Zateplenie stropu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa pablox » 16 Sep 2017, 16:03

Zdravím chlapi, písal som aj na iné fórum ale moc mi nepomohli. Chcem sa spýtať, či tu niekto riešil zateplenie stropov v byte na prvom poschodí (pod nami sú len pivnice zarovno s terénom) buď znížením stropov sádrokartónom a vyplnením sklenou vatou alebo "naplácaním" styroduru hrúbky 5cm na strop a presieťkovaním.
Ide mi o praktické skúsenosti, či táto úprava pomohla zvýšiť tepelný komfort v byte a znížiť prestup tepla cez betónovú podlahu ku susedom nadomnou.

Ďakujem :)
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa jezevec » 16 Sep 2017, 16:57

Pokud soused nad tebou nemá v bytě teplotu 5°C, tak ti zateplení stropu nijak nepomůže. Pro zvýšení tepelné pohody je potřeba zateplit podlahu, nejlépe ze sklepa (pivnice).
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa djwiktor » 16 Sep 2017, 17:12

Presne, ak je pod tebou pivnica, tak bud zateplit strop pivnice,alebo u teba nadvihnut podlahu a pridat izolaciu.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

alois

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa alois » 16 Sep 2017, 18:43

Každé zníženie objemu vykurovaného priestoru při rovnakom zdroji tepla prinesie pohodu.
Ale ak si zateplíš strop, tak ti neodíte teplo k susedom do podlahy v takom veľkom množstve, ale chlad od tvojej podlahy budeš mať. Ušetrené teplo nebude adekvátne materiálu a vynaloženej robote a návratnosť bude veľmi dlhá.

Nakoľko pocit chladu ide od nôh, naozaj by sa muselo previesť komplexné zateplenie stropu v pivniciach na celej ploche. Robilo sa to v panelákoch v Petržalke, ale taktiež náklady prevýšili rozumnú dobu návratnosti investície.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa breta1 » 17 Sep 2017, 09:46

Tady je potřeba rozhodnout, jaká část tepla se ztrácí tvoji podlahou a jaká část tvým stropem. Já bych tipoval, že většina tepla uniká tvojí podlahou.
Předpokládám, že nepřipadá v úvahu provedení izolace stropu v pivnici:
Samozřejmě izolace tvé podlahy je složitější, protože buď ji musíš vysekat a kus snížit a dát tepelnou izolaci cca 10cm, nebo celou podlahu o sílu izolace zvýšit, což znamená předělat všechny dveře a mnohdy předělat vodoinstalace atd.
Snížit a zateplit stropy je velmi snadné.
0

poki
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 15 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: liptov

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa poki » 17 Sep 2017, 13:52

oslov spravcu bytovky ci nebude zateplovat stropy pivnice. ak nie zisti ci je moznost ze ti preplati naklady na svojpomocne zateplenie.
pivnice spadaju pod spolocne priestory mohlo by to ist z fondu oprav. a bude na to treba aj suhlas vlastnikov bytov.
podlahou budes nat najvacsie uniky. ak zateplis strop pomoze to tiez. akurat si zastavis prestup “tepla” od suseda nad tebou.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa pablox » 17 Sep 2017, 17:53

Vďaka za reakcie chlapi, ono ako píšete, zatepliť strop je jednoduchšie ako podlahu pokiaľ nie je možnosť zatepliť pivnicu. Písal som správkyni ohľadom zateplenia stropov pivníc, odpovedala - bude schôdza :D Čo tam bývame 16 mesiacov tak schôdza nebola, takže dáme viac kobercov a papuče :D Ale už mám myšlienku so zateplením stropu aspoň vybitú z hlavy a ušetrené peniaze použijem inde :)
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa elmoto » 17 Sep 2017, 18:55

Zdravým. Bytovku máte už zateplenú? Ak nie a je plán, trval by som a informoval obyvatelov a dôležitosti zateplenia stropu pivníc. Ak je to stará bytovka plná ľudí bez progresie rastu kvality a ekonimiky žitia volil by som presťahovať sa do lepšieho. Ale aj po zateplení stropu pivníc neočakávaj podstatné zlepšenie. Pivnice sú plne železobetonových nosných priečok ktoré sú ako rebrá tvojej podlahy. Ja by som sa skúsil spýtať ak je v okolí rovnaká bytovka ale zateplená ľudí z prvého poschodia ako im to pomohlo. Ja som tak byval v novostavbe zateplena moderna na prvom poschodí. Pod izbou bol vchod a chodba. Cez zimu ked bolo -15 až 20 podlaha mala teplotu 12 stupňou a steny zo spodu plesnili. Presťahovali sme sa.
0
nie som tu

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Sep 2017, 19:00

Videl som také polystyrénové ozdobné kazety, ktoré sa lepia na strop. Určite by to tiež pomohlo, (no vypadá to dosť "sedliacky").

Bolo to už dávnejšie, čo na internete bola obrovská hádka medzi odborníkmi aj "odborníkmi" o funkčnosti zatepľovacích náterov. Okrem iných sa predával, (a možno sa ešte aj predáva), ThermoShield. Bol aj na vnútorné zateplenie. Na skúšku som kúpil piksľu a natrel som celú detskú izbu a v spálni stenu okolo okna. Syn takmer nekúri, (neobývam tú izbu, takže presne neviem posúdiť), a zo spálne je najteplejšia izba v byte. Možno sa mýlim a kúri mi tie izby spodný sused. No já by som na ten náter aj trochu veril ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Sep 2017, 22:39

Ja osobne tiez nemam skusenosti s tym naterom ThermoShield (coskoro budem mat), ale kolega v praci mi vravel ze mal jednu vacsiu izbu a bola studena. Radiator pod oknom nestihal nahriat celu izbu. Tak si dal namontovat druhy radiator na opacny koniec izby.
Potom neskor este pouzil ten nater ThermoShield. Dopadlo to tak, ze musel odstavit ten pridany radiator, lebo v izbe bolo velmi teplo. Takze namiesto pridania radiatora, by mu stacilo len pouzit ten ThermoShield nater. Nakolko ho z prace poznam dobre, tak mu verim. Nema dovod mi klamat.
Ja mam jednu rohovu izbu kde poobede uz nie je slnko a je tam blizko mur pri stene (asi 80cm) a preto tam stale fuka. Z toho dovodu ta stena je nachladnejsia a ta izba vychladne medzi intervalmi kurenia ako prva. Teraz v Okt-Nov tu stenu natriem s tym ThermoShield naterom a aj tu s oknom. Vnutorne steny nebudem natierat. Uvidim potom ako to dopadne a dam vam vediet (len mi to pripomente ak zabudnem), ci je teplo citit alebo nie.
Chcelo by to datalogger teploty.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
SIGINT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 09:23
Bydlisko: Trakovice
Vek: 48

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa SIGINT » 18 Sep 2017, 08:02

Takto...
Brácho voľakedy býval v bytovke na 1-om poschodí a presne nad "vchodom" , to znamená že obývačku mal rovno nad chodbičkou s poštovými schránkami. A jasné že niektorí sedláci nevedia za sebou zatvoriť dvere.
Jemu nepovolili ostatní nájomíci zatepliť strop, tak dal na podlahu 2cm styroduru a na to 15 OSB.
Ale ak ti povolia zatepliť strop či už klasicky // polystyrén 2-3 cm // ,alebo sadrokartón a vata určite to prinesie zvýšenie tepleného komfortu.

Jozef.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa Samanko » 18 Sep 2017, 10:22

Polystyren 2-3 cm ? to bol vtip ?
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Sep 2017, 10:40

Dolfi napísal:...také polystyrénové ozdobné kazety, ktoré sa lepia na strop. Určite by to tiež pomohlo....
Samanko napísal:Polystyren 2-3 cm ? to bol vtip ?
:D to sú také ako videl Dolfi - len duplované :D na hrúbku aj na plochu :D

a vôbec..... každý centimeter dobrý
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 18 Sep 2017, 10:40, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Sep 2017, 10:40

Samanko,
Ja si myslím že nie. Každý mm izolácie ti pomoze. Otázne je cena vs. uzitok.
Predsa nemôže zdvihnúť podlahu o 20cm. Čo iné mu ostalo urobit. Dať tam takú hrúbku akú tam mohol dat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Sep 2017, 10:57

:lol: a vôbec..... každý centimeter dobrý :lol:
...to ti povedala žena, ked si našiel suseda v skrini? :lol:

Ale k téme, v BB našťastie takmer všetci panelákovci pochopili, že tí ,ktorí bývajú nad pivnicami či vestibulmi doplácajú na ostatních jednak finančne, jednak tepelnou nepohodou a preto sa tieto priestory zateplujú bud samostatne,alebo pri zateplovaní obvodových stien.Stačí to presadiť a zdôvodniť na schôdzi a všetci to pochopia.O tom , či to pomôže netreba pochybovať,zatial som to videl robiť už vo vela panelákoch ,kde je prevažna väčšina domov podpivničená.Samozrejme tieto problémy súvisia aj s vyregulovaním sústavy ÚK,ale to nie je jednoduchý ani lacný špás.
Jasné že všade sa najdu špekulanti, čo budú proti tomu,pretože ich sa to priamo netýka, taký sme už ludia,ale stačí im navrhnúť, nech si vymenia byt s tým postihnutým a hned sú ticho.Sami si pritom doma zavrú radiatory, aby ich vykurovali okolité byty...
Treba sa ozvať na schôdzi, alebo iniciovať jej zvolanie a žiadať o nápravu,prípadne napísať na družstvo,alebo majitelovi domu,prípadne aspoň vyžiadať od nich súhlas zo zateplením na vlastné náklady.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa miroja » 18 Sep 2017, 11:23

Ak mate v bytovvom dome spolocenstvo, zo zakona musite mat minimalne raz za rok Zhromazdnie vlastnikov bytov. Tam to navrhni. Ak ste pod spravou nejakej firmy, treba oslovit zastupcu bytoveho domu, aby zabezpecil, nech sa to da do planu udrzby a potom sa to uz musi urobit.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa pablox » 18 Sep 2017, 11:30

Uvažovali sme aj o zateplení podlahy, ale asi si to vie každý predstaviť ako by sa to robilo v zabývanom zariadenom byte, síce po jednej izbe by sa to dalo ale opäť kopa nákladov, pod plávajúcou mám ešte staré bukové parkety, tam by sa dalo získať pár cm na izoláciu...počkám ako to bude so schôdzou, tam to navrhnem, hodím reč aj s ostatnými susedmi na prvom. Už ale vidím niektorých starších susedov, ktorí budu mať kopec rečí (keď vedľa začali prerábať, pričom dali na výťah papier s oznámením prerábky - už som pri výťahu počul reči typu "bože prerábať, som zvedavý či majú stavebné povolenie" ) :D Navrhnem nech si vymenia byt na jednu zimu. Asi najdostupnejšie riešenie - termoponožky :D
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa miroja » 18 Sep 2017, 11:37

S tym prerabanim... nie kazdy si uedomuje, ze ked si kupil byt, tak si vlastene moze robit co chce len s omietkou na stenach. Takmer vsetky ostatne upravy (nove dvere v stenach, vymena jadra, upravy v rozvodoch vody, plynu, typ a velkost radiatorov) maju vplyv aj na ostatne byty a preto si nemoze vlastnik ytu robit aj vo lastnom byte co chce...
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa pablox » 18 Sep 2017, 11:59

Chceš povedať, že keď si idem dať vymeniť vchodové bytové dvere, musím to hlásiť správcovi bytovky? A k tej prerábke - myslel som si, že stačí dať písomné oznámenie na informačnú tabuľu vo vchode, aby susedia vedeli, že bude hluk.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Zateplenie stropu

Príspevok od používateľa miroja » 18 Sep 2017, 14:03

Pokial sa nemylim, pri vymene dveri netreba specialne povolenie, pokial dere zostavaju na povodnom mieste a nemeni sa rozmer dveri.
Ak chces ale naprikald vymienat jadro a nove jadro bude z materialu, ktoreho merna hmotnost je rovnaka ako povodne jadro (napriklad zo sardokartonu), staci len info, ze budes buchat a prasit. Ak budes murat jadro naprikald z iporu, uz to nestaci, donedavna stacila ohlaska na stavebnom urade,ale pokial viem od 1.1.2017 uz musi byt aj na takuto upravu stavebne povolenie, pretoze sa meni zatazenie tvojej podlahy a susedovho stropu. Pokial menis dispoziciu bytu (presuvas steny napriklad WC ci kupelne inak) uz je stavebne povolenie nutne. Ak chces vypili hoci aj v nenosnom paneli nove dvere, musi byt sucastou povolenia aj staticky vypocet zodolnenia panelu. Pri jeho vypocte sa berie do uvahy aj pripadna taka ista uprava na nizssich, ci vyssich poschodiach, preco naprikald maju kopiu takychto povoleni odozdavat vlastnici bytov spolecenstvu.Dalsia moznost je kaslat na vsetko, ale potom sa zas netreba cudovat, ze s strope po malovani stale objavuju praskliny v spojoch panelov...
EDIT: Ak chces menit radiator za iny (priadt clanky), menit termoregulacny ventil, toto je isto nutne konzultovat s vedenim spolocenstva, pretoze v dnesnej dobe musia mat bytove domy uz davno niekolko rokov vyregulovanu vykurovaciu sustavau aj rozvody teplej vody (to ak by si chcel napriklad presuvat kupelnu niekam inam a popritom by si chcel upravit stupacku teplej aj spiatocku teplej vody).
0
Naposledy upravil/-a miroja v 18 Sep 2017, 14:28, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok