Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 28 Nov 2017, 18:27

Ahojte,
chcem sa spytat ci ma niekto osobne skusenosti s tepelnymi cerpadlami pre vykurovanie domu, ako je to s ucinnostou pri mrazoch, s nakladami apod... stojim pred otazkou, kedy sa mam rozhodnut, ci TC, alebo plyn, prip. elektrina.
Za kazdy rozumny nazor dakujem.

P.S. Princip fungovania, apod. je mi to jasne, skor mi ide o prakticke postrehy.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa straciam » 28 Nov 2017, 18:35

co som sa rozpraval s kolegom, ktory ma tri roky TC v novostavbe (nizkoenergeticky bungalov) tak povedal ze nikdy viac. navratnost ziadna a vysolil za to cez 6000 eur.
musel dokurovat elektrinou, za co prisiel nedoplatok cez 3000 eur za zimu. lokalita stredne slovensko, horehronie, nadmorska vyska 540 m.n.m.
podrobnosti som neskumal, lebo nebolo casu o tom debatovat ale mozem sa ho opytat na podrobnosti.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 28 Nov 2017, 18:37

Bud tak dobry, spytaj sa, mam to v podstate podobne, nadmorska vyska myslim ze trosku nizsia, dom je typu bungalov, tiez nizkoenerg. Akurat suma za TC mam 10 000 :D Uz ma mrakoty obchadzaju, z toho rozmyslania a zvazovania. Dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa marioo » 28 Nov 2017, 18:40

Infra folie pod podlahovku a hotovo ...

Prevadzkove naklady - Lacnejšie ako plyn, drahšie ako drevo.. a najmä x krat lacnejšie ako priamovyhrev elektrinou - pohodlné, bezudržbove..

A počiatočne naklady tretinové ako čokolvek ostatne
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa elmara » 28 Nov 2017, 18:49

To zdenoeddie:

Občas chodím vypomáhat jednomu instalatérovi a můj osobní názor je, že pokud máš přístup plynu, tak bych šel do kondenzačního kotle s podlahovým vytápěním. Také je to větší investice, ale oproti TČ se jednou vrátí. Toť můj názor.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa ondistef » 28 Nov 2017, 19:10

Problém je u TC ten, že keď vonkajšia teplota klesne pod určitú hranicu, musí začať vykurovať elektrický ohrievač, ktorý je súčasťou TC (teda aspoň čo som videl u systémov vzduch - voda). U systému voda - voda a pôda - voda, je to zrejme lepšie, len aj počiatočne náklady budu ešte vyššie.
Ak máš prístup k plynu, tak to bude podľa mňa najlepšie riešenie, hoci cenovo tiež nebude najlacnejšie.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa cool-zool » 28 Nov 2017, 19:11

Prepáčte že sa votriem do tejto témy , tiež ma to zaujíma (na jar to budem riešiť) , ale má niekto aj nejaké skúsenosti s vykurovacími elektrickými rohožmi do podlahového kúrenia ?
Aby sme tu neodbočili od pôvodnej témy tak podrobnosti a presné otázky cez SS , prípadne nové vlákno . . .
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa E001 » 28 Nov 2017, 20:28

zdenoeddie napísal:Bud tak dobry, spytaj sa, mam to v podstate podobne, nadmorska vyska myslim ze trosku nizsia, dom je typu bungalov, tiez nizkoenerg. Akurat suma za TC mam 10 000 :D Uz ma mrakoty obchadzaju, z toho rozmyslania a zvazovania. Dakujem.
Ja by som to zhrnul asi tak: Životnosť zariadenia okolo 7 - 10 rokov. Zatiaľ sa mi dostal pod ruky jediný " Matuzalem ",ktorý sa dožil 12 rokov. Slušná účinnosť do vonkajšej teploty okolo +5 stupňov, pod túto hranicu zožerie viac energie, ako vyrobí tepla. Momentálne ceny chladiva - okolo 35 € za kilo, ak ti vyfučí 6 - 8 kg. :thumbdown: Vzduchový výmenník som menil na jednej troj ročnej mašine vlani pred vianocami - 2350 €. :crying: A mal som aj prípad,že zákazník povedal, že pôjde na dvojtarif. Tiež sa čudoval pri čítaní účtu za el. Po roku som ho presvedčil, že v noci veľa neušetrí, lebo mašina ide aj v zime večer do útlmu a v lete chladí tak isto iba cez deň. Jediný prípad som mal, kde v lete vykurovali bazén v baraku a TUV. Na zimu prepínali na plynový kotol...
0

vladosk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 27 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Prievidzsko

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa vladosk » 28 Nov 2017, 21:30

Ségra to má v Ostrave. Má ten systém vzduch - voda. Na jeseň a na jar je to v pohode, ale v zime vonkajšia jednotka zamŕza, systém otočí chod aby to rozmrazil a stráca účinnosť. Čím je viacej pod nulou, tým viacej namŕza a otáča chod. Pripája si elektrické špirály aby to vykryl, takže spotreba elektriky stúpa. Preto kúri keď sú teploty pod nulou drevom alebo uhlím. Takže veľká investícia a v tuhej zime malá účinnosť.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 28 Nov 2017, 21:52

Dakujem vsetkym za odpovede.
TC je navrhnute ako voda-vzduch. Podla toho co citam, zatial nic moc.

cool-zool tento typ, elektricke rohoze ma kolega, pochvaloval si to, len uvidime, ako bude po zime, hlavne platby vo vyuctovani. Osobne si myslim, ze cisto topenie elektrinou, je momentalne asi najdrahsie.

marioo vies prosim nieco viac napisat k tym infra foliam? Vykurovanie je podlahove, s 1 radiatorom v kupelni naviac.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa straciam » 28 Nov 2017, 21:56

ak podlahove, tak jednoznacne kondenzacny kotol. ten jeden radiator to uz potiahne.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Nov 2017, 22:06

Poschodový dom, kúrenie plyn, kotol ca. 56kW, kondenzačný, kombinovaný (ohrev TÚV + kúrenie, TÚV prioritné).
TÚV má malý zásobník vody, ca. 20l, je to riešené ako prietokový ohrev. Kúri sa cez sezónu, dole podlahovka, hore radiátory. Mesačné poplatky za plyn okolo 40€, prei vyúčtovaní miestami malý nedoplatok - do 200€ s tým, že plynom sa samozrejme aj varí. Posledné roky mávame iba preplatok, čiže mesačne pod 40€ a to je poschodový dom. Ja osobne by som už nad ničím nešpekuloval a keď budem stavať svoj, akonáhle bude pred domom plyn, nemám čo riešiť.

Ako vhodná alternatíva by som videl peletový kotol, určite nie elektrinu, tou sa kúriť neoplatí (iba v lete). Poslednou dobou je to trend, potom sa všetci čudujú, prečo majú nedoplatky. Elektrokúričom to skomplikujú aj elektromobily :) Ale to je už politika a ekonomika.
Ak nechceš plyn, potom zvažuj nad peletami. Je dobré to však projektovať od začiatku - pred stavbou domu a je vhodné vybaviť objekt skladom na pelety - takým, z ktorého ide priamo podávač. V opačnom prípade budeš obdeň sypať vrece do zásobníka na kotly.

Tepelné čerpadlo je na papieri krásna vec, ale u vás to bude mať v zime asi takú účinnosť, ako kahance. Ja mám klímu s TČ a keď je -20, nevykúri mi to ani pomerne malú izbu, ktorú v lete bez problémov vychladí. Nehovoriac o tom, že to má vyššiu spotrebu, lebo v kľukovke je ohrievač oleja...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa matoh » 28 Nov 2017, 22:19

Ono je to ťažko lebo je tam veľa špecifík. Najpodstatnejšie pre návratnosť je aký zvolíš zdroj energie z vonka (zem, vzduch...) a na akú teplotu ohrievaš TUV (ideálne do 45C).
Od teploty na ktorú ohrievaš a od počtu štartov kompresora sa dosť odvíja životnosť.
Ide o to že TČ v priemere za rok urobí na 1 diel vstupnej energie cca o 2,5 až 4 krát viac než sa doň vloží.
Ideálne je zohnať po známosti alebo si ho postaviť sám. vtedy to príde cca o dve tretiny lacnejšie
Klíma sa nikdy nedá porovnávať s TČ. Jej obrátená funkcia má mizernú účinnosť!! Ohrev kompresora sa používa len ak je kompresor vonku v zime vo vonkajšej jednotke.
ešte jedna vec, ideálne je mať veĺkú akumulačku,podlahové kúrenie,a namiesto toho aby v zime TČ prepínalo čisto na elektrinu raz za pár dní zakúriť v teplovodnom krbe v obývačke.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa E001 » 28 Nov 2017, 22:30

Tie parametre na papieri sú iba matematické výpočty za pomoci teoretických vzorcov na reklamné účely. Ako kedysi pri kondenzačných kotloch účinnosť 108 %. Pri TČ udávajú tí najodvážnejší prevádzkyschopnosť do - 15 stupňov. :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Nov 2017, 22:31

matoh napísal:Klíma sa nikdy nedá porovnávať s TČ. Jej obrátená funkcia má mizernú účinnosť!!
Je to absolútne totožné ako tepelné čerpadlo vzduch - vzduch, prípadne vzduch - voda, čo je najčastejším používaným typom tepelného čerpadla, pretože nevyžaduje vrt...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa E001 » 28 Nov 2017, 22:53

matoh napísal:Ono je to ťažko lebo je tam veľa špecifík.
1.Od teploty na ktorú ohrievaš a od počtu štartov kompresora sa dosť odvíja životnosť.
2.Ide o to že TČ v priemere za rok urobí na 1 diel vstupnej energie cca o 2,5 až 4 krát viac než sa doň vloží.
Klíma sa nikdy nedá porovnávať s TČ. Jej obrátená funkcia má mizernú účinnosť!!
3.Ohrev kompresora sa používa len ak je kompresor vonku v zime vo vonkajšej jednotke.
ešte jedna vec, ideálne je mať veĺkú akumulačku,podlahové kúrenie,a namiesto toho aby v zime TČ prepínalo čisto na elektrinu raz za pár dní zakúriť v teplovodnom krbe v obývačke.
Tak ad 1: moderné TČ majú frekvenčne riadený kompresor, tam nie je životnosť závislá od počtu štartov.
ad 2: ten pomer 2,5 - 4 platí pre klímu. U TČ klesá účinnosť ohrevom zamrznutej nakondenzovanej vlhkosti na vonkajšej jednotke!
ad3: Ohrev kompresora je riešený prúdom pretekajúcim cez vinutie kompresora pred štartom.
To sú všetko veci, ktoré prispeli k zlepšeniu účinnosti čerpadiel. A čosi stavať doma na kolene, si neviem predstaviť. Jednoducho tie skúsenosti vo vývoji zariadení v konkurenčnom prostredí za posledných desať rokov nemáš doma šancu ani skopírovať. Nie to ešte vlastnými pokusmi sa dostať na ich parametre.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa matoh » 28 Nov 2017, 23:10

Klíma má síce presne ten istý princíp ale kompresory bývajú určené na inú pracovnú oblasť tlakov ako kompresory v TČ čož znižuje účinnosť.
Taktiež vonkajší výmenník je o niečo menší než je vhodné pre TČ.
ale je tam toho ešte viac...

K AD1 lacné TČ frekvenčák nemá.
K AD2 hovorím o priemere lebo to za rok kolíše od 5 po 1 záleží od vonk teploty....
K AD3 dostaneš sa úplne bez problémov na bežné parametre, (odskúšané) vlastnou skúsenosť ale žiada si to veľa čítania a drahé náradie.
Mám V dielni malé tč VZDUCH-VZDUCH zo starej kondenzačnej jednotky a výmenníka z mraziarenskej dodávky.
kompresor má 750W .
účinnosť je pri 15C vonku cca 4-4,5 a kúri až do -10 potom je to už na použité chladivo R134A nízka teplota.
Originál v TČ sa ale používajú iné chladivá ktoré pri -10 sú v pohode.

Celé tč ma materiálovo prišlo na cca 100E
Nechal som asi 200 hodín nad literatúrou kým som si naštudoval chladiarinu technologiu reguláciu ... .
Do náradia som investoval asi 300E.

Ale skúsenosti a nové možnosťi sú na nezaplatenie...
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa E001 » 28 Nov 2017, 23:38

zaujímalo by ma pár drobností: odtápanie výparníka máš riešené špirálami / ak áno, s akým výkonom/ , alebo štvorcestným ventilom? Podľa čoho prepínaš systém na odtápanie výparníka ?
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa matoh » 29 Nov 2017, 06:44

Do +4C vonku ide odmrazovanie ventilátorom 15minút beží ventilátor 30 minút všetko stojí pokým sa kompletne roztopí ľad.
Na teplotu pod 4C je špirála 2Kw 10 minút ide 30minút všetko stojí kým teplo topí ľad.
Odmrazovanie je časovačom nastavené raz za dve motohodiny.
Momentálne sa pracuje na inteligentnom odmrazovaní ktoré sa bude spúšťať podľa potreby.
Námraza sa tvorí od cca 6C a tvorí sa aj pri -10C.
Pokiaľ je okolo 2 až 0C a prší, tvorí sa námraza rýchlo avšak skôr ako za dve hodiny prevádzky výparník nenamrzne úplne.
Pod -2C až do -10C sa námraza tvorí pomerne pomaly.
0
Naposledy upravil/-a matoh v 29 Nov 2017, 22:24, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Tepelne cerpadlo - vykurovanie domu

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 29 Nov 2017, 10:17

Dakujem vsetkym za nazory a odpovede. Prijal som konzenzus, ze TC jednoducho nebude. Poriesim to kondenzacnym kotlom + teplovzdusny kozub, s tym ze v buducnosti, ak sa zvysia peniaze, aby som sa vtrepal do triedy A, vyuzijem fotovoltaiku na ohrev vody.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok