Mraznicka slabo mrazi

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
DjBass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 14 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Košice

Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa DjBass » 07 Aug 2017, 23:28

Ahojte. Neviem, ci to tu velmi patri, ale su tu ludia s roznymi skusenostami, tak mozno niekto bude vediet pomoct.

Mam asi 10r kombinovanu chladnicku s mraznickou Electrolux, s 2 kompresormi. Z nicoho nic zacala svietit kontrolka "alarm" co signalizovalo, ze v mraznicke je akosi teplo. Tak som ju teda vypol, nechal rozmrazit a zapol znovu - problem stale pretrvava.

Policky v mraznicke su 3. Trubky spodnej su ladove a tvori sa na nich aj namraza, stredne su take neutralne a vrchne su teple, cca izbovej teploty. Kompresor bezi, avsak kedze sa nedosiahne pozadovana teplota, tak bezi stale.

Nemal niekto podobny problem? Ak ano, co mohlo odist? Vdaka.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa oravan » 07 Aug 2017, 23:33

skontroluj termostat
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Aug 2017, 08:02

Aj chladiace médium, únik mohol byť pomalý, takže by si to nezaregistroval.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa OHAJ » 08 Aug 2017, 08:33

DjBass napísal:Policky v mraznicke su 3. Trubky spodnej su ladove a tvori sa na nich aj namraza, stredne su take neutralne a vrchne su teple, cca izbovej teploty. Kompresor bezi, avsak kedze sa nedosiahne pozadovana teplota, tak bezi stale.
Ak Ti správne cvaká rozbehové relé či PTC odpája pomocné vinutie, t.j. neprehrieva sa Ti veľmi samotný kompresor https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 61#p661092
s najväčšou pravdepodobnosťou budeš potrebovať doplniť chladiace médium, máś ho tam málo. Netuším čo to stojí, v autoklimatizácii za 0,6kg freónu pýtajú i s naplnením cca 30 Eur.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa mr.dred » 08 Aug 2017, 12:20

Z chladiaceho okruhu chladničky/mrazničky len tak pre nič-za nič chladiace médium neujde. To nie je klíma v aute,kde sú šrobovane spoje.
Únik média na 99 % spôsobuje prehrdzavenie trubiek vo výparníkoch ,alebo mechnické poškodenie pri užívaní,rozmrazovaní - lúpaním ľadu nožom.
V tvojom prípade ide skôr o upchatý systém - na to treba chladničkára,ktorému sa to tiež nemusí podariť ,alebo nový stroj.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa matoh » 08 Aug 2017, 12:55

Ak kompresor beží stále a nechladí tak to určite sám neopravíš treba niekoho zavolať.
Cenu predpokladám tak do 100 E , záleží čo bude vo veci.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa OHAJ » 09 Aug 2017, 00:11

za pokus by ešte stálo poklepanie vareškou
po chladiči / kondenzátore vzadu
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa mr.dred » 09 Aug 2017, 07:16

Pri kompresore - pod kondenzátorom (nie tým elektrickým,ale tým"radiátorom"v zadu) je medzi trubkami vradený taký medený valček - dehydrátor (sušič) . Tiež býva častou príčinou nesprávneho chladenia ,keď je pripchatý. Niekedy pomôže po ňom zľahka poklepať,ale na dlho to nebude.Filter vnútri bude zanesený a potrebuje výmenu - chladničkára s cajgom.
Prílohy
372695.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa senior » 09 Aug 2017, 11:19

Na úplne starých chladničkách, ktoré si už väčšina z nás ani nepamätá alebo ani nezažila tj. tých čo v nich kompresory mali tvár okrúhleho chleba, bola najčastejšia príčina únik freónu. Novšie už mali elektrické prívody k motoru hermetické a systém vývodov bol ako u elektroniek. Uvedená chladnička ELEKTROLUX zrejme spadá do tejto kategórie. V týchto boli už najčastejšou príčinou porúch upchatie kapiláry. Teda nie samotný filter, ale tá tenulínka kapilára, ktorá plní funkciu škrtiaceho elementu.
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa Axwell » 09 Aug 2017, 11:23

podobne som riesil, ale nedoriesil, radsej kupil novu, postupne odislo vsetko az prestalo ist, najprv termostat nefungoval isiel stale, potom zacal viacej hucat, zacal menej chladit a nakoniec uplne skoncil, 7 rokov...

Inac pri novej chladnicke som si vsimol, ze vyrobca pisal ze garantuje servis po dobu 10 rokov, co znamena, ze chladnicka ma vydrzat cca okolo 10 rokov a potom treba kupit novu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Aug 2017, 13:21

Ako písal senior,ide zrejme o slabý nástrek do výparníka cez kapiláru, ale možno by pomohlo zlahka poklepať dreveným tlčikom na mäso namiesto, kde vo výparníku je pripojená kapilára/tam kde to syčí a začína prvé chladiť/,a sledovať, čo to urobí.Niekedy to pomôže,niekedy to práve špina upchá ešte viac .Ale aj tak už nič nepomôže, je to len predlžovanie agónie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Aug 2017, 13:22

Aj my sme asi doplatili na terajšie "hice". Kombinovaná chladnička Bosch ide stále, akosi neuveriteľne ticho, (predtým si občas veľmi zaujímavo "zavíjala"), chladí málo, radiátor vzadu je málo teplý ...

Čo s tým ? Opravovať, alebo vyhodiť ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa xmilos » 09 Aug 2017, 13:59

Tos uz mi neda.

Ked som dal znamemu opravit prvy mraziak ( 50l ) bezal som cca 200km do Zlatych Moraviec pre novy kompresor. Stale sa to oplatilo.
Kes sa mi nieco podobne stalo neskor, bol som za nim a ten mi vysvetlil:
v tom starom mrazaku bol vyparnik povrchovo upraveny tak, aby nehrdzavel a teda aj daco vydrzal. Teraz je to takmer surove zelezo "nastavene" na planovanu zivotnost. Tos jeho vymena - vzhladom na umiestnenie je cisto teoreticka zalezitost.
Takze za mna: pred akoukolvek opravou mrknut na datum vyroby a vo vacsine pripadov sa zmierit s nutnostou kupit novu.

Podobny vyrok servisaka pri dotaze na znacku pri kupe novej pracky:
"kup si taku, ktoru ti nebude luto za 3 - 4 roky vyhodit"
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Aug 2017, 16:32

Ďakujem, aj keď za skrytú odpoveď !

A presne to isté sa mi stalo s pračkou Siemens. Mierna vôľa v ložiskách. Chcel som ich nechať preventívne vymeniť. Asi som natrafil na seriózneho servisáka, ktorý mi povedal: "Nechcem z vás zbytočne ťahať peniaze. Používajte pračku, kým neodíde a potom kúpte novú".
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
DjBass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 14 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Košice

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa DjBass » 09 Aug 2017, 20:33

Vdaka za odpovede. Skusim spravit to najjednoduchsie - poklepat vareskou vsade, kde ste odporucili. S kupou novej som uz zmiereny, moj prispevok som pridaval skor z dovodu, ci sa tu neobjavi nejaka iskierka nadeje. :)

S chladnickou ako takou som bol spokojny, chladnickova cast bezi OK a chladi dobre, kompresory su tiche, ale za tie roky uz bolo treba vymenit tesnenia a policky v mraznicke su uz trosku polamane. Skoda, ze tam nedavaju poriadne ako boli kedysi v starych mraznickach, ale len slabe plastove.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Aug 2017, 23:03

Ako sa hovorí, najlepší je na takéto poruchy -ruský vercajg- kladivo, :D
,, americkie kompoňenty, ruskie kompoňenty, vsjo Thajwan,,- drbol kladivom a ...ide to. :D
Pri týchto výrobkoch všetko záleží od toho, ako kvalitne a zodpovedne to bolo poskladané vo fabrike, alebo ako to opravil servisák.
Calex 270R mi beží v pivnici už len ako záloha na mäso, ktoré sa mi nevmestí do chladničky v byte , má rok výroby 1980,/na mladomanželskú pôžičku/a okrem toho, že už celkom dobre netesní / tesnenie asi nemám šancu zohnať nové/, tak beží a beží a hore si drží mínus 13°C, dolu okolo mínus 5°C, tam najlepšie vychladí karton piva. :wink: No čo s ňou?... mám ju zastreliť?...len aby som dal zarobiť obchodníkom? :lol:
Tie chladničky ,či mrazáky , nemajú rady prenášanie a vždy v takom prípade sa objaví nejaká porucha,ale ak sa podarí ju rozchodiť,tak potom na dlho nie je problém.Ak si však zmyslí, že stačilo,tak je koniec,pretože zväčša sú to závady spôsobené nečistotami,ktoré sa u starších systémov uvolnia do okruhu a niekde ho upchajú,alebo dôjde k mikrotrhlinám na spojoch a unikne postupne hladivo.

Ony sú ako tá Hiadlovka, čo povedala... aňi sa ma ňeťíkaj,ak si ma nevezmeš. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa xmilos » 10 Aug 2017, 06:03

5ko nechces pchat peniaze do gagora obchodnikom s bielou technikou
ehm len si zisti, ci ich nepchas elektrikarom.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Aug 2017, 08:08

5ko napísal:že už celkom dobre netesní / tesnenie asi nemám šancu zohnať nové
tesnenia na chladničky/mrazničky má pomerne dobrý výber Avelmak. Majú aj univerzálne... zvarené sú dva rohy,odrežeš na mieru a dva rohy zlepíš. Tiež som tam už 2x kupoval univerzálne...spokojnosť
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1045
Prílohy
napríklad...
napríklad...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Aug 2017, 09:04

Dík, dobre vedieť,len či nepríde s domrvenou magnetickou páskou/?/.
Ale zatial drží,len na jednom mieste som do drážky strčil tenkú akvaristickú hadičku, aby lepšie pritlačilo tesnenie.
/A elektrika ma netrápi :wink:/
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Mraznicka slabo mrazi

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Aug 2017, 18:08

Teda, obzerám sa po chladničkách (kombinovaných). A hlavu mám "ako melón". Je tu niekto trochu viac oboznámený s problematikou ? Čo by chladnička mala mať, čo nemusí, znamená známa značka (okrem ceny) niečo navrch, ... ? (Páčia sa mi chladničky Bosch, Siemens.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď