Zvaračka

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Zvaračka

Príspevok od používateľa mjankovic » 27 Jan 2009, 19:52

Už dlhší čas sa mi povajuje v dielni 320A triodinka (zváračka). Chcel by som sa na nej naučit kvalitne a BEZPEČNE zvárat. Preto by som vás chcel požiadat a nejaké tipi ako na to popr. nejaké bezpečnostné zásady. Na google nechcem hladat lebo tam sú nejaké presné návody ktoré uz mám prečítané. A mna zaujímaju najmä vaše skúsenosti.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
Juraj111
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 688
Dátum registrácie: 24 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa Juraj111 » 27 Jan 2009, 19:56

No bezpecnostne zasady su jednoduche hlavne sa nechyt elektrody s ktoru sa zvara a daj si na oci ochranne okuliare a to je vsetko nic zlozite.
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 27 Jan 2009, 20:01

Juraj111 napísal:No bezpecnostne zasady su jednoduche hlavne sa nechyt elektrody s ktoru sa zvara a daj si na oci ochranne okuliare a to je vsetko nic zlozite.
to powedal ten pravýýýý trafák zapnutý do skratu a on v kuchyni pije a trafák horí dymí...abo trafák obalený v pene co sa dáva pod parkety a druhý konec v zásuvke....,pájkovačka a horí linoleum.... hadam nemusím howorit wsetko :evil: :D :D :D :D :lol: :lol:
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

CICO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 19 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Snina
Vek: 37

Príspevok od používateľa CICO » 27 Jan 2009, 20:08

Tak ja osobne nemam zvaracku ale co to som uz o zvarani pocul aj cital takze ako uz bolo pisane::: Hlavne ochranna helma aby si si oci nedokaslal, este take rukavice dajake by sa sikli zeby si sa nahodou nepopalil a este aj pri zvarani sa vyskytuje silne UV ziarenie takze ak by si zvaral dost casto s odkritymi rukami tak sa pekne dohneda opalis(to posledne som iba cital dakde taze nevem ci pravda)
0

Používateľov profilový obrázok
addo1
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 597
Dátum registrácie: 27 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa addo1 » 27 Jan 2009, 20:08

vies co ti poradim.......MUSIS SI TO SKUSIT......to ti pofie kazdy....nemozem ti napisat navod......zober si dva plechy a skus ich zvarit dokopy.....PROSTO MUSIS CHYTIT TEN GRIF.......ja som sa to tiez tak ucil...otec powedal tu mas a uc sa....ja tu na veky nebudem :D........chi a mozes to skusit aj bez helmi potom zisits co je to mat nablikane v ociach....oci opuchnute jaaj....no...helma(ponasom kukla) v kazdom pripade musi byt......kladivko na oklepanie strusky(BACHA NA OCI!!!!!!!!),a aj tie rukavice........a hodne nervov........a este nieco.........ZVARAJ PRI ZATVORENYCH DVERACH LEPSIE CHYTIS OBLUK :D :D :D :D :D :D
0

Používateľov profilový obrázok
pat
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: kusok od Púchova

Re: Zvaračka

Príspevok od používateľa pat » 27 Jan 2009, 20:20

mjankovic napísal:Už dlhší čas sa mi povajuje v dielni 320A triodinka (zváračka). Chcel by som sa na nej naučit kvalitne a BEZPEČNE zvárat. Preto by som vás chcel požiadat a nejaké tipi ako na to popr. nejaké bezpečnostné zásady. Na google nechcem hladat lebo tam sú nejaké presné návody ktoré uz mám prečítané. A mna zaujímaju najmä vaše skúsenosti.
Ja som sa naučil sám(netvrdím že ako profík ale na to čo potrebujem stačí)chce to prax, postopne prídeš na vela vecí sám-ako držať kliešte,akú elekródu požiť, rýchlosť posunu,nastavenie prúdu a tak...
no neni som ten pravý čo by tu mohol sipať rozumy :roll:
0
to chce klid...

Používateľov profilový obrázok
DODO252
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 03 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Topoľčany
Vek: 29

Príspevok od používateľa DODO252 » 27 Jan 2009, 20:37

mno neni to nic tazke ale mal som aj ja doma triodinu ale som hu rozobral ale az ked bola lacna med :lol: :lol: sakra a skusto a uvidis inac spotreba elektriny ani nehovorim zvuk ani turbina do pc
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Jan 2009, 21:25

Toto si pozeral ...? http://www.svarbazar.cz/phprs/index.php?akce=temata

Je tam čítania na zbytok zimy ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 27 Jan 2009, 21:29

Kladná elektróda iba trocha kope to je celé, takže sa jej môžeš chytit ale nieje to najpríjemnejšia vec na svete...

Helma, dobré boty(keď ti padne na tenisky taký kus rozžhaveného železa vie to aj pekne prepáliť.) aj rukavice sa zídu ak si musíš malý predmet pridržať.

Ak je dobrá zváračka tak sa rýchlo naučíš zvárať, niekto to vie lepšie iný horšie, treba si osvojiť techniky, vedieť ako zvariť dokopy tenší a hrubší materiál atď.

Proste nieje to nič kde si odfaklíš pol ruky a pod. ak si trocha šikovný tak po takej hodine zvárania budú tvoje zvary na hrubých materiáloch a za dobrých podmienok(dobrá zváračka, dobre vysušené kvalitné elektródy, dobre očistený povrch(žiadna hrdza)) už na ako takej úrovni...

Kamarát sa stále chválil že vie skvele zvárať, tak som ho raz pristihol pri robote a naozaj zvari vyzerali dobre...ale keď som mu povedal nech zvarí dva nosníky vo vertikálnej polohe tak mu to len kvackalo urobil dieru do toho...no hrôza...takže nieje zváranie ako zváranie...
Profes. zvárač ti zvarí aj dole hlavou ako nič.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 27 Jan 2009, 21:32

zvárat som uz raz skúsal ale nedopadlo to dobre lebo mi stále zhasínal oblúk ale to bude asi rychlostou pohybu alebo vzdialenostou a este jedna vec co mam spravit ak sa mi tam tá elektróda "pripečie" že mi nepojde odlepit od toho zeleza ??? a moze sa takéto nieco stat ?
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 27 Jan 2009, 21:41

Robio napísal:Kladná elektróda iba trocha kope to je celé, takže sa jej môžeš chytit ale nieje to najpríjemnejšia vec na svete...

Helma, dobré boty(keď ti padne na tenisky taký kus rozžhaveného železa vie to aj pekne prepáliť.) aj rukavice sa zídu ak si musíš malý predmet pridržať.

Ak je dobrá zváračka tak sa rýchlo naučíš zvárať, niekto to vie lepšie iný horšie, treba si osvojiť techniky, vedieť ako zvariť dokopy tenší a hrubší materiál atď.

Proste nieje to nič kde si odfaklíš pol ruky a pod. ak si trocha šikovný tak po takej hodine zvárania budú tvoje zvary na hrubých materiáloch a za dobrých podmienok(dobrá zváračka, dobre vysušené kvalitné elektródy, dobre očistený povrch(žiadna hrdza)) už na ako takej úrovni...

Kamarát sa stále chválil že vie skvele zvárať, tak som ho raz pristihol pri robote a naozaj zvari vyzerali dobre...ale keď som mu povedal nech zvarí dva nosníky vo vertikálnej polohe tak mu to len kvackalo urobil dieru do toho...no hrôza...takže nieje zváranie ako zváranie...
Profes. zvárač ti zvarí aj dole hlavou ako nič.
Ako ja necakám ze mi to hned pojde super ale mna by zaujímalo najma aké pomocky a dajme tomu toto sa zvára lepsie ked je to pri nejakom prúde a nejakej hrubej elektróde ze ako zacat. Predsa ked budem 2 plechy zvárat tak nedám 300A a 3,5mm elektródu. Aspon cca tieto pomery kebyze mi poviete. Jasne ze prídem na nejaké svoje čísla ale ja este iba začínam.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 27 Jan 2009, 21:45

Tak začni 2.5mm na takých 80-90A...
A zváraj hrubé materiály, nie že začneš s 0,5mm plechom...

Ak sa ti prilepí elektróda tak ju pomyksluj a vytrhni a nepojde ani tak do 10s tak ju vyber z klieští...keď vychladne tak ju odtrhni a ideš ďalej. :wink:
0
Naposledy upravil/-a Robio v 27 Jan 2009, 21:46, upravené celkom 1 krát.
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 27 Jan 2009, 21:46

A este mám jednu ot.: Ze tá zváracka je na takú hrozne starú zásuvku 32A/380V a medzitým bola výmena zásuviek na 385-415V/32A samozrejme PEN (saq staré káble boli med)(myslim) a neviem ako na tú zváracku nahodit novú zásuvku resp. ako ju zapojit za foto velmi dakujem
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 27 Jan 2009, 21:47

Robio napísal:Tak začni 2.5mm na takých 80-90A...
A zváraj hrubé materiály, nie že začneš s 0,5mm plechom...

Ak sa ti prilepí elektróda tak ju pomyksluj a vytrhni a nepojde ani tak do 10s tak ju vyber z klieští...keď vychladne tak ju odtrhni a ideš ďalej. :wink:
a zváracka to prezije ???
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 27 Jan 2009, 21:47

tak asi trojfázovú...klasika len miesto 380V je tam teraz 400V, to je v pohode.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 27 Jan 2009, 21:49

Robio napísal:tak asi trojfázovú...klasika len miesto 380V je tam teraz 400V, to je v pohode.
jasneeee to wiem ale ze ako ju zapojit lebo na tej starej zásuvke neni popis (L1,L2,L3,PE)
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 28 Jan 2009, 14:31

no co nikto nic ???
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Jan 2009, 18:01

mjankovic napísal:no co nikto nic ???
Triodyn-ka je sústrojenstvo asynchrónneho trojfázového motora a jednosmerného dynama.

Trojfázový motor asi vieš zapojiť. (No môže tam byť prepínač hviezda trojuholník). A preto pozri, ako a kde je pripojený starý kábel, (ak tam je).

Mala by tam byť svorkovnica s tromi svorkami. To sú tri fázy. A štvrtý kábel by by mal byť zapojený na kostru. To by mal byť PEN vodič ...

Zváračka nezhorí, ak sa prilepí elektróda. Je konštruovaná tak. V podstate aj oblúk, (je to plazma), je takmer skrat ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
DODO252
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 03 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Topoľčany
Vek: 29

Príspevok od používateľa DODO252 » 28 Jan 2009, 18:29

inak ak ti mozem poradit tak ked budes zvarat tak rob taku ako keby husenicu zjedneho materialu do druheho aby ti lepsie zlievalo ich do kopy
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 28 Jan 2009, 18:50

Niekto používa húsenku niekto rybí vzor...každopádne treba s elektródou hýbať, nie len bezducho ťahať. :D
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok