Elektricke kurenie

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 09 Máj 2018, 20:52

Zdravim.Nebudem nejak rozvetvovat co ako.Nieje to aj tak pre mna, ale pre suseda.Potrebuje vykurovat jednu miestnost ohrievacom.Rozmery cca 5x5x2,5m. Ziadne ventilatorove , ani infra, halogen nechce.Planuje sa kupit taky vyhrevny panel 2500W co na objem miestnosti ma stacit to je 62,5m3.Ale to nieje otazka temy.
Ale ma dvojtarif teda nocny a denny prud .Podla https://www.zse.sk/documents/13852203/C ... 012017.pdf
by to malo byt DD3 .No co mi ukazoval fakturu za to urcite obdobie plati nejak 33€ len.Uz je v dome sam tak ani odber nieje.
Len ak som dobre pocital tak cena za 1kWh je 0,0502 , co za 2,5kW je 0,1255€/h cize ak by to slo , aj ked nepojde 24h/7 tak na 1 mesiac to vychadza 90€ aj daco+dalsie poplatky za elektromer atd. No tympadom ale nezmeni sa mu aj tarif ? Ten panel je len cisto do zasuvky na 230V max 16A istic podstate.
S vypoctom ak som sa dakde sekol opravte ma dik.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa E001 » 09 Máj 2018, 21:22

No je tam ešte ďalších pár otáznikov:
1. Ako bude využívaná miestnosť? Teda celodenne, alebo je tam možné v určitých časoch iba temperovať? Ak nebude miestnosť by som použil dva ohrievače, každý z vlastným termostatom, ovládané cez stykače s celkovým výkonom tých 2,5 kW určením priority v sadzbe na NT.
2, Na aký prúd máš dimenzovaný ten hl. prívod a eletromer?
3, Akú má tá miestnosť tepelnú zotrvačnosť? Teda za aký čas klesne teplota napr z 24 stupňov na 20 ? nemusí to byť presné, stačí odhadom.
4, Máš vôbec možnosť priviesť informáciu o tarife - teda zap. a vyp. NT do tej miestnosti, alebo do priestoru, kde by si namontoval ovládanie a spínanie ohrievačov?
Na začiatok iba toľko. :wink:
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 09 Máj 2018, 21:41

1.Tak v tej miestnosti tam v zime spava, cez den by asi teplotu ubral ale bohvie .Zalezi od zimy.
2.No HL istic ma 3x25A, elektromer je novy nedavno davany je uz digitalny, viac info teraz neviem.
3.No co mi akurat dnes vravel, kedze sme sa o tomto rozpravali. Z unikanim tepla ze nema problem, Ma tam nove okna 3 skla.Podla je robena na plavajucu.Povodne tam mali nejake parkety nato ze sla nejaka izolacia a potom plavacka.Doteraz kurieval kotlom, ako bude aj to ale len temperovat ked bude velmi zle, je to velikansky dom a on sam v nom.Miestnost sa nachadza na 1 poschodi, prizemie je tiez obyvane.Podstate su tam dve poschodia on by bol v strede.Takze teplota ako rychlo by klesla netusim ale vzdy tam ked som aj bol bolo dost teplo.
4.No tam nemam moznost priviest nic.Rozvadzac ma na druhej strane domu vonku.
Inak ten panel vyzera takto. Ci je nieco lepsie neviem.Vobec nemam skusenosti ani s tymto
https://www.dobraklima.sk/adax-vp1125-ket-2500-w
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa E001 » 09 Máj 2018, 22:18

Toho som sa obával. Teda nemáš vlastne žiadnu možnosť prioritne využívať ten NT. Jedinú šancu na úsporu vidím spínacích hodinách, cez ktoré budeš môcť nastaviť útlm cez deň. Ale tiež cez stykač, lebo pri 2,5 kW jednofázovo ti tie hodiny odídu dosť rýchlo.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 09 Máj 2018, 22:24

No len to je to ze ked vonku bude zima a jemu tiez tak ohrievac pojde castejsie.Ono zase rozdiel bude v cene lebo predtym daval cez 1000€
za paliva do kotla, uhlie , drevo. Len preco mi bymali hodiny odist neviem ?
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa kamilko » 09 Máj 2018, 22:55

Kurenie elektrinou je najdrahsie.
Inak by mal ist do elektrarni zmenit tarifu. Dovod je jednoduchy aby platil menej (alebo viac)
Pre v3csie odbery v inej trarife koze vyjst nizsia cena za kw ako ma teraz.

Nejake lepsie digitalne spinacie hodiny by vyriesili NT otazka je ci by mu nebola zima.
Pripadne zohnat termostat na stenu ten by rieisl zapinaie topenia v nt a zaroven znizenie teploty v noci a zvysenie cez den. Ale trebalo by doplnit rele na 230V s kontaktom min16A pre ovladanie tojho ohrievaca.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa E001 » 10 Máj 2018, 08:56

Problém je v tom, že mnohí si neuvedomujú na čo je vhodný NT. Je to na spotrebiče, ktoré sú schopné naakumulovať teplo vyrobené z lacnejšej energie v noci / bojler, akumulačná piecka a pod/ a cez deň toto teplo využívať. No ale kúriť potrebuješ hlavne cez deň, podvečer, prípadne skoro ráno. Chceš si " naakumulovať " teplo v miestnosti ? kravina. Preto som myslel použiť dva ohrievače. Každý má svoj termostat. Jeden by som nastavil na minimálnu prijateľnú hodnotu - napr min. 15 stupňov s tým, že by bežal bez ohľadu na tarif a druhý cez spínačky by dokuroval na optimálnu teplotu s využitím NT. A čo sa týka tých hodín, majú síce deklarovaných 16 A, ale pri častom spínaní indukčnej záťaže sa prudko znižuje životnosť kontaktov.
0

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa jjilek » 10 Máj 2018, 09:57

Podobný problém jsem řešil na chalupě (800m n.m). Pouhé řešení topení infra panely má skutečně problém v minimální akumulaci tepla. Použil jsem proto starší akumulační kamna, která lze levně (někdy i za odvoz) získat na inzerát zejména po rekonstrukci. Velmi vhodné jsou staré akumulačky RD z Kremnice, které se snadno demontují, převážejí a mají nabíjecí termostaty (výhodné při změně nároků na akumulaci tepla) Použijí se pro základní temperování místnosti, na zvýšení teploty po kratší dobu lze přidat infra dotápění. Problémem je nutnost dodatečného přívodu 3x400V, což lze vyřešit uspokojivě vedením kabelů v lištách na povrchu. Výhodou je možnost velmi levného pořízení, stačí jen sledovat inzeráty na Bazaru, Bazoši, Aukru a pod. Na Aukru jsou okamžitě 3 ks po 299 Kč. Na Bazos.sk jsem našel nejméně 3 ks po 40€.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 10 Máj 2018, 17:09

Tak na NT pouziva bojler praveze , co je asi jedine. Ono k tym kontaktom spinacim hodinam niejeto trosku blbost, ked v dome sa pouzivali aj spotrebice typu sporak,pracka, umyvacka,srotovnik atd.Maju odber ked idu, aj ked je pravda ze nie dlho a nonstop.
Ta miestnost je taka nieco ako hostovska obyvacka.Pre navstevy atd.Ale teraz tam je aj postel TV.Kde cez zimu spava.Lebo riadnu spalnu maval aj zo zenou (zomrela) hore na 2 poschodi.A je to dost prenho codit az hore po schodoch atd a navyse kurit musit viactympadom aby aj vodu vytlacilo hore ci ako mi to vravel. Takto bude max len temperovat v dome. Zakurit v kotli len ked bude moc zima vo vnutri.Inak v celom dome su nove okna takze nejake velke uniky.
Ono pozeral som aj po infrapaneloch ale zase nenasiel som take silne co by ohriali taku plochu.Len aj cena za ohrievac rozhoduje.Napr hento teraz vychadza cca 200€ co je uz dost za nejaky panel.Ten sa dava len cisto do zasuvky .
Ono ta varianta dva ohrievace dat nieje zla zase. Len ako ho poznam on by to zapol aj tak vsetko aj dva naraz ked by mu bola zima.Ale skusim mu to navrhnut Lebo napad to nieje zly cez den by mu to podstate hrialo na nizsiu tepplotu .Kupili by sa dva slabsie ohrievace alebo len jeden slabsi a druhy silnejsi a na vecer pred spanim by zapol aj druhy .Ono nejak 1400€ ho stalo to palivo na zimu co je sakra vela.Takze on aj vravel ze keby aj tolko da za alektriku co asi neda je to jedno, ide o to ze mal dost starosti , kedze kuri aj z drevom to treba stiepat , z uhlia je vsade bordel, rychlo upchava kotol a tak.

Mozem skusit odfotit ten elektromer ze aky ma aby ste videli ak to pomoze.Ale nejake prerabky v dome, tahanie kabla atd no neviem.A to este mi vravel ze nieco v dome je hlinik tahany.Nieco ze bolo menene , takze este to musim pozriet , lebo ak tam nebude med bude problem este vacsi .
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 12 Máj 2018, 21:17

Pridavam nejake fotky elektromera a par isticov .No trosku sa to viac skomplikovalo, lebo este neviem na isto ale co som spominal tie istice 16A ze su pre poschodia.Tak co mi vravel sused ze je to tak,tak asi nieje lebo nevsimol som si minule ze hore nad nimi je popis fixkou, co nesuvisi s tym.Je to len napr pre pracku a pod veci. Na jedno ciernom 10A je napisane poschodie zasuvka, co je nic , na isticoch je prevazne hlinik.Tak sme dospeli k navrhu uz sme pozerali aj novu trasu.Cez pivnicu by sa preslo hore na poschodie a tam by bola nova zasuvka resp dve pre dva tieto ohrievace.Ten napad z dvomi sa mu tiez pacil.Co som pozeral stranku ZSE tak zmena sadzby sa da zriesit vseliak, tel, cez net , mailom, osobne. Chcu len 3 veci a to len udaje o mieste, atd.
Dalej ten elektromer teda neviem ako. Ono ak by zmenil sadzbu ono tatif ak dobre chapem mu asi co ma ostane , kedze info o nom sa pise ze je pre domacnosti s vysokym odberom elektriny , kde su spotrebice, pracka, mycka a pod.
Lebo zvlast tarif na ZSE je len cisto na kurenie, lenze toto je kurenie len ako pridavny spotrebic ci?Nejde s tym kurit cely dom.Len spotreba a €|porastu.
Dik
https://imgur.com/ZaScWYQ
https://imgur.com/a/uG0zhTg
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa E001 » 12 Máj 2018, 22:17

Nebuď pesimista ako ja. :) Vezmi vadasku a meraj zásuvkové obvody na poschodí. Potom pozri, aký prierez má ten zásuvkový obvod a čo je z neho všetko napájané. Je to určite menej práce a peňazí, ako naťahovať nové vedenie. Ďalej som si všimol, že tam máš naľavo stykač. predpokladám, že sa jedná o stykač na zapínanie bojleru na NT. Z cievky toho stykača získaš ovládacie napätie na spínanie ohrievača, ktorý by bol iba na NT. Až budeme vedieť čo a ako, môžeme si začať kresliť schému.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 13 Máj 2018, 08:10

No to sa strojim aj tak. Dufam dnes stihnem.
Ano ten stykac spina bojler 1F. Ono len neviem ako by sa spravilo to prepinanie NT na jeden ohrievac, ked jeden istic na poschodie by bol na vsetky zasuvky co su tam.A ohrievace by boli aj tak dva.Ono je tam zvlast aj kuchyna sice tu nejak nepouzva ale chladnicku co tam ma ano.Kuchynu ma aj dole v pivnici.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricke kurenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 13 Máj 2018, 19:52

Tak v danej miestnosti je tahana med.Istene je to 16A isticom, na fotke je to ten hore vpravo (druhy zprava) biely https://imgur.com/a/uG0zhTg je 16A.V okruhu je napajany TV zo satelitom,ktory je v tej miestnosti.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok