výber vhodného chladiča

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

výber vhodného chladiča

Príspevok od používateľa Peter12 » 17 Dec 2017, 20:25

Dobrý deň, mám Raspberry, ktoré mi produkuje 80 C teplotu na CPU. Chcel by som použiť pasívny chladič cca 40x40x18mm (napr. takýto http://sk.farnell.com/abl-heatsinks/bga ... dp/2084448). Ako by som vedel odhadnúť, ako veľmi mi to zníži teplotu?

Či na to existuje približný vzorec, aby som nemusel kupovať veľa chladičov a testovať každý jeden?
Uvažujem to pri izbovej teplote.
0

Používateľov profilový obrázok
martinflight
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 30 Jan 2014, 12:18
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 26

Re: výber vhodného chladiča

Príspevok od používateľa martinflight » 17 Dec 2017, 23:01

Odhadujem, že to uchladí na teplotu 45-50°C, skôr tých 45, samozrejme záleží na tom čo použiješ ako teplovodivú podložku. Ja mám na OrangePi TENTO chladič a uchladí ho pri 100% záťaži CPU na asi 70°C,čiže žiadna sláva :D. Ale čo viem tak CPU v RaspberryPi sa hreje menej. Dá sa to aj vypočítať ale potrebuješ poznať hodnotu stratového výkonu na CPU, hodnoty prechodových tepelných odporov z CPU na puzdro a z puzdra na chladič... Keby si sa tomu chcel povenovať tak tu je článok ako na to https://www.sparkfun.com/tutorials/314
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: výber vhodného chladiča

Príspevok od používateľa boraicho » 18 Dec 2017, 00:03

Vy tie rasbery pouzivate na co?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Re: výber vhodného chladiča

Príspevok od používateľa Peter12 » 18 Dec 2017, 14:01

martinflight napísal:Odhadujem, že to uchladí na teplotu 45-50°C, skôr tých 45, samozrejme záleží na tom čo použiješ ako teplovodivú podložku.
Vďaka, aspoň keby na 50 C, aj bo by bolo skvelé. Zoženiem chladič a otestujem to.
boraicho napísal:Vy tie rasbery pouzivate na co?
Testujem rôzne scenáre tak, aby CPU dostávali zabrať. :)
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: výber vhodného chladiča

Príspevok od používateľa alidedko » 18 Dec 2017, 15:03

Ale inac kadejake servery vsemozneho druhu.

OT
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: výber vhodného chladiča

Príspevok od používateľa zen » 18 Dec 2017, 17:19

boraicho napísal:Vy tie rasbery pouzivate na co?
Camera mi robi obrazky, s ktorymi som velmi spokojny, hlavne za tu cenu.

Vcera som zkusil urobit bankovy prevod, povedlo sa. Chromium funguje dobre alespon na jednoduchych strankach ako svetelectro, zkusil som aj akesi youtube video a islo to.

LibreOffice je na moj vkus trocha pomaly (hry zabudni), no, hadam ze RPI4 (pristia generacia) bude moj hlavni pocitac.

Inac to moze robit vse to, co Arduino, a mnohem rychleji. (To som zatial nezkusal, mam strach na to pripojit LEDku.)

Hadam, ze teraz sa budes pytat: Vy tie arduino pouzivate na co? ;)
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Re: výber vhodného chladiča

Príspevok od používateľa Peter12 » 18 Dec 2017, 17:25

zen napísal:To som zatial nezkusal, mam strach na to pripojit LEDku.
LEDku pokojne zapoj, ide bez problemov, len nezabudni na rezistor.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: výber vhodného chladiča

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Dec 2017, 18:39

martinflight napísal:Odhadujem, že to uchladí na teplotu 45°C ...
Ten chladič má tepelný odpor 8,2 K/ W. Takže, nech teplota okolia je 25°C, zostane ná 20°C. A keď ten tepelný spád 20°C podelíme tepelný odporom chladiča 8,2 K/ W, tak zistíme, že procesor môže produkovať necelých 2,5 W stratového výkonu. Ak viac, tak teplota chladiča bude vyššia ...

Ako som tak pozeral, ten procesor trčí dostatočne nad okolitými súčiastkami ? (Alebo treba použiť nejakú kovovú podložku ?)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Peter12
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 13:22

Re: výber vhodného chladiča

Príspevok od používateľa Peter12 » 18 Dec 2017, 20:32

Dolfi napísal: Ten chladič má tepelný odpor 8,2 K/ W. Takže, nech teplota okolia je 25°C, zostane ná 20°C. A keď ten tepelný spád 20°C podelíme tepelný odporom chladiča 8,2 K/ W, tak zistíme, že procesor môže produkovať necelých 2,5 W stratového výkonu. Ak viac, tak teplota chladiča bude vyššia ...


super napísané, akurát prakticky nerozumiem, čo od toho čakať - akú teplotu cpu :)
Dolfi napísal:Ako som tak pozeral, ten procesor trčí dostatočne nad okolitými súčiastkami ? (Alebo treba použiť nejakú kovovú podložku ?)
Netrčí dostatočne, musím použiť podložku, tú som sa rozhodol urezať ako časť z iného chladiča.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: výber vhodného chladiča

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Dec 2017, 15:56

Ak mi napíšeš, aký tepelný výkon sa stratí v tom procesore, tak ti presne napíšem, akú teplotu bude mať ten chladič ... :wink:

Však uvažuj, 1 W je 8,2°C, 2 W je 16,4°C, 3 W je 24,6°C, 4 W je 32,8°C, 5 W je 41°C, ..., nad teplotu okolia. Jednoducho toľko potrebuje ten chladič na rozptýlenie toho výkonu. Ak chceš nižšiu teplotu chladiča, použi chladič s nižším tepelným odporom, alebo naň fúkaj !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok