Udiaren.

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Udiaren.

Príspevok od používateľa pajky » 30 Nov 2017, 09:12

Caute pani.
Nieje to elektrika, teda je tam elektricky vzduchovac, ale snad prekusnete.

Co poviete na studene udenie?
Je to rura naplnena stiepkou, dole sa zapali a z vrchu je vyvod dymu, ktory zenie vzuch z kompresora akvarioveho. Vyvod sa zasunie do udiarne.
Mam spravenu nerez 700*700*700. Problem je ze mi nedviha teplotu ako je kdekade pisane na tych 25stupnov C.
Mate niekto skusenosti? Vcera som kupil styrodur, skusim to zo 4stran zateplit.
Je nizka teplota problem?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Udiaren.

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Nov 2017, 10:03

Aká je to štiepka? z čoho? To ideš v tom impregnovať drevené koly do plota dechtom?
Daj nákres alebo fotku ako je to usporiadané.
Pred udením je treba mäso aj trochu nahriať až potom sa zníži teplota na 20-25°C,Príliš nízka teplota spôsobuje zrážanie dechtu na stenách a mäse.Lepšie ako pilinu z tvrdého dreva asi nevymyslia.Najprv sa rozkúri v ohnisku trieskami a drevom,nechá sa nažhaviť nejaký hrubší klátik,aby chytil základ uhlíkov,zatial sa mäso prehreje /kvapka masti na konci klobásy stačí / a potom sa prisype pilinou, aby tlela a udržiava sa dymenie čo najdlhšie.V noci nevadí ak zhasne, aspoň sa mäso ochladí a ráno sa rozkúri znova.Klobásy zaudim za tri dni.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Udiaren.

Príspevok od používateľa pixell » 30 Nov 2017, 11:43

Mnam
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Udiaren.

Príspevok od používateľa pajky » 30 Nov 2017, 12:32

Nevezme mi fotku co mam v telefone. Pozri na YouTube studene udenie, su tam videa.
Stiepka buk, dub, len ju mam mokru, tak nemozem testovat.
Mam suchu brezovu, ale to len na skusku ako to hori.
Takto sa vraj udi dlho, ale ze su to najlepsie vyrobky.
Len nedosahujem teplotu. Uz som rozmyslal plynovu bombu, horak a automatiku z kotla a prikurovat :-)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Udiaren.

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Nov 2017, 12:54

Ani príliš suchá buková pilina nie je dobrá, pretože sa často rozhorí plameňom a zdvihne teplotu v udiarni aj na 50°C,čo tiež nie je dobre.
Ja som tiež mal takú trojročnú a musel som ju polievať vodou aby navlhla a až potom dymila .
Na tie rozmery udiarne by nemal byť problém zohriať to na 20°C,ale všetko závisí od toho, aké je ohnisko a ako daleko od komory.
Aspoň to nakresli, nech som v obraze.Ja mám udiareň z plechovej skrine a ohnisko vovnútri a nemám problém udržať tam nízku teplotu ,alebo ju dočasne aj zvýšiť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Udiaren.

Príspevok od používateľa pajky » 30 Nov 2017, 13:45

Pozri toto je vlastne co som robil ten generator

https://dom.bazos.sk/inzerat/79784003/U ... -14hod.php



Neviem pridat foto, v telefone to mam vo vysokom rozliseni a forum ho odmietne.
Stiepku mam priamy zdroj, len teraz na rychlo... A neviem ci v tomto pocasi mi nastiepkuje nieco suche.
Robil som aj elektricky mlyncek 22ku. 350w 1500ot. Prevod 1/14. Ale je to slabe, tak to idem este prerabat na 200w 1500ot prevod 1/40. Tak som zvedavy.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Udiaren.

Príspevok od používateľa ferguson » 30 Nov 2017, 14:19

Chutna tema, ale podla mna na to ides moc zlozizo. Vyvijace dymu, kompresor... Nie som sice odbornik, ale vsetko je to o tom, ake drevo pouzijes a ako ho pouzijes. Nasi predkovia nic take sofistikovane nepouzivali a vyrobky boli super.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Udiaren.

Príspevok od používateľa pajky » 30 Nov 2017, 15:48

Uz to mam hotove, tak by som bol rad keby to aj k niecomu bolo..
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Udiaren.

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Dec 2017, 07:01

Klobásy by už mali byť dávno vo vianočnej kapustnici / zjedené... pridám jednu skúsenosť s údením.
Klasika udiareň s prívodom dymu na spodu z boku. Výsledok však nebol vyhovujúci,lebo dym vchádzajúci do priestoru udiarne sa točil viac okolo protiľahlej steny a údiace sa produkty boli v tej polovici viac zaúdené - bolo treba viackrát prekladať. Vyriešil som to vložením plechovej rúry na spodok udiarne napojenej na prívod dymovodu a do nej som z vrchnej polovice narobil asi palcové diery. Dym sa potom "krútil" už len v tej rúre a plynule stúpal dierami nahor. Podobný efekt zrejme vznikne aj pri tom "tlakovom" vyvíjači. Tam by pomohlo asi kolienko/fajka nasmerovaná na dno udiarne - dym sa bude "odrážať" od spodu a plynulejšie sa rozplynie po priestore.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Udiaren.

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Dec 2017, 17:56

Alebo hustejšie vodorovné sito ,napríklad ten zadný rošt z chladničky ako mám ja , a ešte tam zaudíš aj tlačenku. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Udiaren.

Príspevok od používateľa pajky » 25 Dec 2017, 18:37

Uvidim co to bude robit, zatial nemam stiepku. Uz som to aj zateplil zo 4 stran styrodurom.
Ale fuj, nerozpravajte o jedle, som prezraty :-)
0

Napísať odpoveď