Údržba bytu

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Údržba bytu

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Nov 2017, 15:22

Zdravím, mám dva neelektrické problémy. No určite sú tu "koumáci", čo mi kvalifikovane poradia:

1. Začala smrdieť pračka. Manželka sa pustila do "odsmraďovania" cez profi výrobky. Voňal vtedy aj celý byt, nie len pračka. No ráno pračka smrdela ešte viac. (Asi ten smrad len nas*rala.)
Já som kúpil obyčajnú sódu na pranie. Dal som jej do pračky asi pol kila, psove uteráky, chcel som tam dať aj deci sava, no syn mi to nedovolil a dal tam akýsi biely prášok a pustil som to na 90 st. C. Zdá sa, že to momentálne dosť pomohlo. No chcem sa spýtať, nemáte nejaký zaručený postup, ktorý opakovane aplikujete ? Ako som sa dočítal na internete, vraj to majú na svedomí hlavne gélové pracie prostriedky.
A ešte jedna doplňujúca otázka: Ako sa má otočiť sifón na vypúšťaciu hadicu ? U nás ho "odborníci" pri prerábke kúpelne nainštalovali vodorovne. No ako som pozeral, je tam len uzatváracia gulička a zdá sa, že žiadna pružina tam nie je. Takže, neviem ...

2. Na radiátoroch sa zasekávajú, resp. "strieľajú" termostatické ventily, (nie hlavice !). Vždy tam "šplechnem" trochu kontoxu, (pre WD-čko sa mi nechce ísť do auta), a prípadne tú ihlu vytiahnem klieštikmi, no pomôže to len na chvíľu. Pozeral som, že ten ventil je pomerne zložitý, sú tam gumené tesniace okrúžky a zdá sa, že sa v tom dá "špárať" len po vypustení vody. No je vykurovacia sezóna ! Nemá niekto nejaký gríf na jednoduché "umravnenie" tých ventilov ?

P.S.: Akosi sa na starobu začína všetko "sr*ť", vrátane nás ... :?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa miroja » 30 Nov 2017, 15:40

K ventilom; Skusil by som silikonovy olej,ten by mohol znasat lahsie teploty ale zas, kde je olej teplo a prach vznikne maglajz, ktory to vseto zalepi.
Bavil som sa raz s instalatermi a ti mi povedali, ze existuje pripravok aj postup, ako vymenit vnutro ventilu aj bez vypustenia vody. Mozno sa niekto fundovanejsi k tomu vyjadri detailnejsie.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa Amaterr » 30 Nov 2017, 16:32

na pracke by som asi najprv vycistil sitko do odtoku
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa straciam » 30 Nov 2017, 17:04

k tym ventilom. ako myslis ze zacnu strielat? zacnu akokeby rapkat? take strielanie myslis? po sebe opakujuce sa strielanie? alebo proste raz za cas to jednorazovo streli a je pokoj?
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa jezevec » 30 Nov 2017, 17:27

Dolfi napísal: ...A ešte jedna doplňujúca otázka: Ako sa má otočiť sifón na vypúšťaciu hadicu ? U nás ho "odborníci" pri prerábke kúpelne nainštalovali vodorovne. No ako som pozeral, je tam len uzatváracia gulička a zdá sa, že žiadna pružina tam nie je. Takže, neviem ...
V pračce nemá co smrdět pokud máš čistý filtr a necháváš dvířka pootevřena. Manželka pere roky gelem a žádný smrad se nekoná.
Nevím jaký tam máš sifon (doma mám svisle), ale aby správně fungoval, tak se tam musí držet voda. Pokud tam voda nebude, bude ti smrdět kanál.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa ferguson » 30 Nov 2017, 18:29

Ta pracka sa da vycistit na 3 kroky. Prvy si uz urobil a tym je soda + 90°C. Druhy krok je to iste, ale miesto sody dat cca 0.5l octu. (Pracka ma na zaciatku taky cyklus, ze vypusti vodu a potom napusta novu, tak vtedy treba pridat ten ocot). Treti krok je vycistit filter.

Soda vycisti mastne usadeniny, ocot vapenate a filter mechanicke. Potom uz nema co smrdet.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Nov 2017, 19:33

Vodorovne namontovaný sifon ,,odborníkom,, je jeho vizitkou. :wink: Vyhnal by som ho zasratou metlou. :mrgreen:
V práčkovom sifone je gulička,ktorú čerpadlo pri vypúšťaní práčky nadvihne a ona potom spadne nazad a uzavrie smrad z kanála,ktorý by cez práčku vnikal do bytu, preto musí byť namontovaný ZVISLE, v zmysle gravitácie. :wink:
V hadici sa nazbiera časom maglajz ,ktorý zapácha ako deravý zub ,preto ju treba občas zdemontovať a prepláchuť tlakom vody-najjednoduchšie je odmontovať sprchovaciu hlavicu a strčiť koniec hadice rovno do práčkovej hadice a vypláchať ju z oboch strán.

Na vyčistenie hadice aj práčky je treba do nej nasypať za hrsť hydroxidu sodného /Na OH/ s trochou vody ,nechať chvílu pôsobiť a popreplachovať,pretože sóda na pranie je slabšia. Ak používame na odstránenie vápnika z čohokolvek ocot, tak rýchlejšie pôsobí ak je horúci.
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 30 Nov 2017, 21:10, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Nov 2017, 19:44

Práčku máme staručkú Ignisku (1988) a nepamätám sa že by bolo treba spraviť odsmraďovanie - okrem vyčistenia násypníka.
Tvoj problém bude zrejme v tom, že ti cez práčku smrdí kanalizácia. Voda z práčky by mala vytekať do voľného priestoru a keď je napojená natesno do odpadu,musí byt odpadová stúpačka ovetraná. Inak dochádza k tomu, že vodný stľpec ,ktorý vznikne pri spláchnutí, vypustení vane - skrátka, keď potrubie odvádza súvislé väčšie množstvo vody , vytiahne ti vodu zo sifónu,prípadne zbytkovú vodu z hadice práčky a odpadové potrubie sa vtedy odvetrá cez práčku. Tej zbytkovej vody je tam už potom len také min. množstvo ,že netvorí prirodzený pachový uzáver pre práčku.
Nenapísal/nenakreslil si typ toho práčkového sifónu,ale pri neovetranej stupačke ti vodu vycucne aj z neho. Sú sifóny na stenu (zvonku) s priemerom 32mm do odpadu a majú guličkový uzáver so strunou aj bez. Ten bez struny sa musi orientovať tak,aby gulička vlastnou váhou uzavrela prívod z hadice. Tomu so strunou je to v podstate jedno, ale čerpadlo nemusí vládať prelačiť vodu.
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 30 Nov 2017, 21:50, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Nov 2017, 21:21

Okrem toho vycucnutia vody zo sifonu sa stáva, že ak je velmi teplo v miestnosti, tak sa rýchlo voda o sifonu,či sprchovacieho kúta odparí a potom začne smrdieť kanál.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Nov 2017, 21:44

Aj to.... :wink:
Dolfi má ten práčkový sifón zrejme niekde ako prvý - najvyšší bod vstupu do odpadu. Vtedy sa ten efekt vycucania prejavuje najviac.
Až mu tam ''majstri'' zamurovali takýto vodorovne, tak aj osratá metla na nich je málo
th_s_1362_podomitkovy_sifon_chrom_eshop2_725x600.jpg
Pokiaľ vodu vycucáva z hadice práčky je možnosť použiť takýto - s prisávaním
download-5.jpg
A keď tam má takýto - tak treba ''doladiť'' tak aby gulička zatvárala.
_vyr_4918t-750gp-dn32.jpg
Ten posledný keď je bez struny,musí byť víčkom hore. Ináč gulička nesadne do sedla.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Dec 2017, 17:55

Vďaka za všetky rady ! Pračka je Siemenska, nie až tak stará. A sifón je ten posledný s guličkou, bez struny, a je namontovaný vodorovne ... :?
Podľa vás, je teda možné do pračky nasypať aj NaOH ?

Ventily sú nainštalované podstatne dlhšie, keď sa začalo "plašiť" s povinnými termostatickými hlavicami. A buď ostanú zaseknuté, (zavreté, radiátor prestane kúriť), alebo nefungujú spojito a ticho, ale "cvakajú" možno v 20 - 30 sec. intervale. (Či len pri otváraní alebo zatváraní, alebo aj pri otváraní, aj pri zatváraní, tak to neviem).
Keď sa malo začať kúriť, tak Veolii trvalo asi tri dni, kým zistili, že nemajú v sekundárnom okruhu vodu. Vraj sme ju my, (užívatelia), vypustili ! Asi tie ventily zaschli, (zhrdzaveli ?). Takže, bude ich treba vymeniť ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa jezevec » 01 Dec 2017, 19:11

Podľa vás, je teda možné do pračky nasypať aj NaOH ?
NE!
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa mr.dred » 01 Dec 2017, 19:30

Dolfi napísal:A sifón je ten posledný s guličkou, bez struny, a je namontovaný vodorovne ...
tak ho otoč...je tam O-krúžok
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa miroja » 01 Dec 2017, 19:57

V prvom rade by to asi chcelo mat istotu, co ti to vlastne smrdi. Ci kanal, alebo pracka. Potom by som riesil pricinu (cistit pracku, alebo "upgradnut" sifon.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Dec 2017, 22:53

My máme práčku V kuchyni A perie sa len na 40`C. Gélové pracie prasky. Dvierka stále zavrete. Po čase asi 1rok sa na gume okolo dvierok V záhybov kde sa nič nedostane sa usadí čierny maglajz A smrdi. Tiež V hadici je vlnovkova sa usadí maglajz a to smrdi ako zumpa/odpadov rúra do zumpy.
Keď tu práčku už začíname citit, tak tam nalejeme neaku chemikáliu na čistenie pracok (kúpenu V tescu, taký biely gél niečo podobné čím sa chemicky odblokuje odpadova rura.), a zapneme cistiaci program na 90'C. Pozri manual, možno máš aj ty ten čistiaci program. Zapína sa kombináciou tlacitok. Hadicu potom demontujem a mechanicky este precistim, lebo hadica sa čistí len pri vypúšťani toho čistiaceho maglajzu Z práčky A ten čas je na to kratky. Potom už práčka nesmrdi.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Dec 2017, 00:57

Dolfimu evidentne "presvitá" ten odpadový puch tým, že sifón je v nesprávnej polohe a gulička neuzavrie svojou tiažou (nieje tam struna) hadicový prívod do sifónu - lebo gulička je na "boku".
Práčku vyčistili prípravkami a po nejakej krátkej dobe sa puch objavil znovu.

Podľa mňa je to tak, že práčka dokončila svoj proces prania a určité množstvo vody - tvoriace pachový uzáver v hadici, potom niekto "vycucol" tým,že spláchol/sprchoval sa/kúpal sa-vypustil vaňu/vylial vedro/hrniec vody do umývadla a vzniknutý vodný stľpec "vytiahol" vodu z hadice práčky.
Môj záver:
Tým, že je sifónik "vodorovne" ,gulička neuzavrie výstup z hadice a hajzlový/odpadový puch prejde celým systémom až do bubna práčky - a preto smrdí !!!
Príčinou smradu nieje teda znečistená práčka ,ale smrdľavá hajzlová/odpadová rúra/kanalizácia...a to rieši len sifón/pachový uzáver.Ten treba riešiť!!!
...otočiť sifónik do správneho ZVISlÉHO smeru a bude pokoj.
Až som niečo skomolil - prepáčte...akurát som sa vrátil z Papučky. :drinkers:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa hpeter » 02 Dec 2017, 08:33

ako romiadam povedal, su situacie kedy pracka vnutri moze smrdiet, a nejde o pach z kanalizacie.
mava to na svedomi avivaz+zboku plnena pracka, staci si to vyguglit, je to "celosvetovy problem".
zhora pracky problem nemaju. :ignore: aspon vybrat suflik a umyt ho
usadeniny s vodnym kamenom su zivnou podou pre bakterie, aj pazucha smrdi nie kvoli potu ale bakteriam.
savo wc alebo hydroxid za lyzicku, nemoze pracke uskodit taka slaba koncentracia.
vsetci maju plastove odpadove rury a sifony, a dieru v nich nikto nezazil.
(na vodny kamen funguje horuci roztok kys.citronova, (napr perlator a el.konvica) je to chemicky nezavadne cistenie, na rozdiel od tabliet z obchodu)
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa Wili » 02 Dec 2017, 12:15

Chcem sa opytat, tiez som mal minule dilemu okolo umyvacky riadu, pozeral som na ten sifonik s gulickou a neobmedzuje ta gulicka nejako vyrazne prietok toho sifonu? resp. pouzivate ju s pruzinou alebo bez? pretoze ak je vo vertikalnej polohe ta pruzina snad len kladie zbytocny odpor cerpadlu, nie?

A dalsia otazka ak mam kanal cca 2m od umyvacky riadu, niekde som cital ze sa spravne ma odpad viest "vrchom" cize hned za myckou smerom hore, vedeny po hornej hrane pracovnej dosky a potom smerom dolu do kanala. Co si o tom myslite? ja mam odpadovu hadicu z mycky vedenu dole po zemi, lebo aj ten sifonik ma vyvod zo spodu, a dokonca v tom sifone nemam ani gulicku a nic nesmrdi, ved nejaka zbytkova voda stale ostane v hadici, ci nie? Aky mate na toto nazor alebo ako to mate doma vedene?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Dec 2017, 13:49

Wili napísal: ja mam odpadovu hadicu z mycky vedenu dole po zemi
.... môže sa stať ,že už pri napúšťaní vody začne hadicou samočinne odtekať voda do kanála a budú nesprávne pracovať hladinové spínače (to isté aj u práčiek)
Wili napísal:neobmedzuje ta gulicka nejako vyrazne prietok toho sifonu?
samozrejme...každý komponent vložený do cesty čerpadlu zhoršuje jeho charakteristiku čerpania...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Údržba bytu

Príspevok od používateľa Wili » 02 Dec 2017, 14:06

no ona samocinne odtekat nemoze pretoze hadica je vedena do kanala v stene kt. je asi 40cm od zeme, tj. stale ta mycka vodu musi tlacit hore a voda samovolne neodteka.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok