Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Jún 2018, 14:15

Už dávnejšie som si na mojom budíku v izbe všimol, že keď som dal novú záložnú baterku, elektrina nevypadla napr. pol roka, ale keď vypadla a znova nabehla čas bol aj tak vynulovaný a baterka vybitá. Po asi dvoch takýchto prípadoch som už ďalšie baterky nedával, lenže zvykne tu často blbnúť elektrina, že keď fúka vietor tak na chvíľu vypadne a to aj niekoľkokrát do dňa, to isté pri búrke. Trochu otravné stále medzitým nastavovať čas takže mi napadlo znova tam dať záložnú baterku, ale predtým som zmeral trvalý odber prúdu z nej, ktorý bol 0,8-1 mA. Dá sa to nejako eliminovať alebo je to spôsobené tým, že je to neznačkový budík z Tesca? Samozrejme trvalý v zmysle, že tento odber tam je aj pri zapojenom budíku v zásuvke.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Jún 2018, 14:20

Tak isto baterku zožrali aj budíky zo ZSSR a rádiobudíky z Rakúska.... asi škoda riešiť. To by sa muselo od základu...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa mac26 » 30 Jún 2018, 14:25

Ja som planoval namiesto baterky pripojit supercap. V budiku dioda a odpor z napajania na jeho nabijanie. Nakoniec som sa ku tomu nedostal lebo som ho vymenil za vezu s hodinamy, ktore nejaky cas vydrzia aj bez siete
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa cool-zool » 30 Jún 2018, 14:26

No presne na tvoju otázku ti neodpoviem , ale čo sa týka zálohovania rádiobudíka 9V baterkou - som už dávno rezignoval ! Áno presne ako píšeš tá baterka sa tam vybíja (neviem náhodou či aj stále nedobíja bez kontroly a znižuje to jej životnosť) , potom keď náhodou krátkodobo vypadne prúd tak sa hodinky vynulujú ! U nás sú tiež také krátkodobé výpadky (niekedy sekundu , niekedy 2-3 ) a to som riešil tak že som enormne zvýšil kapacitu filtračných kondíkov a čuduj sa svete na tie krátke výpadky to pomohlo . . .
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Jún 2018, 23:57

mr.dred napísal:Tak isto baterku zožrali aj budíky zo ZSSR a rádiobudíky z Rakúska
To som nečakal, potom tam baterka úplne stráca význam...
mac26 napísal:Ja som planoval namiesto baterky pripojit supercap. V budiku dioda a odpor z napajania na jeho nabijanie. Nakoniec som sa ku tomu nedostal lebo som ho vymenil za vezu s hodinamy, ktore nejaky cas vydrzia aj bez siete
Tak toto je super nápad, toto asi spravím :thumbup: Čo sa týka veže, tie prijímajú aj signál hodín cez RDS, takže tam to je trochu iné... Alebo kúpim rovno hodinky s DCF :D
cool-zool napísal:neviem náhodou či aj stále nedobíja bez kontroly a znižuje to jej životnosť
To asi nie, prúd išiel len jedným smerom a pripojená nie je na hlavné napájanie (pri výpadku s baterkou displej nesvieti, len si to pamätá čas) a keď som zmeral napätie na konektore pre baterku, bolo 0V
cool-zool napísal:niekedy 2-3 ) a to som riešil tak že som enormne zvýšil kapacitu filtračných kondíkov a čuduj sa svete na tie krátke výpadky to pomohlo
Na tie úplne krátke výpadky do 1s stačia aj pôvodné kondenzátory, iné spotrebiče sa reštartujú aj pri takom výpadku takže aspoň niečo. No ale idem tam dávať radšej ten supercapacitor ako písal mac26, to bude asi najideálnejšie...

Ďakujem všetkým za odpovede
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Júl 2018, 14:14

Skús zmerať, či tá baterka má spoločný mínus so zemou. Ak hej, tak z plusu nejakého zdroja s vyšším napätím daj odpor, ktorý bude do baterky tlačiť o pár uA viac, ako je odber z nej. Baterka to prežije, pokiaľ sa nerozpadne. (Zabalil by som ju dobre do mikroténovej fólie).

Iná možnosť je tam strčiť akumulátor s odporom, prípadne vhodnú zenerku na zem a diódu do série proti spätnému prúdu.

Príklad: Máme 9 V baterku a 12 V zdroj. Rozdiel je 3 V. Potrebujeme 1 mA. Odpor vychádza 3k. Dal by som tam 3k3 a po čase kukol, aké je napätie na baterke.
Máme 9 V akumulátor, (7 článkov). Nech na článok je 1,35 V x 7 = 9,45 V + 0,6 V dióda = 10 V zenerka. Pri 12 V zdroji, odpor (povedzme) 1k5 do série, 10 V/ 0,5 W zenerka na zem, Si dióda do série, 9 V akumulátor.

Pri superkapacitore pozor na max. napätie. Zrejme tam budú musieť ísť dva do série, asi k nim paralelne rozdeľovacie odpory (10M ?) a obmedzenie napätia na súčet ich napätí.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Júl 2018, 12:23

Tak teraz som rozobral ten budík. Trafo tam je 2x7V takže jedno vinutie asi na hodinky a druhé na rádio. Konektor baterky je pripojený na kontakty DC+ a DC-, na ktorých je bez baterky 0V. Medzi DC+ a GND je už napätie v rozmedzí 9,2 až 9,6V neviem prečo ale skákalo mi to aj keď som mal dobrý kontakt s hrotmi (zlá filtrácia?) čiže z toho vyplýva že baterka má spoločný +.
Plánujem tam teda dať 2 superkondenzátory 0,22F na 5,5V do série, lenže teraz tu vzniká problém, že nebudem ich môcť použiť čisto na zálohu namiesto pôvodnej baterky, lebo keď má spoločný plus, neviem ako by som spravil aby tie superkondenzátory nenapájali celý budík ale iba pamäť.
hodinky cap.png
hodinky cap.png (1.22 KiB) 1726 zobrazení
Zapojiť by som to teda musel nejak takto + tie paralelné 10M odpory ku každému kondenzátoru, ak tam musia byť. Alebo by som mal dať ten odpor ku GND tak vysoký, aby prúd a napätie z nich nestačilo na napájanie zvyšku budíka?

Edit: Prúd z baterky na zálohu pamäte je 2,4mA pričom odber z baterky pri zapojenej sieti je ako som už písal od 0,8 až do 1,5mA (skáče to tak isto ako napätie) takže to prakticky ako keby stále žralo toľko isto. Aký potom mám dať ten odpor od GND?
0
Naposledy upravil/-a Edgar v 03 Júl 2018, 13:56, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 03 Júl 2018, 12:43

Čo tam máš za švába?
SC8560 ( LM8560, TMS3450 )?
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Júl 2018, 12:51

Nedá sa to prečítať, je to ošúchané, koniec je 003GB takže ani neviem či niečo všeobecne používané a vyrábané...
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa zipaj » 03 Júl 2018, 19:11

zapoj jednu alebo viac diód v priepustnom smere do série s baterkou, ak je napätie za trafom menšie ako napätie baterky tak sa baterka musí vybíjať
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Júl 2018, 19:24

Áno presne nad týmto som teraz rozmýšľal aj ja že je o niečo vyššie u novej baterky. Ale tak či tak mi to nevychádza lebo baterka sa raz vybije na rovnaké napätie ako má zdroj a ďalej už by sa nemala vybíjať ale prečo je potom vždy po výpadku vybitá aj keď výpadok trvá pár minút a predtým nebol žiadny? Niekde sa musí vybíjať proste vždy až sa vybije úplne a pri výpadku už nezálohuje nič...
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa miroja » 03 Júl 2018, 19:49

Edgar napísal:Tak teraz som rozobral ten budík. Trafo tam je 2x7V takže jedno vinutie asi na hodinky a druhé na rádio. ?
Tych 2x 7V od trafaka tam nebude na samostatne napajanie hodin a radia, ale zrejme na napajanie displeja. Napatie sa meni v sekundovych (polsekundovych ) intervaloch - synchronne s blikanim dvojbodky (ak si to nemeral rucickovym merakom, odporucam)? Pozri si pre inspiraciu zapojenie s IO 8560. Mozno to bude podobne s tym, co mas ty. Ako tie hodiny vyzeraju?
Ak tecie z batreky do hodin nejaky prud aj pri napajani zo siete, to bude zrejme problem, preco sa vybija a treba to eliminovat (ako ti uz poradili predomnou).
Prílohy
radiohodiny LM8560.gif
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Odber záložnej baterky v rádiobudíku

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Júl 2018, 20:05

Dvojbodka nebliká, ale iba svieti. Ale teraz som tam skúsil s baterkou dať 3 diódy do série (úbytok 1,7V) a vyzerá že prúd netečie z baterky keď nemá. (merák ukázal 1uA ale to tam svieti aj keď nemerám nič). Pri odpojenej sieti tam teraz tečie o 0,1mA menej ale teraz som to nechal na baterku bežať 10 minút a čas je OK. Čiže zatiaľ tam teraz dám tie diódy aj s baterkou a priebežne budem sledovať stav baterky, ak sa už nevybije tak to nechám tak. Zatiaľ ďakujem, momentálne vyriešené.
0

Napísať odpoveď