Pascal

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Matho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 277
Dátum registrácie: 29 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok/Zilina
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Pascal

Príspevok od používateľa Matho » 20 Jan 2009, 18:20

caute chalani potrebujem vypracovat tychto 4 otazok takze kto by vedel nech napise na danu odpoved a je to v pascale...
1.Vysvetlite prikaz cyklu FOR.
2.Vysvetlite udajovy typ REAL (operacie,relacie,funkcie,...)
3.Napiste program,ktory vypocita aritmeticky priemer 3 cisel a malo by to byt pomocou cyklu FOR
4.Zadajte n cisel a zistite, kolko z nich bolo z intervalu(1,10).Pomocou cyklu for.
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 20 Jan 2009, 18:28

Jaaaj, keby som našiel zošiť z 2r. tak by som ti to napísal...pozeral som, neviem kde ho mám a z hlavy ti to presne zadefinovať neviem...
Ale sú to základné príkazy, program je ľahký vzorec a pár riedkou...

Na nete to všetko nájdeš...

http://www.trsek.com/
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Split

Príspevok od používateľa Split » 20 Jan 2009, 19:31

1. FOR- procedura ktora vykona vopred dany pocet cyklov. Predpis je FOR pocitadlo TO (alebo DOWNTO) cislo DO a nasleduje jeden prikaz. Zadanim TO sa pocitadlo po vykonani cyklu inkrementuje u DOWNTO je to naopak.
2. REAL- dátový typ reálny. Čo tam treba vysvetliť neviem. Sn=aď len to že ak chceš vykonať funkciu delenia treba použiť tento dátový typ. Ešte možno to že keď takéto číslo zobrazuješ môžeš použiť takýto zápis: write(cislo:2). Zaokŕuhli to na dve desatinne miesta.

3. program bla;
uses crt;
var a,b,i:real;

begin

clrscr;
for i:=1 to 3 do
begin
readln(a);
b:=b+a;
end;
b:=b/3;
write(b:2);
readln;
end.

4. toto yadanie mi pripada ako blbe lebo ak yadas ye n cisel tak nevies kolko ich bude takye musis pouyit aj readln a popripade aj pole a s tzm sa mz uy nechce hrat..

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 24 Jan 2009, 17:33

Nechcel som otvarať novú temu tak to sa pýtam tu (ak to nie je spravne tak ma opravte)
chcem si postaviť jednoduchý merač frekvencie k PC cez sériový port, už mám aj program ale všetky príkazy, kt. som našiel na nete mi nefunguju

potrebujem jedinú vec, chcem aby mi pascal vypísal aká je na pine hodnota či logická 0 alebo 1 alebo nech sa to číslo aspoň mení pri zmene napätia na pine voči zemi

PS:je normálne že mám na pine 7 napätie -10,5 voči GND

Ďakujem za radu
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Split

Príspevok od používateľa Split » 24 Jan 2009, 18:03

daj radsej paralelny

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 24 Jan 2009, 18:22

prečo? tak daj príkaz
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 24 Jan 2009, 18:56

To ze tam mas take napatie je normalne. Na paralelny by som nic nerobil, je to uz neperspektivne rozhranie. Pomoct s pascalom ti neviem, co takto skusit C? Tu je jednoduchy programcok na ser. komunikaciu: http://daqq.eu/download/robotika/terminal.cpp
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Split

Príspevok od používateľa Split » 24 Jan 2009, 19:46

tesla512 napísal:prečo? tak daj príkaz
chces? NA:

port[$378]:=80;
a:=port[$378];

napr.

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 24 Jan 2009, 19:55

Dakujem
A čo sa ti nepáči na sériovom porte
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Vágner

Pascal

Príspevok od používateľa Vágner » 24 Jan 2009, 20:53

Na pinu è.7 má¹ uvedenou hodnotu napìtí proto¾e to je výstup oznaèený RTS.Jinak je to jeden z výstupù pomocných linek øídícího registru modemu dostupný na adrese BA+4.Tento je souèástí 10 registrù UART 8250 pøípadnì jeho nástupce 16450 pomocí ních¾ je mo¾né øídit ve¹keré funkce sériového vstupu a výstupu.BA je bázová adresa sériového portu ta 4 je offset.Tak ¾e pokud chce¹ tento výstup nahodit tak to je jendoduchý pøíkaz
program......
const BA=$3F8;(pokud nevolí¹ z více sériových portù)
uses CTR,DOS a dal¹í.....
......
program zap;
begin
Port [BA+4]:=2;
......
......
Port [BA+4]:=0;
......
end.
Jinak popis dal¹ích mo¾ností ovládání sériového portu je na více stránek.
Vágner

JohnnyKos
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 06 Júl 2008, 00:00

Príspevok od používateľa JohnnyKos » 24 Jan 2009, 20:57

všetko potrebné ohladom seriovej linky nájdeš na http://hw.cz/rs-232
0

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 08 Feb 2009, 14:51

konečne som si našiel čas tak som vyskúšal som vaše rady:

príkaz od Vágnera funguje bezchybne: veľká vďaka, určite sa zíde

internet mi moc nepomohol našiel som len schemi na komunikáciu medzi PC alebo terminálmi

tak som to zapojil podla tejto schemy na otestovanie
no nejak mi to blbne a vôbec nereaguje na sláčanie tlačidla,
pužívam príkaz: port[$3fd]; no hodnota sa na ňom mení nepravidelne a len niekedy mám pocit že to ovlám ja, aj to musím počkať 6 sekund pred dalším stlačením čo je pre meranie frekvencie nepoužitelné
netuší niekto prečo je to tak spomalené a nespoľahlivé

pascal predsa musi zvladnut frekvenciu aspon 100Hz alebo je v tomto smere obmezený?
už neviem čo mám vyskúšať aby to fungovalo
Prílohy
P2080056.JPG
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Vágner

Pascal

Príspevok od používateľa Vágner » 08 Feb 2009, 15:23

Podle toho schéma odpoj to spojení vstupu s GND pokud ho tam chce¹ nechat pøipojený tak zvy¹ odpor co tam má¹ z GND na vstup na hodnotu 10-15K.Pokud ho odpojí¹ nic se nestane pro pokusy jako výstup pou¾ij jenom jeden výstup sériového portu buï DTR nebo RTS nebo TXD.Jako vstup DO POÈÍTAÈE pou¾ij jeden ze vstupù DCD,DSR,RI,CTS,ten pou¾ívám nejèastìji pou¾itý vstup co má¹ ty tedy pokud je to pravda RXD tì¾ko bude¹ pøi pøímém adresování sériových vstupù èíst ,bude ti dìlat to co popisuje¹.Ohlednì snímání frekvence tak s programem a zapoijením co je na tomto webu snímám frekvenci do 20Khz.Uvedené vstupy DCD,DSR,RI,CTS jsou na bázové adrese BA+6.VÝSTUP RXD JE NA BÁZOVÉ ADRESE BA+3.

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 08 Feb 2009, 15:38

takže príkaz port[BA+...] sa dá použit aj na čítanie hodnoty?
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Vágner

Pascal

Príspevok od používateľa Vágner » 08 Feb 2009, 15:47

krátká ukázka
program stav;
uses crt;dos; a dal¹í
const BA=$3F8;
var ch:char;a:integer;......dal¹í
Begin
Port [BA+4]:=2; zapnutí RTS
clrscr; smazání obrazovky
repeat zaèátek opakování
a:=(Port[BA+6] AND 16) DIV 16; ètení stavu vstupu CTS apøiøazení do "a"
writeln('hodnota vstupu je',a,' ');clreol; výpis na obrazovku a mazání do konce øádku
until keypressed; konec opakování pøi stisku lib.klávesy
Port[BA+4]:=0; vypnutí výstupu RTS
clrscr; smazání obrazovky
end.
Ukázka jak to jde napsat zpùsobù je více
Na mìøení frekvence se program dá napsat celý v Pascalu bez pou¾ití asembléru nebo èást v Pascalu a vlastní èítací smyèka pro mìøení pak v uvedeném asembléru zále¾í na tobì jak si ho napí¹e¹.

Vágner

Pascal

Príspevok od používateľa Vágner » 08 Feb 2009, 15:49

Psal jsem ukázku tak teï odpovídám
Ano jinak to nenaète¹ pokud ov¹em nezvolí¹ asemblér tam to je trochu jinak ale v podstatì je to to samé.

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 08 Feb 2009, 15:50

program je už hotový dorábam len schemu ale zastavil som sa na už pri prvom testovaní
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Vágner

Pascal

Príspevok od používateľa Vágner » 08 Feb 2009, 15:55

Program jsi psal celý v Pascalu nebo také z èásti v asembléru?a¾ dodìlá¹ dej vìdìt jak maká já pou¾ívám obyèejné zapojení tak jako zde uveøejnìné

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 08 Feb 2009, 16:09

komplet v pascale o asemblér som len počul ani neviem poriadne čo to je

celu konstrukcie chcem potom uverejnit na svetelektro prtože je velmi jednuduchá a vedieť presnú frekveciu určite jednoduchým elektronikom ako ja, ktorý nechcú mínať peniaze na merače
ale program je len jednuduchí: tak že len ja viem aku vrekvenciu ukazuje no možno sa s ním pohrám
a v schéme mám aj 2 binárne deličky čiže horný merací rozsah je obmezdený len rýchlostov IO

PS. velká vďaka za pomoc, posunul si ma o míľový krok dopredu
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Vágner

Pascal

Príspevok od používateľa Vágner » 08 Feb 2009, 16:40

Rád jsem Tì trochu pomohl o nic nejde pokud by jsi chtìl a¾ rozbìhá¹ ten pøípravek zkusit èíst frekvenci v tom asembléru tak dej vìdìt na soukromou stránku.Poslal bych Ti napsanou èást programu a dal¹í vysvìtlení.Hodnì zdaru pøi tvorbì pøípravku a úprav programu.
Naposledy upravil/-a Vágner v 08 Feb 2009, 16:41, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď