Je Farad nevhodna jednotka pre kapacitu kondenzatora ?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

mirec10
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 12 Sep 2008, 00:00

Je Farad nevhodna jednotka pre kapacitu kondenzatora ?

Príspevok od používateľa mirec10 » 07 Nov 2017, 20:38

Caute,
spochybnil som nieco, co vacsina z vas povazuje za samozrejmost. Keby sa vas opytam ze ako vyjadrite mnozstvo energie, ktorym mozno nabit/vybit kondenzator, tak mi asi vacsina z vas odpovie "vsak staci vynasobit tu kapacitu v uF / mF / F napatim a mam to". To ale nie je pravda. Farad je v skutocnosti akousi vodivostnou jednotkou, ked ju rozlozim na zakladne jednotky tak je to ampersekunda / volt. Dal by som si na to pozor hlavne pri "superkondenzatoroch" co maju kapacitu v jednotkach faradov, keby si tie udaje vo faradoch a voltoch prepocitate na Jouly (co je podla mna spravna jednotka pre skutocnu kapacitu) tak zistite ze to az taky zazrak nie je. Pre blizsie pochopenie som uviedol priklad v obrazku:
Obrázok
Z toho prikladu si poviete, ze ten druhy kondenzator je sh*t, ked to ma len stotinovu kapacitu(?) voci prvemu, pricom napatie napatie je "len" desatnasobne. Pritom vam obidva kondenzatory dodaju rovnake mnozstvo energie, len pomer napatia a prudu je iny. Ked chcete vyjadrit kapacitu v Jouloch tak nasledovne:
udaj vo Faradoch * udaj vo Voltoch na druhu = kapacita v Jouloch.
0
NEKLAM
NEKRADNI
NEPODVADZAJ
STAT NEZNASA KONKURENCIU

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Je Farad nevhodna jednotka pre kapacitu kondenzatora ?

Príspevok od používateľa daqq » 07 Nov 2017, 20:55

Caute, spochybnil som nieco, co vacsina z vas povazuje za samozrejmost.
Nie.
Keby sa vas opytam ze ako vyjadrite mnozstvo energie, ktorym mozno nabit/vybit kondenzator, tak mi asi vacsina z vas odpovie "vsak staci vynasobit tu kapacitu v uF / mF / F napatim a mam to".
Takze stavias svoj argument na tom, ze niektori ludia nevedia zakladne prepocty? Energia v kondenzatori je E=0.5*C*U^2

Udavat kapacitu kondenzatora v jouloch kludne mozes, a ano, MOZNO to bude prakticke pre kondenzatory, kde ti ide o ukladanie energie. Je to vsak na nic pre casovacie ucely kde z kapacity vo faradoch vies rovno vyratat spustu uzitocnych veci (RC konstanty, rezonancie a x dalsich casovych zavislosti).

Tiez potom nutne musis udavat pri akom napati je dana energia, co je neprakticke.
udaj vo Faradoch * udaj vo Voltoch na druhu = kapacita v Jouloch.
Este Deleno 2.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Je Farad nevhodna jednotka pre kapacitu kondenzatora ?

Príspevok od používateľa hpeter » 07 Nov 2017, 21:47

podla wiki mozes faradu rozlicne nadavat
Prílohy
Screen Shot 11-07-17 at 09.30 PM.PNG
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok