Pomoc pri výbere charakteristiky ističa

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

lubos895
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 18 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 31

Pomoc pri výbere charakteristiky ističa

Príspevok od používateľa lubos895 » 28 Dec 2017, 11:59

Dobrý deň, mám menšiu dilemu pri výbere ističa jednoúčelového stroja ovládaného PLC.

Stroj obsahuje 6ks asynchrónnych motorov,1ks osvetlenia, servisnú zásuvku, 2ks frekvenčných meničov,UPS a zdroj.

Asynchrónne motory a frekvenčné meniče istím char. C
Osvetlenie char B
Zásuvku B+ prúdový chránič ak je 230V a C ak je 400V
UPS a zdroj riešim podľa datasheetu výrobcu


Moja otázka znie akú charakteristiku použiť pri hlavnom ističi? Pozeral som na schémy iných strojov a tam sa strieda C a B a som z toho troška mimo. Pokial viem tak B je charakteristika na ochranu vedenia a ja osobne by som použil B.
Info z internetu :

B : k = 3-5 istenie bežných zásuvkových a svetelných obvodov, prívodov pre vyhrievacie telesá, istenie elektronických zariadení
C : k = 5-10 istenie indukčných strojov, ktorých nábeh spôsobuje v rozvodoch väčšie prúdové rázy, patrí sem i skupinové zapínanie zásuviek napájajúcich väčšie množstvo výpočtovej techniky, istenie veľkého množstva svetelných zdrojov pripojených na jeden istič napr. vo výrobných halách a pod.
D : k = 10-20 istenie veľkých transformátorov a motorov

B od 3 In do 5 In vrátane
– obvody s nízkymi prúdovými rázmi
– ochrana vedenia
– malé skupiny žiaroviek či výbojok
– zásuvkové obvody
C od 5 In do 10 In vrátane
– zariadenia s vyššími prúdovými rázmi
– väčšie skupiny osvetlenia
– viacpólové motory
D od 10 In do 20 In vrátane
– veľké induktívne a kapacitné záťaže
– transformátory
– dvojpólové motory

Čo sa týka hodnoty prúdu, tak si sčítam hodnoty všetkých zariadení za ističom. Ďalej by ma ešte zaujímalo, kedy istiť aj NULÁK. Ja osobne ho neistím, len pred prúdovým chráničom na servisnej zásuvke. Prosím len o odborné odpovede od ľudí čo sa tomu rozumejú :D:D. vďaka
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Pomoc pri výbere charakteristiky ističa

Príspevok od používateľa ondistef » 28 Dec 2017, 12:38

Záleží od toho aký máš prívod do toho rozvádzača, selektivity medzi hlavným ističom (vypínačom) a ostatnými ističmi a ako budu prevádzkovane tie elektromotory, či sú napájane všetky z tých dvoch frekvenčných meničov alebo niektoré idú na priamo.
Ja by som nelaboroval a vopchal tam rovno Cčko, vyhneš sa prípadným problémom (mal som skúsenosť s vyhadzovaním B25A hlavného ističa, kde bolo pripojených viacero chladiacich zariadení, výkonnostná rezerva bola dostatočná, ale prúdové špice v prípade, že nabehlo viacero/ všetky zariadenia spôsobovalo výpadky, následne ho nahradili C32A a odvtedy nebol problém).

V ističoch s Npolom sa N pol neistý, len ho odpína spoločne s fázovými vodičmi :arrow: "N-pól je bez spúští, pri zapínaní ističa zapína skôr a pri vypínaní vypína neskôr ako ostatné póly"
Používa sa v TN-S, výhodný môže byť za prúdovým chráničom, kde sa dá potom jednoduchšie identifikovať porucha (v prípade väčšieho množstva ističov zapojených na jeden chránič)
Ďalej u niektorých zariadení výrobca uvádza vypínanie aj N polu (stretol som sa s tým u vyhrievacích rohoží) a nutný je v prípade inštalácie, ktorá je umiestnená vo výbušnom prostredí, tam je požadovane odpájanie všetkých pracovných vodičov, teda L aj N.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pomoc pri výbere charakteristiky ističa

Príspevok od používateľa Merak » 28 Dec 2017, 14:03

Skús to nakresliť, od rozvádzača, z ktorého to je napájané až po koncové prístroje.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Pomoc pri výbere charakteristiky ističa

Príspevok od používateľa dufi » 28 Dec 2017, 15:51

Ako hlavny istic pouzit jednoznacne char C,pripadne D.Char B nema na danej pozicii co hladat.V praci pouzivame pre priemyselne aplikacie vyhradne C a D.Vsetky spotrebice co si uviedol maju znacny prudovy naraz,co by mohlo sposobit bezdovodne vyhadzovanie istica s char typuB.
0

lubos895
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 18 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 31

Re: Pomoc pri výbere charakteristiky ističa

Príspevok od používateľa lubos895 » 28 Dec 2017, 16:39

[Na obrázkoch su spomenute ústrižky zo schém (viacerych, tak tam nehladajte prosim Vás chyby). Len mi prosim
Vás napíste kde mam použit istic s nulakom (ak vobec musim) a ake charakteristiky isticov by ste pouzily. Ampere nerieste. A este by ma zaujimalo ako je to s normami. Existuje nejaky predpis aky hlavny istic pouzit (myslim tym charakteristiku). Na domoch je to B o tom viem ale v priemysle netusim. Čo sa týka prívodu tak to netuším ako si to zákazník pripojí a aké istenie použije.
attachment=3]1.PNG[/attachment]
Prílohy
1.PNG
2.PNG
3.PNG
4.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Pomoc pri výbere charakteristiky ističa

Príspevok od používateľa pajky » 28 Dec 2017, 19:15

Ja by som dal C. Tam ani ziadny poriadny motor nemas. Akurat ta zasuvka 400v.. To poriesis selektivitou. Istenie zbytocne nepredymenzovat, lebo zakaznik bude ku "vrtacke" tahat 40A privod..

Zapojis, zmeras odber..
0

lubos895
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 18 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 31

Re: Pomoc pri výbere charakteristiky ističa

Príspevok od používateľa lubos895 » 08 Jan 2018, 18:14

Este by ma zaujimalo, ci musim pouzit za/pred hlavnym isticom prudovy chranic. Ja ho pouzivam len pred servisnymi zasuvkami. A ako je s pouzitim prudoveho chranica norma (existuju nejake predpisy o jeho pouziti v priemysle?).

A na zaver by ma zaujimalo, ci mam pouzit pri hlavnom istici 4-pol (3 fazy + nulak) alebo staci 3pol (3 fazy)? Ja istim nulak hlavne pri zdrojoch 24VDC. Pri frekvencnych menicoch istim len fazy(ako na obrazkoch).

Vopred ďakujem za ochotu mi pomôcť.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok