Prasklina nad oknom

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa pablox » 23 Jan 2018, 22:01

Zdravim chlapi,
Trošku offtopic, ale v detskej mám francúzske okna a nedávno som si všimol prasklinu medzi vrchom okna a múrom. Uvažujem ako to utesnit lebo tade ťahá. Uvažujem natlačiť tam z oboch strán silikón, zvonku mrazuvzdorny. Nie som si ale istý či to pomôže, ešte som uvažoval nalepiť tam nejakú LKovu tesniacu listu na silikón zvnútra...alebo vie niekto poradiť dačo lepšie?

Ďakujem.
Prílohy
20180123_215351.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa jezevec » 23 Jan 2018, 22:06

Silikon určitě ne, nechytne na omítku a nejde přetírat. Použij akrylový tmel, jsou různé barvy a jde přetírat i malířskýma barvama. Zeď před aplikací navlhči. Ale je to jen nouzovka, okno je špatně zazděné, chtělo by to vypěnit.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Jan 2018, 22:23

Hlavne to treba vyspraviť zvonku.Tam by som kludne dal aj transparentný silikon a prípadne prekryl vinklom, tam by to až tak opticky nevadilo,ale zvnútra radšej ten akrylátový.
Chyba je určite v nedostatočnom vypenení,alebo sa pena vyparila časom,pretože niektoré velmi radi zvetrávajú už po roku pri vyššej teplote. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa marioo » 23 Jan 2018, 23:05

A celé to malo byť min 1-2 cm vnútri zapustené ... takto to ani nedrží v smere vnútorná strana - vonkajšia strana... A fučí to lebo to malo byť vnútri v stene... bolo by zaujímavé to vidieť termokamerou..

A spoje budú prskať vždy ... najma pri prechode dvoch rôznych materiálov...
Ale akryl je asi naj riešenie..
0

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa daniel1212 » 24 Jan 2018, 01:37

ak tade taha pravdepodobne bude aj izolacia montaznou penou netesna. Ak je moznost vyskriabat spaletu aj pu-penu a znova napenit. Ak nieje mozne aplikovat prvu variantu, tak akrylom zatriet z vonkajsej strany co najlepsie, pripadne natlacit aj do spary ak sa da. Dolezite je zabranit prenikaniu chladu z vonku, pretoze ak by sa to zaslepilo iba z vnutra tak by nad oknom mohol vznikat tepelny most co by o par rokov mohlp mat nasledky vlhkej steny
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa Samanko » 24 Jan 2018, 09:32

Idealne vyskriabat spaletu a nanovo, potom pouzit APu listy tak, ako sa patri.. Neviem, ci kde to mas //byt, dom, .. ale ak je to napr byt, kde je to urobene stylom sikmej spalety (pri vymene okien v vytovkach som to hlavne vidaval) tak ti je mozno lepsie ozaj tu spaletu vyskriabat a urobit to znovu, tento krat poriadne.. - v tomto pripade by si ani nemal nejak moc rozbiteho, ani vidno by to nemuselo byt..

btw, skuste silikonakryl. Pouzil som ho na radu mojho suseda (dlhorocne pracuje v oblasti a naozaj sa rozumie, je to jeho hobby tiez) a musim povedat, ze mi neprasklo ani pol centimetra za ten cas... Videl som viac jeho diel ktore robil, a naozaj nikde nic..
Treba s tym len rozumne narabat, je to velmi tvrde po vyschnuti a treba to viac krat pretierat riedkou farbou, pretoze husta farba by vam na tom povrchu praskla. (myslim farba, iba farba). Neviem cim to je, ale funguje to dobre :)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 24 Jan 2018, 10:17

Trosku OT: Pripominulo mi to moju pracovnu cestu v Rumunsku, Bukuresti, kde som byval na hoteli, myslim ze na 6. poschodi. Jeden vecer dost silno fukal vietor, a ked som prisiel na izbu, pocul som nejake sustanie. Hladal som kade co, az som sa dopracoval k oknu. Vplyvom naporu vetra, okno chodilo asi centimeter hore-dole v spalete, a sustanie sposobovala pena okolo :biggrin: Celu noc som velmi pokojny nebol, bal som sa ze ma vyduje von. Koniec OT.

Aby som nebol uplne OT, o mesiac mi maju prist montovat okna na novostavbu, objednal som montaz "pasikmi". Dufam ze efekt (snad) bude lepsi ako s purpenou.
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 24 Jan 2018, 11:44

To mi pripomenulo intraky na Mladosti v BA, tam to bolo tak isto pred rekonstrukciou, radiatory kurili na 80°C, ale akonahle v zime zafukal vietor, vsetko teplo bolo prec. Niekedy som spaval v mikine a teplakoch... :rolleyes:
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Jupi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 31 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Poblíž BA
Vek: 52

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa Jupi » 24 Jan 2018, 12:36

Na Mladosti sme montážnou penou napevno vypenili do zárubne dve okná zo štyroch po tom, čo sa chalanisko čo spal pod oknom zobudil na sneh na nohách. Bolo to najvyššie poschodie v rohu bloku. Od vtedy to bola najteplejšia izba široko ďaleko. :mrgreen:
0

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa daniel1212 » 24 Jan 2018, 12:49

zdenoeddie napísal: Aby som nebol uplne OT, o mesiac mi maju prist montovat okna na novostavbu, objednal som montaz "pasikmi". Dufam ze efekt (snad) bude lepsi ako s purpenou.
Okna s montazou pasikmi mam aj ja, zatial su tam iba par mesiacov uvidime co to bude po par rokoch :D
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa pablox » 24 Jan 2018, 17:59

Ďakujem za rady chlapi, kúpil som silikón-akrylový tmel, transparentný. Zatmelím to ním zvonku aj zvnútra. Výhodou je už spomenutá pretierateľnosť. Ono problém je v zlom vypenení PUR penou, neviem kto to robil ale rozhodne na nej šetril. Pod dve parapety som minulý rok vystriekal celú veľkú tubu lebo sa prehýbali, dokázal som ich odtrhnúť bez väčšej námahy. Nad radiátorom bola špára cez ktorú tiež fúkalo, tam ale pomohla skoro celá tuba číreho silikónu. Sekať to už moc nechcel, izba je už nachystaná pre novorodenca :)
0

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa rohy » 24 Jan 2018, 20:09

Mam podobny problem,dutina v zatepleni.Chcem tam navrtat dierku a nastriekat PUR penu.Len neviem aku vybrať,či su +-rovnake,alebo su aj vyrazne kvalitnejšie a ked tak ktore?
P.S. tam kde je dutina mi vlhne stena.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2018, 09:21

Ak sa ti podarí niekde objaviť väčšiu škáru,alebo dierku, tak by si tam mohol nastriekať aj penu,prípadne dať aj dlhšiu hadičku a zatlačiť ju kolko ti vojde najdalej a potom postupne vyťahovať a peniť.
Len dúfaj, že to kotvili aj tými plechovými pracňami, nielen do peny, lebo ti vypadne okno . :wink:
A držíme palce tatovi.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa Milos66 » 25 Jan 2018, 09:34

rohy napísal:Mam podobny problem,dutina v zatepleni.Chcem tam navrtat dierku a nastriekat PUR penu.Len neviem aku vybrať,či su +-rovnake,alebo su aj vyrazne kvalitnejšie a ked tak ktore?
P.S. tam kde je dutina mi vlhne stena.
Ak je to pod zateplenim, tak jedine nizkoroztiaznu.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

koenzim
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 38

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa koenzim » 25 Jan 2018, 10:59

Ak je aj z vonkajšej strany viditeľný skoro celý rám okna, kľudne môžeš na špaletu nalepiť 2-3cm polystyrénu - môžeš prekryť aj celý rám okna.
APU lišta, polystyrén, lepidlo so sieťkou a trocha omietky.
0

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa daniel1212 » 25 Jan 2018, 13:00

rohy napísal:Mam podobny problem,dutina v zatepleni.Chcem tam navrtat dierku a nastriekat PUR penu.Len neviem aku vybrať,či su +-rovnake,alebo su aj vyrazne kvalitnejšie a ked tak ktore?
P.S. tam kde je dutina mi vlhne stena.
Najlepsie keby si vedel akej velkosti je ta dutina. Kolega nadomnou radi nizkoexpaznu pu penu, no ja by som asi skusil klasicku ktorej tam nastriekat "s rozumom". Pokial je ta dutina rozsiahlejsia tak pur penou vyriesis problem iba ciastocne. Ideal nastriekat ju na viacerych bodoch lenze to by sa museli narobit diery do fasady..
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa marioo » 25 Jan 2018, 14:20

ak tam da normalnu, a nie nizko expanznu - rozťažnú kludne mu môže puknúť niekde omietka ak je to celé sfušované...

pekne dlhu hadičku zistiť aka je velka dierka a striehať odzadu a vyťahovať pomaly...

možno by termokamera odhalila aka je tam diera podla rozdielnych teplôt na stene...
0

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa rohy » 25 Jan 2018, 15:19

Ta dutina je odhadom 50*20 cm.Vychadzam z toho kde to vlhne a zvonku podla zvuku-poklepanim.Preto chcem radšej striekať na viacerych miestach.Z toho popraskania omietky mam aj ja obavy,preto by som to ešte fixoval nejakymi drevenymi rozperami.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2018, 15:25

Pokúsiť sa poklepom zistiť, kde je stred tej dutiny a potom pichnúť dovnútra zvárací drôt zohnutý do oblúka, a skúsiť to presondovať,ale záleží od hrúbky PS,či sa bude dať s ním hýbať.
Tá termokamera je dobrý nápad,ale ideálne by tam bolo strčiť boroskop s prisvietením, tá jedna dierka by sa dala pretrieť a cez ňu potom prípadne aj zapeniť,ale ak je to väčšia plocha, tak sa nevyhneš aj viacerým otvorom, pretože tú nízkoexpanznú penu musíš napichať hustejšie aby to malo zmysel.Obyčajná by ti mohla odtrhnúť celú platňu,mne tak vykrútila zárubňu, že som ju musel vyškrabať a natlačiť to nazad heverom a zapeniť znovu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Prasklina nad oknom

Príspevok od používateľa Victorio » 25 Jan 2018, 15:38

no tomu sa hovorí "odborná montáž", ak si to montoval sám, tak ok, ale ak si zaplatil nemalé peniaze akože majstrovi tak mňa by to naštvalo.
preto som dal okna namontovať firme, tj. demontovali staré, namontovali nové , zapenili, nastavili, ale nic viac. a vyspravky som robil sam a to este povodne okna boli duplovane, kazetove, oblozka isla az na vnutornu stenu, takze boli tam fakt diery , ktore trebalo vyspravit.
vsade isla pena, a polystyrén, zapenenie okien som viackrát orezal a ak som objavil nejaky prestup vonku, tak som tam fukol penu znova az kym to nebolo tesne na 100%
potom zvonku aj zdnu vsade APU lišty, toto fakt odporucam okna cca 8 rokov ani jedna prasklinka, trocha to predrazi ale je to spolahlive,
a potom este dokladne namontovat vonkajsie parapety a vnutorne, vonkajsie dokladne utesnene a pod nimi dokladne pena.
zvnutra parapety tiez na pene, resp. ak treba viac objemu tak radsej tvrdeny polystyren ako podlozku a tak penu na tensiu vrstvu, a silikon iba na utesnenie takmer neviditelnej skary medzi oknom a parapetom.

ale ak uz je vsetko spravene, tak ostava len ten akrylovy tmel, ale ten po case odpadne, skor silikon, alebo specialny akryl do exterieru.
odbornejsia oprava iba vytvorit skaru zvonku aby sa tam dalo vyplnit PUR penou a popritom nalepit APU lišty a zatiahnuť lepidlom.
ak je okno neodborne namontovane, a "hýbe" sa pri otváraní, pri vetre a pod, tak to bude praskať vždy, APU lišta čiastnočne vykryje pohyby cca v rozsahu 1-2mm.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok