Smart Home - výber platformy

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa deepspace » 03 Apr 2018, 16:58

Ahojte,

V blízkej budúcnosti ma čaká výber a inštalácia systému pre ovládanie a kontrolu , tzv. Smart Home. Otázka je ku ktorému výrobcovi smart riešení sa prikloniť. Niečo som si samozrejme prečítal, ale zaujímali by ma konkrétne skúsenosti niekoho, kto to reálne používa.
V hre je od arduina s patričným shieldom, cez Xiaomi Smart home, Z-wave až po Fibaro.

Jedná sa mi vpodstate o sledovanie priestoru , ( dverové snímače, pohybové senzory, zaplavenie etc.., ), kontrolu vstupu do priestoru (RFID, kod..), ovládanie svetiel a spotrebičov ..

Systém musí byť spolahlivý, ovládatelný pomocou telefonu či tabletu..

Ďakujuem za vaše komentáre..
0

Cofi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 25 Jan 2010, 00:00
Vek: 43

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa Cofi » 03 Apr 2018, 17:55

ked citam o arduine a xiaomi, tak asi nehladas profi riesenie. Osobne poznam len OpenHaB server na Raspberry 3 + akykolvek HW + zabava pri spojazdneni...a ak to urobis dobre, tak nemas problem + dobra komunitna podpora
0

alois

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa alois » 03 Apr 2018, 19:41

......Jedná sa mi v podstate o sledovanie priestoru , ( dverové snímače, pohybové senzory, zaplavenie etc.., ), kontrolu vstupu do priestoru (RFID, kod..), ovládanie svetiel a spotrebičov ......



Toto a viac zvládne EZS ústredňa v pohode. Stabilita systému je prvoradá. A hlavne čo najmenej bezdrôtových komponentov.
Alebo Z-Wave a jeho aplikácie.

Skôr ide o cenovú reláciu, čo je akceptovateľné pre koho.

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa deepspace » 04 Apr 2018, 09:53

Dakujem Cofi, Alois..

Povodne som aj uvazoval o EZS, niesom zastanca trendu mat aj vypinac na WC cez Wifi,
Pozeral som napriklad ustredne od Paradoxu, len tam som nenasiel moznost ako ovladat napr. osvetlenie..
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa Samanko » 04 Apr 2018, 10:49

Popis co od systemu ocakavas, napis co najviac, nech ti vieme poradit co najlepsie riesenie.

Co chces ovladat, ako chces ovladat, cez co chces ovladat, naco to chces ovladat, co chces mat doma atd atd. Cim viac napises, tym lepsie ti mozme poradit.

Po tvojom poslednom prispevku sa to neda povedat, lebo aj ezs ustredne vedia ovladat spotrebice (to je uplne jedno ake, cez jedno svetlo po cely dom) avsak zislo by sa nam vediet co si predstavujes od "ovladania svetiel" - kolko ich chces ovladat a akym sposobom + co este chces ovladat a ako..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

alois

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa alois » 17 Apr 2018, 08:50

Paradox, Satel aj Jablotron má voľne programovateľné virtuálne výstupy, ktoré vieš prevteliť do reality ako reléový silový výstup. Všetci majú aplikáciu s ktorej vieš tieto výstupy manuálne ovládať. Všetci majú bezdrôt aj drôtové verzie.

Len treba vedieť, koľko a čo. Mne s JA106KR beží jednoduchší Smart RD v pohode. Snímanie pohybu, snímanie otvorenia okna - naviazané na vykurovacie okruhy, záplava, CO, CO2, Metán a plyn v kuchyni a kotolni, polievanie záhrady, prepoj na kamerový systém a IR prísvit, snímanie hladiny žumpy, snímanie exteriérovej a interiérových teplôt, snímač dymu a požiaru, snímače osvetlenia exteriéru (súmrak), uzatváranie prívodu vody ak je človek mimo dom, riadenie jedntlivých zásuviek, fotovoltiky, ovládanie garážovej a vjazdovej brány, otváranie vstupných dverí, prepoj na videovrátnik a.t.ď.

Viem, že je to drahšie ako komponenty z PRC a vlastný software, ale akceptuje to poisťovňa.

Raptor650
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Aug 2014, 11:59
Bydlisko: BA

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa Raptor650 » 17 Apr 2018, 09:25

Nevim presne pozadavky, ale ja nakonec vybral KNX.

Pokud bude zajem muzu se rozepsat o navrhu, instalaci a implementaci. Vse jsem si resil nakonec sam.
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa deepspace » 17 Apr 2018, 19:39

Ďakujem všetkým za odpovede..,

Aby som to upresnil.

Potrebujem systém, ktorý bude zahŕnať

1.systém prístupu (RFID , kód ..) ovládajúci jedny vstupné dvere , plus kamera a možnosť dialkového otvorenia dverí a tiež možnost dialkovo spravovať RFID čipy a kódy prístupu.

2. Klasický EZS , tzn, cca. 8 drôtových PIR senzorov, cca 10 čidiel okná , dvere, senzor zaplavenia, požiaru, rozbitia skla.., s GSM notifikáciou a monitoringom android IOS appku.

3. Snímanie teploty a vlhkosti v priestore s možnostou zapínať, vypínať v prípade nutnosti pomocné kúrenie, alebo ventiláciu.

Systém by mal byť ovládatelný pomocou tabletu vnútri priestoru, alebo zvonku cez remote PC či aplikáciu.

Ovládanie, svetiel budem riešiť sólo appkou, )používam BT žiarovky).., ovládanie dalších vecí poďla všetkého pre EZS nebude problém..

Podla toho čo písal Alois

"od alois » 17 Apr 2018, 08:50

Paradox, Satel aj Jablotron má voľne programovateľné virtuálne výstupy, ktoré vieš prevteliť do reality ako reléový silový výstup. Všetci majú aplikáciu s ktorej vieš tieto výstupy manuálne ovládať. Všetci majú bezdrôt aj drôtové verzie."

vlastne všetko čo potrebujem splna EZS.

Už som si preštudoval čo má v ponuke Jablotron a Paradox, takže mi vpodstate ostáva sa len rozhodnúť ktorú značku a ktorú konkrétnu ústrednu vybrať .. Viem že Jablotron predáva len certifikovaným firmám, ale vpodstate nieje problém zohnať potrebné veci ani od nich..

Môj rozpočet je prakticky obmedzený na sumu povedzme 700Eur, s tým že si systém chcem nainštalovať sám, nie aby som ušetril, ale preto že ma tieto veci bavia. Všetky komponenty nieje nutné nakúpiť a sprevádzkovať hneď, chcem začať funkčným základom vrátane prístupového sytému, ostatné veci sa poďla financií budu finalizovať priebežne.
Raptor650 napísal:Nevim presne pozadavky, ale ja nakonec vybral KNX.

Pokud bude zajem muzu se rozepsat o navrhu, instalaci a implementaci. Vse jsem si resil nakonec sam.
KNX je fajn, ale obávam sa že tu by som sa cenovo nezmestil.., v každom prípade díky za odpoved, keby sa Ti chcelo napísať bližšie podrobnosti tvojej inštalacie, určite by boli aj ostatný radi.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa rudko » 17 Apr 2018, 20:02

Foxtrot od vyrobcu TECO. Je to lacnejsie ako KNX a da sa na tom postavit paradne riesenie
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa deepspace » 17 Apr 2018, 20:10

Rudko dík za tip.. pozriem sa na to..
0

Používateľov profilový obrázok
Riki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 11:36

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa Riki » 04 Dec 2018, 22:27

ja som celkom nahodou dostal k rieseniu inteligentneho domu a to tak , ze koncom leta sme menili kuchynsku linku a vyber padol na IKEA kuchynu. Pri kofiguracii nam bolo ponuknue osvetlenie, ktore sme si zakupili, az ked sme prisli domov zena sa pozrela na blocik samotne osvetlenie trafo a ovladac stali o dost viac ako 100 Eur. Tak pravdaze ich chcela vratit, nakoniecs om ju presvedcil, nech si nechame osvelenie, co doteraz nelutujem, svetlo je prijemne, da sa nastavovat tlmenie aj farba svetla , musi to ale pripojena ledka podporovat. Po tychto dobrych skusenostiach som sa poobzeral co ma IKEA dalej v ponuke, od zasuvky, pohybovy senzor, stmievac po rozne ledky a vsetko s bezdratovym ovladanim. Takze som sa rozhodol o nasledovne riesnie, stmievac do obyvacky a k tomu 3 ledky, a centralnu jednoku ktora je napojena na lan siet. Centralna jednotka sluzi na zgrupovanie ovladacov a svietidiel vytvaranie miestnosti roznych logickych skupin programovanie budika... Software mi ponukol pripojenie na Apple homekit a Google home. Parada hovorim si a vyskusal som pripojit na tel. hlasom je mozne ovladat svietidla....dalej som si zakupil Google home - hlasovy asistent, a Google Chromecast - stremovanie videa do TV. Posledne srandicky akurat testujem , je to silne navykove :)
ale zas vsetko s mierou
https://youtu.be/-gZs73DeUQg
0

giwer1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 31 Aug 2013, 09:00

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa giwer1 » 23 Júl 2020, 11:23

Dobrý deň všetkým.

Nechcem zbytočne otvárať novú tému, tak to skúsim popísať sem.
Potreboval by som vyriešiť automatizovaný systém kúrenia v RD, ale zároveň by som nerád inštaloval systém, ktorý bude výhradne na kúrenie. Rád by som do rovnakej platformy pripojil aj existujúce čidlá, ktoré aktuálne používam v Xiaomi Smart Home. Uvažoval som nad platformou Domoticz v kombinácií s I/O jednotkou od KMTronic. v jednotke je k dispozícií 8 relé výstupov a zopár vstupov. Pripojenie do LAN a funkčnosť s Domoticzom by mala byť bezproblémová. Narazil som ale na potiaže s výberom bezdrátových hlavíc na radiátory v jednotlivých miestnostiach. Systém by mal fungovať tak, že plynový kotol bude počas vykurovacej sezóny udržovať stabilnú teplotu napr. 50 stupňov. Ak teplota vody v okruhu stúpne nad hranicu povedzme 53 stupňov, tak sa kontaktom na jednotke KMTronic vypne kotol. Ak klesne pod 45 stupňov tak sa zase kotol zapne. Do tohto momentu mi je všetko jasné. Potreboval by som ale nejako inteligentne vyriešiť aby elektronická hlavica v každej miestnosti správala podľa nastavenej teploty, prípadne, aby hlavica obmedzila prietok počas vetrania (existujúce čidlá otvoreného okna od Xiaomi). Popravde neviem, ktorou cestou sa vydať, nakoľko existujú rôzne hlavice s komunikáciu Zwave, ZigBee, wifi a pod. Neriešili ste niekto obdobný systém? Za plodné príspevky vopred ďakujem.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Júl 2020, 15:37

Miešaš zlepencom veľa výrobcov dohromady. Skús sa zamerať kompletne iba na jedného, či dvoch.
Hotový automat pre 8 hlavíc a okien nájdeš v ponuke na weboch. (aj lacné PRC produkty)


Ja mám teraz doma na test SK TapHome a som z jednoduchosti a komplexnosti dosť kladne prekvapený.

V tvojom prípade je tam podpora aj pre:
termostat
teplomer
equitermiku
meteostanicu
0

giwer1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 31 Aug 2013, 09:00

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa giwer1 » 23 Júl 2020, 16:07

Ďakujem za odpoveď technikus110.
Vzhľadom na to že sa jedná o už postavený veľký RD dve poschodia + prízemie a bavíme sa o 18ks radiátorov, riešenie s 8 hlavicovým automatom asi nevhodné. Skúsim teda inak položiť otázku. Máte niekto skúsenosti s dobrou hlavicou pripojiteľnou bezdrátovo k Domoticz?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Smart Home - výber platformy

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Júl 2020, 19:43

O.K. nepostrehol som to zadanie pre 18 hlavíc, ale tie riadenia sú kaskádovateľné.

Maj na pamäti, že každý inteligentnejší kotol (elektrina, či plyn alebo tepelné čerpadlo) potrebujú na svoju prevádzku "určitý" minimálny prietok. Ináč prejdú do poruchy. Toto tiež musíš ošetriť v automatike.


napríklad: https://www.atria.sk/elektrobock-hd20/
link je na jedného z tisíca predajcov, ale nájdi si výrobcu produktu aj s doplnkami.....hlavica s termostatom aj s blokovaním.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok