalita žiadna a všetko sa dováža ,ono aj Tesla vedela niečo a to niečo predali do sveta a brali to meracie prístroje
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa jezevec » 06 Júl 2017, 10:24

helios napísal:Kde bol ten €urópsky úrad vtedy, keď sa vykrádali a tunelovali podniky na výrobu polovodičov v celom bývalom RVHP? ...
Máš to nějak popletený. Počátkem 90. let žádný "€urópsky úrad" neexistoval a i kdyby nějaký byl, nemohl dění u nás ovlivnit, nebyli jsme součástí žádné unie.
Za druhé: žádné konkurence schopné podniky na výrobu polovodičů v celém bývalém RVHP nebyly. Ani bývalá Tesla, ta jen dělala to, co tak kritizuješ u číňanů. Reverzním inženýrstvím kopírovala polovodiče západní provenience. Polovodiče z Tesly byly vždy až na malé vyjímky horší než tehdejší "vzory".
To, že se ti zdá jakoby teslácké polovodiče ( ale i finální výrobky) byly kvalitnější než dnešní produkce je dáno tím, co je porovnáváš se sortimentem prodejen GES, GM a podobných. V jejich nabídce je prakticky jen šrot, ale je levný, že.
Chceš kvalitní součástky, dají se objednat, ale cena je pak někde jinde.
Jen ještě doplním, za komančů stálo blbé KC 507 něco přes 15,-Kčs, to byla téměř dvouhodinová mzda.
0

Používateľov profilový obrázok
Alesh
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 08:27

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa Alesh » 06 Júl 2017, 11:24

Zkusil jsem si víc firem, a tak se s váma podělím o moje zkušenosti.
Ale, než se rozpovídám, předešlu:
https://www.smta.org/chapters/files/Upp ... -09-11.pdf
Někomu z vás se protočí panenky, tak si prosím sedněte do dobrého křesla, abyste nepřišli k úrazu.

Začalo to těsně před nástupem na vysokou školu,měl jsme před sebou dlouhé prázdniny a žádné peníze.
Místní firma na elektroniku, kterou majitel vybudoval od garáže až po pěkný komplex s vlastním R&D mě dost lákala.
Na středoškoláka jsem měl hezký životopis a dost zkušeností, tak jsemšel na výběrovku, kde jsem se pustil do VTK...nebo-li výstupní kontrola kvality.
Byli jsme placení od kusu, takže nikdo neměl na nic čas.
Ani mě nezaškolili a já už musel testovat všechno, co mi na stole přistálo, několikastránkové manuály, nekonečné množství testovacích přípravků a žádný knowhow, jak na to.
Já jsem za směnu stihl otestovat cca 500kusů výrobků.
Příšel jsem si jako borec.
Došel menežer a řekl mi, že dělám pomalu, musím stihnout 800-1500.
Já jsem to nechápal a nevěřil tomu.
....Prosím nezlobte se, že se rozpovídávám, ale celé to dá pěknou souvislost v obrazu firmy...
Když jsem další den přišel do práce, tak jsem pozoroval kluky od vedlejšího stolu a nestačil se divit, najednou všichni testovali každý třetí-pátý kus.
Tak takhle vznikla ta norma, prolítlo mi hlavou...
Při nástupu jsme se šikovností zalíbil vedoucímu reklamačního oddělení, měl málo lidí a hledal šikovného pracanta, který by zvládl jeho autoritářský přístup...
Za dva týdny z VTK na reklamace.
Moje vedoucí nebyla nadšená, docela nám házela klacky pod nohy.
Přátelé za týden mi do práce došlo přesně 5000 kusů výrobků z Ukrajiny a Ruska.
Nebyla to taková řehole jako VTK, ale za měsíc tohle všechno udělat... žádná sranda.
Každá součástka, co jsme nahrazovali, nebo jakkoliv předělávali se musela zapsat.
Nebyly vyjímky, že jsem bastlil na PCB kondík a odpory na dráty (většinou k debounc na reset).
Měnil jsem kryty, které nějak popraskaly cestou.
Některá zařízení měla baterku pro uchování času... ne ta se nesměla měnit, klasická CR2032 se prostě dala na přípravek, kde se dobila.
"Dobíjela se", já jsem tehdy měl nějakou připomínku, že buď vyhoříme, nebo to budu muset měnit za nové, za což jsem pak uklízel šéfovi kancl, protože to byl jeho nápad.
Už tehdy mi bylo divné, že cca 15% všeho, co jsem testoval prostě nefungovalo, někde byly špatné OZ, kterým hodně ujížděl offset, jinde zase nebyla osazená půlka desky (po tom zážitku z VTK jsem se ničemu nedivil).
Všechno jsem to nějak opravoval a díky hodným kolegům, co mi občas pomohli a poradili jsem se nějak prokousal vším tím bordelem.
Všechnu práci jsem dokončil a měl jsme jít zpět od kolotoče VTK, nepomohly přímluvy šéfa, moje snaha, nic... odevzdal jsem plášť a šel domů.
Aby bylo jasněji, plat jsem měl rovných 65kč/h, což byl plat většiny lidí z VTK.

Asi za půl roku na jedné chlastačce jsem se bavil s holčinou, která dělala na nákupu.
Několik měsíců před mým příchodem a odchodem byly vypsané prémie pro šikovné nákupčí, kteří seženou levnější dodavatele.
Takže se nakupovaly levnější kondíky, levnější odpory, levnější IO, padly i nápady na Aliexpress a Ebay...
O půl roku později se začaly masově vracet výrobky, byly s tím trable jako prase.
Jméno firmy Vám neřeknu z pochopitelných důvodů.
Byl to opravdový zážitek, tohle jsem už nikdy nikde nezažil...

Dneska jsem jako student VŠ v R&D jedné automotive firmy a je to nebe...
Je to nebe a dudy, ale krásný příklad toho, jak vedle sebe může existovat firma, která defakto lidi nutí všechno odrbat a osekat na funkční minima.
A fabrika, kde to funguje.

Vím, že se to přímo netýká součástek, ale v prvním případě je podíl koncových zmetků větší, než v druhém případě.
1
Obrázok 1

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa martin knocik » 06 Júl 2017, 13:22

Čínania komerčne recykluju aj bez eurofondov, dotacii a neziskoviek :)

Alesh, ked si testoval napríklad 1000 vyrobkov denne, nemali ste napríklad problém pri testovaní s ološakmi zašpinenymi od tavidiel ?

Ja som v praci pre testovacie oddelenie postavil poloautomaticky testovaci pripravok s 30 ihlami, rychlosť testovania vyrobkov sa mi podarilo spomaliť (stary tester mal 3 ihly) z dôvodu toho že asi 10% výrobkov neprejde testami kôli plosaku zaspinenemu od tavidiel. Dodatočne ručne očistiť zubnou kefkou a isopropylom 50 plošakov ktoré neprešli na prvy pokus a znova ich otestovať je zabava na par hodin.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Alesh
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 08:27

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa Alesh » 06 Júl 2017, 14:21

Jak píšeš, někde se testovalo na jehličky, jinde se jen připojil přípravek se žárovkou...
Místy to bylo hodně zoufalé, některá zařízení měla přípravek, jiná ne.
Někde byly vymyšlené přípravky pro 10 zařízení zaráz, jinde zase jen pro jedno, či dvě.
S tavidlem problém kupodivu nebyl, ve výrobě byl rovnou i osaz a pájecí vlna ze které to lezlo opravdu pěkné.
Místy něco sice upadlo, nebo po svátcích a víkendu nebyla vlna dobře prohřátá, tak to lepilo všechno kolem, ale tavidlo tam nikdy moc nevadilo.
Ještě mě napadá, že ty jehličky mají hodně typů hrotů.
Na ampéru jsem se bavil s výrobcem a docela zajímavé, a přitom taková blbost :D
To tavidlo by možná pořešila opravdu jehla s ostrým hrotem místo té hvězdičky, co se dělá.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Milión falšovaných polovodičových súčiastok

Príspevok od používateľa martin knocik » 06 Júl 2017, 14:53

Toto je stojovo osadne smd + pec a trochu ručneho letovania. Žiadne umyvanie ani oplachovanie. Vyskušal som rozne hroty (obyčajna ihla, korunka atd), dodatočne vystuže na testeri aby sa plošak nekrivil (krive banskobystricke plošaky) a nič. Niekde je problem dokonca aj s 230VAC plôškou zasvinenou tavidlom,
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Napísať odpoveď