Rebrikovy radiator do kupelne na elektriku

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Rebrikovy radiator do kupelne na elektriku

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Feb 2018, 22:47

Cavte,

Chcem sa vas opytat na nazor v mene mojho kamosa.

V jeho dome nie je ustredne kurenie ale v kazdej izbe ma gamatky. V kupelke nie je nic a v zime je tam zima. Doteraz pouzival 2000W fukaci ohrievac. Lenze je to neprakticke a chce tam dat rebrikovy chromovy radiator na elektriku. V katalogu mi ukazoval a oni tam boli od 200W do 900W. Rozmer kupelky ja asi 2.5 x 3-0m + vyska asi 2.5m.

Staci tych 900W na tu kupelku v zime? Podla vas ako dlho to bude vyhrievat tu kupelku z asi 16stupnov na 22-24stupnov? Ze to pred kupanim zapne, a po kupani ak sa uz vyvetra ta vlhkost tak vypne.

Su aj silnejsie? Alebo silnejsie by tu vodu/olej (alebo co tam je) zovreli?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Feb 2018, 22:55

Väčšina tu predávaných rebríkov má špirálu na tej dolnej hranici,lebo môžu bežať dlhšie a udržiavať teplotu trebárs cez termostat,ale ak to potrebuje jednorázovo tak by som dal silnejší,skôr to vyhreje.
Na 1m3 priestoru je potrebné cca 50W, tak si to prerátajte a dajte rezervu aspoň30%.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa Maek43 » 11 Feb 2018, 23:18

Ahoj, presne toto isté sme mali aj my, tiež sme zvolili rebríkač, my máme kupelku 2x2 a vyšku okolo 2,5m, dávali sme tam 400W rebríkač a uplne stačí. Ono netreba tam velký výkon, v podstate je jedno či to vyhreje za hodinu alebo za tri lebo on môže ísť v podstae v kuse, máš k tomu termostat takže kolko nastavíš tolko bude hriať. My máme nastavené niečo okolo 22-25 stupňov a síce som to nejak nesledoval ale termostat ho zapína asi na 2 hodiny tak 2-3 krát denne no velmi to záleží od toho ako často sa tam vetrá alebo sa otváraju dvere... my sme 5 členná rodina a kupelka je hneď pri vchode takže teplo sa tam vetrá dosť rýchlo :D
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Feb 2018, 00:04

5ko, vychadza mi to na 750W 3 x 3 x 2.5 = 15 x 50 = 750

Kedze Maek43 pise ze mu na 2 x 2 stacil 400W tak asi sem by stacil vasi tak okolo 600W?

Diki Maek43 za info. Ten termostat je na radiatore alebo mimo niekde na stene a kablikom prepojeny s radiatorom?
Nechce sa ti urobit jeden test? Ze by si to na jednu noc vypol a rano zmeral teplotu, zapol a odsledoval ako rychlo ti to tych 400W vyhreje z teploty x na teplotu y? To by mi velmi pomohlo pri vybere vykonu telesa a rozmerov rebriku a bol by som ti velmi vdacny.
Ty mas aky velky rebrik?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa Samanko » 12 Feb 2018, 00:30

Myslim, ze tu tak velmi zalezi na termoakumulacnych a termoizolacnych vlastnostiach tych dvoch stavieb + teplot okolitych miestnosti, ze neviem, ci to bude mat ten test vobec nejaku vypovednu hodnotu..

Nemyslim to zle, len uvazujem..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Feb 2018, 00:40

Orientacnu to bude mat. Ci to budu 2 hodiny alebo 6 hodin.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Feb 2018, 01:50

5ko napísal:Na 1m3 priestoru je potrebné cca 50W
Neviem presne ako sa to počíta ,ale tvoj údaj je asi už aj s tou výkonovou rezervou.
Príklad u mňa: RD vykurovaná plocha cca 200m štvorcových,výška priemer 2,6m = pri 50W na kubík je to cca 26000W.
Tepelné straty mi projektant vypočítal na 18500w z -20 vonkajšej na +22 st.vnútornrj teploty. Mám 24 KW plynovú kondenzačnú pec - modulovaný výkon a pri vykurovaní v extrémoch pri -20stupňov išla pec asi na 75% výkonu (vypočítané podľa predpísanej hodinovej spotreby plynu)...to je cca 18000W - tak že sa celkom trafil. Tá zhruba tretina rozdiel ,bude rezerva. Tých 50W na kubík je tak akurát,aby to nemuselo ísť nafurt a s nejakou rezervou,.
V jeho prípade treba prepočítať vykurovaný priestor, tepelný výkom telesa,účinnosť "rebríka"... ale aj tak pod 800 W príkonu na vyhrievacie teleso do toho rebríka by som nešiel...veď na reguláciu teploty tam bude aj tak termostat.
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 12 Feb 2018, 02:06, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Feb 2018, 02:03

No a preto by mi ten orientačný test od Maek45 značne pomohol.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Feb 2018, 02:20

Z mojich skúseností... ten rebríkový "radiátor" nemá boh vie akú účinnosť, pokiaľ nebude páliť,budeš tam mať zimu - myslenú pri kúpaní/sprchovaní... ale na usušenie uterákov a pri bežnej hygiene bude stačiť. Vypočítaj si kubíky kúpelky,vynásob 50-timy a teleso kúp ak vojde ,aspoň s 1,5 x väčším príkonom a budeš mať pokoj.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa josek » 12 Feb 2018, 08:04

Kúpeľňu mám tiež asi 2,5x3m a rebrík 60x130cm, 800W, termostat v zásuvke pri radiátore.
Pri kúrení naplno sa po 20min. teplota ustáli na nejakých 60-70°C. Pre takúto miestnosť by v mojom prípade stačil možno aj 600W, ale tento je cez termostat v pohode
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa kamilko » 12 Feb 2018, 10:11

Hlavne nezabudi ze ta sranda ta moze stat tak 100E rocne za elektrinu.
Mal som 600w radiator, terpostat na stene, nastavenych nejakcych 19st.
Nakoniec som to naprogramoval tak aby 3h pred 7:00 sa zapol a o 9:00 vypol. A potom tusim ze sa zapinal o17 a vypinal o 21.
Twrmostat zciny za 12E.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Feb 2018, 10:51

Diki za reakcie.
Ta kúpeľa má 3x2x2.5=15x50=750W
Teraz tam dat 700W alebo najsilnejší v katatalogu bol 900W.
Termostatu nevadí vlhko alebo to je termostat Z činy do kupelne?
Účinnosť nečinnosť iné riešenie nie je. Čo tam má dať tiež gamatky? Ja si myslím že to môže byť aj viac ako 100e rocne keď to ide na termostat 24/7.

Kamilko, tie 3h (od 17 do 19) pri tých 600w stačilo na zohriatie kupelne alebo aj menej?

Edit:
Keď nad tým tak uvažujem do hĺbky tak vlastne čím väčší výkon (A väčší rebrinak) tým rýchlejšie sa ten radiátor zohreje, tým rýchlejšie potom vyhreje kúpeľňu A keď je tam termostat, a ide to 24/7 tak potom to už je jedno, vtedy to už má vždy rovnakú spotrebu, slabši radiátor zapína na dlhsie, silnejší na kratšie casy.

Dobre takže podľa vašich rád by to malo byť okolo 700 W a viac.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 12 Feb 2018, 11:04, upravené celkom 2 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa kamilko » 12 Feb 2018, 10:59

V lete to snad nevude pouzivat. Asi len oktorber az marec. No ked to chce mat v kuse 24h tak sa nedoplato schvalne vypocitaj si cenu.... Jedine ze si da iny trif na kurenie elektrinou.

Jasne ze ked si robi parne kupele tak to tam dat nemoze ale inak ta ma asi bezny vypinac aj zasuvku.

3h ako tak stacilo. Ale uz som tam natiahol kurenie.
Co som usetril na plyne som dal za elektrinu.

Len pozor lebo do maleho radiatora nesmies natrepat silnu spiralu, navyse ten radiator musi byt spravne naplneny.

A pozor lebo ked sa prehrieva radiator tusim ze ta spirala ma vlastny termostat. (len neviem ci ten nieje havarijny) tj nemal by byt pouzity na regulaciu teploty.
0
Naposledy upravil/-a kamilko v 12 Feb 2018, 11:13, upravené celkom 2 krát.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rebrikovy radiator do kuprlne na elektriku

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Feb 2018, 11:05

A tie tri hodiny ti stačili na vyhriatej so 600W?
Možno by tam stačilo nastaviť V zime 18stupnov a pred kúpaním to nastaviť na 24 a po kúpaní zase na 18. Nech tam nemá
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1099
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Rebrikovy radiator do kupelne na elektriku

Príspevok od používateľa cool-zool » 12 Feb 2018, 21:15

Romadian - Nič v zlom , ale v každom tvojom príspevku píšeš iné rozmery kúpelne !
Najskôr si písal 2,5 x 3,0 x 2,5 m = 18,75 , potom 3 x 3 x 2,5 = 22,5 ( a nie 15 ako si písal ) a nakoniec 3 x 2 x 2,5 = 15 !!!
Takže si vyber aký chceš keď nevieš koľko kubických metrov má tá kúpeľňa ???
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Rebrikovy radiator do kupelne na elektriku

Príspevok od používateľa Maek43 » 12 Feb 2018, 21:24

Ahoj, no my máme ten rebrík cca 80x50 no na noc sa sťahuje na nejakých 15*C a ráno sa pridáva na 22*C a trvá mu to asi okolo hodiny.... Ale dosť to záleží či počas toho vyhrievanie sa otvaraju dvere a tak.... no termostat je zasuvkovy :thumbup:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Rebrikovy radiator do kupelne na elektriku

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Feb 2018, 21:35

Cool zool-Švejk povedal- pánové mne na pár krocích nezáleží. :D

Ani teraz nejde o dva či tri m3 , a je jedno či tam bude mať 200W špriálu alebo 2kW , tam ide už len o čas, za ktorý ten priestor ohreje.
Samozrejme čím silnejšia tým vyhreje skôr,takže sa musí podla toho rozhodnúť, či tam potrebuje udržiavať komfortnú teplotu nepretržite,vtedy by stačila aj najslabšia ,
alebo jednorázovo ráno rýchlo vyhriať a vypnúť a večer zase v predstihu vyhriať a vypnúť,vtedy je potrebný vyšší výkon špirály.

V kúpelke je potrebná teplota minimálne 25-27°C, takže s tým treba rátať ,či už z dobou predohrevu,alebo s potrebným výkonom.
Viem, že najjednoduchšie by pre neho bolo nejaké konkrétne meranie približne rovnakého priestoru a použitého výkonu a času,ale to jednoducho nejde,pretože každá kúpelka má svojské stavebnokonštrukčné riešenie a teplotné straty..vplyv využívania ostatných priestorov a ich teploty počas dňa, takže nikdy sa nikto netrafí do jeho stavu .

Spomínané teploty rebríka 60-70°C sú bez ochrany pred dotykom nebezpečné, na to pozor, už aj 45°C na dotyk je pre deti privela. :!:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rebrikovy radiator do kupelne na elektriku

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Feb 2018, 22:31

Romadian - Nič v zlom , ale v každom tvojom príspevku píšeš iné rozmery kúpelne !
oops :confused: Ani som si to nevsimol. Ako sa to mohlo stat?

cool-zool, nic v zlom, ale ty si vsimavy ako Columbo. :potlesk: :D

Ani som si nevsimol ze menim tie rozmery :D
Vsak to nie je moja kupelka
Chcem sa vas opytat na nazor v mene mojho kamosa.
Nie je to u mna, ale viem ako vyzera. Podme ratat:
Klasicka vana + pracka +10 +10 cm = 180 + 60 + 10 +10 = 2.6m
Sirka vane + asi30cm + umyvadlo +asi20cm + zachod +asi20cm = 60+30+70+20+50+20 = 2.5m
Vyska 2.5m

Takze asi priblizne 2.6 x 2.5 x 2.5 ....... sakra dalsi novy rozmer ...... :D No co uz....

Takze asi tak 16.25m3. Ale aj tak ako tu bolo spomenute kubik, dva kubiky hore dole. Skor mi islo o to ze aku spiralu tam dat. Vdaka vasim komentarom som mudrejsi 5ko to pekne zhrnul
je jedno či tam bude mať 200W špriálu alebo 2kW , tam ide už len o čas, za ktorý ten priestor ohreje.
Samozrejme čím silnejšia tým vyhreje skôr,takže sa musí podla toho rozhodnúť, či tam potrebuje udržiavať komfortnú teplotu nepretržite,vtedy by stačila aj najslabšia ,
alebo jednorázovo ráno rýchlo vyhriať a vypnúť a večer zase v predstihu vyhriať a vypnúť,vtedy je potrebný vyšší výkon špirály.
a Maek43 mi tiez vela pomohol
no my máme ten rebrík cca 80x50 no na noc sa sťahuje na nejakých 15*C a ráno sa pridáva na 22*C a trvá mu to asi okolo hodiny.... Ale dosť to záleží či počas toho vyhrievanie sa otvaraju dvere a tak.... no termostat je zasuvkovy
Takze mu poradim a on sa rozhodne ako to chce pouzivat.
Diki pani vsetkym za pomoc.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď