Sklenená fľaša + argón

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa medved » 22 Okt 2017, 11:59

Nazdar.. nemá niekto skúsenosti či nápad, ako hermeticky zatesniť sklenenú fľašu naplnenú argónom ? Pokusne som naplnil pondelok (16.10.) dve fľaše a dnes v nedeľu (22.10.) po týždni už dosť vidím rozdiel a celkom dosť plynu sa vymenilo zo vzduchom :? Fľaša s argónom je zatesnena korkom cez ktorú ide elektróda a vrch je ešte zaliaty s tavnou pištoľou. Nápad bol ešte zaliať to epoxidom, ale s ním som ešte nerobil tak neviem nakoľko to bude reálne a ako by to tesnilo. Neviem, čo iné alebo či existuje nato niečo lepšie. Predstava je, aby to vydržalo nejaký ten rok a nie už po týždni vidím nasatý vzduch. Tlak je atmosférický, žiadny podtlak ani pretlak.

Je to pravdaže experiment s vysokým napätím - plazmová fľaša.
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa clim-ber » 22 Okt 2017, 12:54

Ja si myslim, ze plynotesne to uzavries jedine zatavenim. Tak ako pri elektronkach.

https://www.youtube.com/user/glasslinger/videos
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa Marek1975 » 22 Okt 2017, 13:03

nepomohla by mosadzna zatka zo zavitom a silikonova instalaterska paska?
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa milan209 » 22 Okt 2017, 13:08

Ja by som to zagebal sanitárnym silikonom. Je to vratný proces a myslím si že to musí utesniť.
0

Používateľov profilový obrázok
bar007
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 06 Mar 2011, 00:00

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa bar007 » 22 Okt 2017, 13:21

skôr by som povedal ze by na to bol vhodny polyuretanovy tmel, presnejsie povedane lepidlo na autoskla ten len tak nepovoli.
0
Radšej sa spýtať a byt hlúpy 5 minút ako sa nespýtať a byť hlúpy cely život

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa mr.mio » 22 Okt 2017, 14:35

medved napísal:Tlak je atmosférický, žiadny podtlak ani pretlak.

Je to pravdaže experiment s vysokým napätím - plazmová fľaša.
Tieto dve vety si protirecia. Skus zratat stratovy vykon v plyne a jeho roztaznost. Podla mna je tam tlak dostatocny na to,aby argon utiekol okolo elektrody ci hrdla flase. Ked plyn ochladne,nasaje vzduch. Skus to hrdlo zatavit. Ale skus napr. skumavku, nie flasu. Ma tensiu stenu.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa medved » 22 Okt 2017, 15:30

Noo hej to je pravda, myslel som to pravdaže tak, že len som tam plyn napustil pri normálnom tlaku. Ale pri výbojoch vo vnútri sa celkom ohrieva sklo a plyn a práve vtedy to musí prepúšťať.. :? .. no, nejaké nápady tu už zazneli, skúsim niečo ešte pokusne vyskúšať a uvidí sa.

Práve, že ja hľadám niečo čo najväčšie, už tu mám nachystané 5l demižóny :lol: .. ale kým nedoriešim tesnenie tak nemá zmysel sa púšťať do väčších fliaš. Avšak teraz ani neviem, nakoľko reálne to bude tesniť pri ešte väčších fľašiach. Ono tie skúmavky s plynmi si viem eventuálne objednať aj z číny, nie sú práve najlacnejšie, no je to celistvé sklo bez zátavov a elektród z borosilikatového skla.

-- Spojený príspevok 22 Okt 2017, 14:43 --

Pre predstavu moje videá spred pár dní, kedy to ešte šlo pekne :)

https://www.youtube.com/watch?v=4c78o4CrRX8
https://www.youtube.com/watch?v=VfCaSx2P-PI
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa mr.mio » 22 Okt 2017, 17:42

Zle som sa vyjadril. Z tej skumavky si sprav elektrodu a tou potom zatesni hrdlo flase. Ma tensie steny,nahrejes,prevlecies elektrodu,nahrejes aj flasu a zalepis do jedneho kusu. Samozrejme,treba si nachystat aj nejaku tenku sklennu trubicku cez ktoru odsajes vzduch,napustis argon,roztavis a zatesnis. Podobne ako sa vyrabaju ziarovky ci elektronky. Na YT je toho vela. Cakal som skor ziarivy vyboj ako iskrenie. Pri takom iskreni sa ta flasa prepali po par pokusoch.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa medved » 23 Okt 2017, 09:00

Aha no to uz zacina byt komplikovane na moje domace podmienky. Avsak nasiel som tiez na YT zaujimavy napad, ktory by stal za pokus ist aj tymto smerom. Opat to chce vhodne lepidlo a vhodny ventil. Odstat vzduch a pustit argon.. potom zasa kus odsat a zasa pustit argon pripadne rovno nechat argon pri urcitom podtlaku ak by to zvladlo lepidlo a ventil dlhodobo. Mat flasku s ventilom a flasku argonu doma to uz moze byt ina sranda.

https://youtu.be/TrZxUdJcxNk
Hned na zaciatku ukazuje flasku.

Ono vyboje su take a nie tlejive hlavne preto, ze je tam atmosfericky tlak a nie podtlak + stale je tam urcite male mnozstvo vzduchu vzhladom na sposob plnenia flase. Nehreje sa to zasa az tak aby som prepalil sklo, toho sa vobec neobavam.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa mr.mio » 23 Okt 2017, 19:26

Napadla ma slahackova flasa. Su hlinikove ale aj sklenne s opletenim. Ma hrube steny,zavit aj s ventilom. Staci upravit ten ventil a jeto.
0

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa otep69 » 23 Okt 2017, 19:49

Ako tu tak citam napadlo ma pouzit gumenne zatky na flase, ktore dostanes kupit vo vinarskych obchodoch a popripade este to poistit silikonom. To by nieco mohlo pomoct.
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa E001 » 23 Okt 2017, 20:31

S tými gumovými zátkami máš určite pravdu. Tiež som uvažoval, či ten plyn nemá tak malčké molekuly, že prelezie cez štruktúru korku v mieste kontaktu s elektródou. Práve pri rozťažnosti plynu vplyvom teploty. Navyše predpokladám, že tá VN elektróda - alebo ekektródy - prechádzajú tiež tým štuplom. Tak by som v prvom rade použil gumený štupel, s elektródou zaliatou silikonom a pred vložením štupla by som ešte pre istotu povrch štupla namazal vrstvou silikonu. Aj sa bude ľahšie zasúvať do hrdla fľaše.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa medved » 22 Nov 2017, 06:49

Dakujem vsetkym za napady... zatial sme s boraichom skusili epoxid a cely vrch poriadne zaliat. Zatial to stale funguje a argon ostava dnu. Som zvedavy do kedy. Je zaujimave, ako sa to sprava, ktovie ake a ako sa meni vnutorny tlak od teploty. Niekedy treba doslova nahriat sklo zvonku, aby naskocili vyboje. Kedy sa pritom zvysuje tlak, co nie je idealne pre lahku ionizaciu, ale zasa klesa odpor izolantu skla.. ktovie co sa tam vsetko deje.. no je to zaujimave.

http://www.vn-experimenty.eu/index.php? ... gon_bottle
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa StefanST » 22 Nov 2017, 12:38

Ako písal mr.Mio, najlepší spoj je zatavený spoj sklo-sklo.
Materiál by mohli mať tam, kde vedú laboratórne sklo. Rôzne rúrky, trubičky, banky, možno aj ventily.

Pri práci s vákuom/nízkymi tlakmi sa používali sklenené ventily kónického tvaru s dierkou, spojenie otáčavej a pevnej časti namazané niečim (vazelína). Niečo takéto:
ventil na plyn.png
Korok sa mi zdá dosť porézny na to, aby neprepúšťal plyn.

Pre napúšťanie plynu do flaše ma napadlo napustíť fľašu vodou, aby tam nezostal vzduch a potom napustiť fľašu plynom,tak aby voda vytiekla von (alebo odsávať vodu a nahradiť to "nič" plynom). Ale asi by bol problém so zbytkom vody (vodnej pary).
Alebo, ako to majú/mali atramentové hlavice v tlačiarňach HP. Vnútri fľaše je balón s vyvedeným vývodom. Balón sa nafúkne, vytlačí vzduch vo flaši. Potom sa druhou rúrkou napúšťa vzduch do fľaše a vzduch z balóna ide von až kým sa všetok vzduch v balóne (ktorý je vo fľaši) nenahradí napúšťaným plynom. Nedochádza tak k miešaniu plynu so vzduchom pri napĺňaní fľaše. Len ešte tú záverečnú fázu by trebalo domyslieť, aby plyn nemiešal so vzduchom cez stenu balóna pri skladovaní a používaní.

Práca so sklom by sa mala dať uskutočniť aj v domácich podmienkach, stačí vhodný horák na ohrievanie a natavenie skla.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Nov 2017, 15:52

hm, ten balon je zaujimavy napad, diky, nejak vyskušame.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa otep69 » 22 Nov 2017, 17:49

StefanST napísal:Pre napúšťanie plynu do flaše ma napadlo napustíť fľašu vodou, aby tam nezostal vzduch a potom napustiť fľašu plynom,tak aby voda vytiekla von (alebo odsávať vodu a nahradiť to "nič" plynom). Ale asi by bol problém so zbytkom vody (vodnej pary).
S tym by bol problem urcite. Sice neviem ake hlboke vakuum tam dosahujete, ale co mam v robote linky tak uz aj vzdusna vlhkost im robi neuveritelne problemy. Neviem ake podmienky na to mas, ale asi najidealnejsie by to bolo vyvakuovat na aspon o rad nizsi tlak ako je pozadovany (idealnejsie dva rady) podrzat to na tomto tlaku nejaku hodinu dve a potom vpustit do toho "vakua" pozadovanu zmes plynov (nemusi byt len cisty argon, ale aj zmes s dusikom, alebo heliom). To podrzanie na tom tlaku je prave kvoli vzdusnej vlhkosti zachytenej na stenach flasky, ktora sa pri znizenom tlaku zacne odparovat pri ovela nizsej teplote a zacne robit bordel.
Alebo ked to chces doviest k dokonalosti vyrob si geter ako je v elektronkach (to bol samozrejme vtip) :lol:
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Nov 2017, 18:25

Odkial dusik a helium ... :)
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa otep69 » 22 Nov 2017, 18:29

Da sa to zohnat. Dusik asi len vo velkych flasiach v predajniach kde drzia aj acetylenove supravy. A helium to sa da tusim zohnat aj v mensich flasiach, ktore su urcene napr. na plnenie balonov heliom. Ale cistota plynu bude asi pochybna.
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Sklenená fľaša + argón

Príspevok od používateľa medved » 22 Nov 2017, 19:54

No takto.. naše pokusy zatiaľ neboli pod žiadnym podtlakom, len za atmosférického tlaku napustené fľaše argónom. Argón sa ľahko ionizuje tak pri väčšom tesláku to ide jedna báseň. Neskôr mám v pláne aj odsávať vzduch a držať v určitom podtlaku. Nápady ďalšie zaujímave.. a ja viem už odkiaľ zohnať v podstate akékoľvek plyny.. He, Ar, Ne, Xe, Kr, N2.. ak teda nie sú problém peniaze tak mám blízko firmu, ktorá má alebo vie zohnať v podstate akékoľvek plyny. Avšak fľaše nepredávajú len požičiavajú a pri tých cenách a takýchto domácich pokusoch to je v podstate nereálne. Ar a He by sa ešte dalo poriešiť odtiaľ... Ar máme, He by sa poriešil. Ale ako aj píšeš, to He pre balóny... no ktovie aká je tam čistota, asi dosť pochybná keďže je to len pre balóny :D

-- Spojený príspevok 22 Nov 2017, 19:58 --

Taktiež ešte nemá pre mňa zmysel aktuálne riešiť He, keďže nemám dostatočne doriešené tesnenie a to He bude už iná sranda, aby to neprepúšťalo vonku... Xe by bol pre mňa veľmi zaujímavý.. snáď neskôr časom
0

Napísať odpoveď