Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Feb 2018, 00:27

Cavte,

Trosku sa rozpisem:
Z kuchyne vychadzam do dvora cez taku malicku "predsien". Bola dodatocne pristavana aby sa na dvor neslo priamo z kychyne, kvoli zime, ked prsi aby voda z topanok nebola pri dverach v kuchyni ale tam v predsieni. Bolo tam komplikovane dat radiator a napojit na existujuci okruh (musel by som vela burat) tak tam nie je. Je to izbicka bez kurenia. Potrebovali sme susicku a jedine miesto kam ju bolo mozne dat je ta presien. Predsien je velka asi 2m x 1.2m vyska 2.2m .
Problem nastava od Decembra do konca Februara ked teplota vonku klesne na 0 - 7 stupnov. Z tej susicky (ventilacna) trosku okolo bubna unika vlhky vzduch (neviem ci je to normalne alebo to je tak u vsetkych takychto susiciek) a pod susickou sa zraza ten vlhky vzduch na vodu. Po dosuseni obkladacky len pod susickou na zemi su mokre (tie mikrokvapky sa zleju dokopy - ako ked sa podlaha utrie dobre mokrou handrou - len prepredstavu kolko vody tam je po suseni. Toto by mi este nevadilo, vsak su to keramicke obkladacky, no v dvoch rohoch stien pri susicke sa niekedy vytvori plesen (ked tam je viac kabatov, ze tam tazsie cirkuluje vzduch). Teplota podlahy v tej predsieni vecer je asi 11-12 stupnov, stena kde to plesnivie tiez okolo 12-13 stupnov. Vduch vo vyske 1m asi tak 15-16 stupnov. Vonku bolo vtomto case 5 stupnov. V kuchyni som mal 22 stupnov.
Manzelka ma nahovara na kondenzacnu susicku. Avsak neviem ci sa tento problem odstrani. Ma z vas niekto kondenzacnu susicku? Kondenzacna sucicka zkondenzuje vlhkost zo vduchu na 100%, alebo aspon na taku uroven ze sa uz nevyzraza na vodu? Alebo tiez nieco prepusti a to sa mi opat vyzraza na stenach a na podlahe?
Neviem ci mi kondenzacna susicka vyriesi tento problem. Ci by nebolo lepsie tam neako dat radiator hoci aj elektricky a zakurit pocas susenia (to mi ale zase stupne cena susenia dvojnasobne). Alebo tam pridat klasicky radiator pripojeny na ustredne kurenie (a aj tak budem musiet to znacne rozbit)
Alebo problem je v tom ze susicka je vo velmi malej miestnosti?
Od jari do decembra tento problem s plesnou nemame. Tak Marec-April Okt-Nov mame troska vody na zemi, ale steny neplesniveju. V lete ziaden problem so susickou v tejto miestnosti.

Viete mi poradit? Pomoze mi kondenzacna susicka. Bohuzial inde tuto moju susicku dat nemozem. Jedine do sopy vonku na dvore. Tam by ten vlhky vzduch nevadil.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa elmoto » 07 Feb 2018, 12:11

S tým búraním si ma prekvapil. Vyvŕtať dve diery cez stenu nemôže byť problém. Ale no čo už. Kondenzačná pomôže je to uzavretý systém. Máš tam aspoň okno? Tiež som spravil prístavbu zádverie no má aj okno a aj radiátor a hlavne je zateplená 15cm polystyrénom . Temperujem ju len na 10-12 stupňov lebo v nej mám domácu kvasenú kapustičku :)

No más to nafigu lebo keď sa najviac používa sušička v tomto obdobý tak tebe to robí problém v tej miestnosti. Cez leto sušička odpočíva v pokoji :)
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Feb 2018, 12:46

Veď práve to, v lete je tam aj teplejšie a častejšie sú otvorené dvere, takže sa to odvetráva ale v zime sa tam zráža vlhkosť na stenách z prádla aj z vonku nabehne vlhkejší vzduch.
Ak sa ti dá, urob niekde k sušičke odsávanie tak, aby to v yfukovalo von,prípadne aj nejaký ventilátor,hoci aj z PC aby fúkal popod tú sušičku.Alebo aspoň jednu dieru na kúpelňový ventilátor, nech to odsáva von.Jasné, že ti to bude ťahať von aj teplo z kuchyne,ale myslím, že ten vzduch bude suchší a teplejší ,takže sa tam nebude zrážať na stenách. No a vonkajšie zateplenie tiež urobí vela.

Prípadne to postav aspoň na nejakú konštrukciu s nohami 10 -15 cm,aby to malo vetranie,urob pod ňu nejakú vaničku s odvodňovacou hadičkou niekam von cez stenu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa Milos66 » 07 Feb 2018, 13:02

Tak tak. Jedine co pomoze je odvetranie miestnosti.
Jo. A v zime je vonku suchy vzduch.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Feb 2018, 13:15

Tak tak. Jedine co pomoze je odvetranie miestnosti.
Jo. A v zime je vonku suchy vzduch.
Problem je ze som v IRL, a tu v zimnom obdobi je stale mokro. Asi 80% je mokro a 20 sucho(odhad). Ale asi vonku vzduch aj za mokreho dna je vzdy menej vlhky ako horuci vlhky vzduch zo susicky.
Ak sa ti dá, urob niekde k sušičke odsávanie tak, aby to v yfukovalo von
Vidis, to nie je zly napad. Dole pod susickou v plechu su diery, takze tie skusim zrobit a zo zadu tam vyrezem kruh asi priemeru 5-6 cm a napojim neaku trubku s ventilatorom a tu vyvediem este von.
Pod dverami kuchyne som nechal strbinu asi 1 cm, takze prisun vzduchu z kuchyne do tej predsiene je dostatocny 1cm x 80cm = 80cm2 = kruh priemer 10cm.
Toto mi vyzera sice trosku pracne, ale odsaje to takmer vsetok vlhky vzduch z miestnosti, co by asi vyriesilo problem....

A co myslite, kondenzacna susicka by bolo riesenie alebo ani nie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa Milos66 » 07 Feb 2018, 13:24

Dalsia moznost je kupit maly pohlcovac vlhkosti. mozno existuje aj nejaky zavesny - maly na stenu. Treba pokukat a pogooglit.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa marioo » 07 Feb 2018, 15:06

Malé odvlhčovače sú nanič :) jedine väčšie elektricke tie vysušia ale tiež z nich voda musí isť do odpadu alebo sa musí vylievať ...

Alebo tam daj nejaký infra panel na stenu a k tomu male odvetravanie typu wc ventilator spúšťaný cez čidlo vlhkosti...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Feb 2018, 16:29

A v zime je vonku suchy vzduch.

To vždy neplatí, platí to vtedy, ak je vonku slnečno a mrazivo,ale nie keď je tak ako dnes,že sneží alebo je hmlisto, podobne aj v lete.

Skús najprv ten podstavec, zabrániš tým hrdzaveniu spodku tej sušičky aj orosovaniu podlahy,a budeš to môcť lahšie zotrieť handrou.
V prvom rade tam treba zabezpečiť odťah tej vlhkosti preč,lebo ani zvýšenie teploty nepomôže,pokial tá vlhkosť bude stále vznikať a nemá sa kam podieť.Ak sa dá, tak to vyviesť cez strop rúrou aspoň 110 PVC ,možno to pôjde aj samoťahom,alebo tam dať ventilátor.Ak nie do stropu, tak aspoň pod stropom cez stenu von to odvetrať.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa elmoto » 07 Feb 2018, 16:44

Tak ako ti tu radia zisti kde ti sušička vyfukuje vzduch tam daj prírubu a rúrou vyveď cez stenu von. Len pozor. Prietok bude podla mňa dosť veľký a neviem ako dlho ti odsušuje. Tie kondenzačné aj 2-3hodiny /idem kúpiť jednu/
Tak sa priprav na to že ti môže ist aj enormne tepla von. Ten vzduch čo vyfukuje musíš aj do chalupy privádzať. Všetko sú to peniaze.
0
nie som tu

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Feb 2018, 18:33

Skús najprv ten podstavec, zabrániš tým hrdzaveniu spodku tej sušičky
Nastastie s hrdzou nie je problem, lebo ked uz dosusuje tak uz ten vzduch nie je vlhky a dokonca je teply takze susicku vzbnutra tiez vysusi.
Podlahu uz nedokaze vysusit
V prvom rade tam treba zabezpečiť odťah tej vlhkosti preč
Pojdem touto cestou...
Prietok bude podla mňa dosť veľký a neviem ako dlho ti odsušuje.
Odsusuje mi to asi tak 45min az 1.5hod. Preto som volil ventilacnu. No bohuzial unika mi tam ten vlhky vzduch. Iba to je problem. Inak casovo je to celkom rychle, teda to az tak moc nemina.
Prietok vzduchu stiha v pohode, lebo ten vzduch co ventilator susicky natiahne sa rozdeli na vzduch co ide von cez stenu a vzduch co unikne asi vedla bubna a sa vracia do priestoru odkial bol natiahnuty a to je onmoho menej ako to co ide von. Takze zase az tak velky priemer na to netreba. Ale uvidim ked zarobim spodok susicky a neacham len dieru velku asi ako v priemere 10cm rura. potom budem vediet kolko vzduchu mi unika. Momentalne vzduch natahuje z kuchyne popod dverami a v kuchyni je odsavac par, takze ak neide berie si to vzduch tade. Ak ide tak aj tak musim pootvorit v kuchyni okno lebo zase ta odsavacka par potrebuje vzduch.

Teraz ma tak napada, keby som teoreticky utesnil vsade tu susicku, spoje prelepil lepiacou paskou, diery prelepil foliou a strbiny tiez niecim zalepil, skratka kompletne utesnil, tak potom nema kam ten vzduch uniknut, vnutri v susicke v priestore kde je motor vznikne maly pretlak a tym potom ani pri bubne nema kam ist vlhky vzduch, dvere si myslim ze maju tesniacu gume, teda teoreticky by vsetok vzduch isiel von len cez tu ruru.... nie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa elmoto » 07 Feb 2018, 21:15

Prosím pekne ved je to ventilacna susicka tak ako ju chces utesnit ako ti bude potom susit? To nieje uzavrety system ako pri kondenzacnej.
0
nie som tu

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa deepspace » 07 Feb 2018, 21:19

Kúp si kondenzačnú a máš pokoj.. našu prevádzkujem tri roky v miestnosti 1.5x1.5m spoločne s práčkou , všetka voda skončí v zásobníku..
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Feb 2018, 22:48

Konečne niekto S kondenzačňou a v maličkej miestnosti.

Vykurujes tu miestnost radiatorom? Alebo ju Vykuri susicka počas sušenia keďže je kondenzacna?
Steny nemáš vlhke?
Keď súši na začiarku cca po 15 min. Nie je zvýšená vlhkosť V tej miestnosti?
Ako dlho trvá jedno sušenie do totálne suchého pradla (bone dry program) ?

Pýtam sa preto, lebo ja mam tu miestnosť studenu, nevykurujem ju, mne sa to hneď vyráža na stenach.

Doki vopred za odpovede.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa ferguson » 08 Feb 2018, 08:32

Ved ked tam mas elektriku, tak tam buchni elekt. radiator. Alebo si kup tu kondenzacnu, nasi to maju a je to v pohode.

Inak neviem presne ako to je, ale ked mas tu ventilacnu susicku, tak by si mal mat nejaky vyvod toho vzduchu von. Aspon take nieco spominali nasi, ked riesili ventilacnu/kondenz.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa josek » 08 Feb 2018, 08:52

Kondenzačnú sušičku mám v priestore asi 2x2m spoločne s práčkou, Miestnosť skôr vyhrieva, žiadna vlhkosť z nej nejde akurát suché teplo. Netreba žiadne vetranie ani dodatočnú ventiláciu, akurát sa vylieva zásobník s kondenzátom. Myslím že v miestnosti zlepší "klimatické" podmienky čo sa týka vlhkosti aj teploty.
Asi toľko z trojročného používania.
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa deepspace » 08 Feb 2018, 09:21

romiadam napísal:Konečne niekto S kondenzačňou a v maličkej miestnosti.

Vykurujes tu miestnost radiatorom? Alebo ju Vykuri susicka počas sušenia keďže je kondenzacna?
Steny nemáš vlhke?
Keď súši na začiarku cca po 15 min. Nie je zvýšená vlhkosť V tej miestnosti?
Ako dlho trvá jedno sušenie do totálne suchého pradla (bone dry program) ?

Pýtam sa preto, lebo ja mam tu miestnosť studenu, nevykurujem ju, mne sa to hneď vyráža na stenach.

Doki vopred za odpovede.
Miestnosť nieje vykurovaná, dostatočne v nej kúri sušička sama.., ani náznak vlhkosti, je pravda že v miestnosti je permanetne otvorená ventilačka, ale v zime , keď odtialto tahalo a ventilačka sa zavrela žiadna vlhkosť sa neobjavila. Sušička generuje suché teplo, voda sa koncentruje v zásobníku sušičky. Dĺžka sušenia je závislá na množstve a druhu bielizne, v priemere dve hodiny. Po sušení ostane v zásobníku cca 1,5-2L vody.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Feb 2018, 10:34

Super, ďakujem obom (josek a deepspace) za informácie O kondenzačnej susicke. Pospekulujem este ohladom tejto ventilacnej, ale asi by to bolo komplikovane a preto asi kúpim kondenzacnu.
Už len na zaver. Akú značku a model mate? Obporucili by ste mi ju alebo akú inú by ste odporučili na základe poznatkov S vašou konkrétnou susickou. Chýba vám tam neaka funkcia?
Ja neviem stačí mi lacné BEKO alebo mam kúpiť dráhy Siemens popr. Bosh alebo inú kvalitnú znacku?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa deepspace » 08 Feb 2018, 11:12

Ja neviem stačí mi lacné BEKO alebo mam kúpiť dráhy Siemens popr. Bosh alebo inú kvalitnú znacku?
,

Neviem úplne posúdiť, ale ja mám Siemens a šlape už tri roky bez zaváhania skoro každý den. Takisto umývačku mám Bosch a len do nej nakladám riad .., :), rovnako stará ako sušička..
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ventilacna susicka na pradlo - vlhkost

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Feb 2018, 12:48

Ja mam umyvacku siemens.
Tiez len nakladam a vykladam...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď