Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

elbon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 15 Dec 2017, 17:15

Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa elbon » 15 Dec 2017, 20:35

Dobrý večer , mám na Vás prosbu ohľadom pomoci pri počítaní Theveninovej / Nortonovej vety.
obvod.png
1.Zadanie pre Nortonovu vetu : Vypočítajte zadané prúdy (Tie som už vypočítal pomocou MSP - Správne) , Rv a Iv pre vetvu číslo 1.
NV2.png
Iv mám vypočítane správne , ale Rv som vypočítal zle. (podľa systému)

2.Zadanie pre Theveninovou vetu : Vypočítajte zadané prúdy (Tie som už vypočítal pomocou MSP - Správne) , Rv a Uv pre vetvu číslo 5.
TV.png
Tu zas Rv ani Uv mi nevyšlo (podľa systému).

Už neviem kde robím chybu ak by ste mi s tým pomohli, Ďakujem moc :)
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa Najgel » 15 Dec 2017, 21:18

Kde sú tie časy keď sme si ako spolužiaci nad toto sadli do študovne a riešili sme to spolu, každý sa niečo naučil a všetci boli spokojní.
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

elbon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 15 Dec 2017, 17:15

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa elbon » 15 Dec 2017, 21:26

Najgel napísal:Kde sú tie časy keď sme si ako spolužiaci nad toto sadli do študovne a riešili sme to spolu, každý sa niečo naučil a všetci boli spokojní.
:D ono už sme sedeli , ale viacerým to nevychádza takže... preto sa to tu pýtam :-/
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa genius3258 » 15 Dec 2017, 22:04

alečo dakto tu robi semestralku EO z unizy :D ... dajako neskoro Zajtra sa ti na to pozrem ak nezabudnem :lol:
0
Run it, break it, fix it, love it :)

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa peterple » 15 Dec 2017, 23:42

Počítať sa mi to nechce. Len ma zaráža takáto vec. Odhadujem že 80% chýb vzniká pri manuálnom výpočte. Už na strednej škole som elektrické obvody počítal na TI58C. Vedela počítať s komplexnými číslami, riešiť sústavy rovníc a pod finty. Mohol som si tam naprogramovať postup výpočtu. Roky 1982-1985. Výhoda bola že žiaden učiteľ netušil že existuje programovatelná kalkulačka a preto boli povolené aj pri maturite. Vyrátať a nakresliť frekvenčnú charakteristiku nejakého divotvorného striedavého dvojbranu bola preto hračka.
Dnes má každý v ruke milión krát výkonnejší počítač ako bolo moje prvé PC, ale príklady počítate jak ja na ZŠ. Na blbej kalkulačke Casio čo vedela iba odmocninu a percentá. Veď si to nahážem postupne do tabuľkového kalkulátora a krok za krokom to porovnávam, overujem a potom sa musím s kolegami dobrať nejakého spoločného výsledku. Školstvo a jeho výtvory fungujú stále jak za Márie Terézie.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

elbon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 15 Dec 2017, 17:15

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa elbon » 16 Dec 2017, 19:14

genius3258 napísal:alečo dakto tu robi semestralku EO z unizy :D ... dajako neskoro Zajtra sa ti na to pozrem ak nezabudnem :lol:
Presne :D , budem moc rád. Ďakujem vopred.
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa genius3258 » 16 Dec 2017, 20:29

Problém v tvojich výpočtoch RV je ten že máš v obvode trojuhoľník, kt. musíš upraviť tak, aby z toho šiel ľahko vypočítať celkový odpor - a teda transformovať ho na hviezdu...

Nemôžeš "len tak" vypočítať R245 ako paralelný odpor R24 a R5 ... lebo proste paralelne niesú.
Prílohy
20171216_201826.jpg
0
Run it, break it, fix it, love it :)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Dec 2017, 22:39

V akom obore, kde v praxi takéto výpočty majú reálne uplatnenie?
Podľa mňa by toto malo byť len spomenuté len tak na okraj, nestrácat S tým vyucovaci čas A radšej ten čas využiť na niečo dolezitejsie na iné predmety.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa genius3258 » 16 Dec 2017, 23:56

to isté si hovorím aj ja...

Celý semester je o tomto slučkové napätia, uzlové prúdy, spomínané vety a mnoho ďalších fajnoviek.
A ešte horšie to majú tí, ktorí sa doteraz elektrotechnikou nezaoberali. To by som naozaj nechcel...

bohužiaľ

ale aspoň je to jednoduché, keď to človek pochopí... narozdiel od matiky
0
Run it, break it, fix it, love it :)

elbon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 15 Dec 2017, 17:15

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa elbon » 17 Dec 2017, 01:17

genius3258 napísal:Problém v tvojich výpočtoch RV je ten že máš v obvode trojuhoľník, kt. musíš upraviť tak, aby z toho šiel ľahko vypočítať celkový odpor - a teda transformovať ho na hviezdu..

Nemôžeš "len tak" vypočítať R245 ako paralelný odpor R24 a R5 ... lebo proste paralelne niesú.
Ja to tušil ale nevedel som ako sa vypočíta odpor trojuholníka všade iba ako transfigurovať trojuholník na hviezdu a naopak... aspoň som zistil niečo nové.

a to mám chápať že takto to funguje i pri tom keď odpojím R5 však ? To mi vznikne rovnaký trojuholník iba bez R5 alebo ?

a rád by som sa spýtal nato "prispôsobovanie si svoriek / prekreslenie obvodu" ono ako teraz keď odpojím R5 tak vznikne

načo také by som si mal dávať pozor ? musí byť svorka stále medzi tými rezistormy ako bola alebo ? ...

Lebo v takomto momente chápem že R1 je na R2 / R3 zapojene paralelne ... čo by sa dalo spočítať a vznikol by jeden rezistor atd.

Ďakujem moc za pomoc :)

/a k tomu či to využijeme síce prednášajúci nie , ale Pána čo máme na cvičeniach povedal že to nikdy nebudeme potrebovať :D
0
Naposledy upravil/-a elbon v 17 Sep 2018, 12:09, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa StefanST » 17 Dec 2017, 01:37

Ber to ako cvičenia z logického uvažovania a analytického myslenia, resp. prípravu na riešenie zložitejších úloh.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa peterple » 18 Dec 2017, 18:43

romiadam napísal:V akom obore, kde v praxi takéto výpočty majú reálne uplatnenie?
Podľa mňa by toto malo byť len spomenuté len tak na okraj, nestrácat S tým vyucovaci čas A radšej ten čas využiť na niečo dolezitejsie na iné predmety.
Srandovná otázka. Čo je podľa teba dôležitejšie pre elektrického inžiniera ako si vedieť vypočítať napätia a prúdy v obvode? Na poslednej stretávke z VŠ padla taká podobná otázka, že kto z vás používa riešenia diferenciálnych rovníc čo sme sa učili na teórii automatického riadenia? A prihlásil sa jeden ktorý v nemecku navrhuje servopohony do skenerov rengenových snímok.
Všeobecná odpoveď teda je, že dizajnér tie výpočty naozaj reálne používa. Preposielači mailov a krabíc s náhradnými dielmi nie.
No a na tej VŠ je to dobré sito na to aby sa oddelilo zrno od pliev.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa Najgel » 18 Dec 2017, 19:46

Wise words.
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Problém pri počítaní Theveninovou / Nortonovou vetou

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Dec 2017, 20:05

Chcem pocut, kto z vas ktory ste skoncili VS ste dizajneri a v realnej praxi pocita obvody s Theveninovou / Nortonovou vetou. Kolko je to percent z celkoveho poctu abolventov co to vyziva. Je len hladam realne uplatnenie v praxi. Ci ten moj nazor (ze by sa to malo len spomenut ze to existuje) ma opodstatnenie alebo je to blbost.
Ja som sa nepytal na diferencialne rovnice a integraly. Tam nie pochyb, ze to treba vediet. To tu neriesim. Riesim tu pocitanie Theveninovou / Nortonovou vetou.
Dalsi moj nazor je ze toto by sa malo podrobne ucit uz na vysich leveloch doktoranti a podobne. Ale je to len moj nazor mozem sa mylit.
Len pre ujasnenie, netrvrdim ze by sa to nemalo ucit, ale ze by sa to malo predniest ze to existuje, par prikladov a ide sa dalej.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok